Ալերգիա իրականության նկատմամբ
Հայաստանը նորից ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարան է դիմել՝ «Լաչինի միջանցքի արգելափակման» գործով Ադրբեջանի դեմ միջանկյալ միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ՝ փետրվարի 22-ի որոշումը «փոփոխելու եւ լրացնելու» պահանջով։ Հիմա Երևանը պահանջում է լրացնել որոշումը, «արձանագրելով Լաչինի միջանցքում ապօրինի ադրբեջանական անցակետի տեղադրման փաստը և Ադրբեջանին պարտավորեցնելով ոչ մի տեղ չխոչընդոտել երկու ուղղությամբ մարդկանց, մեքենաների և բեռների ազատ տեղաշարժին»:
«Մենք ներկայացրել ենք փաստեր այն մասին, որ Ադրբեջանը պարբերաբար անտեսում, խախտում կամ փորձում է անընդհատ շահարկել դատարանի կողմից 2023 թվականի փետրվարի 22-ի ընդունված որոշումը, և պահանջել ենք լրացնել (որոշումը) նոր միջոցով, հատկապես այն հաշվառմամբ, որ տեղում իրավիճակը փետրվարի համեմատ արդեն փոխվել է»,- հայտարարել է միջազգային իրավական հարցերով Հայաստանի ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը՝ պարզաբանելով, որ Ադրբեջանի կողմից անցակետի տեղադրումը պահանջում է նոր միջոցի կիրառում։
Սիրելիս։ Փետրվարի 22-ին ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանը արդեն ընդունել է որոշում, որը մեզ պարտավորեցնում է մինչև մահը։ Հետո ի՞նչ։ Իմ կարծիքով՝ մենք չենք վազել այն իրականացնելու։ Էկոակտիվիստների ակցիան դադարեցվել է, երբ մենք հարկ համարեցինք դա անել։ Պետք լինի՝ նրանք նորից կվերադառնան։
Սահմանային անցակետը տեղում է, այն վերացնել մենք չենք պատրաստվում, նախ, որովհետև դա Ադրբեջանի տարածքն է, երկրորդը՝ կրկին անգամ, որովհետև դա Ադրբեջանի տարածքն է, և եթե դուք ուզում եք դա երրորդ անգամ լսել՝ որովհետև դա Ադրբեջանի տարածքն է։ Հերթական անգամ Հայաստանը կարող է պահանջներով դիմել որտեղ ցանկանա։ Գերազանց է, դե պարզապես հիանալի մտահաղացում է հերթական անգամ մեզ զրպարտելու, բայց կանխատեսում եմ դրա իրականացման հետ կապված որոշ խնդիրներ: Ինչո՞ւ։ Որովհետև:
Մեր հողը՝ մեր կանոնները, ինչ-որ մեկին դուր է գալիս, թե ոչ: Եթե Հայաստանում ինչ-որ մեկը կարծում է, որ հերթական անգամ դատարան դիմելը կփոխի իրավիճակը հօգուտ իրենց՝ դե... նրանց հիմարավուն լավատեսությունն ինձ այլեւս չի զարմացնում։ Երբ մեր հարեւանիկների հովանավորները խոսում են միջազգային իրավունքի, մարդու իրավունքների և այլ շատ գեղեցիկ բաների մասին, ընդ որում բացառապես հայերի օգտին, նրանք այդ մասին խոսում են շատ բարձր և բավականին համոզիչ։ Բայց ինձ դուր է գալիս մի գրողի՝ Գոռ Վիդալի արտահայտությունը. քրմերը գրեթե երբեք չեն հավատում իրենց կուռքերին, դրա համար նրանք չափազանց շատ բան գիտեն։ Իսկ հետևաբար, եթե քաղաքացին խոսում է միջազգային իրավունքի, մարդու իրավունքների և այլ շատ գեղեցիկ բաների մասին, բայց միայն հօգուտ հայերի, և/կամ կոչ է անում պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի դեմ նույն բանի համար, ինչ անում են մնացած բոլորը՝ դա ընդամենը երկակի ստանդարտներ է։ Եվ ճնշման գործիք: Առեւտուր են անում, մեզանից ինչ-որ բան է պետք։ Իսկ մենք...