Վերլուծություն  26 Հունիսի 2024 - 16:41
Կարծես թե հայ-ադրբեջանական կարգավորման մեջ եկել է՝ արդյունքները հանրագումարի բերելու հերթական ժամանակը։ Ոչ պակաս հաշվով այն նշվել է Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանի վերջին հայտարարությամբ այն մասին, որ բողոքային շարժումը ձախողվել է։ Այն արվել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ժողովում։ «Հայաստանում հերթական բողոքային շարժումը պարտության է մատնվել, քանի որ իրական Հայաստանը, որպես գաղափարախոսություն, այսօր, այս օրերին և նախորդ ժամանակահատվածում հաստատվում է Հայաստանի Հանրապետությունում, այն ընկալվում է ժողովրդի կողմից»,- ասել է Փաշինյանը՝ ընդգծելով, որ այս համոզմունքն առաջանում է մարդկանց հետ անմիջական շփումների արդյունքում, նրան հասցեագրված էլեկտրոնային նամակներից և սոցիալական ցանցերում որոշ հետազոտություններից:
Եվ այսպես, եթե Փաշինյանին հիմա հարկավոր չէ ուժեղ շեղվել ընդդիմության դեմ պայքարին, ապա մենք նորից պետք է դառնանք Ադրբեջանի հետ երկարաժամկետ խաղաղությանն ուղղված նախաձեռնությունների կամ գոնե հռետորաբանության ականատեսներ։ Եվ նման հռետորաբանությունն անխուսափելիորեն պետք է կապված լինի Ադրբեջանի հետ տարածքային պահանջներ պարունակող սահմանադրության փոփոխության անհրաժեշտության հետ։
Եվ առաջին հայացքից, Փաշինյանի ոչ վաղուցվա ելույթը պարունակում է զգուշավոր վերադարձ այն մտքերին, որոնք նա պատրաստվում էր ներարկել հասարակության մեջ, սկսած այս տարվա փետրվարից, այն է՝ «իրական Հայաստանի» մասին թեզը, որը պետք է դիմակայի «պատմական Հայաստանին»։ Հիշենք, որ նա դա կապել է նոր սահմանադրության ընդունման անհրաժեշտության հետ։ Հիմա Փաշինյանը ասում է հետևյալը. «Ժողովրդի ուղերձն իր էլիտային և մեզ, որպես իշխող մեծամասնությանը՝ կայանում է հետևյալում. դուք կարող եք արդյո՞ք մեզ համար պայմաններ ստեղծել, որպեսզի մենք ապրենք, պարզապես ապրենք»,- ասել է Փաշինյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանի ժողովուրդը չի ուզում գնալ Գողգոթայի ճանապարհով, այլ պարզապես ուզում է ապրել, երեխաներ ծնել և նրանց համար բարեկեցիկ կյանք ստեղծել, մանավանդ որ իր համար կարևորագույն գործիք պետությունը՝ կա։
Իսկ մեզ համար էլ այժմ հարցը կայանում է նրանում, թե այս խոսքերը արդյո՞ք նշանակում են հայ հասարակության գոյության սովորական պարադիգմը փոխելու անկեղծ ցանկություն, թե՞, ինչպես արդեն շատ անգամ է եղել՝ պարզապես օդի թափահարում։
Թերևս, Փաշինյանի վերջին հայտարարությունները չպետք է մեզ մոլորության մեջ գցեն։ Չէ որ Երևանը զուգահեռաբար խորացնում է հարաբերությունները մի երկրի հետ, որի համար Հարավային Կովկասում խաղաղությունը ձեռնտու չէ՝ Ֆրանսիայի հետ։ Մեկ շաբաթ առաջ Հայաստանի պաշտպանության նախարար Պապիկյանը այցով եղել է Փարիզում, և ահա արդեն Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարար Սեբաստիան Լեկորնուն «X» սոցիալական ցանցում հայտնել է, որ Երևանի և Փարիզի միջև՝ «Կեսար» ինքնագնաց հրետանային ստորաբաժանումների մատակարարման մասին պայմանագիր է կնքվել։ Բաց աղբյուրներից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ Հայաստանը կգնի 36 ինքնագնաց հրետանային համակարգ, իսկ պայմանագրի կանխատեսվող գումարը կկազմի մոտ 180 մլն եվրո։ Ֆրանսիան Հայաստանին կմատակարարի