Ինչպես «Ռեգնում»-ը և «Ամերիկայի ձայնը» օգնեցին պսակազերծել «Ղարաբաղի ռուսական համայնքի» մասին առասպելը
Ստի ոտը կարճ է
Վերլուծություն  31 Հունվարի 2022 - 18:11
Վաղուց և ճիշտ նկատել են, որ մեր «բազմաչարչար» հարևանները մեծ վարպետներ են ամենայն առասպելների հորինման գործում, որին նրանք նախ իրենք են կուրորեն հավատում, իսկ հետո փրփուրը բերանին փորձում են ստիպել դրան հավատալ մնացած ամբողջ աշխարհին։ Մենք՝ այս հոդվածում հայկական կողմի առասպելաստեղծագործության երկար ցուցակը թվարկելու ցանկություն չունենք, բավական է անսպասելի հիշել այնպիսիները, ինչպես Հարավային Կովկասում «հինավուրց հայկական պետությունը», «քրիստոնեությունը ընդունած առաջին պետությունը», «հայկական հին լեռ Արարատը» «Ցեղասպանությունը», «միացումը»։ Սակայն, ինչպես դա շատ հաճախ է տեղի ունենում սուտասանների հետ, մեր հարևանները հնարում են տարբեր առասպելներ, իսկ հետո, կամ իրենց հիմարությամբ, կամ էլ ստախոսության մեջ խճճվելով, հերքում են դրանք։
Այդպես պատահեց նաև այս անգամ։ Այսպես, «Ամերիկայի ձայն» օրաթերթում, որը հանդիսանում է հին ռեժիմայինների հակափաշինյանական կատաղի խոսափողը և ակտիվորեն «խլացնում է» Քոչարյանի և Սարգսյանի համար, հենց նոր «Ռեգնում» տեղատվական գործակալությունից վերատպել է «Բաքուն ինչի՞ն է պատրաստում կոնստանտինոպոլյան պատրիարքին» հոդվածը։ Իսկ ինչո՞վ է այն ուշագրավ, առավել ևս բազմաթիվ հայկական առասպելների հերքման տեսակետից։ Մի շտապեք, հարգելի ընթերցողներ, հիմա մենք ամեն ինչ կպարզաբանենք։ Այսպես, արդեն հոդվածի սկզբում, ընդ որում գրված նախկին գյանջացի Ստանիսլավ Նիկոլաևիչ Տարասովի համահեղինակությամբ, ով հետագայում տոգորվեց «հայ ժողովրդի հույսերի նկատմամբ անսահման համակրանքով», մեջբերվում են հետևյալ տողերը. «Ռուս ուղղափառները սկսում են նորից ֆիզիկապես ներկայանալ ղարաբաղյան հողում։ Ռուսաստանի խաղաղապահ քանակակազմի զինծառայողները մասնակցել են Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում գտնվող Քրիստոսի Սուրբ Ծննդյան ուղղափառ տաճարի մոտ Աստվածահայտնության լոգանքին։ Հանրապետությունում առաջին ուղղափառ տաճարը՝ Քրիստոսի Սուրբ Ծննդի եկեղեցին հայտնվել է վերջերս։ Այն հանդիսավոր կերպով բացվել է 2021 թվականին, Ստեփանակերտի մերձակայքում ռուսական զինվորական ավանի տարածքում»։
Հասկանալի է, որ «հանրապետություն» անվան տակ նկատառվում է հայկական օկուպացիայից ազատագրված Ադրբեջանի Ղարաբաղի մարզը, բայց Տարասովի և «Ռեգնումի» համար նման ուղագրությունները նման է թեյի փոխարեն քացախաթթվի կամավոր օգտագործմանը։ Սակայն էականը դա չէ, այլայն, որ դեռ բոլորովին վերջերս հայագիտպրոմի ողջ բանակը բառացիորեն շապիկն էր կրծքին պատռում, փորձելով ապացուցել, որ այսօր Ղարաբաղում ապրում է 1500 ռուս։ Իբր նրանք նույնիսկ ունեն իրենց «ռուսական սփյուռքը», որը 44-օրյա պատերազմի օրերին «վրդովվել է Ադրբեջանի ագրեսիայից»։ Ճիշտ է, այն ղեկավարում է Երկրորդ ղարաաբաղյան պատերազմից հետո Ռուսաստանից եկած իրավաբան Ալեքսանդր Բորդովը՝ բաքվեցի հայ է։ Այսինքն, «Ղարաբաղի 1500 