Վերլուծություն  29 Հունիսի 2024 - 12:37
Երևանում շարունակում են խաղաղ գործընթացը խաթարելու ավանդույթը: Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը սկանդալային հայտարարություն է արել. «Մենք լիովին կախված էինք Ռուսաստանից։ Ռուսաստանը եկավ, մեզնից վերցրեց Լեռնային Ղարաբաղը, վերադարձրեց Ադրբեջանին, հետո գնաց: Սա է ողջ իրականությունը: Ես պնդում եմ, որ Ռուսաստանը գրավել է Լեռնային Ղարաբաղը: Առանց Ռուսաստանի թույլտվության պատերազմ չէր լինի»,- ասել է Գրիգորյանը։
Այս զազրելի, բայց հայ միջին վիճակագրականների ականջների համար քաղցր ստով Հայաստանի ղեկավարությունը մեծ սնուցում տվեց հայ հասարակության ռևանշիստական տրամադրություններին։ Ակնհայտ է, որ հայկական վերնախավը դեռ վախենում է զանգվածային բողոքի ցույցերի հնարավոր վերսկսումից, և նրանք որոշել են մի կողմից ցույց տալ, որ իրենք Գալստանյանից և նրա ընկերությունից պակաս հայրենասեր չեն, մյուս կողմից՝ ևս մեկ անգամ մեղադրել ղարաբաղյան կլանին 44-օրյա պատերազմում կրած պարտության համար։ Այս ամենը տեղի է ունենում Հայաստան ֆրանսիական և հնդկական զենքի մատակարարումների ավելացման ֆոնին։
Սակայն, սա երկսայրի սուր է: Պոպուլիստական ամպագոռգոռ կոչերի կարճաժամկետ ազդեցությունը սպառնում է ժամանակի ընթացքում վերածվել ժողովրդի տարակուսանքի՝ Փաշինյանի և նրա ընկերների անհետևողականության պատճառով. նրանց պարզապես կարող են այլևս լուրջ չընդունել։ Հիշենք, որ Գրիգորյանն այս հայտարարությունը հնչեցրել է վարչապետ Փաշինյանի մի քանի ամիս տևած բավական մանրակրկիտ աշխատանքից հետո՝ նախաձեռնելու հանրային քննարկում առասպելներին (այն, ինչ նա անվանում է «պատմական Հայաստան») վերջ դնելու և «իրական Հայաստանի» հետ գործ ունենալու անհրաժեշտության շուրջ։ Հասարակության էմոցիաների հետ նման ձեռնածությունը, հատկապես այն պայմաններում, երբ իշխող կուսակցության վարկանիշն արդեն իսկ ռեկորդային ցածր է, սպառնում է հանգեցնել նրան, որ ինչ-որ պահի մարդիկ պարզապես կարող են հոգնել և նախապատվություն տալ ավելի կանխատեսելի քաղաքական գործիչներին։ Հիմա հստակ զգացողություն կա, որ հանուն կարճաժամկետ քաղաքական շահի հայ քաղաքական գործիչները պատրաստ են կիսատ թողնել էքզիստենցիալ խնդիրները։ Արդյունքում նրանք ոչ օգուտ կստանան, ոչ էլ հասարակության գիտակցության տեղաշարժ։
Մի կողմ դնելով Գրիգորյանի հայտարարությունների էմոցիաներն ու կեղծիքը՝ ուշադրություն դարձնենք Հայաստանի իշխանությունների զարմանալի անհետևողականությանը։ Սկզբում նրանք զառանցում էին Ղարաբաղում ինչ որ պակիստանցիների ու սիրիացիների մասին, հետո պնդում էին, թե մեր Հաղթանակը հնարավոր է դարձել բացառապես Թուրքիայի շնորհիվ, իսկ հիմա էլ հերթը հասավ Ռուսաստանին: Բայց մենք շատ լավ հիշում ենք, թե ով է տասնամյակներ շարունակ զենք մատակարարել Հայաստանին, ինչն էլ ավելի անհեթեթ է դարձնում Գրիգորյանի եզրակացությունները։ Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի հայտարարությունների իրական նպատակը հասկանալու համար պետք չէ լինել կարկառուն վերլուծաբան. սա հերթական դեմարշն է Ռուսաստանի դեմ, որից ամեն կերպ փորձում է պոկվել Հայաստանը՝ նոր «տերերին» միանալու համար: Ղարաբաղն ազատագրել են քաջարի ադրբեջանցի զինվորները և վերջակետ: Եվ սա Գրիգորյանը շատ հայերից լավ գիտի։
