«Բաքվի և Անկարայի գործողությունները պետք է լինեն արևելյան իմաստության օրինակ, որի Թբիլիսին չունի»
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ վրացի կոնֆիկտոլոգ, Վրաստանի տարածաշրջանային, արտաքին և ներքին քաղաքականության հարցերի փորձագետ, հաշտության և քաղաքացիական իրավահավասարության հարցերի նախկին պետնախարար (2012-2016 թթ) Պաատա Զաքարեիշվիլիի հետ։
—Կհամաձայնվի արդյո՞ք Վրաստանի ղեկավարությունը և հասարակությունը անդամագրվել ՆԱՏՕ-ին՝ առանց Աբխազիայի և Ցխինվալիի տարածաշրջանի։
—ՆԱՏՕ-ն ճանաչում է Վրաստանի տարածքային ամբողջականությունը, և նշանակում է, որ երկիրը պետք է ՆԱՏՕ –ին անդամագրվի այն ողջ տարածքի հաշվառմամբ, որը ճանաչվել է միջազգային իրավունքով։ Այն, որ հակամարտությունը լուծված է, թե ոչ, դա այլ հարց է։ Որպես օրինակ կարելի է բերել Կիպրոսը, որը ԵՄ-ին է անդամագրվել՝ չլուծելով իր հակամարտությունը, չվերականգնելով իր տարածքային ամբողջականությունը, բայց նրան ամբողջապես ընդունել են, որպես Եվրամիության լիիրավ անդամ։
ՆԱՏՕ-ի կողմից ինչ որ նման բան կիրագործվի նաև Վրաստանի նկատմամբ։ Գլխավորն այն է, որպեսզի հակամարտությունը լուծվի խաղաղ ճանապարհով, ոչ մի դեպքում ռազմական։ Վրաստանը պետք է բացառի ռազմական որոշումը։ Եթե նման մոտեցում կիրառվի՝ ՆԱՏՕ-ն երբեք չի դնի Վրաստանի անդամագրման մասին հարցը։
—Վրաստանի կողմից ինչպի՞սի գործողություններ են ձեռնարկվում հակամարտության կարգավորման համար։
—Ցավոք, երկրի ղեկավարությունը շատ քիչ ջանքեր է ներդնում դրա լուծման համար։ Ռուսաստանը մեզ հետ չի քննարկում տվյալ հարցը, և Թբիլիսին սահմանափակվում է ընդամենը հայտարարություններով։ Ես Վրաստանից ավելի շատ ակտիվություն եմ ակնկալում այդ հակամարտության լուծման համար։
—Ձեր կարծիքով, Վրաստանը ինչպիսի՞ ռիսկերի և հետևանքների հետ կընդհարվի ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու դեպքում։
—Ցավոք, ՆԱՏՕ-ն դեռ շատ հեռու է Վրաստանից և չի շտապում մեզ ընդունել՝ հակառակ Ռուսաստանի քարոզչությանը, որ իբր Վրաստանին քաշում են դաշինքի մեջ։ Իրականում դա այդպես չէ։ Դաշինքը շատ քննադատորեն է վերաբերվում Վրաստանի, նրա ժողովրդավարական և դատական բարեփոխումների նկատմամբ։
Ինչ վերաբերում է ռիսկերին, ապա կարծում եմ, որ դրանք կլինեն նվազագույն, և կարող են կապված լինել ոչ միայն Ռուսաստանի հետ, բայց ես ուզում հիշեցնել այն մասին, որ Մոսկվան մերձբալթյան երկրների ՆԱՏՕ-ին անդամակցելուն նույնպես դեմ էր։ Սակայն, երբ այդ երկրները անդակցվեցին դաշինքին՝ Ռուսաստանը հանգստացավ և դա ընդունեց։ Ռուսաստանի համար շատ կարևոր է Կովկասի հետ համագործակցությունը։ Թուրքիան, օրինակ, Ռուսաստանի գործընկերն է Կովկասում։ Սակայն Թուրքիան հանդիսանում է ՆԱՏՕ-ի անդամ, և Ռուսաստանը հաշվի է նստում այդ հանգամանքի հետ։ Թբիլիսին ժողովրդավարական բարեփոխումների միջոցով պետք է ամեն ինչ անի, որպեսզի Կրեմլին ցույց տա, որ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելը ուղղված չէ Ռուսաստանի դեմ, այլ արվում է Վրաստանի և տարածաշրջանի անվտանգության համար։
