«Պակիստանը բարոյապես և քաղաքականապես աջակցում է Ադրբեջանին՝ Հայաստանի հետ հակամարտությունում»
Խմբագրության կողմց. Զաֆար Նավազ Ջասփալը հանդիսանում է՝ Քայդե-Ազամ համալսարանի (Պակիստան) քաղաքականության և միջազգային հարաբերությունների դպրոցի պրոֆեսոր և տնօրեն:
- Պարոն պրոֆեսոր, ինչպե՞ս եք գնահատում Ադրբեջան-Պակիստան հարաբերությունների ներկա մակարդակը։ Դրանք բարեկամական են, գործընկերային, թե՞ դաշնակցական:
- Պակիստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունները էպիզոդիկ բարեկամությունից անցել են գործընկերայինի: Ադրբեջանա-պակիստանական համատեղ միջկառավարական հանձնաժողովի շրջանակներում Պակիստանի և Ադրբեջանի պաշտպանական արդյունաբերության, կապի և բարձր տեխնոլոգիաների, արտաքին գործերի, տնտեսության, մշակույթի և զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության, կրթության և այլ նախարարություններից պաշտոնյաները պարբերաբար քննարկում են երկկողմ հարաբերությունների կոնկրետ ասպեկտներին վերաբերող հարցերը։
- Ադրբեջանը երախտապարտ է Պակիստանին՝ հայ-ադրբեջանական հակամարտության հարցում սկզբունքային դիրքորոշման համար։ Պակիստանի հասարակությունը ի՞նչ գիտի այդ հակամարտության մասին:
- Պակիստանի հասարակությունը սահմանափակ տեղեկություններ ունի հայ-ադրբեջանական հակամարտության մասին, թեև Պակիստանը վճռական բարոյական և քաղաքական աջակցություն է ցուցաբերել Ադրբեջանին, ընդունել է բանաձևեր և դրական հայտարարություններ է արել նախկին ղարաբաղյան հակամարտության, ինչպես նաև 2020 թվականի Հայրենական պատերազմի առնչությամբ, որի արդյունքում ադրբեջանական հողերը ազատագրվել են հայկական օկուպացիայից։ Հատկանշական է, որ Պակիստանում Ադրբեջանի ներկայիս դեսպան Խազար Ֆարհադովը և Իսլամաբադում Ադրբեջանի դեսպանատան ռազմական կցորդ, գնդապետ Մեհման Նովրուզովը ամեն ջանքեր են գործադրում՝ Պակիստանի ժողովրդին հայ-ադրբեջանական հակամարտության և համաժողովների, հարցազրույցների, դասախոսությունների և այլնի միջոցով Պակիստանի քաղաքական և դիվանագիտական աջակցության մասին իրազեկելու համար: Վստահ եմ, որ ադրբեջանցի դիվանագետների կողմից անցկացվող միջոցառումները նպաստում են՝ հայ-ադրբեջանական հակամարտության և Բաքվի և Իսլամաբադի միջև ջերմ հարաբերությունների մասին իրազեկության բարձրացմանը։
- Ինչպիսի՞ն է Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Պակիստանի միջև եռակողմ ռազմաքաղաքական դաշինքի ձևավորման հավանականությունը։
- Ադրբեջանը, Թուրքիան և Պակիստանը հանդիսանում են տարբեր բազմակողմ տնտեսական միավորումների, ինչպիսին է, օրինակ Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (ՏՀԿ) անդամներ: Բայց նրանք չեն քննարկում եռակողմ դաշինք ստեղծելու հնարավորությունը։ Առավել ևս, Թուրքիան հանդիսանում է ՆԱՏՕ-ի կարևոր անդամ։ Հատկանշական է, որ դաշինքը պահանջում է ռազմական համագործակցություն ընդհանուր թշնամու դեմ։ Թեև Թուրքիան և Պակիստանը աջակցում են Ադրբեջանին Հայաստանի հետ նրա պատերազմում, նրանց մոտ չկա պաշտոնական համաձայնագրի հիման վրա ռազմական դաշնակիցներ դառնալու պատճառ։
- Ինչպե՞ս է Ռուս-ուկրաինական պատերազմը ազդում Պակիստանի վրա։ Ինչպիսի՞ն է Իսլամաբադի դիրքորոշումը այդ հարցում։
