Տնտեսություն  28 Հունիսի 2024 - 11:22
Բաքվում բացվել է COP29 տեղեկատվական կենտրոնը, որը կոչված է օգնելու հանրությանը տեղեկացնել կլիմայական գլոբալ համաժողովի մասին, որը կանցկացվի Ադրբեջանի մայրաքաղաքում այս տարվա նոյեմբերի 11-ից 22-ը։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, բացման արարողությանը մասնակցել են Ադրբեջանի բնապահպանության և բնական պաշարների նախարարը, COP29-ի նախագահ Մուխտար Բաբաևը, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ և Բնապահպանական ծրագրի (UNEP) գործադիր տնօրեն Ինգեր Անդերսենը և այլ պաշտոնական անձիք:
Կենտրոնի ներկայացուցիչները հյուրերին մանրամասն տեղեկատվություն են տրամադրել դրա գործունեության մասին, ցուցադրել տարբեր թեմատիկ ոլորտներում կազմակերպված թվային ռեսուրսներ, ինչպես նաև ինտերակտիվ ինստալացիաներ, որոնք ցույց են տալիս կլիմայի փոփոխության հետևանքները և այդ հետևանքների մեղմացման կարևորությունը:

ЭКОНОМИКА  27 Июня 2024 - 20:44
В Баку открылся Информационный центр COP29, призванный содействовать просвещению населения о глобальной климатической конференции, которая пройдет в столице Азербайджана с 11 по 22 ноября этого года.
Как сообщает Caliber.Az, в церемонии открытия, состоявшейся на Бакинском бульваре при поддержке Управления Приморского бульвара, приняли участие министр экологии и природных ресурсов Азербайджана, президент COP29 Мухтар Бабаев, заместитель генерального секретаря ООН и исполнительный директор Программы по окружающей среде (UNEP) Ингер Андерсен и другие официальные лица.
Представители Центра предоставили гостям подробную информацию о его деятельности, продемонстрировали различные цифровые ресурсы, организованные в различных тематических зонах, а также интерактивные инсталляции, демонстрирующие последствия изменения климата и важность смягчения этих последствий.