Մոսկվան, ինչպես և սպասվում էր, կտրուկ արձագանքեց Գրիգորյանի հայտարարություններին։ Հերթական ճեպազրույցում ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան խստորեն նկատողություն արեց Գրիգորյանին, նրա դեպքը գնահատեց կլինիկական և միևնույն ժամանակ գովաբանեց հայ ժողովրդին՝ նրան անվանելով հերոսական և «իր տարածքների համար կռվող»։ Չափազանց տհաճ է հնչում, բայց մենք առանձնապես չպետք է վիրավորվենք տիկին Զախարովայի խոսքերից։ Մենք Ռուսաստանի հետ մեր հարաբերությունները կառուցել ենք որպես իրավահավասար գործընկերներ, և դրա լավագույն ապացույցը ադրբեջանական հողում ռուս զինվորների բացակայությունն է։ Իսկ Զախարովայի խոսքերը, ինչպես նաև Գրիգորյանի հայտարարությունը, մանիպուլյատիվ բնույթ ունեն հայ լսարանի համար։ Սա բացատրելի է . Մոսկվան և Երևանը փորձում են իրենց կողմը քաշել «հայ ընտրազանգված» կոչվող պարանը (Մոսկվայի դեպքում խոսքը ռուսամետ հայ քաղաքական գործիչների օգտին համակրանք ստեղծելու մասին է), կամ գուցե պարզապես նման տեսողություն են ստեղծում: Սա արդեն դարձել է մի տեսակ ռուս-հայկական զբաղմունք՝ ընտրազանգվածի դանդաղ գրավում, ու որքան հաճախ են նման մրցումներ անցկացվում, այնքան քիչ ես հավատում դրանց իսկությանը։
Իսկ Արմեն Գրիգորյանի հայտարարությունն ըստ էության շատ պարզ և հստակ մեկնաբանեց Ադրբեջանի նախագահի օգնական, նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության վարչության պետ Հիքմեթ Հաջիևը։ Նա այդ հայտարարությունը որակեց որպես Հայաստանի նախկին և ներկա ռազմաքաղաքական ղեկավարության պարտությունը կոծկելու, մեղքը ուրիշների վրա բարդելու և իրեն արդարացնելու փորձ։
«Ադրբեջանական բանակը, մարտադաշտում իրեն դրսևորելով, կորուստներ կրելով, 44-օրյա Հայրենական պատերազմում հաղթեց հայկական բանակին, տարավ բացարձակ ռազմական հաղթանակ, վերջ դրեց Հայաստանի կողմից 30-ամյա ռազմական օկուպացիային և ստիպեց կապիտուլյացիայի ակտ ստորագրել: 2023 թվականի սեպտեմբերին իրականացված հակաահաբեկչական գործողության արդյունքում հայկական բանակի մնացորդները, որոնք շարունակում էին ապօրինաբար գտնվել Ադրբեջանի տարածքում, 23 ժամից էլ քիչ ժամանակում զինաթափվեցին, և Ղարաբաղն ամբողջությամբ ազատագրվեց։
Ափսոսանքով պետք է նշել, որ նման հայտարարություններն արտացոլում են Հայաստանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության մտածողության մեջ պահպանված ռևանշիստական ֆանտազիաները: Հայաստանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունում գտնվող մարդկանց խորհուրդ ենք տալիս իսպառ հրաժարվել ռևանշիստական և ռեվիզիոնիստական երազանքներից և դադարեցնել ռազմականացման քաղաքականությունը՝ պատմական սխալները չկրկնելու համար»,- մասնավորապես ասել է Հիքմեթ Հաջիևը։