ռուսներից» հայերը չկարողացան տարածաշրջանում գտնել ոչ մի ռուսի։ Այ այսպես, եթե նույնիսկ մի վարկյան պատկերացնել, որ Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների հետ մեկտեղ իրոք ապրում են 1500 էթնիկ ռուսներ, ապա արդարացի հարց է ծագում. իսկ նրանք մինչև հիմա որտե՞ղ էին աղոթում, եթե առաջին ուղղափառ եկեղեցին հայտնվել է միայն ռուս խաղաղապահների գալու հետ։ Համաձանվեք, դժվար է պատկերացնել, որ Ղարաբաղի օկուպացիայի տարիներին 1500 ռուսները չեն ունեցել նույնիսկ իրենց աղոթատունը։ Դրանից կարելի է եզրակացնել, որ Ղարաբաղում ռուսները ամենաշատը երկու-երեք տասնյակ են, և նրանցից մեծամասնությունը, կամ հասակավոր մարդիկ են, կամ ռուս ամուսնյակներ։ Ստացվում է, որ հայամետ Տարասովը և «Ռեգնում»-ը և զուտ հայկական օրաթերթը՝ «Ամերիկայի ձայնը» կամա, թե ակամա ոչնչացրել են հայագիտպրոմի առասպելներից մեկը։
Ի դեպ, նույն «Ռեգնում»-ը 2012 թվականին, անջատողականների համար «ամենահանգիստ ժամանակներում», անցկացրել է Ղարաբաղի բնակչության մարդահամարի պաշտոնական վիճակագրություն, որի համաձայն՝ այնտեղ ապրում էր մոտ 150 հազար մարդ։ Որից, ուշադրություն դարձրեք, ընդամենը 171-ն են ռուսներ։ Իհարկե, Ղարաբաղում 150 հազար բնակչությունը մի քանի անգամ ուռճեցված թվեր են, որոնք անհրաժեշտ է հայկական կողմին օկուպացիան արդարացնելու և «ղարաբաղյան ժողովրդի» թիվը ուռճացնելու համար։ Բայց եթե նույնիսկ հավատալ 171 ռուսների թվին, միևնույն է դա դեռ 1500 հոգի չէ, որոնց մասին այս օրերին հնչում է հայկական քարոզչությունը։ Դժվար թե 8 տարում, հատկապես պատերազմից հետո, Ղարաբաղի ռուս բնակչությունը գրեթե տասնապատիկ ավելանա։
Բայց եկեք կես ճանապարհին կանգ չառնենք և շարունակենք։ Ես նույնիսկ կասեի՝ եկեք հայկական դիցաբանության խաղանք։ Մի պահ ենթադրենք, որ Ղարաբաղում իսկապես 1500 ռուս է ապրում։ Այդ դեպքում ինչու՞ 1992 թվականից մինչև 2020 թվականը Ղարաբաղը գրաված հայերը մի կողմից «ռուսական համայնքին» թույլ չտվեցին կառուցել գոնե մեկ տաճար կամ եկեղեցի, իսկ մյուս կողմից՝ ակտիվորեն քանդեցին կամ հայկականացրին գոյություն ունեցողները։ Չէ որ Խոջավենդի շրջանի Կուրոպատկինո օկուպացված գյուղում եղել է Տաճար՝ ի պատիվ Տիրոջ Պայծառակերպության, որը կառուցվել է 1894 թվականին տիպային նախագծով։ Տարածքի գրավման ժամանակ եկեղեցին եղել է բարվոք վիճակում, սակայն հետագայում թալանվել է, քանդվել է շենքի տանիքն ու ֆրոնտոնը։ Հայ վանդալները Աստծուց չէին վախենում և պատուհաններից գողանում էին երկաթե ճաղավանդակները՝ իրենց ինքնագրերը թողնելով Աստծո տան պատերին։ Ինչո՞ւ «ռուսական համայնքի 1500 անդամների» նկատմամբ մտահոգություն չցուցաբերվեց։ Միգուցե այն պատճառով, որ այն գոյություն ուներ միայն թղթի վրա և դիցաբանների հիվանդ երևակայության մեջ։
Այն, ինչ չի ավերվել ու չի թալանվել, ենթարկվել է հայկականացման։ Նման ճակատագիր էր սպասվում Շուշայի Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ ռուսական ուղղափառ եկեղեցուն, որը զավթիչները գրավեցին և անվանեցին «Կանաչ ժամ»։ Ղարաբաղի, այդ թվում՝ Շուշա քաղաքի ազատագրումից հետո ադրբեջանական կողմը ուղղափառ եկեղեցուն իր իսկական տեսքին վերադարձնելու աշխատանքներ է իրականացրել։