նաև VAB MK3 50 զրահափոխադրիչ։ Սպասվող գնումների թվում են՝ ֆրանսիական «ARQUUS» ընկերության արտադրության «BASTION» եւ «SHERPA» զրահամեքենաները։ Իսկ անցած տարվա դեկտեմբերին պաշտոնապես հայտարարվել է այն մասին, որ Հայաստան են առաքվել առաջին 24 «BASTION» զրահամեքենաները։ Անցյալ տարվա հոկտեմբերի վերջին Հայաստանի և Ֆրանսիայի ռազմական գերատեսչությունների ղեկավարներ՝ Սուրեն Պապիկյանը և Սեբաստիան Լեկորնուն Փարիզում կայացած հանդիպման ժամանակ նախանշել են՝ համագործակցության զարգացման նոր հնարավորությունները և պայմանավորվել Երևանին «THALES»-ի արտադրության երեք GM200 ռադարներ վաճառելու մասին և Ֆրանսիական «MISTRAL» կարճ հեռահարության հակաօդային պաշտպանության համակարգերի ապագա մատակարարման վերաբերյալ փոխըմբռնման մասին հուշագիր են ստորագրել: Երեւանը նաեւ բազմամիլիոնանոց պայմանագրեր է կնքել Հնդկաստանից տարբեր սպառազինության մատակարարման մասին։ Դրան են վերաբերվում 245 մլն դոլար արժողությամբ պայմանագիրը Նյու Դելիի հետ, որը ներառում է «PINAKA» ՀԿՀՀ-ների, հակատանկային հրթիռային համակարգերի և զինամթերքի գնում: Ըստ առկա տեղեկությունների՝ 2023 թվականի օգոստոսին Հայաստանը ստացել է հնդկական քարշակային հրետանային համակարգերի (ATAGS) առաջին խմբաքանակը։ Իսկ պայմանագիրը նախատեսում է նաև 155,5 մլն դոլարի այդ հաուբիցներից եւս 84-ի մատակարարում։ Բացի այդ, Հայաստանը հետաքրքրություն է ցուցաբերում հնդկական «AKASH» հակաօդային պաշտպանության համակարգերի ձեռքբերման նկատմամբ, որոնց արժեքը կարող է կազմել մինչև 720 միլիոն դոլար։ Հաղորդվել է նաև այն մասին, որ Հայաստանը նախատեսում է ձեռք բերել հնդկական TAPAS-BH-201 (Rustom-II) հարվածային անօդաչու թռչող սարքեր և հակադրոնային համակարգեր։
Հիմքեր կան կասկածելու, որ այդ գնումները ոչ այլ ինչ են, քան տարածաշրջանում ուժերի հավասարակշռությունը փոխելու փորձ։ Հայաստանում, սակայն, կարող են առարկել, որ, իբր, Երևանը ֆրանսիական և հնդկական զենք է գնում «իրական Հայաստանի» պաշտպանության համար։ Սակայն այստեղ ևս խարդավանք է թաքնված։ Մենք երբեք չենք հավատա իրականություն վերադառնալու Հայաստանի ձգտումներին, քանի դեռ նա իր հիմնարար օրենքը չի մաքրել՝ Ադրբեջանի դեմ տարածքային պահանջների գարշահոտությունից։ Հակառակ դեպքում իրական Հայաստանի մասին խոսքերը կարելի է հասկանալ երկկերպ։ Դրանք, օրինակ, կարող են միաժամանակ ընկալվել և՛ որպես հարեւանների նկատմամբ տարածքային պահանջներից հրաժարում, և՛ որպես այն փաստի արտացոլում, որ այդ պահանջների իրականացման համար անհրաժեշտ է դադար:
Եթե ճիշտ է առաջին սցենարը, այդ դեպքում մենք շուտով պետք է ականատես լինենք սահմանադրական բարեփոխումների քննարկումներին։ Սակայն նման բաների բացակայությունը և միաժամանակ սպառազինության գնելը ստիպում է թեքվել դեպի երկրորդ տարբերակը. Հայաստանն իր իրականությունն ընկալելու է որպես ուժերի կուտակում և Ադրբեջանի դեմ ագրեսիայի նոր ակտերի համար բարենպաստ պահի սպասում։
