«Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակը նպաստում է Կովկասում խաղաղությանը»
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ Վրաստանի արտաքին գործերի նախկին փոխնախարար, Վրաստանի խորհրդարանի նախկին փոխխոսնակ Սերգի Կապանաձեյի հետ։
—Նախ թույլ տվեք առաջին հերթին իմանալ Թբիլիսիի արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ Ձեր կարծիքը։ Դուք ինչպե՞ս եք գնահատում Վրաստանի ընթացիկ արտաքին քաղաքական ուղին։
—Ներկայիս վրացական կառավարության արտաքին քաղաքական գործուներությունը ներառում է մի քանի ուղղություններ։ Այն կարող է շատ ավելի ակտիվ լինել, երբ հարցը վերաբերվում է ԵՄ-ին և ՆԱՏՕ-ին։ Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանի հետ հարաբերություններին, ապա դրանք չեն բխում մեր ազգային շահերից, և հստակ դիրքորոշում չունեն։ Ես համարում եմ, որ աշխարհառազմավարական տեսակետից առավել գրավիչ դառնալու համար մենք բաց ենք թողել մեր համար շատ կարևոր շանսեր։
Օրինակներից մեկն է՝ Անակլիայի նավահանգիստը, որը վաղուց պետք է կառուցված լիներ։ Այս գաղափարը ներկայիս կառավարության կողմից սպանվել է մի քանի տարի առաջ։
Ավտորիտարիզմը մեզ մոտ հայտնվեց Իվանիշվիլիի ոչ պաշտոնական կառավարման հետևանքով, պետական կառույցները սկսեցին պակաս դեր խաղալ, և այժմ մեզ մոտ ժողովրդավարության, այդ թվում նաև ընդդիմության հետ խնդիրները, նրանց ղեկավարների կալանավորումները չեն համապատասխանում մեր արևմտամետ քաղաքականությանը։
—Միթե՞ ամեն ինչ այդպես վատ է։ Միթե՞ այդ ուղղությամբ ոչ մի հաջողություններ չկան։
—Ամենամեծ հաջողությունը եղել է՝ Եվամիության հետ ազատ առևտրի մասին ասոցացման պայմանագրի ստորագրումը։ Տվյալ բանակցությունները սկսվել են ներկայիս կառավարության իշխանության գալուց առաջ, և ավարտվել են այս իշխանությունների օրոք, դրա համար պետք է արժանի մատուցել ներկայիս ղեկավարությանը։ Բացի դրանից, հարկավոր է նշել նաև ԵՄ-ի հետ առանց մուտքի արտոնագրի մասին համաձայնագիրը, ինչպես նաև Չինաստանի հետ ազատ առևտրի մասին պայմանագիրը։ Սակայն մեկ բան է պարզապես բանակցություններ անցկացնել, մեկ այլ բան է բարեփոխումների անցկացումը, որոնք համահունչ կլինեին Արևմուտքին ինտեգրմանը։ Ահա այստեղ, իմ կարծիքով, մենք շատ խնդիրներ ունենք։
—Վրաստանի իշխանությունների կողմից ինչպիսի՞ գործողություններ են ձեռնարկվում երկրի տարածքային ամբողջականության վերականգնման համար։
—Մեր տարածաշրջանների դեօկուպացիան բաղկացած է երկու մասից։ Առաջին մասը՝ Ռուսաստանի ռազմական ուժերն են և ռուս-վրացական հակամարտության կարգավորումը, որովհետև մեր երկու օկուպացված տարածքները ռուսական ագրեսիայի հետևանքն են։ Երկրորդ մասը՝ այն պարտավորությունների կանոնակարգի սահմանումն է, որոնք Ռուսաստանը պարտավորվել էր իրագործել 2008 թվականին, ներառյալ Աբխազիայից և Հարավային Օսիայից զորքերի դուրս բերումը։ Այս ուղղությամբ մեծ առաջընթաց չկա, այդ թվում նաև մեր կառավարության սխալ մոտեցման պատճառով, որը հիմա ձգտում է Ռուսաստանին չգրգռելու քաղաքականություն անցկացնել։
Այնտեղ, որտեղ մենք կարող ենք դիվանագիտական մակարդակով հակազդել Ռուսաստանին, մենք դա չենք անում, որովհետև դեօկուպացիայի քաղաքականությունը առանց Ռուսաստանի վրա ճնշման, առանց նրա նկատմամբ պատժամիջոցների, առանց քաղաքական և դիվանագիտական ազդեցության՝ հաջողությամբ չեն պսակվի։ Այս ռակուրսում մենք խնդիրներ ունենք։
Բացի դրանից, կան այլ բաղադրամասեր։ Տվյալ դեպքում ես աջակցում եմ կառավարության այն մոտեցմանը, որը կայանում է օկուպացված տարածքների բացման մեջ։ Այստեղ նկատի է առնվում այն, որ մենք ունենք Ռուսաստանի կողմից լիովին օկուպացված երկու տարածաշրջան։ Չնայած մենք համաձայն չենք կարգավիճակին, բայց կարող ենք զարգացնել մարդկային, առևտրական, կրթական, սոցիալական հարաբերությունները։
