«Ադլերից Զանգեզուրի միջանցքով դեպի Բաքու...»
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ ռուսաստանցի քաղաքագետ, ՌԴ ԳԱ Տնտեսագիտության ինստիտուտի գիտաշխատող Ալեքսանդր Կարավաևի հետ։
—Դուք ինչպե՞ս եք գնահատում հայ-թուրքական հարաբերությունների նորմալացման հնարավորությունը՝ հայ հասարակության մեջ այդ գործոնի նկատմամբ լուրջ դժգոհության հաշվառմամբ։
—Իմ կարծիքով, հայ-թուրքական երկխոսության սկիզբը՝ ղարաբաղյան հակամարտության ռազմական փուլի ավարտից հետո Թուրքիայի և Հայաստանի հարաբերությունների զարգացման միակ և եզակի հնարավորությունն է։ Քանզի երկկողմ հարաբերությունները փաստորեն հասել են ամենացածր կետին, ապա հնարավոր է առաջ մղել միայն մեկ ուղղությամբ։ Հետևաբար այժմ մենք նկատում ենք Մոսկվայի աջակցութամբ այդ ուղիղ երկխոսության մեկնարկը։
Ինչ վերաբերում է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների նորմալացման նկատմամբ հայ հասարակության մեջ դժգոհությանը, ապա այստեղ, իմ կարծիքով, ավելի շուտ հարցը նրանում չէ, թե Թուրքիայի ընկալման պլանով Երևանում ինչպիսի մթնոլորտ է տիրում, այլ Հայաստանի կառավարության նկատմամբ զանգվածների ընդհանուր դժգոհության մեջ է։ Ես չէի ասի, որ կա հատկապես երկխոսության մեկնարկին ուղղված բացասական վերաբերմունք, այլապես հազիվ թե երկու երկրների միջև փոխադարձ ապրանքաշրջանառությունը կազմեր ավելի քան 300 մլն դոլար, ընդ որում ավելի շուտ թուրքական ապրանքները Հայաստան մատակարարելու պատճառով։ Իհարկե, բոլորովին էլ պատահական չէր մորատորիում հայտարարելը, որը կարելի է անվանել Երևանի յուրատեսակ պատժամիջոցը թուրքական ապրանքների նկատմամբ, որը Երևանի արձագանքն էր 2020 թվականին Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմում պարտությանը, որում Թուրքիան ակտիվորեն եղել է Ադրբեջանի կողմը։ Այնուհանդերձ, նույնիսկ այս մորատորիումը ցույց տվեց, որ Թուրքիան վաղուց է ներկա հայկական շուկայում, նա իր արտադրանքը և ապրանները արտահանում է Հայաստան, իսկ հայերը գնում են Թուրքիա հանգստանալու։ Երևի չարժե խոսել նման վիճակի առանձնահատկության մասին, բավական է վերցնել ռուս-ուկրաինական ներկայիս հարաբերությունների օրինակը։
Չնայած նրան, որ երկրները գտնվում են ոչ այնքան «սառը պատերազմի», որքան բացահայտ զինված հակամարտության մեջ, դա նրանց չի խանգարում պահպանել լուրջ ապրանքաշրջանառությունը։ Ես ձեզ մեկ այլ օրինակ էլ բերեմ. Այսօրվա դրությամբ Ռուսաստանի և Ճապոնիայի միջև առկա է ապրանքաշրջանառություն, այն պայմաններում, որ նրանց միջև խաղաղության պայմանագիր չկա։ Այսինքն նման օրինակները բազմաթիվ են: Կարծում եմ, որ հայ-թուրքական երկխոսությունը թափ կառնի և միջնաժամկետ հեռանկարում դիվանագիտական հարաբերություններ կհաստատվեն։ Իմ ենթադրություններով, մոտավորապես երեք տարի անց, հավանական է Հայաստանում և Թուրքիայում կբացվեն երկու երկրների դեսպանատներ։
—Ինչպե՞ս կանցնի հայ-ադրբեջանական սահմանների դեմարկացիան և դելիմիտացիան։
—Հայ-ադրբեջանական սահմանների սահմանազատման և սահմանգծման գործընթացը կանցկացվի հանձնաժողովի շրջանակներում, որը ստեղծվել, կամ կազմակերպչական փուլ է անցնում ռուս դիվանագետների և ՌԴ պաշտպանության նախարարության աջակցությամբ։ Բոլոր գերատեսչությունները, որոնք այս, կամ այն ձևով ներգրավված են սահմանապահ ռեժիմի (բացառության մաքսային ծառայությունների) մեջ, դրանք առաջին հերթին ԱԳՆ կառույցներ, ռազմական գերատեսչություններ և սահմանապահ ծառայություններ են։ Յուրաքանչյուր երկրից այդ երեք գերատեսչությունները կմասնակցեն