մենք պետք է ըմբռնումով գլխով անենք և պատասխանենք այո, այո, մենք մեր երկրում դեռ շատ անկատարելիություններ ունենք, բայց մենք անխոնջ աշխատում ենք մեզ վրա՝ ապահովելով ազգի ինքնորոշման իրավունքը Արևմտյան Ադրբեջանի տարածքում եւ Հայաստանից վտարված ադրբեջանցիների իրավունքների պաշտպանությունը։ Դուք չեի՞ք կարող մեզ աջակցություն ցուցաբերել այդ դժվար գործում: Այնպես որ, ընկերներ, աշխարհը հիանալի է իր ներդաշնակության մեջ, և մենք պետք է դրան նայենք բացառապես մեր ազգային շահերի պրիզմայի միջով։ Եվ հասկանալ, որ դրանք՝ մեր շահերը, միշտ չէ, որ համընկնում են ուրիշների շահերի հետ։ Հայաստանի շահերի հետ մեր շահերը երբեք չեն համընկնում։ Իսկ որովհետև՝ դե, լավ բանը պետք է կրկնել ու ևս մեկ անգամ կրկնել. այն, ինչ լավ է Հայաստանի համար՝ վատ է Ադրբեջանի համար։ Այն, ինչ լավ է Ադրբեջանի համար՝ վատ է Հայաստանի համար։ Եթե մենք մոռանանք այն չարիքը, որ նրանք պատճառել են մեզ՝ նրանք, անպայման, նորից մեզ չարիք կպատճառեն։ Իսկ եթե հիշենք, որ նրանք ընդունակ են մեր նկատմամբ ցանկացած կեղտոտ հնարքների, մենք ամեն օր մատաղ սերնդին կբացատրենք, թե ով է մեր բարեկամը, իսկ ով է մեր թշնամին,՝ամեն ինչ լրիվ այլ կերպ կընթանա։ Մենք հաղթեցինք ոչ թե 2020 թվականին։ Մենք հաղթեցինք այն ժամանակ, երբ մեր դպրոցական դասագրքերում օկուպացված տարածքները միևնույն է ներկված էին Ադրբեջանի գույնով, ընդ որում տողատակի ծանոթագրությամբ. Հայաստանի կողմից օկուպացված տարածքներ։ Մենք հաղթել ենք այն ժամանակվանից, ինչ սկսել ենք Խանքենդին կոչել Խանքենդի, իսկ Հեյվալըն՝ Հեյվալը։ Կա հենց նույն մեթոդիկան Զանգեզուրի համար կիրառելու մտահաղացում։ Իհարկե, անընդհատ ավելացնելով ռազմական ու ռազմարդյունաբերական ներուժը։ Որովհետև հատկապես ռազմական ոլորտն է իր հետևից քաշում մնացած բոլոր ճյուղերը։
Հայ հասարակությունը, ըստ երեւույթին, շատ ծանր հիվանդ է։ Ինչպես ասել է իմ լավ մտերիմը, իմ ծանոթ ամենախելացի մարդկանցից մեկը, Ռոման Օրկադաշվիլին՝ նրանք ալերգիա ունեն իրականության նկատմամբ: Եվ դա չի բուժվում: Ավելին, նրանք և բուժվել չեն ուզում։ Բայց դա դժբախտություն չէ՝ կհարմարվեն: Ժամանակը լավագույն դեղամիջոցն է, իսկ հաշվի առնելով նրանց ժողովրդագրությունը՝ այդ դեղամիջոցն աշխատում է հենց մեզ վրա:

Аллергия на реальность
Армения вновь обратилась в Международный суд ООН с требованием «изменить и дополнить решение» от 22 февраля о применении промежуточных мер в отношении Азербайджана по делу «о блокировании Лачинского коридора». Сейчас Ереван требует дополнить решение, «зафиксировав факт установления незаконного азербайджанского КПП в Лачинском коридоре и обязав Азербайджан нигде не препятствовать свободному передвижению людей, автомобилей и грузов в обоих направлениях».
