Հայաստանը դիմում է սադրանքի և պարտվում
Այսպիսով, այն, ինչի մասին մեկ անգամ չէ, որ զգուշացրել են բազմաթիվ ադրբեջանցի փորձագետները՝ տեղի ունեցավ. ապրիլի 11-ին Հայաստանի զինված ուժերը սադրանք են իրականացրել պայմանական սահմանին (Լաչին-Գյորուսի հատված): Ադրբեջանի Պնախարարության տվյալներով՝ հայկական կողմը կիրառել է ականանետեր և խոշոր տրամաչափի զինատեսակներ։ Մեր զինծառայողներից երեքը զոհվել են։ Թող Ալլահը հանգստություն տա շեհիդների հոգիներին։ Հայկական կողմը պաշտոնապես հայտարարել է իր չորս զինծառայողների մահվան մասին։ Սակայն, հիմքեր կան ենթադրելու, որ զոհերի իրական թիվը շատ ավելի մեծ է:
ԵՄ-ի և Իրանի աջակցությամբ (ցանկացած խելամիտ մարդ կկասկածեր դաշնակիցների նման համակցության կայունության վրա, մանավանդ հաշվի առնելով, որ ԵՄ-ի առաքելությունը վերահսկվում է ԱՄՆ-ի կողմից), ոգեշնչված՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վերջին ամիսներին բացարձակ անհարգալից վերաբերմունք է ցուցաբերել բանակցային գործընթացի նկատմամբ։ Արգելափակվեցին ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ միջնորդների բոլոր նախաձեռնությունները։ Բավական է հիշել անցյալ տարվա դեկտեմբերին Մոսկվայում ԱԳ նախարարների հանդիպմանը մասնակցելուց հայկական կողմի հրաժարվելը, կամ Փաշինյանի վերջին հայտարարությունը այն մասին, որ ինքնին «Ղարաբաղի ինքնապաշտպանական ուժերի» գոյությունը ապացուցում է Ադրբեջանի՝ «հայերի ցեղասպանությունը կատարելու» մտադրությունը։
Իսկ Հայաստանում ԵՄ-ի առաքելության ղեկավար Մարկուս Ռիտերի վերջին հայտարարությունները միայն վառելափայտ են ավելացրել Հայաստանի վարչապետի ամենաթողության վրա։ Հիշեցնենք, որ Ռիտերն էլ է «նախազգուշացրել» Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի վրա իբր պատրաստվող հարձակման մասին, և եթե դա տեղի չունենա, ապա առաքելությունը կարելի է համարել հաջողված։ Եթե սրան գումարենք՝ Ադրբեջանի նկատմամբ այս երկրի ոչ բարյացակամ գործողությունների հետ զուգորդված Իրանի ագրեսիվ հռետորաբանությունը, ապա, ըստ երևույթին, Հայաստանի ղեկավարը համարել է, որ սադրանքի համար ավելի լավ պահ չի ունենա։
Դատելով այս ամենից, Նիկոլ Փաշինյանը ցանկանում է պատմության մեջ մտնել որպես պարտված պատերազմներ հայեցակարգի հեղինակ։ Կա մի այսպիսի ասացվածք. «Շախմատիստը մտածում է, թե ինչպես հաղթել, իսկ ստրատեգը՝ հաղթել արդյոք»: Ռազմավարի համար մարտավարական կամ գործառնական մակարդակում պարտվելը կարող է դառնալ ռազմավարական նպատակին հասնելու հնարավորության աղբյուր: Իսկ Փաշինյանը ունի մեկ ռազմավարական նպատակ՝ ավելի երկար մնալ իշխանության ղեկին և փրկել իր կյանքը։
Այստեղ նա, թերեւս, իսկապես ռազմավարականորեն է մտածում։ Միայն ոչ թե պետության շահերից, այլ անձնական շահերից ելնելով։ Հայերի կողմից դրդված յուրաքանչյուր սրացում մի կողմից ցույց է տալիս, որ «նա չի վախենում ադրբեջանցիների հետ անմիջական բախումից», իսկ մյուս կողմից՝ որ թշնամին դեռ ուժեղ է, և չարժե «ճոճվել» նրա դեմ։ Նման դասավորվածությունը թույլ է տալիս որոշ ժամանակով հանգստացնել հայ հասարակության առավել արմատականորեն տրամադրված տարրերին, բաց թողնել ռեւանշիստական գոլորշին, ստեղծել «դիմադրության» տեսք, ներարկել՝ արտաքին սպառնալիքի ֆոնին զանգվածային բողոքի ցույցերի աննպատակահարմարության գաղափարը։
Անմիջապես վերապահենք՝ սա չի նշանակում, որ Հայաստանը ունի, կամ եղել է հաղթելու հնարավորություն։ Տարբերակները նրա համար միշտ երկուսն են՝ պատերազմ սկսել և պարտվել կամ ընդհանրապես չսկսել: Փաշինյանը միշտ ընտրում է առաջինը։ Այստեղ նրա համար, ինչպես արդեն ասվել է՝ ավելի հարմար է։