հանձնաժողովի աշխատանքին, որը կորոշի վերջնական գիծը, որն արդեն կնշեն, ինչպես ադրբեջանական, այնպես նաև հայկական կողմի հողի վրա։ Կազմակերպչական առումով դա ինչպես տեղի կունենա՝ դժվար է ասել։ Կարծում եմ, որ դա տեղի կունենա ոչ թե ամբողջ սահմանագծի երկայնքով, այլ աստիճանաբար՝ հատված առ հատված։ Համենայնդեպս, այս գործընթացը նախ կընդգրկի այն շրջանները, որոնց շուրջ չկան լուրջ տարաձայնություններ, չկան խնդիրներ, որոնք պահանջում են երկարաժամկետ համաձայնեցումներ և ինչ-որ ընդհանուր փոխըմբռնումների հասնել։
Պետք է հասկանալ, որ նույնիսկ խաղաղ պայմաններում, որպես կանոն, նման հարցերը լուծվում են տարիներով։ Ցանկացած դեպքում, դժվարամատչելի շրջաններում անցնող հայ-ադրբեջանական սահմանի հատվածները քարտեզի վրա գծեր գծելու վերաբերյալ քննարկումների սկզբնական փուլում, չպետք է հանգեցնեն լուրջ միջադեպերի կամ լուրջ բախումների։
—Այս տարի Հայաստանը կստորագրի արդյո՞ք Ադրբեջանի հետ խաղաղ պայմանագիր։
—Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ պայմանագրի ստորագրման անհրաժեշտությունը այնքան էլ պարտադիր չէ։ Կրկին անգամ բերեմ ռուս-ճապոնական հարաբերությունների առումով օրինակը։ Մեր երկրների միջև խաղաղ համաձայնագրի բացակայությունը չի խանգարում առևտրատնտեսական հարցերի, Ռուսաստանում ճապոնական ներդրումների շատ մեծ տեսապատկերի քննարկմանը։
Ռուսաստանում շատերը նույնիսկ չգիտեն, որ մեր երկրների միջև խաղաղ համաձայնագիր չկա՝ Հարավ-կուրիլյան կղզիների խնդրի պատճառով։ Կարևոր է սահմանների առկայությունը և փոխգործունեության կառույցները, փոխադարձ տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության հաստատումը։ Իսկ դա, առաջին հերթին՝ սահմանների և մաքսակետերի բեռների և մարդկանց համար անցակետերի առկայությունն է։ Հետևաբար խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման հարցը անհայտ միջանկյալներով հետագա հեռանկարների շարքից է։ Կարևոր է, որ երկու երկրների միջև համակարգված երկխոսության սկիզբը իր մեջ ներառում է տրանսպորտային միջանցքների բացումը, ապրանքների տարանցումը, շրջանակային համաձայնագրերի ստորագրումը, որոնք անհրաժեշտ են ավելի լայն ձևաչափերով փոխգործակցության համար։
—Ռուսաստանը ինչ օգու՞տ կստանա Զանգեզուրի միջանցքի բացման դեպքում։
—Ռուսաստանի շահերը այստեղ ակնհայտ են։ Փաստորեն Ռուսաստանը այս պահին չունի Պարսից ծոցի և Իրանում նավահանգիստների անմիջական մուտքի հնարավորություն, ինչպիսին առկա է եղել խորհրդային ժամանակներում, երբ գործել է Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետությունում Ջուլֆայի երկաթուղային հանգույցը։ Ժամանակին դա թույլ է տվել Ջուլֆայի միջոցով անցկացնել խորհրդային երկաթուղային ցանցի բեռների հոսքը դեպի Իրան և այնուհետև Պարսից ծոց։ Խորհրդային ժամանակների 70-80-ական թվականների վիճակագրության համաձայն, այդ ուղղությամբ անցկացվում էր տարեկան 5-ից մինչև 10 միլիոն տոննա ապրանքի բավականին մասշտաբային առևտուր։ Նշված տարիներին առևտուրը իրականացվում էր Ջուլֆայում երկաթուղային հանգույցի միջոցով։ Ներկա ժամանակ դեռևս շարունակվում է Աստարա-Ռեշտ երկաթուղային ճանապարհի շինարարությունը, և առայժմ դժվար է կանխագուշակել, թե ինչ ժամկետներում այն կավարտվի։ Ուստի Զանգեզուրի միջանցքի բացումը, որը թույլ կտա դուրս գալ դեպի Պարսից ծոցի նավահանգիստներ՝ Ռուսաստանի համար մեծ հետաքրքրություն է ներկայացնում։
—Ձեզ կարծիքով, ինչպիսի՞ն է լինելու ապագայում կայունության և տնտեսական հնարավորությունների առումով Հարավային Կովկասի ապագան։
