Քաղաքականություն  02 Հունիսի 2024 - 11:31
Freedom House կազմակերպությունը, որը երկար ժամանակ եղել է արմատական հայկական սփյուռքի վարձու խոսափողը, 2024 թվականի հուլիսի 1-ին հրապարակել է հերթական հակաադրբեջանական զեկույցը, որում Ադրբեջանի Ղարաբաղի շրջանից հայերի տեղափոխվելը Հայաստան ներկայացվում է որպես մարդու իրավունքների խախտում:
Այս մասին հայտնում է Caliber.Az-ը՝ հղում անելով Արևմտյան Ադրբեջանի Համայնքի հայտարարությանը։
Նշվում է, որ Freedom House կազմակերպության կողմից զրպարտիչ այս զեկույցի հրապարակումը, որն աչք է փակում Հայաստանից և ադրբեջանական նախկինում օկուպացված հողերից մոտ մեկ միլիոն ադրբեջանցիների բռնի տեղահանման վրա, վկայում է այդ կազմակերպության ակնհայտ կողմնակալության և ապակառուցողականության մասին։
«Եվս մեկ անգամ հիշեցնում ենք լայն հանրությանը, որ Freedom House-ը, որտեղ արմատավորվել են բազմաթիվ արմատական հայ գործիչներ, այդ թվում՝ փոխնախագահ Էննի Բոյաջյանը, որևէ առնչություն չունի մարդու իրավունքների պաշտպանության հետ, և այդ կազմակերպությունն ամբողջությամբ ընկել է ռասիստական մտածողություն ունեցող ուժերի ազդեցության տակ»,- ասվում է հայտարարության մեջ։

ПОЛИТИКА  01 Июля 2024 - 21:31
Организация Freedom House, издавна ставшая наемным глашатаем радикальной армянской диаспоры, 1 июля 2024 года опубликовала очередной антиазербайджанский отчет, в котором переезд армян из Карабахского региона Азербайджана в Армению представлен как нарушение прав.
Об этом Report сообщает со ссылкой на заявление Общины Западного Азербайджана.
Отмечается, что публикация этой клеветнической отчетности организацией Freedom House, которая закрывает глаза на насильственное изгнание около миллиона азербайджанцев из Армении и ранее оккупированных азербайджанских земель, является доказательством явной предвзятости и деструктивности этой организации.
«Еще раз напоминаем широкой общественности, что Freedom House, в котором укоренились многочисленные радикальные армянские функционеры, включая вице-президента Анни Бояджян, не имеет никакого отношения к защите прав человека, и эта организация полностью попала под влияние кругов с расистским мышлением», - говорится в заявлении.
В Общине подчеркнули, что данный отчет направлен на препятствование миру в регионе и разжигание вражды.