Ռուսաստանի և Իրանի էներգետիկայի նախարարները քննարկել են էներգետիկ համակարգերի միավորման հարցը
Էներգետիկայի նախարար Նիկոլայ Շուլգինովը՝ Իրանի իր գործընկեր Ալի Աքբար Մեհրաբիանի հետ քննարկել է երկրների էներգետիկ համակարգերի միավորման հարցը։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է ՌԴ էներգետիկայի նախարարության հաղորդագրության մեջ։
«Կողմերը քննարկել են՝ վառելիքաէներգետիկ ոլորտում երկու երկրների համագործակցությունը, մասնավորապես՝ Ադրբեջանի, Իրանի և Ռուսաստանի (ԱԻՌ) և Ռուսաստանի, Հայաստանի, Վրաստանի և Իրանի (ՌՀՎԻ) էլեկտրաէներգետիկ համակարգերը միավորելու նախագծերի իրականացումը»,- ասվում է զեկույցում։
Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի էներգետիկ համակարգերի և Իրանի էներգետիկ համակարգի միացման հարցը քննարկվում է 2005 թվականից։
Այժմ քննարկվում է Ռուսաստանի և Իրանի միջև էներգետիկ միջանցքների երկու նախագիծ, որոնցից մեկն անցնում է Վրաստանով և Հայաստանով, մյուսը՝ Ադրբեջանով։

Министры энергетики России и Ирана обсудили объединение энергосистем
Министр энергетики Николай Шульгинов обсудил со своим визави из Ирана Али Акбаром Мехрабианом объединение энергосистем стран. Как передает ТАСС, об этом говорится в сообщении Минэнерго РФ.
«Стороны обсудили сотрудничество двух стран в топливно-энергетической сфере, в частности реализацию проектов по объединению электроэнергетических систем Азербайджана, Ирана и России (АИР) и России, Армении, Грузии и Ирана (АГИР)», - отмечается в сообщении.
Вопрос соединения энергосистем России и Азербайджана и энергосистемы Ирана обсуждается с 2005 года.
Сейчас обсуждаются два проекта энергокоридоров между Россией и Ираном, один из которых идет через Грузию и Армению, другой - через Азербайджан.