-Ես մոտավորապես այսպես եմ տեսնում Հարավային Կովկասի ապագան։ Ես կցանկանայի մի օր գալ Ադլերի երկաթուղային կայարան, նստել գնացք և անցնել այն մայրուղով, որը կառուցվել է դեռ 20-րդ դարի սկզբին։ Անդրկովկասյան երկաթուղու այս հատվածները կառուցվել են դեռ 1901-1905 թվականներին մինչև Հոկտեմբերյան հեղափոխությունը և միացրել են Հարավային Կովկասի բոլոր հիմնական տարածաշրջանները։ Կարծում եմ՝ իդեալական կլիներ Ադլերում գնացք նստել, անցնել ամբողջ Աբխազիայով, Գագրայով, Սուխումիով, հասնել Թբիլիսի, իսկ հետո Հայաստանի տարածքով դուրս գալ Նախչըվան, որտեղ, կառուցված լիներ նոր ճանապարհ դեպի Թուրքիա, որով հնարավոր կլիներ Զանգեզուրի միջանցքով առաջ շարժվել դեպի Ադրբեջանի տարածք և հասնել Բաքու։ Իմ կարծիքով, այս հնարավորությունը իդեալական այցեքարտ կլիներ ամբողջ աշխարհից ժամանած զբոսաշրջիկների համար, հատկապես, որ ղարաբաղյան հակամարտության, թեկուզ ռազմական ճանապարհով լուծումը ցույց տվեց, որ Հարավային Կովկասում խաղաղություն հնարավոր է։

«Из Адлера в Баку через Зангезурский коридор...»
Интервью Caliber.Az с российским политологом, научным сотрудником Института экономики РАН Александром Караваевым.
- Как вы оцениваете возможность нормализации турецко-армянских отношений с учетом серьезного недовольства этим фактором в армянском обществе?
- На мой взгляд, начало армяно-турецкого диалога - единственное и возможное направление развития отношений Турции и Армении после окончания военной стадии Карабахского конфликта. Поскольку двусторонние отношения фактически достигли дна, оттолкнуться можно только в одну сторону. Поэтому сейчас мы наблюдаем старт этого прямого диалога при содействии Москвы.
Что касается недовольства в армянском обществе нормализацией отношений с Турцией, то тут, я думаю, скорее дело не в том, какая атмосфера в Ереване в плане восприятия Турции, а в общем недовольстве масс правительством Армении. Я бы не сказал, что есть направленное неприятие именно старта диалога с Турцией, иначе вряд ли взаимный товарооборот между странами составил бы более 300 млн долларов, причем прежде всего из-за поставок турецкой продукции в Армению. Конечно, совсем не случайно был введен мораторий, который можно назвать своего рода санкциями Еревана на турецкие товары, что было реакцией Еревана на поражение во Второй Карабахской войне 2020 года, в которой Турция активно была на стороне Азербайджана. Тем не менее, даже этот мораторий показал, что Турция давно присутствует на армянском рынке, она экспортирует в Армению свою продукцию и товары, а армяне едут на отдых в Турцию. Наверное, не стоит говорить об уникальности такого положения, достаточно взять пример нынешних российско-украинских отношений. При том, что страны находятся не то чтобы в состоянии «холодной войны», а в открытом вооруженном конфликте, это не мешает им сохранять серьезный товарооборот. Другой пример приведу. На сегодняшний день имеется товарооборот России и Японии при том, что между ними нет мирного договора. То есть примеров таких множество. Думаю, что турецко-армянский диалог будет набирать обороты и в среднесрочной перспективе наладятся дипломатические отношения. По моим предположениям, примерно через три года, возможно, в Армении и Турции откроются посольства двух стран.
