Հայ-ադրբեջանական բանակցություններ Ճշմարտության պահը Ռուսաստանի համար
«Օրխան Ամաշովի մտորումները» հաղորդաշարի նոր թողարկումում հեղինակը նշում է, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարների մայիսի 19-ի հանդիպման նշանակությունը՝ ավելի հստակ բնույթ ձեռք կբերի մայիսի 25-ին Մոսկվայում կայանալիք առաջնորդների գագաթնաժողովից հետո։ Ամաշովը պնդում է, որ չափազանց երկար ժամանակ «հակամարտության կառավարիչի» դիրքը գրաված Ռուսաստանը, այժմ պետք է գիտակցի՝ Վաշինգտոնում և Բրյուսելում կողմերի միջև ձեռք բերված վերջին պայմանավորվածությունները մոսկովյան հարթակում հաշվի առնելու անհրաժեշտությունը և վերանայի՝ երկու պետությունների միջև որպես գլխավոր միջնորդի իր «բացառիկությունը», իր դերը Ղարաբաղում և Զանգեզուրի միջանցքի առնչությամբ։
Մայիսի 19-ին Մոսկվայում կայացած Ադրբեջանի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը բուռն հույզերի տեղիք չի տվել, այո և դրանից ակնկալիքները նույնպես ֆանտաստիկ չէին։ Առաջինը, ընդունված է համարել, որ, երբ Բրյուսել-Վաշինգտոն հարթակում նկատվում է որոշակի դինամիկա, Մոսկվան զգում է ակտիվ երեւալու անդիմադրելի ցանկություն, նախաձեռնելով հանդիպումներ՝ կենտրոնական միջնորդի տեսանելիությունը պահպանելու համար, թեև իրականում նա չի պատրաստվում հասնել առաջընթացի և փաստորեն ձգտում է զառիթափ ուղղել դեպի խաղաղություն տանող գնացքը։
Երկրորդը, Ռուսաստանի միջնորդության հովանու ներքո անցկացվող Ադրբեջանի և Հայաստանի բարձրաստիճան դիվանագետների հանդիպումների համատեքստում՝ խաղաղության պայմանագրի տարրը սովորաբար ոչ այնքան հստակ է արտահայտված, հիմնական ուշադրությունը հատկացվում է սահմանի սահմանազատմանը և սահմանագծմանը և հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը։
Այս մտահոգությունները առաջվա պես արդիական են: Սակայն Ադրբեջանի կողմից «Լաչին» սահմանային անցակետի տեղադրմամբ և Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների քառօրյա վաշինգտոնյան բանակցություններով և մայիսի 14-ին ԵՄ-ի խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ՝ նախագահ Իլհամ Ալիևի ու վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումով ստեղծված կառուցողական մթնոլորտով ձևավորված ընթացիկ համատեքստը թույլ է տալիս խոսել ավելի դրական հեռանկարների մասին։
Ռուսաստանը ուզում է պահպանել իր կենտրոնական դիրքը և չի ուզում, որպեսզի բանակցությունների վրա իր ազդեցությունը թուլանա։ Նա դեռ կարող է հանդես գալ իր նպատակները հետապնդող սփոյլերի դերում: Բայց ճիշտ է նաև այն, որ արդիական մնալու համար Մոսկվան պետք է ընկալունակ լինի՝ արևմտյան միջնորդության հովանու ներքո տեղի ունեցող իրադարձությունների նկատմամբ։ Մեթոդներից մեկը կլիներ նրա ներառումը, ինչ համաձայնեցվել էր մայիսի 14-ին Բրյուսելում, ինչ-որ ստորագրված հայտարարության մեջ, ինչպես դա եղել է 2022 թվականի հոկտեմբերին, երբ ամսվա սկզբին Պրահայում հայտարարված ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման սկզբունքը ավելի ուշ վերահաստատվել է Սոչիում՝ Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի ղեկավարների եռակողմ հանդիպումից հետո։
Մայիսի 19-ին Ադրբեջանի և Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարները քննարկել են «Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագիրը՝ միջպետական սահմանի սահմանազատման և հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հետ մեկտեղ։ Լիովին հավանական է, որ հարցը այն մասին, թե ինչ են առաջացրել, կամ կառաջացնեն այս բանակցությունները, պարզ կդառնա մայիսի 25-ին, երբ Մոսկվայում կհանդիպեն նախագահ Ալիևը, վարչապետ Փաշինյանը և նախագահ Պուտինը։
Կարելի է հույս դնել նրա վրա, որ մայիսի 25-ին կողմերը կվերահաստատեն իրենց հավատարմությունը Ալմաթիի հռչակագրին և Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը՝ 29 800 քառ. կմ տարածքով և Ադրբեջանը՝ 86600 քառ. կմ տարածքով։ Եթե այս առանցքային պահը չհաստատվի Մոսկվայում, ապա Կրեմլի միջնորդական ջանքերը կունենան հետադարձ, հնացած, տափակ և նույնիսկ ավելի շահադիտական տեսք:
Ինչ վերաբերում է ավելի լայն խաղաղության օրակարգի շրջանակներում ղարաբաղյան բաղադրիչին, ապա Ռուսաստանը մինչև այժմ համառորեն ընդգծում է տարածաշրջանում ժամանակավորապես տեղակայված, այսպես կոչված, «խաղաղապահների» անփոխարինելիությունը՝ չցանկանալով խթանել Բաքվի և տարածաշրջանի հայ բնակչության միջև երկխոսությանը՝ դրանով հանդերձ ցուցադրելով լիակատար անտարբերություն 2020 թվականի Եռակողմ հայտարարության 4-րդ կետի համաձայն՝ հայկական անօրինական զինված ուժերի մնացորդների դուրսբերման նկատմամբ։
Երկվեկտոր բանակցությունները՝ Բաքու-Երևան միջպետական ոլորտի անջատումը Ղարաբաղի հայերի ադրբեջանական հասարակությանը ինտեգրումից, որպես ներքին գործընթաց, կազմել են Արևմուտքում վերջին բանակցությունների անբաժանելի մասը: Ռուսաստանի մոտեցումը, որը նախատեսում է ղարաբաղյան բաղադրիչը դիտարկել բացառապես ներկայիս ստատուս քվոյի պահպանման տեսանկյունից՝ բացահայտ հիմնազուրկ է։ Ուստի չի բացառվում, որ մայիսի 25-ին Մոսկվայում ղեկավարների հանդիպումից հետո միայն ուշացումով կնկատենք ռուսական ճշգրտման որոշ նախանշանները։
Ինչ վերաբերում է սահմանի սահմանազատմանը և սահմանագծմանը, ապա վերջնական որոշումը, անկասկած, հիմնված կլինի Ալմաթիի հռչակագրի վրա, որի շրջանակներում կողմերը պետք է համաձայնություն հասնելու ձգտեն՝ խորհրդային շրջանի քարտեզների և տեղերում փաստերի հիման վրա: Անկասկած, սահմանի երկայնքով ոչ սահմանազատված գոտում տեղի են ունեցել որշակի դիրքային փոփոխություններ, և դրանք նույնպես պետք է արտացոլվեն։
Ռուսաստանը այստեղ կարող է որոշակի դեր խաղալ։ Խորհրդային քարտեզների դիտարկումը, որոնք իրականում իրենից ներկայացնում են իրարամերժ հաշվարկման կետերի հավաքածու՝ տեղագրական և գլխավոր շտաբի աղբյուրների անհամապատասխանություններով, կդառնա գործընթացի մի մաս և կպահանջի Ռուսաստանի կողմից որոշակի համագործակցություն։ Գոյություն ունի նաև 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի Եռակողմ հայտարարության համապատասխան ստեղծված՝ սահմանազատման և հետագա սահմանագծման հարցերով երկկողմ հանձնաժողով, որը նախատեսում է խորհրդակցություններ Ռուսաստանի հետ։ Սա նույնպես Մոսկվային որոշակի ազդեցության լծակներ է տալիս։
Սակայն, վերջնական հաշվով, գործընթացը՝ երկկողմանի է, իսկ ռուսական միջնորդության պահանջը նշանակալից աստիճանով ուռճացված է, հիմնականում քարոզված հենց Կրեմլի կողմից: Այս խնդրի լուծման համար լիովին հավանական է, որ Մոսկվան կփորձի կողմերին համոզել հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով ՀԱՊԿ-ի առաքելություն տեղակայելու նպատակահարմարության մեջ:
Հետաքրքիր է, թե մայիսի 25-ին Մոսկվայում ինչպես է որոշվելու Զանգեզուրի միջանցքի վերահսկողության հարցը։ Բրյուսելում բանակցությունների տրամաբանությունը հաստատակամորեն հավատարիմ է տրանսպորտային ուղիների նկատմամբ ինքնիշխանության սկզբունքին՝ հենվելով Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության փորձի վրա։ Լաչինի շրջանում սահմանային անցակետ տեղադրելով, Բաքուն հստակ ազդակ է հղել Երևանին, որ վերջինս պետք է սեփական սահմանային անցակետերը տեղադնի Զանգեզուրի միջանցքի երկու ծայրերում։
Այնուամենայնիվ, երթուղու ռեժիմը դեռևս պարզ չէ։ Ռուսաստանը չի ցանկանում հրաժարվել իր բացառիկությունից, այսինքն ճանապարհի վրա վերահսկողության հաստատումից, ինչպես դա նախատեսված է 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետում։ Լիովին հնարավոր է, թեև բնավ հաստատ չէ, որ միջանկյալ ժամանակահատվածում կարող է մշակվել հայ-ռուսական կարգավորում նախատեսող ինչ-որ ընդհանուր և ոչ վերջնական բանաձև, դրանով հանդերձ Երևանը վերջնական հաշվով իր վրա կվերցնի լիովին վերահսկողությունը։ Ինչ-որ իմաստով, Հայաստանի հարավով անցնող Զանգեզուրի միջանցքի ռեժիմի հարցը դարձել է վիճաբանության առարկա Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև, դրանով հանդերձ Բաքուն ցույց է տալիս այն նախանշանները, որ նրան հարմար է ցանկացած համաձայնություն, անկախ ճանապարհի վերահսկողություն իրականացնող կողմից։