«Мы представили факты о том, что Азербайджан, регулярно игнорирует, нарушает или пытается постоянно манипулировать примененным судом решением от 22 февраля 2023 года, и потребовали дополнить (решение) новой мерой, особенно, с учетом того, что на земле ситуация уже изменилась по сравнению с февралем», - заявил представитель Армении по международным правовым вопросам Егише Киракосян, пояснив, что установление Азербайджаном КПП требует применения новой меры.
Ладушки. 22-го февраля Международный суд ООН уже принял решение, которое нас обязывает по гроб жизни. И что? По-моему, мы не побежали его исполнять. Акция экоактивистов была приостановлена, когда мы сочли нужным это сделать. Будет надо – они снова вернутся.
ППП там, убирать мы его не собираемся, во-первых, потому что это территория Азербайджана, во-вторых – еще раз, потому что это территория Азербайджана, и, если вам так хочется это услышать в третий раз - потому что это территория Азербайджана. Обращаться в очередной раз с требованиями Армения может куда угодно. Отличная, ну просто прекрасная задумка в очередной раз на нас наябедничать, но предвижу кое-какие проблемы с ее реализацией. Почему? А потому:
Наша земля – наши правила, нравится это кому-то или нет. Если кто-то в Армении думает, что очередное обращение в суд изменит ситуацию в их пользу – ну… их глуповатый оптимизм меня уже не удивляет. Когда покровители наших соседушек говорят о международном праве, правах человека и прочих очень красивых вещах, причем исключительно в пользу армян, они говорят об этом очень громко и достаточно убедительно. Но мне близко высказывание одного писателя, Гора Видала: жрецы практически никогда не верят в своих идолов, для этого они слишком много знают. А потому, если гражданин говорит о международном праве, правах человека и прочих очень красивых вещах, но только в пользу армян, и\или призывает ввести против Азербайджана санкции за то же самое, что делают все остальные – это просто двойные стандарты. И инструмент давления. Торгуются, от нас что-то нужно. А мы… мы должны понимающе кивать, и отвечать в духе, да, да, у нас в стране еще много печальных несовершенств, но мы неустанно над собой работаем, обеспечивая право нации на самоопределение на территории Западного Азербайджана и защиту прав изгнанных из Армении азербайджанцев. Не могли бы вы оказать нам содействие в этом нелегком деле? Так что, товарищи, мир прекрасен в своей гармонии, и смотреть на него мы должны исключительно через призму наших национальных интересов. И понимать, что они, наши интересы, не всегда совпадают с интересами других. С интересами Армении наши интересы не совпадают никогда. А потому – ну, хорошее нужно повторить и еще раз повторить: что хорошо для Армении – то плохо для Азербайджана. Что хорошо для Азербайджана – то плохо для Армении. Если мы забудем то зло, что они нам причинили – они обязательно причинят нам зло опять. А если будем помнить, что они способны на любую пакость в отношении нас, будем ежедневно объяснять подрастающему поколению кто нам друг, а кто враг - все пойдет совсем по-другому. Мы победили не в 2020-м году. Мы победили тогда, когда оккупированные территории в наших школьных учебниках все равно были окрашены в цвет Азербайджана, причем со сноской: территории, оккупированные Арменией. Мы победили с тех самых пор, как начали называть Ханкенди – Ханкенди, а Хейвалы – Хейвалы. Есть мысль применить точно такую методику для Зангезура. Разумеется, постоянно наращивая военный и военно-промышленный потенциал. Потому что именно военка тянет за собой все остальные отрасли.
Армянское общество, по всей видимости, очень тяжело больно. Как сказал мой хороший приятель, один из самых умных людей, которых я знаю, Роман Оркадашвили – у них аллергия на реальность. И это не лечится. Мало того, они и лечиться не хотят. Но это не беда, привыкнут. Время – лучшее лекарство, а принимая во внимание их демографию, это лекарство работает именно на нас.