Քաղաքականություն  27 Հունիսի 2024 - 13:40
Ըստ Report-ի՝ նիստում քննարկվել է Ադրբեջանի նախագահի առաջարկը՝ կապված Միլլի Մեջլիսի լուծարման և արտահերթ ընտրությունների նշանակման հետ՝ Ադրբեջանի Հանրապետության Սահմանադրության համապատասխան: Առաջարկը կողմերի մասնակցությամբ քննարկվել է ըստ էության։
Մասնակիցների ելույթներից հետո պլենումի անդամները անցել են խորհրդակցության։ Խորհրդակցելուց հետո, Սահմանադրական դատարանի պլենումի անդամները՝ Միլլի Մեջլիսի լուծարման և արտահերթ ընտրություններ նշանակելու սահմանադրականության մասին որոշում են ընդունել։
11:46
Մեկնարկել է.Սահմանադրական դատարանի պլենումի նիստը:
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, նիստում քննարկվում է Միլլի Մեջլիսի լուծարման սահմանադրականության և արտահերթ ընտրություններ նշանակելու վերաբերյալ նախագահի առաջարկը՝ հիմնվելով խորհրդարանի 2024 թ. հունիսի 21-ի՝ «Միլլի Մեջլիսի արտահերթ ընտրություններ նշանակելու մասին Ադրբեջանի նախագահին ուղղված դիմումի մասին» որոշման վրա:
Նիստին մասնակցում են լիազորված կողմերը։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 20-ին կայացած «Ենի Ազերբայջան» կուսակցության (ԵԱ) վարչության նիստում միաձայն որոշում է կայացվել՝ Միլլի Մեջլիսում ԵԱ-ն ներկայացնող պատգամավորներին առաջարկել՝ դիմում նախաձեռնել Ադրբեջանի նախագահին՝ 6-րդ գումարման Միլլի Մեջլիսը լուծարելու և արտահերթ ընտրություններ նշանակելու մասին։

ПОЛИТИКА  27 Июня 2024 - 12:41
Как передает Report, на заседании был рассмотрен запрос президента Азербайджана о соответствии роспуска Милли Меджлиса и назначения внеочередных выборов Конституции Азербайджанской Республики. Запрос был рассмотрен по существу с участием сторон.
После выступлений участников члены Пленума удалились на совещание. После совещания члены Пленума Конституционного суда приняли решение о конституционности роспуска Милли Меджлиса и назначения внеочередных выборов.
10:08
Началось заседание Пленума Конституционного суда.
Как сообщает Report, на заседании рассматривается запрос президента о соответствии Конституции роспуска Милли Меджлиса и назначения внеочередных выборов на основании решения парламента «Об обращении к президенту Азербайджана о назначении внеочередных выборов в Милли Меджлис» от 21 июня 2024 года.
В заседании принимают участие уполномоченные стороны.
Напомним, что на заседании правления партии «Ени Азербайджан» (ПЕА), состоявшемся 20 июня, принято единогласное решение рекомендовать депутатам, представляющим ПЕА в Милли Меджлисе, инициировать обращение к президенту Азербайджана о роспуске Милли Меджлиса 6-го созыва и назначении досрочных выборов.
А на пленарном заседании парламента 21 июня Милли Меджлис направил обращение президенту о назначении внеочередных парламентских выборов. За обращение проголосовали 105 депутатов, против - 1.
Отметим, что 28 июня состоится последнее пленарное заседание внеочередной сессии парламента. На этом шестой созыв Милли Меджлиса завершит свою работу.