Սակայն Հայաստանի վարչապետը սխալվեց՝ Ադրբեջանը փորձարկումների դաշտ չէ։ Փաշինյանը հաշվի չի առնում այն փաստը, որ հայկական կողմի յուրաքանչյուր սադրանք հանգեցնում է Ադրբեջանի դիրքային, իմիջային և քաղաքական առավելությունների ձեռքբերմանը։ Համապատասխանաբար, երկարաժամկետ հեռանկարում այդ սադրանքները գործում են ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ հենց Հայաստանի վարչապետի դեմ։
Բախտի բերումով, Հայաստանի իշխանությունների կողմից այդքան քնքուշությամբ խնամվող եվրոպացիների հետ սահմանին տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունների պատճառով տեղի ունեցավ մի կազուս։ Ինչպես հայտնում են հայկական տելեգրամ- ալիքները՝ «Երեկ կես օր Հայաստանի ԱԳՆ-ն ԵՄ դիտորդական առաքելության հրամանատար Մարկուս Ռիտերին անհաջողությամբ համոզում էր առաջ շարժվել Ադրբեջանի կողմից գնդակոծմանը ենթարկվող Թեղ (Դըղ–Խմբ.) գյուղի մոտ գտնվող հայկական դիրքերի ուղղությամբ»։ ԵՄ-ի առաքելությունը հրաժարվել է անգամ հայ զինվորականների ուղեկցությամբ այցելել գյուղ։
Դե ինչ, պատրաստակամորեն հավատում ենք։ Արդյո՞ք այն պատճառով չէր, որ եվրոպացիները նախընտրել են նստել իրենց բնակարաններում, քանի որ տեղյակ են եղել առաջիկա հայկական սադրանքին և չեն ցանկացել մասնակցել Փաշինյանի վարկածի տեղեկատվական լուսաբանմանը։ Չէ՞ որ նրանք էլ, ըստ սահմանման, չեն կարող որևէ բան ասել հօգուտ Ադրբեջանի... Հնարավոր տարբերակ է, բայց եվրաառաքելության համար չափազանց վեհ։ Իսկ միգուցե տերունական բան չէ ինչ-որ կերպ միանա՞լ սև գործին: Չէ որ այնտեղ կարող ես և կապար ստանալ: Ուղղորդել, կազմակերպել, հրահրել՝ դա խնդրեմ...
Դիվանագիտական քողի տակ եվրոպացի լրտեսների նման պահվածքը պետք է սթափեցնող դաս ծառայի հայերի համար՝ չի ստացվի եվրոպացիներին որպես կենդանի վահան օգտագործել Ադրբեջանի դեմ։ Նրանք քաջ հասկանում են, որ Ադրբեջանն իրավունք ունի ամենայն խստությամբ պատասխանել սադրանքին, և չեն պատրաստվում իրենց տերունական մարմինները դնել ադրբեջանական գնդակների տակ։ Իսկ ահա հայերի համար շատ ուշ են ինչ-որ բան մտածել։ Գործն արդեն արված է։ Հայաստանը հեղեղել են և կշարունակեն հեղեղել երրորդ երկրների տարբեր գործակալներն և ռազմականացված խմբերը։ Հայաստանի կողմից իր ինքնիշխանության փաստացի կորստով հանդերձ, նրա պետականության միակ ֆորմալ պահպանված չափանիշ է մնում վիզային վերահսկողությունը պայմանական տարածքի նկատմամբ։ Իզուր չէ, որ Փաշինյանը նման տենչանքով է խոսում 29000 քառ. կիլոմետրեր Հայաստանի տարածքի մասին։ Ահա և ոչինչ չի մնում, բացի այս հողի առևտուր անելը, այն հեղեղել բոլոր հնարավոր կործանարար տարրերով։ Թուրքական երևակայական սպառնալիքի առջև վախի մեջ հայերը գործնականորեն արդեն կորցրել են Հայաստանը։
Բայց դա, ինչպես ասում են, մեր խնդիրը չէ։ Շեհիդների արյունն անվրէժ չի մնա։ Իրավիճակի սրման վայրը գտնվում է Ադրբեջանի զինված ուժերի լիակատար վերահսկողության տակ։

Соблазненная и покинутая
Итак, то, о чем не раз предупреждали многие азербайджанские эксперты, случилось: 11 апреля ВС Армении устроили провокацию на условной границе (лачин-горусский участок). По информации Минобороны Азербайджана, армянской стороной были использованы минометы и крупнокалиберное оружие. Трое наших военнослужащих погибли. Да упокоит Аллах души шехидов. Армянская сторона официально сообщила о гибели четырех своих военнослужащих. Однако есть основания считать, что реальное число погибших значительно больше.