- Как будет проходить процесс демаркации и делимитации армяно-азербайджанской границы?
- Процесс делимитации и демаркации армяно-азербайджанской границы будет проходить в рамках комиссии, которая создана или проходит организационную стадию при содействии российских дипломатов и Министерства обороны РФ. Все ведомства, которые тем или иным образом вовлечены в поддержание пограничного режима (за исключением таможни) - это прежде всего структуры МИД, военные ведомства и пограничные службы. Эти три ведомства от каждой страны будут принимать участие в работе комиссии, которая определит окончательную линию, которую уже будут размечать на земле как с азербайджанской, так и с армянской стороны. Как это организационно будет происходить, сказать трудно. Думаю, это будет проходить не по всей линии границы, а постепенно от участка к участку. По всей видимости, сначала этот процесс охватит районы, по которым нет серьезных разногласий, нет вопросов, которые требуют длительного согласования и выхода на какое-то общее понимание.
Надо понимать, что даже в мирных условиях, как правило, такие вопросы решаются годами. В любом случае, участки азербайджано-армянской границы, проходящие в труднодоступных районах, не должны приводить к серьезным инцидентам или к серьезным трениям в начальной стадии обсуждений касательно проведения линий по карте.
- Подпишет ли Армения мирный договор с Азербайджаном в этом году?
- Необходимость подписания мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном не столь обязательна. Опять же есть наглядный пример по российско-японским отношениям. Отсутствие мирного соглашения между нашими странами не мешает обсуждению очень большого спектра торгово-экономических вопросов, японских инвестиций в Россию.
В России многие даже не знают, что между нашими странами нет мирного соглашения по проблеме Южно-Курильских островов. Важно наличие границы и институтов взаимодействия, подтверждения взаимной территориальной целостности и суверенитета. А это, прежде всего, наличие границы и таможенных пунктов пропуска для грузов и граждан. Поэтому вопрос подписания мирного соглашения из ряда дальнейших перспектив, с неизвестными вводными. Важно, что начало планомерного диалога между двумя странами включает в себя открытие транспортных коридоров, транзит грузов, подписание рамочных соглашений, которые необходимы для взаимодействия в более широких форматах.
- Какую выгоду получит Россия в случае открытия Зангезурского коридора?
- Интересы России тут очевидны. Дело в том, что на сегодняшний момент у России нет возможности прямого доступа к портам Персидского залива в Иране, какой имелся в советское время, когда функционировал железнодорожный узел в Джульфе в Нахчыванской Автономной Республике. В свое время он позволял производить переток движения грузов советской железнодорожной сети в иранскую через Джульфу и дальше в Персидский залив. Согласно статистике советских времен в 70-80-е годы, в этом направлении велась достаточно масштабная торговля на уровне от 5 до 10 миллионов тонн продукции в год. Торговля осуществлялась в указанные годы через железнодорожный узел в Джульфе. В настоящее время все еще продолжается строительство железной дороги Астара-Решт, и пока сложно прогнозировать, в какие сроки оно завершится. Поэтому открытие Зангезурского коридора, который позволит выйти к портам Персидского залива, представляет для России большой интерес.
- Каким представляется вам будущее Южного Кавказа в обозримом будущем с точки зрения стабильности и экономических возможностей?
- Будущее Южного Кавказа мне видится примерно таким образом. Я хотел бы когда-нибудь приехать на железнодорожный вокзал в Адлере, сесть на поезд и проехать по той магистрали, которая строилась еще в начале 20-го века. Эти участки закавказской железной дороги строились еще 1901-1905 годы до октябрьской революции и соединяли все основные регионы Южного Кавказа. Полагаю, идеально было бы сесть в поезд в Адлере, проехать через всю Абхазию, Гагры, Сухуми, доехать до Тбилиси, а дальше через территорию Армении въехать в Нахчыван, где, допустим, была бы построена новая дорога в сторону Турции, по которой можно было бы двигаться вперед, через Зангезурский коридор на территорию Азербайджана и приехать в Баку. На мой взгляд, эта возможность была бы идеальной визитной карточкой для туристов всего мира, тем более, решение Карабахского конфликта, даже военным путем, показало, что мир на Южном Кавказе возможен.