Կառավարությունը ընդունել է «Քայլ դեպի ապագա» փաստաթուղթը, որին աջակցել է նաև ըդդիմությունը։ Այս փաստաթուղթը դասավորում է այն շրջանակները, թե ինչպես իրականացնել այդ ներգրավման քաղաքականությունը։ Նա հիմնվում է օկուպացված տարածքների նկատմամբ այն ռազմավարության վրա, որը 2009-2010 թվականներին ընդունվել է նախկին կառավարության կողմից։ Տվյալ մոտեցումը ինձ համար ընդունելի է, և ես կարծում եմ, որ այն պետք է էլ ավելի ակտիվ իրագործել։
—Կարող եք արդյո՞ք Ձեր վերաբերմունքը հայտնել Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմի և նրա արդյունքների վերաբերյալ։
—Ադրբեջանը իր տարածքային ամբողջականությունը վերականգնեց օգտագործելով ռազմական ուժ։ Դրան նպաստել է Ադրբեջանի տնտեսությունը և ռազմական հզորությունը։ Հատկապես այս երկու գործոններն են վճռական դեր խաղացել Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմում։
Այն իրավիճակը, որը այժմ կազմավորվել է Հարավային Կովկասում, մասնավորապես Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմից հետո, նպաստում է նրան, որպեսզի Կովկասում այսուհետև պատերազմներ չլինեն, որպեսզի այստեղ խաղաղություն հաստատվի։
Այնպես նաև ի հայտ են կեկել Կովկասի ապաշրջափակման համար նախադրյալներ։ Վրաստանը այժմ լավ հարաբերություններ ունի Կովկասի բոլոր հանրապետությունների հետ, և լավ կլիներ, եթե նորմալացվեին Բաքվի և Երևանի, ինչպես նաև Երևանի և Անկարայի միջև հարաբերությունները։ Սա բխում է բոլոր երկրների շահերից։ Այդպիսի համագործակցությունը չի վնասի ոչ մի պետության շահերին։
Այստեղ կա մի պահ, որին հարկավոր է ուշադրություն դարձնել. եթե այս ապաշրջափակման մեջ Ռուսաստանը գերիշխի, ապա դա չի նպաստի մեր երկրների միջև լավ հարբերությունների զարգացմանը։ Տվյալ նախադրյալը, ցավոք գոյություն ունի, հատկապես եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո, որը ենթադրում է այդ թվում նաև այս տարածաշրջանում ռուսական զորքերի ներկայությունը։
Ես համարում եմ, որ ողջ կովկասյան տարածաշրջանի, ինչպես նաև մեր օկուպացված տարածքների բացումը դրական դեր կխաղա, բայց միայն առանց ռուսական ռազմական ազդեցության ուժեղացման։
—Իսկ ի՞նչը դարձավ Երևանի պարտության նախադրյալը։
—Իմ կարծիքով, այդ նույն երկու գործոնները։ Եվ Ադրբեջանի հաղթանակը, և Հայաստանի պարտությունը պայմանավորված էին երկու միանման գործոններով։ Այդ պատերազմի ընթացքում պարզ դարձավ, որ Ռուսաստանը, որի վրա հաշվարկել էր Հայաստանը, նրան չի աջակցել, որպես ՀԱՊԿ-ի անդամի։ Դա կարելի էր ակնկալել, որովհետև Ռուսաստանը երբեք չի կատարում իր ստանձնած պարտավորությունները, նա ելնում է միայն սեփական շահերից։
Խաղաղությունը պետք է պահպանել այնպես, ինչպես դա եղել է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո՝ ինտեգրման և տնտեսական զարգացման, փոխադարձ տնտեսական կախվածության ճանապարհով։ Այս փորձը Եվրոպան արդեն ցուցադրել է 40-50-ական թվականներին։ Ավելի լավ է դասեր քաղել Եվրոպայից, քան Ռուսաստանից, որը կարող է միայն գերիշխել, ինչպես ռազմական ուժի, այնպես էլ տնտեսական գործոնի միջոցով։
—Հնարավոր է արդյո՞ք ապագայում խաղաղություն Բաքվի և Երևանի միջև։
—Կարծում եմ, որ հնարավոր է։ Եթե Ֆրանսիան և Գերմանիան երկու համաշխարհային պատերազմներից հետո կարողացել են ընդհանուր լեզու գտնել, ապա կկարողանան նաև Ադրբեջանը և Հայաստանը։ Սակայն այդ ընդհանուր լեզուն պետք է բխի իրողություններից, միմյանց շահերի փոխադարձ նկատառումից և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հարգանքից։