Հենց որ Վրաստանը անդամակցի ՆԱՏՕ-ին, Կրեմլը կհադարտվի և կհասկանա, որ նա ունի միայն մեկ ընտրություն՝ կամ Վրաստանի, որպես ՆԱՏՕ-ի անդամի հետ բարեկամություն անի, կամ Վրաստանին, որպես ՆԱՏՕ-ի անդամ ունենա որպես հակառակորդ։
—Ինչպես հայտնի է, Վրաստանը և Ռուսաստանը չունեն դիվանագիտական հարաբերություններ, սակայն երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը աճում է։ Ռուսաստանը հանդիսանում է Վրաստանի երկրորդ առևտրական գործընկերը։ Դա ինչպե՞ս է հնարավոր։
—Եթե կա, ուրեմն հնարավոր է, դա սովորական երևույթ է։ Մերձբալթյան երկրների միջև, ներառյալ Լեհաստանի և Ռուսաստանի, նույնպես հարաբերությունները լարված են, սակայն առևտրական հարաբերությունները բավականին ինտենսիվորեն զարգանում են։ Մեկը մյուսին չի խանգարում, առևտուրը մնում է առևտուր՝ քաղաքականությունը քաղաքականություն։
Աբաշիձե-Կարասին ձևաչափը (Վրաստանի վարչապետի հատուկ բանագնաց Զուրաբ Աբաշիձեի և Ռուսաստանի դիվանագետ ու սենատոր Գրիգորի Կարասինի ազգանուններով) միակ երկկողմանի խողովակ է, որը նշանակված է, առաջին հերթին Թբիլիսիի և Մոսկվայի միջև տնտեսական և հումանիտար հարցերի քննարկման համար։
Ռուսաստանի և Վրաստանի միջև դիվանագիտական հարաբրեություններ չկան, երկրների միջև երկխոսությունը պահպանվում է Ժնևի բանավեճի և 2012 թվականից Պրահայում անցկացված Աբաշիձե-Կարասին բանակցությունների միջոցով։ Վրաստանը և Ռուսաստանը որոշել են տնտեսական հարաբերությունները չդարձնել իրենց քաղաքական հարաբերությունների պատանդ։
—Ինչպիսի՞ն է Ձեր վերաբերմունքը Ադրբեջանի կողմից ղարաբաղյան հակամարտության լուծման նկատմամբ։
—Ես համարում եմ, որ Ադրբեջանի հաղթանակի համար նախադրյալը ավելի շուտ եղել է ոչ թե ռազմական, այլ քաղաքական գործոնը։ Չէ որ, ինչպես հայտնի է, բանակը՝ քաղաքականության և պետության մի մասն է, և Ադրբեջանի հաղթանակի համար ևս մեկ նախադրյալ է դարձել Թուրքիայի աջակցությունը, ով հանդիսանում է, ինչպես Բաքվի, այնպես էլ Թբիլիսիի դաշնակից։
Ադրբեջանը հոգնել էր Մադրիդյան համաձայնագրի վրա հույս դնելուց։ Ռուսաստանը 30 տարվա ընթացքում բացահայտ ձգձգում էր ժամանակը, և վերջիվերջո Անկարան որոշեց աջակցել իր դաշնակցին, և Բաքուն միացնելով իր զարգացած քաղաքականությունը, տնտեսությունը, բանակը և դիվանագիտությունը՝ դիմեց իր օկուպացված տարածքները վերադարձնելու խիզախ քայլին։