Այլ կերպ ասած, եթե Ղարաբաղում այնուամենայնիվ 1500 էթնիկ ռուս է ապրում, ապա ինչո՞ւ հայերը թույլ չտվեցին կառուցել գոնե մեկ եկեղեցի կամ վերականգնել եղածները։ Այս հարցի պատասխանը նույնպես մակերեսին է, և թաքնված է հայերի էթնիկ և կրոնական անհանդուրժողականության մեջ։ Նրանք Հայաստանում կառուցեցին մոնոէթնիկ պետություն , նույնը փորձել են անել նաև Ղարաբաղում։ Իսկ «Ղարաբաղի մեկուկես հազարանոց համայնքի» դեպքում մենք տեսնում ենք, թե ինչպես է առասպելը շրջվել հենց այն ստեղծողների դեմ։ Կրկնակի տհաճ է, որ Տարասովը, «Ռեգնումն» ու «Ամերիկայի ձայնը», որոնց Ադրբեջանի նկատմամբ համակրանքում հաստատ չես համակրի։ Սակայն հատուկ այս օրինակի համար մեկ լավ արտահայտություն կա՝ ստի ոտը կարճ է։ Ճիշտ է, մեր հարևանների մոտ դա շատ հաճախ են ծնվում։

«Регнум» и «Голос Армении» помогли развенчать миф о «русской диаспоре Карабаха»
Давно и верно подмечено, что наши «многострадальные» соседи - большие мастаки в деле придумывания всевозможных мифов, в которые они сначала слепо уверывают сами, а затем с пеной у рта пытаются заставить поверить в них весь остальной мир. У нас нет желания перечислять в данной статье длинный список мифотворчества армянской стороны, достаточно вспомнить навскидку такие, как «древние армянские государства» на Южном Кавказе, «первое государство, принявшее христианство», «древняя армянская гора Арарат», «геноцид», «миацум». Но, как это нередко случается с лжецами, наши соседи придумывают различные мифы, а потом, то ли по глупости своей, то ли завравшись, опровергают их.
Так случилось и на сей раз. Так, в газете «Голос Армении», которая является оголтелым антипашиняновским рупором старорежимников и активно «топит» за Кочаряна и Саргсяна, перепечатала давеча материал с ИА «Регнум» примечательный материал «К чему готовит Баку Константинопольского патриарха?». Чем же он примечателен, тем более с точки зрения опровержения многочисленных армянских мифов? Не спешите, уважаемые читатели, сейчас мы все поясним и разложим. Так, уже в самом начале статьи, написанной, кстати, в соавторстве с бывшим гянджинцем, впоследствии проникнувшимся «безмерным сочувствием к чаяниям армянского народа» Станиславом Николаевичем Тарасовым, приводятся следующие строки: «Русское православие начинает снова физически присутствовать на карабахской земле. Военнослужащие российского миротворческого контингента приняли участие в крещенских купаниях рядом с православным храмом Рождества Христова на территории размещения в Нагорном Карабахе. Храм Рождества Христова, первый православный в республике, появился недавно. Он был торжественно открыт в ноябре 2021 года на территории российского военного городка под Степанакертом».