Ես համարում եմ, որ Վրաստանը և Ռուսաստանը նույնպես կարող են ընդհանուր լեզու գտնել, բայց միայն Վրաստանի տարածքային ամբողջականության և շահերի հաշվառմամբ, ճիշտ այդպես Հայաստանն էլ պետք է հարգի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը։ Խաղաղությունը հնարավոր է միայն նման դեպքում։ Իրականում այդ բոլոր հակամարտությունները հրահրվել են Կրեմլի կողմից։ Որքան քիչ լինի Կրեմլի դերը, այդքան շատ կլինեն պրագմատիկորեն դատող մարդիկ, որ խաղաղությունը պատերազմից լավ է, այս խաղաղությունը էլ ավելի մեծ շանսեր կունենա։
—Դուք ինչպե՞ս եք բնութագրում կովկասյան տարածաշրջանի ապագան։
—Մի խոսքով, դա եվրոպական ապագա է։ Ես Վրաստանին տեսնում եմ Եվրոպական Միությունում և ՆԱՏՕ-ում։ Դա այժմ չկա, բայց անպայման կլինի։ Կամ այդ ուղին, կամ էլ այլընտրանք չկա։ Ես մեծ հույսեր ունեմ, որ Կովկասի մյուս պետությունները նույնպես կգնան այդ ուղիով, որովհետև ուրիշ մոտեցումը չի նպաստի տարածաշրջանում խաղաղությանը։
—Վրաստանի հանրության վրա ինչպե՞ս է ազդել Սաակաշվիլիի վերադարձը։
—Նրա վերադարձը անշուշտ ազդեց հասարակության վրա, նա համախմբեց ընդդիմության և «Վրացական երազանքի» ընտրազանգվածները։ Այո, «Վրացական երազանքը» հաղթեց, այդ թվում նաև ընտրությունների արդյունքների աղավաղման ճանապարհով, բայց և ընդդիմանությունը ցույց տվեց, որ եթե չլիներ ընտրակեղծիք, ապա գլխավոր մեծ քաղաքներում նա կհաղթեր։ Նույնիսկ այժմ ընդդիմանությանը հաջողվեց մեծամասնության հասնել Ռուսթավիում և մյուս որոշ քաղաքների կառավարություններում։ Այս ամենը Սաակաշվիլիի վերադարձի արդյունքն է։
Այո, նա անշուշտ կարևոր դեր է խաղաղցել քաղաքականության մեջ։ Ներկայիս իշխանության կուսակցությունը ձգտում է ոտնահարել իր ընդդիմախոսների շահերը, դրա օրինակ է՝ Սաակաշվիլին։ Այս մոտեցումը շատ բացասականորեն է ազդում Վրաստանի իմիջի վրա, սպանում է ժողովրդավարության այն մասնիկը, որը առայժմ մնում է երկրում։ Եթե առաջիկայում ևս այդպես շարունակվի, ապա կարող ենք ասել, որ մենք կայացել ենք, որպես ավտորիտար պետություն։ Իվանիշվիլին առայժմ կանգնած է իր փողերի և ազդեցության հաշվին, բայց, ինչպես Լինկոլնն է ասել, ժողովրդին կարելի է միայն մեկ անգամ խաբել, այլ ոչ թե անընդհատ։
—Ինչպե՞ս եք վերաբերվում «3+3» ձևաչափին։
—կարծում եմ, որ տվյալ ձևաչափը իր էությամբ բացառում է այս տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի ու Եվրոպայի մասնակցությունը, իսկ դա հակասում է Վրաստանի շահերին։ Իմ կարծիքով, տարածաշրջանի երկրների հետ համագործակցությունից բացի հարկավոր է ընդլայնել դեպի Եվրոպա ուղին, առավել ևս հայտնվել են՝ Արևելք-Արևմուտք և Հարավ-Հուսիս ճանապարհների բացման նախադրյալներ։ Տարածաշրջանի երկրների շահերի օգտին է մասնակցել այդ նախագծերին։
—Որո՞նք են Վրաստանի հիմնական նպատկաները 2022 թվականին։
—Մեր կառավարությունը արդեն վաղուց դնում է միայն մեկ նպատակ՝ պահպանել իշխանությունը և բոլոր լծակները կիրառում է դրա համար, այս տարին ևս բացառություն չի լինի։ Ինչ վերաբերում է արտաքին քաղաքականությանը, ապա ելնելով բնակչության մեծամասնության շահերից՝ Վրաստանը չի կարողանա վեկտորը Արևմուտքից փոխել Ռուսաստանի կողմը։ Բնակչությունը պարզապես չի համաձայնվի այդ վեկտորի փոփոխման հետ։

«Ситуация, которая сложилась после Второй Карабахской войны, способствует миру на Кавказе»
Интервью Caliber.Az с бывшим заместителем министра иностранных дел Грузии, экс-вице-спикером грузинского парламента Серги Капанадзе.