Ես ինքս հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով լուծելու կողմնակից չեմ, բայց, ավելի շուտ, Հայաստանում ի դեմս Փաշինյանի նոր իշխանության գալուց հետո, Բաքուն հասկացավ, որ Երևանը մտադիր չէ վերանայել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ոսկրացած մոտեցումը։ Ցավոք, Փաշինյանը ոչ մի հուսադրող ազդանշան չտվեց, նույնիսկ Ղարաբաղին հարակից յոթ շրջանների առնչությամբ։ Երեք գործոնները՝ Հայաստանում նախաձեռնության բացակայությունը, Թուրքիայի աջակցությունը և Ռուսաստանի անվճռականությունը բերեցին նրան, որ Բաքուն դիմեց դրամատիկ և հանդուգն քայլի, որն ի վերջո ավարտվեց Ադրբեջանի հաղթանակով։
—Դուք ինչպե՞ս եք գնահատում Կովկասի տարածաշրջանում ներկա իրավիճակը։
—Տվյալ պահին հեռանկարները ուրախալի չեն։ Մեր երեք պատությունները կարող էին ավելի սերտ համագործակցել։ Այսօր Կովկասում խաղաղությունը և հանդարտությունը կախված է նրանից, թե ինչպես իրեն կպահի Հայաստանը. Միանալու է արդյոք համակովկասյան համատեքստին, թե նորից կախված կլինի Ռուսաստանից։ Հետևաբար այսօրվա դրությումբ Թուրքիան, Ադրբեջանը և Վրաստանը պետք է միասին նպաստեն նրան, որպեսզի Հայաստանը իրեն զգա Կովկասի ընդհանուր թիմի մեջ։ Ես շատ եմ սիրում Ադրբեջանը և նրան համարում եմ, որպես Վրաստանի ամենամերձավոր դաշնակից, բայց, եթե Բաքուն մեղմացնի Երևանի նկատմամբ իր խիստ հռետորաբանությունը, ապա Հայաստանի մոտ կհայտնվի իրեն, առանց Ռուսաստանի՝ համակովկասյան ակումբի անդամ տեսնելու շանսը։ Այդ դպքում Երևանի առջև արդեն կդրվի ընտրություն. վստահել միայն Կրեմլին, թե իր տարածաշրջանային գործընկերներին։ Տվյալ դեպքում շատ բան կախված է, որպես հաղթած կողմ՝ Ադրբեջանից, թե Բաքուն որքան ըմբռնողություն կդրսևորի Հայաստանի Էքզիստենցիոնալ մարտահրավերների՝ ներկայիս, այլ ոչ թե նախկին, չիրագործված շահերի նկատմամբ։ Կովկասյան բոլոր պետությունները պետք է առավելագույն ջանքեր ներդնեն, որպեսզի Հայաստանին օգնեն՝ Հարավային Կովկասում տեսնելու իր նոր հեռանկարները, և ժամանակի ընթացքում համոզվի նրանում, որ ավելի լավ է մեզ հետ բարեկամություն անի, քան Մոսկվայի:
Մենք տեսնում ենք, որ Երևանի և Անկարայի միջև արդեն սկսվել են բանակցությունները, ստեղծվել է հատուկ հանձնաժողով, որը կաշխատի հայ-թուրքական փոխհարաբերությունների կարգավորման վրա։ Եվ կախված նրանից, թե որքան արագ կհաստատվեն հարաբերությունները Բաքվի և Երևանի միջև, Կովկասում խաղաղություն կհաստատվի։
—Դուք ինչպե՞ս եք կարծում, երբևիցե խաղաղության կհասնեն Բաքուն և Երևանը։
—Ես վստահ եմ, որ դա հնարավոր է, որովհետև Հայաստանը այլ ընտրություն չունի, չէ որ Կովկասը նրա հայրենիքն է, որտեղ նա կազմավորվել է։ ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո բոլոր հակասությունները վերանում են, վերականգնվել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության միջազգային իրավական ճանաչումը, ուստի ժամանակն է Հայաստանին համոզել, որ նրա ինքնիշխանությանը ոչինչ չի սպառնում։