Չի բացառվում, որ հատկապես այդ նպատակների հետ են կապված Ռուսաստանի նկատմամբ կենտրոնախույս նկրտումները։ Վերջին տարիների իրադարձությունները ցույց տվեցին (և դա մեծապես Բաքվի վաստակն է), որ Մոսկվան շահագրգռվածություն չի ցուցաբերել՝ Ղարաբաղի օկուպացիայի հետ կապված ստատուս քվոյի ցանկացած գնով պահպանելու հարցում։ Այժմ Երևանը փնտրում է նոր հովանավորներ՝ ապագա հնարավոր ագրեսիայի ժամանակ աջակցություն ապահովելու համար։ Իսկ Ֆրանսիան այդ շարքում առաջին տեղում է։ Առավել ևս, ինչ-որ առումով նա երբեմն հանդես է գալիս, որպես Երևանի նման քաղաքականության նախաձեռնող, հնարավոր է նաև հակառակ Փաշինյանի և նրա թիմի ցանկությանը։
Արեւմուտքը, ինչպես նախկինում, փորձում է պահպանել Հարավային Կովկասում հակամարտությունների կառավարման լծակները։ Դրա համար նա շարունակելու է զինել Հայաստանը։ Ելնելով հակամարտությունների կառավարման նույն տրամաբանությունից՝ Արևմուտքի երկրներին բոլորովին պետք չէ Հայաստանի սահմանադրության փոփոխությունը։
Այսպիսով, խաղաղ գործընթացում հերթական անգամ կախվել է ահռելի անորոշության։ Այն կարծես թե կա՝ սահմանազատումը դեռ ոչ ոք չի չեղարկել, բայց երկարաժամկետ խաղաղության հեռանկարներ չեն երևում: Եվ դարձյալ այս ճանապարհի խոչընդոտը՝ դրսի հորդորներին դիմակայելու և տարածաշրջանում ու աշխարհում իր տեղը վերաիմաստավորելու պաշտոնական Երևանի դժկամությունն է, կամ անկարողությունը։

«Гордость» и вооружение
Похоже, в армяно-азербайджанском урегулировании наступило очередное время для подведения итогов. В немалой степени оно было отмечено недавним заявлением армянского премьера Пашиняна о том, что протестное движение потерпело крах. Сделано оно было на собрании партии «Гражданский договор». «Очередное протестное движение в Армении потерпело поражение, потому что реальная Армения, как идеология, утверждается в Республике Армения сегодня, в эти дни и в предшествующий период, она воспринимается народом», — сказал Пашинян, подчеркнув, что эта вера возникает в результате прямых контактов с людьми, из адресованных ему электронных писем и некоторых исследований в социальных сетях.
Итак, если Пашиняну теперь не нужно сильно отвлекаться на борьбу с оппозицией, то мы должны снова стать свидетелями инициатив или хотя бы риторики, направленной на долгосрочный мир с Азербайджаном. И такая риторика неминуемо должна быть связана с необходимостью смены конституции, в которой содержатся территориальные претензии к Азербайджану.
И на первый взгляд, в недавней речи Пашиняна содержится осторожный возврат к тем смыслам, которые он собирался привить обществу, начиная с февраля этого года, а именно к тезису о «реальной Армении», которая должна противостоять «исторической Армении». Напомним, что он привязывал это к необходимости принятия новой конституции. Сейчас Пашинян говорит следующее: «Послание народа своим элитам и нам, как правящему большинству, заключается в следующем: можете ли вы создать нам условия, чтобы мы жили, просто жили?», — сказал Пашинян, добавив, что народ Армении не хочет идти по пути к Голгофе, а просто хочет жить, рожать детей и создавать им благополучную жизнь, тем более что важнейший инструмент для него есть — государство.
Для нас же вопрос теперь состоит в том, означают ли эти слова искреннее стремление изменить привычную парадигму существования армянского общества или, как это уже бывало не раз, простым сотрясанием воздуха?