- Տնտեսական տեսանկյունից Պակիստանը տուժեց ռուս-ուկրաինական պատերազմից։ Երկիրը շահագրգռված է երկու երկրների հետ երկկողմ ջերմ հարաբերություններ պահպանելու մեջ, հետևաբար աջակցում է հակամարտության կարգավորման համար երկխոսության անցկացմանը։ Առավել ևս, Պակիստանը ձեռնպահ է մնում արեւմտյան երկրների կողմից աջակցվող եւ Ուկրաինայում Ռուսաստանի ռազմական գործողությունները դատապարտող ՄԱԿ-ի բանաձևերի ընդունումից։
- Թույլ տվեք Ձեզ հարց տալ նախկին վարչապետ Իմրան Խանի շուրջ ստեղծված իրավիճակի մասին: Ինչո՞ւ զինվորականները նրա դեմ դուրս եկան։
- Զինվորականները նրա դեմ չեն բողոքել։ Խանի կառավարությունը բանակցություններ սկսեց TTP-ի (Թեհրիկ-ե Թալիբան Պակիստան - Խմբ.) հետ, որոնք ձախողվեցին։ Նրա հակառակորդները Իմրան Խանին մեղադրեցին նրանում, որ նա՝ «Թալիբան խան է»։
- Իմրան Խանի շուրջ առճակատումը կարող է արդյո՞ք հանգեցնել Պակիստանում քաղաքացիական պատերազմի:
- Իմրան Խանի շուրջ առճակատումը ուժեղացրեց բևեռացման գործընթացը ներքին քաղաքականության մեջ։ Երկրում քաղաքացիական պատերազմի հավանականությունը թվում է միանգամայն սահմանափակ:
- Հայտնի է, որ Իմրան Խանը ցանկանում էր համագործակցել Թուրքիայի, Ռուսաստանի և Չինաստանի հետ։ Հնարավո՞ր է, որ լինի այնպես , որ Խանի հեռացման մեջ երևում է Վաշինգտոնի հետքը, որը դեմ էր հանդես եկել դրան։
- Վաշինգտոնին դուր չի գալիս գործընկերության ամրապնդումը Չինաստանի եւ Պակիստանի միջև, ինչպես նաեւ Պակիստանի քաղաքականությունը Ռուսաստանի նկատմամբ։ Հատկանշական է, որ 2022 թվականի ապրիլին վստահության քվեյի միջոցով Իմրան Խանին վարչապետի պաշտոնից հեռացումը չփոխեց Պակիստանի քաղաքականությունը Թուրքիայի, Չինաստանի և Ռուսաստանի նկատմամբ։ Գործող իշխանությունը նույն ձևով պահապանում և զարգացնում է հարաբերությունները Չինաստանի, Ռուսաստանի և Թուրքիայի հետ։
- Ինչպիսի՞ն կարող են լինել Չինաստանի և ԱՄՆ-ի միջև մրցակցության հետևանքները:
- Չինաստանի և ԱՄՆ-ի միջև մրցակցությունը վերակենդանացրել է՝ սառը պատերազմի ժամանակների աշխարհառազմավարական մրցակցությունը համաշխարհային քաղաքականության մեջ, ինչը հանգեցրել է դաշինքների վերականգնման քաղաքականությանը։ Այդ իրադարձությունները հանգեցրին Հնդկաստանի և ԱՄՆ-ի միջև դաշինքի ձևավորմանը: Հատկապես Չինաստանի և ԱՄՆ-ի միջև մրցակցությունն է խանգարում Ասիայի զարգացող երկրների տնտեսական բարգավաճմանը։ Բացի դրանից, դա իրենից ներկայացնում է նաև լուրջ մարտահրավեր՝ մեծ տերությունների հետ հարաբերություններում Պակիստանի հավասարակշռռման ռազմավարությանը: Իսլամաբադը հայտարարել է, որ կխուսափի դաշինքային քաղաքականությունից, որը, կարծես թե, փակուղու մեջ է հայտնվել Չինաստանի և ԱՄՆ-ի միջև աճող ռազմավարական մրցակցության պատճառով:

«Пакистан морально и политически поддерживает Азербайджан в конфликте с Арменией»
От редакции: Зафар Наваз Джаспал является профессором и директором Школы политики и международных отношений Университета Кайде-Азам (Пакистан).
- Господин профессор, как вы оцениваете текущий уровень азербайджано-пакистанских отношений? Они дружеские, партнерские или союзнические?