Բաքուն ռացիոնալ է մոտենում ցանկացած իրավիճակին, Ադրբեջանի միշտ ունեցել է հզոր տնտեսություն, ամուր աջակցություն, ինչպես մահմեդական աշխարհում, այնպես էլ միջազգային համատեքստում։ Այսօր Բաքուն լիովին կարող է Կովկասում սկսել նոր քաղաքականություն, որպեսզի վերադարձնի խաղաղությունը տարածաշրջանում։ Վրաստանը, Ադրբեջանը և Հայաստանը ունեն Կովկասում ԵՄ-ի նման մի բան ստեղծելու առանձնահատուկ շանս, մեր աշխարհագրությունը ևս լիովին նպաստում է դրան։ Ժամանակն է վերանայել մեր դեզինտեգրաման քաղաքականությունը և միասին նպատակաուղղվել ինտեգրման ուղղությամբ, չէ որ հարմար պահը արդեն եկել է։ Վրաստանը պահանջներ ունի միայն Ռուսաստանի նկատմամբ, Թբիլիսին միշտ ձգտում է խաղաղություն հաստատել Բաքվի ու Երևանի միջև։ Այսօր Կովկասի գնդակը Բաքվի դաշտում է, և իրավիճակի կայունացումը կախված է Ադրբեջանից։
—Դուք ինչպե՞ս եք գնահատում Կովկասում և Ասիայում Թուրքիայի և Ռուսաստանի վերջին գործողությունները։
—Ռուսաստանը նպատակադրված է միայն սեփական շահերը իրագործելու վրա, նա շահագրգռված չէ Կովկասում խաղաղություն հաստատելու մեջ։ Սակայն հզոր Ռուսաստանը աստիճանաբար հեռանում է։ Ղարաբաղյան հակամարտության լուծումից հետո մենք տեսանք, որ նա ոչ մի տեղ չի հեռացել, սակայն եկավ Թուրքիան։ Անկարան Հարավային Կովկաս վերադարձավ ռուսական զորքերի կողմից Վրաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի օկուպացիայից հետո ուղիղ հարյուր տարի անց, երբ 1920-1921 թվականներին Կովկասում տիրապետում էր ռուսական աշխարհը։ Եվ այնքան ուժեղ, որ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ Անկարան վախենում էր Թուրքիայի վրա Ստալինի հարձակումից։
Թուրքիան այստեղ վերադարձավ շնորհիվ երկու գործոնների. քաղաքակրթական՝ Ադրբեջանի միջոցով (մշակույթ, լեզու, կրոն, մտածելակերպ, նույնականություն) և ինստիտուցիոնալ՝ Վրաստանի միջոցով (Նատոյական համատեքստ, Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի ազդեցիկ պետություն է Սև ծովում, և Անկարան Վրաստանի հետ Սև ծուվում ունի նույնական շահեր)։ Չէ որ ժամանակին Ռուսաստանի Կովկաս էր մտել Վրաստանի միջոցով, այսինքն քաղաքակրթական արժեք՝ ուղղափառություն միջոցով, սակայն, ցավոք Մոսկվան այս ամենը մոռացավ, օկուպացրեց Վրաստանի միջազգային իրավունքուվ ճանաչված տարածքները, և հետևաբար, Կրեմլը Կովկասի նկատմամբ ոչ մի քաղաքակրթական բծախնդրություններ չունի։ Մնում է չքողարկված աշխարհաքաղաքականությունը՝ Հայաստանում ռազմաբազայի միջոցով, որը միակ խոշոր լեգիտիմ բազան է Հարավային Կովկասում։ Մնացած երկու ռազմաբազաները՝ Աբխազիայում և Հարավային Օսիայում անօրինական են, իսկ Ղարաբաղում խաղաղապահներին ռուսական ռազմաբազա չես անվանի, այն բավականին թույլ ենթակառուցվածքային համակարգ է, որի ներկայությունը Ադրբեջանը պետք է վերանայի չորս տարուց պակաս ժամկետից հետո։ Ռուսաստանը աստիճանաբար հեռանում է, բայց նա ընդմիշտ կլինի մեր հարևանը։