Ադրբեջանը ստիպված է լինելու նորից սպասել, թե երբ է իրականությունը խելքի բերելու Երևանին։ Սպասել այս համատեքստում միշտ չէ, որ նշանակում է պասիվ սպասել։ Բաքուն մինչ այժմ եղել է Հայաստանին այս իրականությանը բերելու հիմնական գործոնը և, ըստ ամենայնի, այդպես էլ կմնա։ Հունիսի 26-ին՝ Զինված ուժերի օրը, Հիքմեթ Հաջիևը X սոցցանցում գրել է. «Ինչպես նախագահ Իլհամ Ալիևն է ասել, ադրբեջանական բանակը զորավարժությունների և շքերթների բանակ չէ։ Ադրբեջանական բանակը բանակ է, որը հասել է բացարձակ ռազմական հաղթանակի ժամանակակից պայմանական պատերազմներում՝ հեղափոխություն կատարելով ռազմական գործում։ Հզոր ադրբեջանական բանակը ոչ միայն ակտիվ զսպող միջոց է նրանց դեմ, ովքեր երազում են ռևանշի մասին, այլ նաև տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության երաշխավորը»:
Ոչ, Ադրբեջանը Հայաստանին ուժով չի համոզի խաղաղության, բայց ուշադիր հետևելու է, թե ինչպես, ինչ քանակությամբ և ինչ նպատակներով է զինվում այս երկիրը։ Եվ, բնականաբար, ռևանշի ցանկացած փորձ ամենադաժան կերպով կճնշվի։

АНАЛИТИКА  28 Июня 2024 - 19:01
В Ереване продолжают традицию подрыва мирного процесса. Секретарь Совбеза Армении Армен Григорян выступил со скандальным заявлением. «Мы полностью зависели от России. Россия пришла, отобрала у нас Нагорный Карабах, вернула его Азербайджану, потом ушла, вот и вся реальность. Я утверждаю, что Россия захватила Нагорный Карабах. Без разрешения России войны бы не было», — сказал Григорян.
Этой гнусной по сути, но сладкой для слуха армянского обывателя ложью руководство Армении дало мощную подпитку реваншистским настроениям в армянском обществе. Очевидно, в армянских элитах все еще сидит страх перед возможным возобновлением массовых протестов, и они решили, с одной стороны, показать, что не меньшие патриоты, чем Галстян и компания, а с другой – еще раз обвинить карабахский клан в поражении в 44-дневной войне. Все это происходит на фоне усиления поставок в Армению французского и индийского вооружения.
Однако это палка о двух концах. Краткосрочный эффект от громких популистских призывов грозит со временем обернуться недоумением народа от непоследовательности Пашиняна и его друзей – их могут просто перестать воспринимать серьезно. Вспомним, что Григорян озвучил это заявление после нескольких месяцев довольно тщательной работы премьера Пашиняна по инициации общественной дискуссии о необходимости покончить с мифами (то, что он называет «исторической Арменией») и заняться «реальной Арменией». Подобное жонглирование эмоциями общества, да еще в условиях, когда рейтинг правящей партии и так рекордно низок, грозит обернуться тем, что в какой-то момент люди могут просто устать и отдать предпочтение более предсказуемым политикам. Теперь уже складывается четкое ощущение того, что ради сиюминутной политической выгоды армянские политики готовы бросать на полпути задачи экзистенциального толка. В итоге они не получат ни выгоды, ни сдвига сознания общества.
