Իցհակ Հերցոգ. Ադրբեջանը մեծ ազդեցություն ունի աշխարհում և տարածաշրջանում
«Պարոն նախագահ, շնորհակալություն հյուրընկալության և հրավերի համար։ Ի պատասխան՝ ցանկանում եմ Ձեզ և առաջին տիկնոջը հրավիրել պետական այցով Իսրայել»։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասել է Իսրայելի նախագահ Իցհակ Հերցոգը՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ մամուլի համար հայտարարության ժամանակ իր ելույթում։
«Մենք ընդհանուր տեսակետներ ունենք, ես տեսնում եմ, որ Ադրբեջանը մեծ ազդեցություն ունի աշխարհում և տարածաշրջանում։ Դուք ինձ պատմեցիք Ադրբեջանի ազդեցության մասին՝ Եվրոպայի էներգետիկ հատվածի, ընդհանուր առմամբ տարածաշրջանի, Ասիայի, Մերձավոր Արևելքի վրա, մեզ հետ կապված։ Մենք ուսումնասիրեցինք անվտանգության գլոբալ, տարածաշրջանային կառույցը, որտեղ Իրանը վտանգ ու սպառնալիք է ներկայացնում, և մանրամասն քննարկեցինք այդ հարցը։ Իհարկե, մենք անհամբեր սպասում ենք համագործակցության զարգացման հնարսվորություններին այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են գիտությունը, գյուղատնտեսությունը և շատ այլ ոլորտներ, որոնք դուք նշեցիք ձեր բացման խոսքում:
Ես ուզում եմ անկեղծ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ այս հրաշալի պահի համար։ Մենք նշում ենք Իսրայելի անկախության 75-ամյակը, ինչպես նաև մեր պետությունների միջև շատ ամուր կապերի 30-ամյակը։ Վստահ եմ, որ այս այցը նոր ուղենիշ կդառնա՝ մեր հարաբերությունների հետագա զարգացման գործում»,- ասել է Իցհակ Հերցոգը։
Ադրբեջանը հատուկ ուշադրություն է դարձնում Ղարաբաղի հայ բնակիչների իրավունքների և ազատությունների զարգացմանը Ադրբեջանի օմբուդսմենի հայտարարությունը

Ицхак Герцог: Азербайджан имеет большое влияние в мире и регионе
«Господин президент, благодарю за гостеприимство, за приглашение. В ответ хотел бы пригласить Вас и первую леди посетить с государственным визитом Израиль».
Как сообщает Caliber.Az, об этом сказал президент Израиля Ицхак Герцог, выступая с заявлением для прессы с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
«У нас есть общие взгляды, я вижу, что Азербайджан имеет большое влияние в мире и регионе. Вы рассказали мне о влиянии Азербайджана на энергетический сектор Европы, на регион в целом, на Азию, на Ближний Восток, связанный с нами. Мы рассмотрели глобальную, региональную структуру безопасности, в которой Иран представляет опасность и угрозу, подробно обсудили этот вопрос. Конечно, мы с нетерпением ждем возможности развивать сотрудничество в таких областях, как наука, сельское хозяйство и многих других, о которых Вы упомянули во вступительной речи.
Хочу выразить Вам искреннюю благодарность за этот прекрасный момент. Мы отмечаем 75-летие независимости Израиля, а также 30-летие очень крепких связей между нашими государствами. Уверен, что этот визит станет новой вехой в дальнейшем развитии наших отношений», - отметил Ицхак Герцог.