Եվ այդ դեպքում մեզ՝ կովկասյան պետություններիս համար ինչ է ձեռնատու. Կովկասում ունենալ միա՞յն Ռուսաստանը, թե և՛ Ռուսաստանը, և՛ Թուրքիան։ Ես կարծում եմ, որ երկրորդ տարբերակը շատ ավելի լավ է, և Վրաստանը Ադրբեջանի հետ միասին պետք է նպաստեն դրան։ Հայաստանը վերջապես պետք է հասկանա, որ սկսվել է նոր իրականություն, Ռուսաստանը տարածքային առումով գտնվում է Կովկասյան լեռնաշխթայի հյուսիսում։ Եթե Հայաստանը անընդհատ հրավիրի Ռուսաստանին, ապա նա այստեղ միշտ ներկա կլինի, մենք պետք է Երևանին օգնենք ազատվել Մոսկվայի խնամակալությունից։
—Վերջին տարիներին ռուսական հասարակությունում և քաղաքական վերնախավի մի մասում ակտիվորեն քննարկվում է ԽՍՀՄ-ի նման ինչ որ բանի վերածննդի թեման։ Ի՞նչ եք կարծում, դա հնարավո՞ր է։
—Դա լիովին բացառվում եմ, որովհետև նույն գետը երկու անգամ չես մտնի։ Ապագային նայելու փոխարեն, Մոսկվան նայում է անցյալին։ Թող ապրեն անցյալում, մեզ դա չպետք է անհանգստացնի, մեզ համար գլխավորը մեր կովկասյան տանը խաղաղությունն ու կայունությունն է։
Ղազախստանում Մոսկվան իրեն պահեց ինչպես փիղը սպասքի խանութում, նա մտցրեց զորքերը, իսկ երեք օր հետո նրանց դուրս բերեց, որովհետև հասկացավ, որ նրան ձեռնատու չէ ևս մեկ թշնամի ունենալ։ Չէ որ Ղազախստանը հարուստ երկիր է, և Մոսկվան չցանացավ ի դեմս Ղազախստանի՝ ունենալ Վրաստանի և Ուկրաինայի նման թշնամի։
Վրաստանը պետք է հանգիստ իրագործի իր նպատակները և չնյարդացնի Ռուսաստանին, ճիշտ այնպես, ինչպես դա արել է Ադրբեջանը Թուրքիայի հետ։ Թբիլիսի համար Բաքվի և Անկարայի գործողությունները պետք է օրինակ լինեն, չէ որ դա արևելյան հոյակապ իմաստություն է, որը Վրաստանը չունի։
—Ինչո՞վ է նշանավորվել անցյալ տարին Վրաստանի համար։
—Ցավոք, 2021 թվականը բերեց միայն հիասթափություն։ Վրաստանը գնաց ժողովրդավարությունից հրաժարվելու ուղղությամբ։ Մենք ունեցանք ընդիմության և իշխանության միջև ներքաղաքական ճգնաժամ, նույնիսկ ԵՄ-ն միջամտեց, մեզ մոտ երկու անգան եկավ Շարլ Միշելը և համաձայնություն առաջարկեց, իսկ մենք հրաժարվեցինք, ինչը շատ տհաճ էր։ Անցյալ տարի նաև երկիր վերադարձավ Սաակաշվիլին, բայց նա չհասկացավ, որ նրա ժամանակը անցել է։ Նա չպետք է բանտում նստի, ես կտրականապես դեմ եմ դրան, որ նախագահներին նստեցնեն բանտում, բայց նա ունի օրինախախտումներ, որոնց համար նա պետք է պատասխան տա արդար և անկանխակալ դատարանի առջև, որը մեզ մոտ չկա, և համապատասխանաբար չկա այն մեկը, ով իրավասու է չափել և գնահատել նրա օրինախախտումները։

«Действия Баку и Анкары должны быть примером восточной мудрости, которой не хватает Тбилиси»
Интервью Caliber.Az с грузинским конфликтологом, экспертом по региональной, внешней и внутренней политике Грузии, бывшим госминистром по вопросам примирения и гражданского равноправия (2012-2016) Паатой Закареишвили.