Չափազանց երկար ժամանակ զբաղեցնելով Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև այսպես կոչված «հակամարտության կառավարիչի» շահադիտական դիրքը` Ռուսաստանը այժմ կանգնած է արդիականության և իրականության փորձության առաջ: Նա արդեն փոխզիջման որոշակի նշաններ է ցուցադրում՝ ադրբեջանա-հայկական խաղաղ գործընթացում իր ինքնահռչակ բացառիկության հետ կապված։ Եթե խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունների համատեքստում Ռուսաստանը գիտակցում է՝ Բրյուսելի և Վաշինգտոնի հարթակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները հաշվի առնելու անհրաժեշտությունը, ապա սահմանների սահմանազատման և հաղորդակցությունների ապաշրջափակման առնչությամբ նա դեռևս իր միջնորդական դերը տեսնում է, որպես բացառիկ։ Արևմուտքի ջանքերի վրա Մոսկվայի հայացքը իրենից ներկայացնում է՝ նախասկզբնական դժգոհության և դժկամությամբ ընդունելու խճճվածք: Մայիսի 25-ին նա, ամենայն հավանականությամբ, իրեն կպահի, որպես հյուծվող ռեսուրսներով սփոյլեր, որը փորձում է լինել խելամիտ, որպեսզի մնա համապատասխանող։

Армяно-азербайджанские переговоры. Момент истины для России
В новом выпуске цикла передач «Размышления Орхана Амашова» автор отмечает, что значение встречи министров иностранных дел Азербайджана и Армении 19 мая приобретет более четкий характер после саммита лидеров в Москве 25 мая. Амашов утверждает, что Россия, слишком долго занимавшая позицию «управляющего конфликтом», теперь должна осознать необходимость учёта на московской площадке недавних договорённостей, достигнутых между сторонами в Вашингтоне и Брюсселе, и пересмотреть свою «исключительность» в качестве главного посредника между двумя государствами, свою роль в Карабахе и в отношении Зангезурского коридора.
Встреча министров иностранных дел Азербайджана и Армении, состоявшаяся в Москве 19 мая, не вызвала бурных эмоций, да и ожидания от нее также не были фантастическими. Во-первых, принято считать, что, когда на площадке Брюссель-Вашингтон наблюдается определенная динамика, Москва испытывает непреодолимое желание казаться активной, инициируя встречи ради сохранения видимости центрального посредника, хотя на самом деле не собирается добиваться прогресса и фактически стремится пустить под откос поезд, ведущий к миру.
Во-вторых, в контексте встреч между главными дипломатами Азербайджана и Армении, проводимых под эгидой российского посредничества, элемент мирного договора обычно не очень чётко выражен, основное внимание уделяется делимитации и демаркации границы и разблокированию коммуникаций.
Эти опасения по-прежнему актуальны. Однако текущий контекст, сформировавшийся с установкой Азербайджаном погранично-пропускного пункта «Лачин» и конструктивной атмосферой, созданной четырехдневными вашингтонскими переговорами министров иностранных дел Азербайджана и Армении и состоявшейся 14 мая встречей президента Ильхама Алиева и премьер-министра Никола Пашиняна при посредничестве председателя Совета ЕС Шарля Мишеля, позволяет говорить о более позитивных перспективах.
Россия хочет сохранить своё центральное положение и не хочет, чтобы ее влияние на переговоры ослабло.  Она все еще может выступать в роли спойлера, преследующего свои цели. Но верно и то, что для сохранения актуальности Москве необходимо быть восприимчивой к событиям, происходящим под эгидой западного посредничества. Одним из методов было бы включение того, что было согласовано в Брюсселе 14 мая, в некое подписанное заявление, как это было в октябре 2022 года, когда принцип взаимного признания суверенитета и территориальной целостности, объявленный в Праге в начале месяца, был позже подтвержден в Сочи после трехсторонней встречи лидеров Азербайджана, Армении и России.
