Հայաստանը որդեգրում է ՄՌԸ «Վագներ»-ի պրակտիկան
Հայաստանի զինված ուժերում անձնակազմի սուր պակասը Պնախարարությանը և զինկոմիսարիատներին ստիպում է դիմել հնարքների, որպեստի զենքի տակ դնել հնարավորինս շատ մարդկանց։ Մասնավորապես, վերջերս քրեական գործերով անցած անձանց սկսել են «գայթակղիչ» առաջարկներ անել՝ պատժից ազատում բանակում ծառայելու փոխարեն։
Այսպիսով, նրանցից մեկը, ում արդեն զանգել են զինկոմիսարյատից՝ «Ազատություն» ռադիոկայանի հայկական ծառայությանը հայտնել է, որ իրեն բաց տեքստով հայտարարել են. «Կազատվես քրեական պատասխանատվությունից, եթե գնաս ուսումնամարզական հավաքների»։
Բայց երիտասարդը հրաժարվել է, դեպքի մասին հայտնելով փաստաբան Արսեն Մկրտչյանին։
«Խարդախությունը կայանում է նրանում, որպեսզի ուսումնամարզական հավաքին տանել զորակոչի ոչ ենթակա անձին»,- փաստաբանին մեջբերում է ռադիոկայանը։
Անձամբ Մկրտչյանը արդեն երկու անգամ բախվել է նման բանի, ընդ որում, իր պաշտպանյալներից մեկը արդեն գնացել է հավաք, սակայն մեղադրանքը նրա վրայից այդպես էլ չեն հանել։
Մեղադրյալներից, հավելել է Մկրտչյանը, վերցնում են չհեռանալու մասին գրավոր պարտավորություն, եթե նրանք գնում են ուսումնամարզական հավաքներ, նրանց հասցեն փոխվում է, քննչական գործողությունների անցկացումը դժվարանում է, հետաքննությունը ձգձգվում է։ Մյուս կողմից՝ խախտվում է ուսումնամարզական հավաքների անցկացման կարգը։ Բայց ամենակարեւորն է, թե զինկոմիսարյատները ինչպե՞ս կարող են միջամտել իրավապահ մարմինների աշխատանքին և խոստանալ փակել գործերը։
Զինկոմիսարյատները, նրա կարծիքով, նման բանի են դիմում ռեսուրսների անբավարարության պատճառով։
Դրանով հանդերձ, պաշտպանության հարցերով խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը հերքում է այդ լուրերը։ Ինչպես նշել է իշխող կուսակցությունից պատգամավորը, տվյալ մեխանիզմը «կիրառվում է ռուս-ուկրաինական պատերազմում, բայց ոչ Հայաստանում»։
«Նա, ով նման բան է ասում, երևի շփոթում է. ռուս-ուկրաինական պատերազմում նման ուժեր օգտագործում են, կան այդպիսի մեխանիզմներ, Հայաստանում նման մեխանիզմներ չկան և չեն կարող լինել»,- ասել է խորհրդարանականը։
Սակայն Քոչարյանին չեն հավատում, անցյալ տարի հենց նա է փոխոստիկանապետին հրապարակավ առաջարկել՝ ուսումնամարզական հավաքները օգտագործել որպես պատիժ և հավաքներին տանել ընդդիմության ցույցերի ժամանակ բերման ենթարկված տղամարդկանց։
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ռազմական հարցերով ներկայացուցիչ Նազելի Մովսեսյանը հայտարարել է, որ նրան նույնպես դիմել է մի տղամարդ, հայտնել իր մեղադրյալի կարգավիճակը. նրան նույնպես զանգահարել են և առաջարկել մեղադրանքի դիմաց մասնակցել ուսումնամարզական հավաքին։

Армения перенимает практику ЧВК «Вагнер» Армия вместо тюрьмы
Острая нехватка личного состава в ВС Армении вынуждает Минобороны и военкоматы идти на хитрости, чтобы поставить под ружье как можно больше людей. В частности, в последнее время лицам, проходящим по уголовным делам, стали делать «заманчивые» предложения – освобождение от наказания взамен на службу в армии.
Так, один из тех, кому уже позвонили из военкомата, рассказал армянской службе Радио Свобода, что ему открытым текстом заявили: «будешь освобожден от уголовной ответственности, если отправишься на учебные сборы».
Но молодой человек отказался, сообщив о случившемся адвокату Арсену Мкртчяну.
«Мошенничество заключается в том, чтобы забрать на учебные сборы лицо, не подлежащее призыву на сборы», — цитирует адвоката радиостанция.
Сам Мкртчян уже дважды сталкивался с подобным, причем, один из его подзащитных уже отправился на сборы, но обвинение с него так и не сняли.
С обвиняемых, добавил Мкртчян, берут подписку о невыезде, в случае, если они отправляются на учебные сборы, их адрес меняется, проведение следственных действий затрудняется, следствие затягивается. С другой стороны, нарушается порядок проведение учебных сборов. Но самое главное — как военкоматы могут вмешиваться в работу правоохранительных органов и обещать закрыть дела?
Военкоматы, считает он, идут на подобное из-за нехватки ресурсов.
При этом эти сообщения отрицает председатель постоянной парламентской комиссии по вопросам обороны Андраник Кочарян. Как отметил депутат от партии власти, данный механизм «применяется в русско-украинской войне, но не в Армении».
«Тот, кто говорит подобное, наверное, путает: в русско-украинской войне такие силы используют, есть такие механизмы, в Армении подобных механизмов нет и быть не может», — сказал парламентарий.
Однако Кочаряну не верят - в прошлом году он же публично предложил замначальника полиции использовать учебные сборы в качестве наказания и забирать на сборы мужчин, задержанных на акциях протеста оппозиции.
Представительница Ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи Назели Мовсесян, специализирующаяся на вопросах армии, заявила, что к ней также обратился мужчина, сообщил о своем статусе обвиняемого: ему тоже позвонили и предложили принять участие в сборах взамен на отмену обвинения.