Понятное дело, что под «республикой» имеется в виду освобожденный от армянской оккупации Карабахский регион Азербайджана, но для Тарасова и «Регнума» подобное написание сродни добровольному употреблению уксусной кислоты вместо чая. Но суть не в этом, а в том, что еще совсем недавно вся рать армагитпропа буквально рубаху на груди рвала, пытаясь доказать, что в Карабахе сегодня проживают 1500 русских. Мол, у них даже имеется своя «русская диаспора», которая в дни 44-дневной войны «возмущалась агрессией Азербайджана». Правда, возглавляет ее приехавший после Второй Карабахской войны из России юрист Александр Бордов - бакинский армянин. То есть, из «1500 русских Карабаха» армяне не смогли найти в регионе ни одного русского. Так вот, если даже на миг представить, что в Карабахе, помимо российских миротворцев, действительно проживают 1500 этнических русских, то справедливо возникает вопрос: а где они все эти годы молились, осуществляли религиозные обряды, если первый православный храм появился лишь с приходом российских миротворцев? Согласитесь, трудно представить себе, что у 1500 русских в годы армянской оккупации Карабаха не было даже своего молельного дома. Вывод из этого напрашивается сам по себе - русских в Карабахе от силы два-три десятка, и большая их часть либо пожилые люди, либо русские жены. Получается, что проармянские Тарасов и «Регнум» и чисто армянская газета «Голос Армении» вольно или невольно разрушили один из мифов армагитпропа.
Кстати, тот же самый «Регнум» в 2012 году, в самые «спокойные времена» для сепаратистов, приводил официальные статистические данные переписи населения Карабаха, согласно которым там проживало порядка 150 тысяч человек. Из которых, обратите внимание, лишь 171 – русские. Конечно, 150 тысяч населения в Карабахе – это в разы завышенная цифра, необходимая армянской стороне для оправдания оккупации и раздувания численности «карабахского народа». Но даже если верить цифре в 171 русский – это все равно не 1500 человек, о которых в наши дни трезвонит армянская пропаганда. Вряд ли за 8 лет, тем более, после войны, численность русского населения Карабаха могла увеличиться почти в десять раз.
Но давайте не будем останавливаться на полпути и продолжим. Я бы даже сказал, подыграем армянской мифологии. Допустим на минутку, что в Карабахе действительно проживают 1500 русских. Так почему же с 1992 по 2020 годы оккупировавшие Карабах армяне, с одной стороны, не позволили «русской общине» построить хоть один храм или церковь, а с другой, так активно уничтожали или арменизировали уже имевшиеся? Был же в оккупированном селе Куропаткино Ходжавендского района Храм в честь Преображения Господня, построенный в 1894 году по типовому проекту. На момент оккупации района церковь была в хорошем состоянии, но в последующем была разграблена, кровля и фронтон здания разрушены. Армянские вандалы не побоялись Бога и украли железные решетки с окон, попутно оставив на стенах дома Божьего свои автографы. Почему же не была проявлена забота о «1500 членах русской общины»? Может быть потому, что существовала она лишь на бумаге и в больном воображении мифологов?
То, что не было разрушено и разграблено, подверглось арменизации. Такая судьба ждала русскую православную церковь Святого Ионна Крестителя в Шуше, которую оккупанты прихватизировали и нарекли «Канач Жам». После освобождения Карабаха, в том числе города Шуша, азербайджанская сторона провела работы по возвращению православной церкви истинного облика.
Иными словами, если в Карабахе все же проживают 1500 этнических русских, то почему же в таком случае армяне не позволили им построить хоть один храм или реставрировать уже имеющиеся? Ответ и на этот вопрос лежит на поверхности и кроется он в этнической и религиозной нетерпимости армян. Они построили моноэтническое государство в Армении, и то же самое пытались осуществить и в Карабахе. И в случае с «полуторатысячной общиной Карабаха» мы видим, как миф обернулся против самих его создателей. Вдвойне обидно мифотворцам, что развенчать его нам помогли Тарасов, «Регнум» и «Голос Армении», которых в симпатиях к Азербайджану уж точно не заподозришь. Впрочем, конкретно под данный пример есть хорошее выражение: у лжи век короток. Правда, у наших соседей она рождается уж слишком часто.