Пожалуй, последние заявления Пашиняна не должны вводить нас в заблуждение. Ведь параллельно Ереван углубляет отношения со страной, которой не выгоден мир на Южном Кавказе — Францией. Неделю назад министр обороны Армении Папикян побывал с визитом в Париже, и вот уже министр вооруженных сил Франции Себастьян Лекорню сообщил в соцсети X, что между Ереваном и Парижем был подписан контракт на поставку самоходных артиллерийских установок (САУ) CAESAR. Согласно информации из открытых источников, Армения закупит 36 САУ, а предполагаемая сумма контракта составит около 180 миллионов евро. Франция также поставит Армении 50 единиц бронетранспортеров VAB MK3. Среди ожидаемых закупок — бронеавтомобили BASTION и SHERPA производства французской компании ARQUUS. А еще в декабре прошлого года было официально объявлено о том, что первые 24 бронеавтомобиля BASTION доставлены в Армению. В конце октября прошлого года главы военных ведомств Армении и Франции Сурен Папикян и Себастьян Лекорню на встрече в Париже наметили новые возможности развития сотрудничества и договорились о продаже Еревану трех радаров GM200 производства компании THALES и подписали меморандум о взаимопонимании по будущей поставке французских ЗРК малой дальности MISTRAL. Ереван также заключил многомиллионные контракты на поставку различного вооружения из Индии. К ним относится контракт с Нью-Дели на сумму около 245 миллионов долларов, который включает в себя закупку РСЗО PINAKA, противотанковых ракетных комплексов и боеприпасов. По имеющимся данным, в августе 2023 года Армения получила первую партию индийских буксируемых артиллерийских систем (ATAGS). А контракт предусматривает поставку еще 84 этих гаубиц на сумму 155,5 миллионов долларов. Кроме того, Армения проявляет интерес к приобретению индийских систем ПВО AKASH, стоимость которых может составить до 720 миллионов долларов. Также сообщалось о том, что Армения планирует приобрести и индийские ударные беспилотники TAPAS-BH-201 (Rustom-II) и антидроновые системы.
Есть основания подозревать, что эти закупки являются ничем иным, как попыткой изменить баланс сил в регионе. В Армении, однако, могут возразить, что, мол, Ереван закупает французское и индийское оружие для обороны «реальной Армении». Однако и здесь таится подвох. Мы никогда не поверим в стремлении Армении вернуться в реальность, пока она не очистит свой основной закон от смрада территориальных притязаний к Азербайджану. Иначе слова о реальной Армении можно понимать двояко. Их, например, можно одновременно воспринять и как отказ от территориальных претензий к соседям, и как отражение того факта, что для осуществления этих притязаний необходима передышка.
Если верен первый сценарий, тогда мы должны скоро стать свидетелями обсуждения конституционных реформ. Однако отсутствие таковых и одновременная закупка вооружения заставляет склоняться ко второму варианту: Армения будет воспринимать свою реальность в качестве накопления сил и выжидания благополучного момента для новых актов агрессии против Азербайджана.
Не исключено, что именно с этими целями связаны центробежные стремления в отношении России. События последних лет продемонстрировали (и это в огромной степени заслуга Баку), что Москва не проявила заинтересованности в поддержании любой ценой статус-кво, связанного с оккупацией Карабаха. Теперь Ереван ищет новых покровителей для обеспечения поддержки в ходе возможной будущей агрессии. И Франция в этом ряду стоит на первом месте. Более того, в некотором смысле она подчас выступает инициатором подобной политики Еревана, возможно, и вопреки желанию Пашиняна и его команды.
Запад, как и ранее, пытается сохранить рычаги конфликтного управления на Южном Кавказе. Для этого он будет продолжать вооружать Армению. Исходя из этой же логики конфликтного управления, странам Запада вовсе не нужна смена Конституции Армении.
Таким образом, в мирном процессе в очередной раз повисла грозная неопределенность. Он как бы есть – делимитацию еще никто не отменял, однако не прослеживаются перспективы для долгосрочного мира. И снова тормозом на этом пути стоит нежелание или неспособность официального Еревана противостоять увещеваниям из-за рубежа и отказ от попытки переосмыслить свое место в регионе и в мире.