Вдохновленный поддержкой ЕС и Ирана (любой здравомыслящий человек усомнился бы в стабильности такого сочетания союзников, особенно ввиду того, что миссия ЕС контролируется США), премьер-министр Армении Никол Пашинян последние месяцы демонстрировал полное неуважение к переговорному процессу. Все инициативы как Азербайджана, так и посредников блокировались. Достаточно вспомнить отказ армянской стороны от участия во встрече министров иностранных дел в Москве в декабре прошлого года или недавнее заявление Пашиняна о том, что само существование «сил самообороны Карабаха» доказывает намерение Азербайджана «совершить геноцид армян».
А последние заявления главы миссии ЕС в Армении Маркуса Риттера только добавили горючего к вседозволенности армянского премьера. Напомним, что Риттер тоже «предупреждал» о якобы готовящемся нападении Азербайджана на Армению, и если-де этого не произойдет, то миссию можно считать успешной. Если же прибавить к этому агрессивную риторику Ирана вкупе с недружественными актами этой страны по отношению к Азербайджану, то, похоже, армянский лидер посчитал, что лучшего момента для провокации ему не представится.
Судя по всему, Никол Пашинян хочет войти в историю как автор концепции проигранных войн. Есть такая присказка: «Шахматист думает, как выиграть, а стратег думает - выиграть ли». Для стратега проигрыш на тактическом или оперативном уровнях может стать источником возможностей для достижения стратегической цели. Стратегическая же цель у Пашиняна одна – подольше остаться у власти и сохранить свою жизнь.
Тут он, пожалуй, и вправду мыслит стратегически. Только не в интересах государства, а для личной выгоды. Каждая инспирированная армянами эскалация, с одной стороны, показывает, что «он не боится прямого столкновения с азербайджанцами», а с другой – что противник все еще силен и против него особо «рыпаться» не стоит. Такой расклад позволяет на время успокоить наиболее радикально настроенные элементы армянского общества, выпустить реваншистский пар, создать видимость «сопротивления», внушить мысль о нецелесообразности массовых протестов на фоне внешней угрозы.
Сразу оговоримся – это не означает, что у Армении есть или был вариант выиграть. Вариантов для нее всегда два – начать войну и проиграть или не начинать вовсе. Пашинян всегда выбирает первый. Так ему, как уже говорилось, удобнее.
Однако армянский премьер ошибся – Азербайджан не поле для экспериментов. Не берет в расчет Пашинян и тот факт, что каждая провокация армянской стороны оборачивается в результате обретением Азербайджаном позиционных, имиджевых и политических преимуществ. Соответственно, в долгосрочной перспективе эти провокации работают как против Армении, так и против самого армянского премьера.
Как назло, со столь нежно пестуемыми армянскими властями европейцами из-за последних событий на границе произошел казус. Как сообщают армянские телеграм-каналы, «МИД Армении вчера полдня безуспешно уговаривал командира наблюдательной миссии Евросоюза Маркуса Риттера выдвинуться на армянские позиции у села Тех (Дыг – Ред.), подвергшиеся обстрелу со стороны Азербайджана». Миссия ЕС отказалась даже в сопровождении армянских военных посетить само село».
Что ж, охотно верим. Не потому ли европейцы предпочли отсидеться на своих квартирах, что были в курсе готовящейся армянской провокации и не желали участвовать в информационном покрытии пашиняновской версии? Ведь сказать что-то в пользу Азербайджана они, по определению, тоже не могут… Вариант возможный, но чересчур благородный для евромиссии. А может, все же не барское это дело хоть как-то приобщиться к черной работе? Там ведь и свинца отхватить можно. Направить, организовать, спровоцировать – это пожалуйста...
Такое поведение европейских шпионов под дипломатическим прикрытием должно послужить для армян отрезвляющим уроком – воспользоваться европейцами в качестве живого щита против Азербайджана не получится. Те прекрасно понимают, что Азербайджан вправе ответить на провокацию со всей строгостью, и не собираются подставлять свои барские телеса под азербайджанские пули. А вот армянам уже поздно что-то придумывать. Дело уже сделано. Армению наводнили и будут дальше наводнять всевозможные агенты и военизированные группы третьих стран. При фактической потере Арменией своего суверенитета единственным формально сохранившимся критерием ее государственности остается визовый контроль над своей условной территорией. Недаром Пашинян с таким придыханием говорит о 29000 кв. километров территории Армении. Вот и не остается ничего другого, кроме как торговать этой землей, наводнять ее всеми возможными деструктивными элементами. В страхе перед вымышленной тюркской угрозой армяне практически уже потеряли Армению.
Но это, как говорится, не наши проблемы. Кровь шехидов не останется неотмщенной. Ситуация на месте эскалации находится под полным контролем Вооруженных сил Азербайджана.