«Բոլորին ձեռնատու է, եթե Բաքու-Անկարա-Թբիլիսի համագործակցությանը մասնակցեր նաև Երևանը»
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ Վրաստանի նախկին նախագահի (Գեորգի Մարգվելաշվիլի) նախկին խորհրդական, Վրաստանի հասարակական գործերի ինստիտուտի (GIPA) ասոցացված պրոֆեսոր Թենգիզ Փխակալաձեյի հետ։
—Բավարար եք գտնում արդյո՞ք պաշտոնական Թբիլիսիի ընթացիկ արտաքին քաղաքական ուղին։
—Այսօր շատ դինամիկ և վտանգավոր փոփոխվող միջազգային միջավայր է։ Հիմնականում դա կապված է այն քաղաքականության հետ, որը Ռուսաստանը անցկացնում է իր հարևանների՝ ներառյալ Ուկրանիայի և ողջ Սևծովյան տարածաշրջանի նկատմամբ։ Համապատասխանաբար, Վրաստանի համար սպառնալիքները միայն ավելացել են։ Բառացիորեն մեկ երկու օր առաջ, Ռուսաստանը սկսել է նոր ռազմական զորավարժություններ, որոնք թեև լուսաբանվում են, որպես ռուս-բելառուսական, բայց իրականում ընդգրկում են նաև Վրաստանի օկուպացված տարածքները։ Ելնելով այս իրողությունից՝ Թբլիլիսին պետք է էլ ավելի ակտիվանա, օգտագործի կանխարգելիչ դիվանագիտություն, որպեսզի ստեղծված ֆոնին պաշտպանված լինի։
Այսօր դրական և բացասական պահերի մասին դժվար է խոսել, որորվհետև մեր շուրջը ամեն ինչ դինամիկորեն փոխվում է։ Եվ այն, ինչ երեկ բավարար էին համարվում, այսօր այդպիսին չի համարվում։ Ես նկատի ունեմ այն մարտահրավերները, որոնք դրված են Վրաստանի արտաքին քաղաքականության առջև։ Գտնում եմ, որ չի կարելի բավարարվել ձեռք բերվածով, քանզի մինչ այժմ շարւմակվում է Վրաստանի տարածքների օկուպացիայի գործընթացը, շարունակվում է մեր տարացքների այսպես կոչված բորդերիազացիան, տեղի են ունենում մեր քաղաքացիների առևանգումներ, օկուպացված տարածքներում մարդկանց իրավունքների խախտումներ։ Եվ սկզբունքայնորեն Վրաստանի անվտանգության վերաբերյալ երաշխիքները նվազագույն են։
Ուստի, քանի դեռ կան այդ սպառնալիքները՝ չի կարելի խոսել այն մասին, որ մենք ինչ որ մեծ հաջողությունների ենք հասել։ Վրաստանի արտաքին քաղաքականության գլխավոր խնդիրն է՝ լինել շատ ակտիվ, կանխարգելիչ դիվանագիտության միջոցով հասնել ռիսկերի նվազեցմանը, արագացնել արևմտյան դաշինքներին ինտեգրվելու գործընթացը։
Խոսելով բացասական կողմերի վերաբերյալ, պետք է նկատի առնել նաև ներքին գործոնները, որովհետև արտաքին քաղաքականությունը շատ բանով կախված է ներքին իրավիճակից։ Այսօր Վրաստանում նկատվող իրարանցումները բացասականորեն են ազդում նաև արտաքին քաղաքականության վրա։ Ինչ վերաբերում է դիվանագիտությանը, ապա իր գործընկերների հետ Վրաստանի հարաբերությունները, ներառյալ Ադրբեջանի՝ հաջուղությամբ զարգանում են։
—Ձեր կարծի՞քը՝ Ադրբեջանի կողմից իր տարածքների վերականգնման հետ կապված։
—Ղարաբաղում այսօրվա իրավիճակը արմատապես տարբերվում է մինչև 2020 թվականը եղած իրավիճակից։ Ադրբեջանը վերականգնեց իր տարածքային ամբողջականությունը։ Ադրբեջանը երկար տարիների ընթացքում շատ մանրակրկիթ պատրաստվում էր դրան, ուներ տարածքային ամբողջականության վերականգնման համար ռազմավարություն։ Դուք ակտիվորեն գործել եք շատ ճակատներում, ներառյալ երկկողմ և բազմակողմ դիվանագիտությունը, տեղեկատվական ապահովումը, տնտեսական զարգացումը։ Այս ամենը շատ կարևոր է և բերեցին համապատասխան արդյունքներ։
Իսկ այժմ, այսօրվա իրողությունների հաշվառմամբ՝ կողմերը պետք է գան համաձայնության, որը ձեռնատու կլինի տարածաշրջանի բոլոր երկրների համար։ Միայն միասին մենք կարող ենք հասնել մեծ հաջողությունների։