19 мая главы МИД Азербайджана и Армении обсудили соглашение «О мире и установлении межгосударственных отношений», наряду с делимитацией межгосударственной границы и разблокированием коммуникаций. Вполне вероятно, что вопрос о том, что породили или породят эти переговоры, прояснится 25 мая, когда в Москве встретятся президент Алиев, премьер-министр Пашинян и президент Путин.
Можно надеяться на то, что 25 мая стороны подтвердят свою приверженность Алматинской декларации и территориальной целостности Армении площадью 29 800 кв. км и Азербайджана площадью 86 600 кв. км. Если этот ключевой момент не будет подтвержден в Москве, посреднические усилия Кремля будут выглядеть ретроспективными, устаревшими, избитыми и еще более корыстными.
Что касается карабахского компонента в рамках более широкой мирной повестки дня, то Россия до сих пор упорно подчеркивает незаменимость так называемых «миротворцев», временно размещенных в регионе, не желая придавать импульс диалогу между Баку и армянским населением региона, демонстрируя тем самым полную незаинтересованность в выводе остатков незаконных армянских вооруженных сил в соответствии с 4 пунктом Трехстороннего заявления 2020 года.
Двухвекторные переговоры - отделение межгосударственной сферы Баку-Ереван от интеграции армян Карабаха в азербайджанское общество, как внутреннего процесса, составляли неотъемлемую часть недавних переговоров на Западе. Подход России, который предусматривает рассмотрение карабахского компонента исключительно с точки зрения сохранения нынешнего статуса-кво, явно несостоятелен. Поэтому не исключено, что после встречи лидеров в Москве 25 мая мы лишь с запозданием заметим некоторые признаки российской корректировки.
Что касается делимитации и демаркации границы, то окончательное решение, несомненно, будет основано на Алматинской декларации, в рамках которой стороны должны будут стремиться к достижению согласия на основе карт советского периода и фактов на местах. Несомненно, произошли некоторые позиционные изменения в неделимитированной зоне вдоль границы, и это должно быть отражено.
Россия может сыграть здесь определённую роль. Рассмотрение советских карт, которые на самом деле представляют собой набор противоречивых точек отсчета с расхождениями в топографических источниках и источниках Генерального штаба, станет частью процесса и потребует определенного сотрудничества со стороны России. Существует также двусторонняя комиссия, созданная в соответствии с Трехсторонним заявлением от 26 ноября 2021 года по делимитации и последующей демаркации границы, предусматривающая консультации с Россией. Это также дает Москве некоторые рычаги влияния.
Однако, в конечном счете, процесс - двусторонний, а требование о российском посредничестве в значительной степени раздутое, в основном пропагандируемое самим Кремлем. В этом ключе вполне вероятно, что Москва попытается убедить стороны в целесообразности размещения миссии ОДКБ вдоль армяно-азербайджанской границы.
Любопытно, как будет решаться в Москве 25 мая вопрос о контроле над Зангезурским коридором. Логика переговоров в Брюсселе твердо придерживается принципа суверенитета над транспортными путями, опираясь на опыт Всемирной таможенной организации. Установив пограничный пункт в Лачинском районе, Баку послал четкий сигнал Еревану, что последнему следует установить собственные пограничные пункты на обоих концах Зангезурского коридора.
Тем не менее, режим маршрута по-прежнему неясен. Россия не желает отказываться от своей исключительности, а именно от установленного контроля над дорогой, как это предусмотрено в 9 пункте Трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года. Вполне возможно, хотя отнюдь не точно, что в промежуточный период может быть разработана некая общая и не окончательная формула, предполагающая совместное российско-армянское урегулирование, при этом Ереван в конечном итоге возьмет на себя полный контроль. В некотором смысле, вопрос о режиме Зангезурского коридора, проходящего через юг Армении, стал предметом разногласий между Россией и Арменией, при этом Баку демонстрирует признаки того, что его устраивает любое соглашение, независимо от стороны, осуществляющей контроль над дорогой.
Слишком долго занимая корыстную позицию в качестве так называемого «управляющего конфликтом» между Азербайджаном и Арменией, Россия теперь столкнулась с проверкой на актуальность и реальность. Она уже продемонстрировала некоторые признаки компромисса в отношении своей самопровозглашённой исключительности в азербайджано-армянском мирном процессе. Если в контексте переговоров о мирном договоре Россия осознает необходимость учета договорённостей, достигнутых на платформах Брюсселя и Вашингтона, то в отношении делимитации границ и разблокирования коммуникаций она всё ещё видит свою посредническую роль исключительной. Взгляд Москвы на усилия Запада представляет собой сплетение изначального негодования и неохотного принятия. 25 мая она, скорее всего, будет вести себя как спойлер с истощающимися ресурсами, который попытается быть благоразумным, чтобы оставаться релевантным.