Գորդոն. Ադրբեջանը հայերի համար դրախտ է կառուցելու Ղարաբաղում
Այս մասին հայտարարել է ուկրաինացի հայտնի լրագրող և հեռուստահաղորդավար Դմիտրի Գորդոնը՝ YouTube-ի Caliber.Az ալիքի եթերում։
«Լեռնային Ղարաբաղը ինքնիշխան Ադրբեջանի մաս է. Իսկ Հայաստանը դա ճանաչում է, այսինքն՝ գնում է փոխզիջման։ Իսկ ի՞նչ է անելու Ադրբեջանը, իմ կարծիքով։ Կա գեղեցիկ Բաքուն, և մենք Ղարաբաղում ցույց կտանք, թե ինչպես կարելի է էլ ավելի լավ անել, քան Բաքվում։
Տեսեք, թշնամություն է եղել, թեև մենք գիտենք, թե որքան խառն ամուսնություններ են եղել հայերի և ադրբեջանցիների միջև։ Ես ունեմ մտերիմ հայ ընկեր՝ Սերգեյ Ռաֆիկովիչ Հարությունյանը, և կա ևս մեկ ընկեր, ում հետ ընկերություն ենք անում բանակից սկսած՝ 1986 թվականից, այսինքն 37 տարի՝ դա Իլհամ Էլբակ օղլու Իսմայիլովն է։ Երբ նստում ենք սեղանի շուրջ, մեր տանը կամ մեկ այլ տեղ, նրանք շատ լավ են շփվում։ Հարցնում եմ՝ իրար նկատմամբ թշնամություն ունե՞ք։ Ասում են՝ չէ, ուղղակի ուզում ենք լավ ապրել, խաղաղ ապրել։ Անբնական է, որ մարդիկ կռվեն, նրանք պետք է ընկերներ լինեն։ Ուստի թույլ տվեք ևս մեկ անգամ ֆիքսել, թե իմ կարծիքով, ինչ է լինելու հետո՝ Հայաստանի պետությունը ճանաչում է Ադրբեջանի պետությունը՝ նրա խորհրդային սահմաններում, Ադրբեջանը գործում է դրան համապատասխան։ Ադրբեջանը պարտավորվում է Ղարաբաղում, պայմանականորեն ասած, հայերի համար դրախտ կառուցել, որպեսզի այնտեղի հայերն ասեն. «Մենք հայ ենք, մենք սիրում ենք մեր ժողովրդին, մենք Ադրբեջանի քաղաքացիներ ենք և շնորհակալություն ենք հայտնում Ադրբեջանին նրա համար, թե ինչպես է նա վերաբերվում մեզ հետ»։ Եվ այդպես էլ կլինի»,- ասել է Դ.Գորդոնը։
«Բաքուն ունի Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու բոլոր լծակները» Թոռնիկե Շարաշենիձեն՝ Caliber.Az-կայքում

Гордон: Азербайджан построит для армян рай в Карабахе
Об этом известный украинский журналист и телеведущий Дмитрий Гордон заявил в эфире YouTube-канала Caliber.Az.
«Нагорный Карабах – это часть суверенного Азербайджана. И Армения это признает, то есть идет на компромисс. А что сделает Азербайджан, на мой взгляд? Есть прекрасный Баку, а мы покажем в Карабахе, как можно сделать еще лучше, чем в Баку.
Смотрите, вот была вражда, хотя мы знаем сколько смешенных браков между армянами и азербайджанцами. У меня есть близкий друг армянин, Сергей Рафикович Арутюнян, и есть другой друг, с которым мы дружим еще с армии, с 1986 года, то есть 37 лет – это Ильхам Эльбак оглу Исмаилов. Когда мы сидим за столом, у нас дома или еще где-то, они прекрасно общаются, они замечательно ладят. Я спрашиваю: у вас нет неприязни друг к другу? Отвечают, что нет, мы просто хотим жить красиво, жить в мире. Людям противоестественно воевать, им надо дружить. Поэтому, давайте еще раз я зафиксирую то, что будет, на мой взгляд, дальше: государство Армения признает государство Азербайджан в рамках его советских границ, Азербайджан поступает, соответственно, также. Азербайджан, обязуется, построить, условно говоря, рай для армян в Карабахе, чтобы армяне там говорили: «Мы - армяне, мы любим свой народ, мы граждане Азербайджана и благодарим Азербайджан за то, как он к нам относится!». И это так и будет», - сказал Д. Гордон.