- Согласится ли грузинское руководство и общество вступить в НАТО без Абхазии и Цхинвальского региона?
- НАТО признает территориальную целостность Грузии, и подразумевается, что страна должна вступить в НАТО с учетом всей той территории, которая признана международным правом. То, что конфликт разрешен или нет, это другой вопрос. В качестве примера можно привести Кипр, который вступил в ЕС, не решив свой конфликт, не восстановив своей целостности, но его приняли целиком как полноправного члена Евросоюза.
Нечто подобное будет реализовано со стороны НАТО по отношению к Грузии. Главное, чтобы конфликт был решен мирным путем, ни в коем случае не военным. Грузия должна исключить военное решение. Если подобный подход будет применен, НАТО никогда не поставит вопрос о принятии Грузии.
- Какие действия принимаются Грузией для урегулирования конфликта?
- К сожалению, руководство страны принимает очень мало усилий для его решения. Россия с нами не обсуждает данный вопрос, и Тбилиси ограничивается одними лишь заявлениями. Я ожидаю от Грузии большей активности в решении этого конфликта.
- С какими, на ваш взгляд, рисками и последствиями столкнется Грузия в случае вступления в НАТО?
- К сожалению, пока НАТО слишком далека от Грузии и не спешит принимать нас вопреки российской пропаганде, будто Грузию тянут в блок. На самом деле это не так. Альянс очень критически относится к Грузии, к ее демократическим и судебным реформам.
Что касается рисков, то я думаю, они будут минимальными, и могут быть связаны только с Россией, но я хочу напомнить и то, что Москва была также против вступления в НАТО прибалтийских стран. Но когда эти страны вступили в Альянс, Россия успокоилась и приняла это. Для России очень важно сотрудничество с Кавказом. Турция, например, партнер России на Кавказе. Но Турция является членом НАТО, и Россия считается с этим. Тбилиси должен сделать все посредством демократических реформ, чтобы показать Кремлю, что вступление в НАТО не направлено против России, а делается в целях безопасности Грузии и региона.
Как только Тбилиси вступит в НАТО, Кремль успокоится и поймет, что у него есть один единственный выбор - или дружить с Грузией как с членом НАТО, или иметь Грузию как члена НАТО в качестве противника.
- Как известно, Грузия и Россия не имеют дипломатических отношений, однако товарооборот между странами растет. Россия является вторым торговым партнером Грузии. Как это возможно?
- Раз есть, значит возможно, это обычное явление. Между Балтийскими странами, включая Польшу, и Россией тоже отношения напряжены, однако торговые отношения довольно интенсивно развиваются. Одно другому не мешает, торговля торговлей, политика политикой.
Формат Абашидзе-Карасин (по фамилии российского дипломата и сенатора Григория Карасина и специального представителя премьер-министра Грузии Зураба Абашидзе) - единственный двусторонний канал, предназначенный, в первую очередь, для обсуждения экономических и гуманитарных вопросов между Тбилиси и Москвой.
