Քաղաքականություն  27 Հունիսի 2024 - 14:10
ԱՄՆ-ը ձգտում է ապահովել, որպեսզի Կենտրոնական Ասիայից ապրանքների արտահանումն իրականացվի ոչ թե Ռուսաստանով և Չինաստանով, այլ այլընտրանքային ուղիներով, այդ թվում՝ Ադրբեջանով։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին գործերի կոմիտեում կայացած լսումների ժամանակ հայտարարել է՝ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Ջեյմս Օ՛Բրայենը։
«Դա վերաբերում է ողջ տարածաշրջանին, Կենտրոնական Ասիային, այս բոլոր երկրների արտահանումը այժմ համաշխարհային շուկաներ է գնում միայն Չինաստանի և Ռուսաստանի տարածքով։ Շրջանցիկ ճանապարհի համար նրանք պետք է համագործակցեն Ադրբեջանի հետ»,- ասել է նա՝ խոսելով Բաքու իր հետագա այցի նպատակների մասին։
«Մի երթուղին անցնում է Վրաստանով դեպի Սև ծով, իսկ մյուսը, պոտենցիալ ավելի մեծը, կանցնի Ադրբեջանով, Հայաստանով և Թուրքիայով, և այդ պատճառով մեզ անհրաժեշտ է խաղաղ համաձայնագիր Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև»,- պարզաբանել է դիվանագետը։

ПОЛИТИКА  27 Июня 2024 - 11:46
Соединенные Штаты добиваются того, чтобы экспорт товаров из Центральной Азии шел не через Россию и Китай, а альтернативными путями, в том числе через Азербайджан.
Как сообщает ТАСС, об этом заявил помощник госсекретаря США по делам Европы и Евразии Джеймс О'Брайен на слушаниях в комитете по иностранным делам Палаты представителей Конгресса.
«Это касается всего региона, Центральной Азии, экспорт всех этих стран на мировые рынки сейчас идет только через Китай и Россию. Для обходного пути им нужно сотрудничать с Азербайджаном», - сказал он, говоря о целях своей будущей поездки в Баку.
«Один путь проходит через Грузию к Черному морю, но другой, потенциально более крупный, проходил бы через Азербайджан, Армению и Турцию, и из этих соображений нам необходимо мирное соглашение между Азербайджаном и Арменией», - пояснил дипломат.