ANAMA-ն տեղեկատվություն է տարածել Գյորանբոյում ականների հետ կապված միջադեպի մասին
2022 թվականի հունվարի 18-ին Գյորանբոյի շրջանի Թափգարագոյունլու գյուղի բնակիչ Վուգար Մագսուդ օղլու Մամեդովը (ծնված 1996 թ.) վիրավորվել է՝ վտանգավոր գոտի համարվող շփման գծի ուղղությամբ շարժվելու ժամանակ ականի պայթյունի արդյունքում։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են ANAMA-ից, հակահետևակային ականի պայթյունի հետևանքով Վ.Մամեդովի ձախ ոտքը ծնկից ներքև անդամահատվել է։
Նշվում է, որ գործակալությունը պարբերաբար կրթական աշխատանքներ է իրականացնում Գյորանբոյում և պատերազմից տուժած այլ շրջաններում՝ կապված ականների և պայթուցիկ նյութերի սպառնալիքի հետ. «Գյուղերում ականային վտանգի դեմ պայքարելու նպատակով ստեղծվում են հասարակական խմբեր՝ հնարավոր դժբախտ պատահարներից խուսափելու համար: Հասարակական խմբերի գործունեության հիմնական նպատակն է՝ գյուղատնտեսական գործունեությամբ և մասնավոր ձեռներեցությամբ զբաղվող գյուղացիներին տեղեկատվություն տրամադրել վտանգավոր գոտիների և ՊՊՄ-ների մասին, ինչպես նաև իր գործունեությունը համակարգել շրջանների գործադիր իշխանությունների կառույցների հետ, ապահովել վերջին տեղեկությունների ANAMA հասանելիությունը։
Դիմելով քաղաքացիներին՝ ANAMA-ն ևս մեկ անգամ կոչ է անում՝ զերծ մնալ չարտոնված ուղևորություններից վտանգավոր տարածքներ, չդիպչել անհայտ կասկածելի առարկաներին։

ANAMA распространило информацию в связи с минным происшествием в Геранбое
18 января 2022 года житель села Тапгарагоюнлу Геранбойского района Вугар Магсуд оглу Мамедов (1996 г.р.) получил ранение в результате подрыва на мине при передвижении в направлении считающейся опасной зоной линии соприкосновения.
Как сообщили АПА в ANAMA, в результате взрыва противопехотной мины В.Мамедову ампутировали левую ногу ниже колена.
Отмечается, что агентство регулярно проводит просветительскую работу в Геранбойском и других пострадавших от войны районах в связи с угрозой мин и взрывчатых веществ: «В селах создаются общественные группы по борьбе с минной опасностью во избежание возможных несчастных случаев. Главная цель деятельности общественных групп – предоставлять сельским жителям, занимающимся сельскохозяйственной деятельностью и частным предпринимательством информацию об опасных зонах и угрозе, которую могут представлять НРБ, а также координировать свою деятельность со структурами исполнительной власти районов, обеспечивать поступление последней информации в ANAMA.
Обращаясь к гражданам, ANAMA еще раз призывает их воздержаться от несанкционированных поездок на опасные территории, не прикасаться к неизвестным подозрительным предметам».