Между Россией и Грузией нет дипломатических отношений, диалог между странами поддерживался в рамках Женевских дискуссий и переговоров Абашидзе-Карасин, проводимых с 2012 года в Праге. Грузия и Россия решили не делать экономические отношения заложниками своих политических отношений.
- Я считаю, что предпосылкой для победы Азербайджана больше явился не военный, а политический фактор. Ведь как известно, армия - это часть политики, часть государства, и еще одной предпосылкой для Азербайджана в его победе стала поддержка Турции, которая является союзником как Баку, так и Тбилиси.
Азербайджан устал надеяться на Мадридские соглашения. Россия явно тянула время на протяжении 30 лет, и в конце концов Анкара решила поддержать своего союзника, и включив свою развитую политику, экономику, армию и дипломатию, Баку решился на смелый шаг вернуть свои оккупированные территории.
Я сам не сторонник решения конфликта военным путем, но, скорее всего, после прихода новой власти в Армении в лице Пашиняна Баку понял, что Ереван не собирается пересмотреть закостенелый подход затягивания решения Нагорно-Карабахского конфликта. К сожалению, Пашинян не давал никаких обнадеживающих сигналов даже касательно семи прилегающих к Карабаху районов. Три фактора - отсутствие предприимчивости у Армении, поддержка Турции и нерешительность России привели к тому, что Баку решился на драматический и отчаянный шаг, в итоге завершившийся победой Азербайджана.
- Как вы оцениваете нынешнее положение в Кавказском регионе?
- На данный момент перспективы нерадостные. Наши три государства могли бы теснее сотрудничать. Сегодня мир и спокойствие на Кавказе зависят от того, как поведет себя Армения: вольется ли она в общекавказский контекст или опять будет зависеть от России. Поэтому на сегодняшний день Турция, Азербайджан и Грузия должны вместе способствовать тому, чтобы Армения почувствовала себя в общей команде Кавказа. Я очень люблю Азербайджан и считаю его ближайшим союзником Грузии, но если Баку смягчит свою строгую риторику по отношению к Еревану, то у Армении появится шанс увидеть себя членом общекавказского клуба без России. В этом случае уже перед Ереваном будет стоять выбор: довериться только Кремлю или своим региональным партнерам. В данном случае многое зависит от Азербайджана как от победившей стороны, насколько Баку проявит понимание к экзистенциональным вызовам Армении, к ее нынешним интересам, а не к прошлым и несбыточным. Все кавказские государства должны приложить максимум усилий, чтобы помочь Армении увидеть свою новую перспективу на Южном Кавказе, и со временем убедить в том, что лучше дружить с нами, чем с Москвой.
Мы видим, что между Ереваном и Анкарой уже начались переговоры, создана специальная комиссия, которая будет работать над урегулированием армяно-турецких взаимоотношений. И в зависимости от того, как быстро наладятся отношения между Баку и Ереваном, наступит мир на Кавказе.
- Как вы думаете, заключат ли мир когда-нибудь Баку и Ереван?
- Я уверен, что это возможно, потому что у Армении нет другого выбора, ведь Кавказ - это ее родина, где она сформировалась. Все противоречия, которые были после развала СССР, уходят, восстановилась международным правом признанная территориальная целостность Азербайджана, поэтому пора убедить Армению в том, что ее суверенитету ничто не угрожает.
Баку рационально подходит к любой ситуации, у Азербайджана всегда была мощная экономика, твердая поддержка как в исламском мире, так и в международном контексте. Сегодня Баку вполне может начать новую политику на Кавказе, чтобы вернуть мир в регион. У Грузии, Азербайджана и Армении есть уникальный шанс создать на Кавказе что-то вроде ЕС, и наша география вполне способствует этому. Пора нам пересмотреть нашу политику дезинтеграции и вместе нацелиться на интеграцию, ведь подходящий момент уже настал. У Грузии претензии только к России, Тбилиси всегда стремился наладить мир между Баку и Ереваном. Сегодня мяч Кавказа в руках Баку, и стабилизация ситуации зависит от Азербайджана.
