Չավուշօղլու. Թուրքերի ճանապարհն անցնում է Շուշայով, Ջեբրայիլով և Զանգեզուրով
Թուրքերի ճանապարհն անցնում է Շուշայով, Ջաբրայիլով և Զանգեզուրով՝ հին թուրքական երկիր, որտեղ նահատակների արյուն է թափվել։
Caliber.Az-ը հայտնում է, որ այս մասին Անթալիա նահանգի Քեփեզ քաղաքում իր ելույթի ժամանակ հայտարարել է՝ Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն։
Նա նաև քննադատել է «Ազգի միություն»-ից թեկնածու Քեմալ Քըլըչդարօղլուն՝ տրանսպորտային նախագծում Ադրբեջանի բացակայության համար:
«Այսօր Հայաստանի վարչապետը հայտարարում է, որ նրանք պատրաստ են ճանաչել Ադրբեջանի, այդ թվում՝ Ղարաբաղի տարածքային ամբողջականությունը։ Ինչու՞ եք այդքան մտահված, ի՞նչ եք ուզում Ադրբեջանից»,-ընդգծել է դիվանագետը։
Չավուշօղլուն հիշեցրել է, որ ժամանակակից Թուրքիան պաշտպանում է ոչ միայն իր, այլև ողջ թուրքական աշխարհի շահերը։

Чавушоглу: Путь тюрков пролегает через Шушу, Джебраил и Зангезур
Путь тюрков пролегает через Шушу, Джебраил и Зангезур - древнюю тюркскую страну, где пролилась кровь шехидов.
Как сообщает АПА, об этом заявил министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу во время выступления в городе Кепез провинции Анталия.
Он также раскритиковал кандидата от «Союза нации» Кямала Кылычдароглу за отсутствие Азербайджана в транспортном проекте:
«Сегодня премьер-министр Армении заявляет, что они готовы признать территориальную целостность Азербайджана, включая Карабах. Чем ты так обеспокоен, чего ты хочешь от Азербайджана?», - подчеркнул дипломат.
Чавушоглу напомнил, что современная Турция защищает не только свои интересы, но и всего тюркского мира.