- Внешнеполитическая деятельность нынешнего грузинского правительства включает несколько направлений. Она может быть намного активнее, когда дело касается интеграции в ЕС и НАТО. Что касается отношений с Россией, то они не исходят из наших национальных интересов, и не имеют четкой позиции. Я считаю, что с геостратегической точки зрения мы упустили множество важных для нас шансов для того, чтобы стать более привлекательными.
Один из примеров - порт Анаклия, который должен быть построен уже давно. Данная идея была убита нынешним правительством несколько лет назад.
Авторитаризм у нас появился в результате неформального правления Иванишвили, государственные институты стали играть меньше роли, и проблемы, которые у нас сейчас с демократией, в том числе отношения с оппозицией, арест их лидеров, не соответствуют нашей прозападной политике.
- Неужели все так плохо? Неужели нет никаких успехов в этом направлении?
- Самым главным успехом было подписание договора Ассоциации о свободной торговле с Евросоюзом. Данные переговоры начались до прихода к власти нынешнего правительства, и были завершены во время этой власти, надо отдать должное за это нынешнему руководству. Кроме того, необходимо отметить и Соглашение о безвизовом режиме с ЕС, а также Соглашение о свободной торговле с Китаем. Но одно дело просто вести переговоры, а другое - осуществлять реформы, которые бы соответствовали интеграции на Запад. Вот тут, я думаю, у нас большие проблемы.
- Деоккупация наших регионов состоит из двух частей. Первая часть - это вывод российских военных сил и урегулирование грузино-российского конфликта, потому что обе оккупированные наши территории являются результатом российской агрессии. Кроме того, эта регламентация тех обязанностей, которые Россия обязалась выполнить в 2008 году, включая вывод ее войск из Абхазии и Южной Осетии. В данном направлении нет большого прогресса, в том числе из-за неправильного подхода нашего правительства, которое сейчас пытается вести политику нераздражения России.
Там, где мы можем на дипломатическом уровне противостоять России, мы этого не делаем, потому что политика деоккупации без давления на Россию, без санкций в отношении нее, без политического и дипломатического воздействия никогда не увенчается успехом. В этом ракурсе у нас проблемы.
Кроме того, есть второй компонент. В данном случае я поддерживаю подход правительства, который заключается в открытии оккупированных территорий. Тут имеется в виду то, что у нас два региона, которые полностью оккупированы Россией. Хотя мы и не согласны со статусом, мы можем развивать человеческие отношения, торговые, образовательные, культурные, социальные.
Правительство приняло документ «Шаг в будущее», который поддержала и оппозиция. Данный документ выстраивает рамки того, как имплементировать эту политику вовлечения. Он основывается на той стратегии к оккупированным территориям, которая была принята предыдущим правительством в 2009-2010 годах. Данный подход для меня приемлем, и я думаю, его надо имплементировать более активно.
- Азербайджан восстановил свою территориальную целостность, используя военную силу. Этому способствовали экономика и военная мощь Азербайджана. Именно эти два фактора сыграли решающую роль во Второй Карабахской войне.