- Как вы оцениваете последние действия Турции и России на Кавказе и в Азии?
- Россия нацелена на реализацию только собственных интересов, она не заинтересована в создании мира на Кавказе. Но могущество России постепенно уходит. После решения Карабахского конфликта мы увидели, что она никуда не ушла, но пришла Турция. Анкара вернулась на Южный Кавказ ровно через 100 лет после оккупации российскими войсками Грузии, Армении и Азербайджана, когда в 1920-1921 годах воцарился русский мир на Кавказе. И настолько сильно, что во время Второй мировой войны Анкара боялась нападения Сталина на Турцию.
Турция вернулась сюда благодаря двум факторам: цивилизационному - через Азербайджан (культура, язык, религия, менталитет, идентичность) и институциональному – через Грузию (натовский контекст, Турция - член НАТО и влиятельное государство на Черном море, и у Анкары с Грузией идентичные интересы на Черном море). Ведь Россия в свое время вступила на Кавказ через Грузию, то есть через цивилизационную ценность - православие, но, к сожалению, Москва все это забыла, оккупировала международным правом признанные территории Грузии, и следовательно, у Кремля нет никакой цивилизационной привязки к Кавказу. Осталась неприкрытая геополитика через военную базу в Армении, единственную крупную легитимную базу на Южном Кавказе. Две остальные базы нелегитимные - в Абхазии и Южной Осетии, а миротворцев в Карабахе не назовешь российской военной базой, это довольно слабая инфраструктурная система, которую Азербайджан должен пересмотреть менее чем через четыре года. Россия постепенно уходит, но она всегда будет нашим соседом.
И что же тогда для нас, кавказских государств, выгодно: иметь на Кавказе только Россию или иметь и Россию, и Турцию? Я думаю, что второй вариант намного лучше, и Грузия с Азербайджаном должны этому способствовать. Армения наконец должна понять, что наступила новая реальность, Россия территориально находится за Кавказским хребтом на севере. Если Армения будет постоянно приглашать Россию, то она будет здесь присутствовать, мы должны помочь Еревану освободиться от опеки Москвы.
- В последние годы в российском обществе и в части политической элиты активно обсуждается тема возрождения некоего подобия СССР. Как вы считаете, это возможно?
- Полностью исключаю это, потому что в одну реку дважды не войдешь. Вместо того, чтобы смотреть в будущее, Москва смотрит в прошлое. Пускай живет в прошлом, нас это не должно волновать, для нас главное мир и стабильность в нашем Кавказском доме.
В Казахстане Россия повела себя как слон в посудной лавке, она ввела войска, а через три дня вывела их обратно, потому что поняла, что иметь еще одного врага ей не выгодно. А ведь Казахстан экономически богатая страна, и Москва не хотела бы иметь врагов наподобие Грузии и Украины в лице Казахстана.
Грузия должна спокойно осуществлять свои цели и не раздражать Россию, точно так же, как это сделали Азербайджан с Турцией. Для Тбилиси действия Баку и Анкары должны быть примером, ведь это великолепная восточная мудрость, которой не хватает Грузии.
- К сожалению, 2021 год принес только разочарования. В Грузии пошел откат от демократии. У нас был внутриполитический кризис между оппозицией и властями, даже ЕС вмешался, к нам два раза приезжал Шарль Мишель и предложил договор, а мы отказались, что очень досадно. В прошлом году также в страну вернулся Саакашвили, однако он не понимал, что его время прошло. Он не должен сидеть в тюрьме, я вообще категорически против того, чтоб президентов сажали в тюрьму, но у него есть правонарушения, за которые он должен ответить перед справедливым и непредвзятым судом, которого у нас нет, и соответственно, некому измерить и оценить его правонарушения.