Քաղաքականություն  27 Հունիսի 2024 - 10:14
Ադրբեջանցիների Եվրոատլանտյան գործընկերության խորհուրդը (EAPCA) հայտարարություն է տարածել՝ Ֆրանսիայի կողմից Հայաստանին մահաբեր զենք վաճառելու դեմ։
Ինչպես հայտնում է Сaliber.Az-ը, կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Սահիլ Գասըմովի ստորագրած փաստաթղթում նշվում է, որ Ֆրանսիան Հարավային Կովկասում ագրեսիվ քաղաքականություն է վարում, որը հակասում է միջազգային կոնվենցիաներին և Հայաստանին դրդում է ռեւանշիզմի ու պատերազմի Ադրբեջանի դեմ։
EAPCA-ն նշում է, որ արյունալի ռազմական ագրեսիայի պատմություն ունեցող Հայաստանին հարձակողական և մահաբեր զենքի տրամադրումը, Ֆրանսիայի կողմից Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև ռազմական համագործակցության շրջանակների ընդլայնումն անխուսափելի է դարձնում նոր պատերազմի բռնկումը։
EAPCA-ն խստորեն դատապարտում է Ֆրանսիայի և Հայաստանի միջև «Կեսար» ինքնագնաց հրետանային համակարգերի առքուվաճառքի պայմանագրի կնքումը և սա համարում է Ֆրանսիայի հերթական սադրանքը Ադրբեջանի դեմ։
«Նման միջադեպերը նպատակ ունեն խաթարել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, ինչպես նաև տարածաշրջանում խաղաղություն և հանգստություն հաստատելու ջանքերը», - ասված է հայտարարությունում։

ПОЛИТИКА  26 Июня 2024 - 17:14
Совет евроатлантического партнерства азербайджанцев (EAPCA) выступил с заявлением против продажи Францией смертельного оружия Армении.
Как сообщает Report, в документе, подписанном генеральным секретарем организации Сахилем Гасымовым, отмечено, что Франция проводит противоречащую международным конвенциям агрессивную политику на Южном Кавказе и подстрекает Армению к реваншизму и войне против Азербайджана.
EAPCA заявляет, что предоставление Францией наступательного и смертельного оружия Армении, имеющей опыт кровавой военной агрессии, расширение сферы военного сотрудничества между Арменией и Францией делает неизбежным начало новой войны.
EAPCA решительно осуждает подписание между Францией и Арменией контракта о купле-продаже самоходных артиллерийских установок Caesar и считает это очередной провокацией Франции против Азербайджана.
«Подобные случаи направлены на подрыв процесса нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией, а также усилий по установлению мира и спокойствия в регионе», - говорится в заявлении.