Та ситуация, которая сложилась сейчас на Кавказе, в частности, после Второй Карабахской войны, способствует тому, чтобы на Кавказе больше не было войн, чтобы тут установился мир.
Также появились предпосылки для разблокировки Кавказа. У Грузии сейчас хорошие отношения со всеми республиками Кавказа, и было бы хорошо, если бы нормализовались отношения между Баку и Ереваном, а также между Ереваном и Анкарой. Это входит в интересы всех стран. Такое сотрудничество не будет ущемлять интерес ни одного государства.
Тут есть один момент, который следует принять во внимание: если в результате данной разблокировки Россия будет доминировать, то это не будет способствовать развитию хороших отношений между нашими странами. Данная предпосылка, к сожалению, существует, особенно после подписания трехстороннего заявления, подразумевающего в том числе присутствие российских войск в этом регионе.
Я считаю, что как открытие всего Кавказского региона, так и наших оккупированных территорий сыграет положительную роль, но только без усиления российского военного влияния.
- Я думаю, те же самые два фактора. И победа Азербайджана, и поражение Армении были обусловлены двумя одинаковыми факторами. В ходе той войны стало ясно, что Россия, на которую так рассчитывала Армения, не поддержала ее как члена ОДКБ. Это можно было ожидать, потому что Россия никогда не выполняет взятые на себя обязательств, она исходит только из своих интересов.
Мир надо сохранять так, как это сделала Европа после Второй мировой войны - путем интеграции и путем экономического развития, путем взаимной экономический зависимости.  Данный опыт Европа уже показала в 40-50-х годах. Лучше уж учиться у Европы, нежели у России, которая может только доминировать как посредством военной силы, так и экономической.
- Я думаю, что возможен. Если Франция и Германия смогли после двух мировых войн найти общий язык, то и Армения с Азербайджаном смогут.  Но этот общий язык должен исходить из реальностей, из взаимного учета интересов друг друга, и уважения территориальной целостности.
Я считаю, что Грузия с Россией также могут найти общий язык, но только с учетом территориальной целостности и интересов Грузии, так же как и Армения должна уважать территориальную целостность и суверенитет Азербайджана. Мир возможен только в таком случае. На самом деле все эти конфликты были спровоцированы Кремлем. Чем меньше будет роль Кремля, чем больше будет прагматически мыслящих людей, что мир лучше войны, тем больше будет шансов на этот мир.
- Как вы охарактеризуете будущее Кавказского региона?
- Одним словом, это европейское будущее. Я Грузию вижу в Европейском союзе и НАТО. Этого сейчас нет, но это обязательно будет. Либо этот путь, либо альтернативы нет. Я очень надеюсь, что и другие государства Кавказа пойдут по этому пути, потому что иной подход не будет способствовать миру в регионе.
- Его приезд безусловно повлиял на общество, он мобилизовал электорат оппозиции и электорат «Грузинской мечты». Да, «Грузинская мечта» выиграла, в том числе путем искажения результатов выборов, но и оппозиция показала, что в главных больших городах если бы не фальсификация, она бы выиграла. Даже сейчас оппозиция смогла добиться большинства во внешних органах управления в Рустави и некоторых других городах.
Да, конечно, он играет важную роль в политике. Нынешняя партия власти пытается ущемлять интересы своих оппонентов, пример этого - Саакашвили. Данный подход очень негативно действует на имидж Грузии, убивает ту частицу демократии, которая все еще осталась в стране. Если и дальше будет так продолжаться, мы сможем сказать, что состоялись как авторитарное государство. Пока Иванишвили держится за счет своих денег и влияния, но, как говорил Линкольн, можно один раз обмануть народ, но не постоянно.
- Как вы относитесь к формату «3+3»?
- Я думаю, что данный формат по своей сути исключает участие в этом регионе США и ЕС, а это против интересов Грузии.  Я думаю, что кроме сотрудничества со странами региона, нужно расширять курс на Запад, тем более появились предпосылки открытия пути Восток-Запад и Юг-Север. В интересах стран региона участвовать в данных проектах.
- Каковы основные цели Грузии на 2022 год?
- Наше правительство уже давно ставит одну цель - сохранить власть и применять все рычаги для этого, и этот год не будет исключением. Что касается внешней политики, то ввиду интересов большей части населения Грузия не сможет повернуть вектор с Запада в сторону России. Население просто не согласится на изменение этого вектора.