Քաղաքականություն  26 Հունիսի 2024 - 10:39
Հունիսի 25-ին Բաքվում կայացել են՝ Ադրբեջանի և Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև 11-րդ հյուպատոսական խորհրդակցությունները։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են ԱԳՆ-ում, խորհրդակցությունների ժամանակ ադրբեջանական պատվիրակությունը գլխավորել է ԱԳՆ հյուպատոսական վարչության պետ Էմիլ Սաֆարովը, ռուսական պատվիրակությունը՝ Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության հյուպատոսական դեպարտամենտի տնօրեն Ալեքսեյ Կլիմովը:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել՝ հյուպատոսական ոլորտում Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև համագործակցության զարգացման ներկա վիճակի և հեռանկարների, երկկողմ փաստաթղթերի ստորագրման և հյուպատոսական ծառայությունների թվայնացման հնարավորությունների շուրջ։ Քննարկվել են՝ քաղաքացիների իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության, նրանց հյուպատոսական օգնություն տրամադրելու հարցեր, ընդգծվել է արդարադատության, միգրացիայի, կրթության և այլն ոլորտներում Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև կապերի ամրապնդմանն ուղղված համատեղ միջոցառումների կարևորությունը։

ПОЛИТИКА  25 Июня 2024 - 19:39
25 июня в Баку состоялись 11-е консульские консультации между министерствами иностранных дел Азербайджана и России.
Как сообщили Caliber.Az в МИД, азербайджанскую делегацию на консультациях возглавил начальник консульского управления МИД Эмиль Сафаров, российскую - директор консульского департамента внешнеполитического ведомства РФ Алексей Климов.
Стороны обменялись мнениями о текущем состоянии и перспективах развития сотрудничества Азербайджана и России в консульской сфере, возможностях подписания двусторонних документов и оцифровки консульских услуг. Были обсуждены вопросы защиты прав и свобод граждан, оказания им консульской помощи, подчеркнута важность совместных мер по укреплению связей между Азербайджаном и Россией в областях юстиции, миграции, образования и др.