- Отношения Пакистана и Азербайджана перешли от эпизодической дружбы к партнерству. В рамках Совместной азербайджано-пакистанской межправительственной комиссии пакистанские и азербайджанские официальные лица из министерств оборонной промышленности, связи и высоких технологий, иностранных дел, экономики, культуры и туризма, сельского хозяйства, образования и т.д. регулярно обсуждают вопросы, касающиеся конкретных аспектов двусторонних связей.
- Азербайджан благодарен Пакистану за его принципиальную позицию в отношении армяно-азербайджанского конфликта. Что пакистанская общественность знает об этом конфликте?
- Пакистанская общественность имеет ограниченные сведения об армяно-азербайджанском конфликте, хотя Пакистан продемонстрировал решительную моральную и политическую поддержку Азербайджану, принял резолюции и сделал позитивные заявления по поводу бывшего Карабахского конфликта, а также Отечественной войны 2020 года, в результате которой азербайджанские земли были освобождены от армянской оккупации. Примечательно, что действующий посол Азербайджана в Пакистане Хазар Фархадов и военный атташе посольства Азербайджана в Исламабаде полковник Мехман Новрузов прилагают все усилия для просвещения пакистанского народа об армяно-азербайджанском конфликте и политико-дипломатической поддержке Пакистана посредством конференций, интервью, лекций и т.д. Я уверен, что мероприятия, проводимые азербайджанскими дипломатами, способствуют повышению осведомленности об армяно-азербайджанском конфликте и теплых отношениях между Баку и Исламабадом.
- Какова вероятность формирования трехстороннего военно-политического альянса между Азербайджаном, Турцией и Пакистаном?
- Азербайджан, Турция и Пакистан являются членами различных многосторонних экономических объединений, как например, Организации экономического сотрудничества (ОЭС). Но они не рассматривают возможность создания трехстороннего альянса. Более того, Турция является важным членом НАТО. Примечательно, что альянс требует военного сотрудничества против общего врага. Хотя Турция и Пакистан поддерживают Азербайджан в его войне с Арменией, у них нет причин становиться военными союзниками на основе официального договора.
- Как российско-украинская война влияет на Пакистан? Какова позиция Исламабада в этом вопросе?
- С экономической точки зрения, Пакистан пострадал от российско-украинской войны. Страна заинтересована в сохранении двусторонних теплых отношений с обоими государствами, поэтому поддерживает проведение диалога для разрешения конфликта. Более того, Пакистан воздерживается от принятия резолюций ООН, поддержанных западными странами и осуждающих военные действия России в Украине.
- Позвольте задать вам вопрос о ситуации вокруг бывшего премьер-министра Имрана Хана. Почему военные выступили против него?
- Военные не протестовали против него. Правительство Хана начало переговоры с ТТП (Техрик-е Талибан Пакистан – Ред.), которые провалились. Его противники обвинили Имрана Хана в том, что он – «Талибан Хан».
- Может ли привести противостояние вокруг Имрана Хана к гражданской войне в Пакистане?
- Противостояние вокруг Имрана Хана усилило процесс поляризации во внутренней политике. Вероятность гражданской войны в стране представляется весьма ограниченной.
- Известно, что Имран Хан хотел сотрудничать с Турцией, Россией и Китаем. Может быть так, что в смещении Хана виден след Вашингтона, который выступал против этого?
- Вашингтону не нравится укрепление партнерства между Китаем и Пакистаном, а также политика Пакистана в отношении России. Примечательно, что смещение Имрана Хана с поста премьер-министра через вотум доверия в апреле 2022 года не изменило политику Пакистана в отношении Турции, Китая и России. Действующее правительство также поддерживает и развивает отношения с Китаем, Россией и Турцией.
- Каковы могут быть последствия соперничества между Китаем и США?
- Соперничество между Китаем и США возродило геостратегическую конкуренцию времен холодной войны в мировой политике, что привело к восстановлению политики альянсов. Эти события привели к формированию альянса между Индией и США. Именно соперничество между Китаем и США препятствует экономическому процветанию развивающихся стран Азии. Кроме того, оно представляет собой серьезный вызов для стратегии балансирования Пакистана в отношениях с великими державами. Исламабад объявил, что будет избегать блоковой политики, которая, похоже, оказалась в тупике из-за растущего стратегического соперничества между Китаем и США.