Отбросив в сторону эмоции и лживость заявлений Григоряна, давайте обратим внимание на поразительную непоследовательность армянских властей. Сначала им мерещились пакистанцы и сирийцы в Карабахе, потом они утверждали, что наша Победа стала возможной исключительно благодаря Турции, теперь они добрались и до России. Но мы прекрасно помним, кто снабжал Армению оружием на протяжении десятилетий, что делает умозаключения Григоряна ещё более абсурдными. Не нужно быть выдающимся аналитиком, чтобы понять истинную цель заявлений секретаря Собвеза Армении – это очередной демарш против России, от которой Армения стремится отколоться всеми правдами и неправдами, чтобы окончательно примкнуть к новым «хозяевам». Карабах был освобожден доблестными азербайджанскими воинами, и точка. И Григоряну это известно лучше многих армян.
Москва, как и ожидалось, отреагировала на заяления Григоряна остро. На очередном брифинге официальный представитель МИД России Мария Захарова строго отчитала Григоряна, оценила его случай как клинический и вместе с тем воздала хвалу армянскому народу, назвав его героическим и «сражавшимся за свои территории». Звучит крайне одиозно, однако нам особенно не стоит обижаться на госпожу Захарову. Мы выстроили свои отношения с Россией как равные партнеры, и лучшей демонстрацией этого служит отсутствие российских солдат на азербайджанской земле. А слова Захаровой, равно как и заявление самого Григоряна, носят манипулятивный для армянской аудитории характер. Оно и понятно – Москва и Ереван перетягивают друг у друга канат под названием «армянский электорат» (в случае Москвы речь идет о создании симпатии в пользу армянских политиков пророссийского толка), а возможно, просто создают видимость этого. Это уже стало этакой российско-армянской забавой – вялое перетягивание электората, причем, чем чаще проводятся такие соревнования, тем меньше веришь в их подлинность.
А вот по сути заявления Армена Григоряна предельно ясно и определенно выразился помощник президента Азербайджана — заведующий отделом Администрации президента по вопросам внешней политики Хикмет Гаджиев. Он охарактеризовал его как попытку прикрыть поражение предыдущего и нынешнего военно-политического руководства Армении, переложить вину на других и оправдаться.
«Азербайджанская армия, проявив себя на поле боя, понеся потери, победила армянскую армию в 44-дневной Отечественной войне, одержала абсолютную военную победу, положила конец 30-летней военной оккупации со стороны Армении и вынудила ее подписать акт о капитуляции. В результате антитеррористической операции, проведенной в сентябре 2023 года, остатки армянской армии, продолжавшие незаконно находиться на территории Азербайджана, были разоружены менее чем за 23 часа, и Карабах был полностью освобожден. С сожалением следует отметить, что такие заявления отражают сохранение реваншистских фантазий в мышлении военно-политического руководства Армении. Мы советуем лицам, находящимся в военно-политическом руководстве Армении, полностью отказаться от реваншистских и ревизионистских мечтаний и прекратить политику милитаризации, чтобы избежать повторения исторических ошибок», - сказал, в частности, Хикмет Гаджиев.
Азербайджану придется снова пожать плечами и ждать, когда реальность приведет Ереван в чувство. Ждать в этом контексте не всегда означает пассивное ожидание. До сих пор Баку был главным фактором приведения Армении к этой реальности и, судя по всему, таковым и останется. 26 июня, в День Вооруженных сил, Хикмет Гаджиев написал в сети X: «Как сказал президент Ильхам Алиев, армия Азербайджана — это не армия военных учений и парадов. Армия Азербайджана — это армия, которая достигла абсолютной военной победы в современных конвенциональных войнах, демонстрируя революцию в военном деле. Сильная азербайджанская армия является не только активным сдерживающим фактором против тех, кто мечтает о реванше, но и гарантом мира и стабильности в регионе».
Нет, Азербайджан не станет силой склонять Армению к миру, однако будет плотно следить за тем, как, в каком количестве и в каких целях вооружается эта страна. И, естественно, любые попытки реванша будут пресекаться самым жестким образом.