Ես ողջունում եմ այդ նախաձեռնությունները, որոնք այսօր իրականացվում են ադրբեջանական կողմից։ Նրանք նախատեսում են բարդ հարցերի կարգավորում, որը գտնվում է ոչ միայն Բաքվի, այլ նաև Երևանի, ինչպես նաև Թբիլիսիի ազգային շահերի շրջանակներում, չէ որ Ադրբեջանը մեր ռազմավարական գործընկերն է, Հայաստանը մեր հարևանն է, բնական է, մենք պետք է ողջունենք, որպեսզի այդ երկրների միջև կարգավորվեն բոլոր բարդ հարցերը։
Այո, Ադրբեջանը վերադարձրեց իր տարածքները, սակայն մինչև վերջնական կարգավորումը դեռ պետք է ջանքեր ներդրվեն։ Հարկ է հաշվի առնել նաև Ռուսաստանի ջանքերը։ Երբ տեղում առկա է ռուսական ռազմական քանակակազմը՝ դա որոշակի զգուշություն է առաջացնում։ Ցավոք, Վրաստանը ունի այսպես կոչված «խաղաղապահների» շատ դառը փորձ, ովքեր հետագայում վերածվեցին օկուպացիոն ուժերի։ Հուսով եմ, որ այդ դասը Ադրբեջանի կողմից հաշվի է առնվել, առավել ևս, որ նախագահ Ալիևը միշտ նախօրոք նախատեսում է բոլոր ռիսկերը և բարդ հարցերը։
Այնուամենայնիվ, Վրաստանը պետք է լրջորեն մտածի ստեղծված իրավիճակի՝ հատկապես տարածաշրջանում Ռուսաստանի դիրքերի ուժեղացման վերաբերյալբ։ Դա ևս մեկ անգամ մատնանշում է այն, որ մենք պետք է մեր գործընկերների նկատմամբ, միջազգային պաշտպանվածության երաշխիքներ ստանալու և ՆԱՏՕ-ում Վրաստանի ինտեգրման համար մեծ ջանքեր ներդնենք։ Այս իրավիճակում Վրաստանի պաշտպանվածության, անվտանգության երաշխիք է հանդիսանում մեր հաջող համագործակցությունը Արևմուտքի հետ, այդ թվում խոսքը ՆԱՏՕ-ի ուղղությամբ հաջող քայլերի մասին է։ Այսօր գոյություն չունեն ոչ մի միջազգային պայմանավորվածություններ, միջազգային երաշխիքներ, որոնք մեզ կպաշտպանեին։ Ավելի մեծ ուշադրություն պետք է դարձնել Սև ծովի անվտանգության ծրագրի վրա և ավելի մեծ համագործակցություն պետք է ծավալվի ԱՄՆ-ի և ՆԱՏՕ-ի անդամ պետությունների հետ։
—Հնարավոր է արդյո՞ք խաղաղություն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև։
—Գիտեք, մեզ վիճակված է համատեղ ապրել։ Ես մեր տարածաշրջանի համար այլ ճակատագիր չեմ պատկերացնում։ Կովկասը մեր ընդհանուր տունն է, և մի մասում հակամարտությունը ազդում է բոլորի վրա։ Մենք պետք է գիտակցնենք, որ մեր տարածաշրջանում հակամարտությունը շահավետ է միայն երրորդ ուժերին։ Եթե Բաքվի և Երևանի միջև բարդությունների վերջնական կարգավորում ձեռք բերվեն, ապա ոչինչ չի կարող խոչընդոտել Կովկասի զարգացմանը։
Պատկրացրեք, որքան մեզ համար ձեռնատու կլիներ, եթե Ադրբեջան-Վրաստան-Թուրքիա համագործակցությանը մասնակցեր նաև Հայաստանը։ Այն կբացեր նաև այս ձևաչափում մյուս երկրների մասնակցության հնարավորություն։ Այլ կերպ ասած՝ տվյալ քայլերը ուղղված են ոչ միայն մեր, այլ նաև ողջ տարածաշրջանի բարեկեցությանը, ոչ միայն Հարավային Կովկասի, այլ նաև մեծ Սևծովյան և Կասպիականի։ Մեր միջև խաղաղությունը լուրջ քայլ է դեպի միջազգային համագործակցության, որը բացարձակապես այլ տեսանկյունից մեր երկրներին նոր հնարավորություններ կընձեռնի։ Կարող եմ ասել, որ Ադրբեջանը ունի բավականին իմաստուն ղեկավարություն, ով շատ լավ գիտի հետխորհրդային տարածքը, գիտի այն ռիսկերը, որոնք այստեղ կան։ Այնպես որ, միակ բանը, ինչ կարող եմ ասել, դա այն է, որ ես միշտ ուրախ կլինեմ, երբ այս կամ այն գործողությունները հաջողություններ կբերեն Ադրբեջանի Հանրապետության հետագա բարգավաճմանը։
—Ի՞նչ կարծիքի եք «3+3» ձևաչափի հետ կապված։
—Ինչ վերաբերում է «3+3» ձևաչափին, ապա մենք բազմիցս ասել ենք, որ նման նախաձեռնությունը Վրաստանի համար անընդունելի է մինչև այն ժամանակ, քանի դեռ Ռուսաստանը հանդիսանում է մեր տարածքների օկուպանտ և քանի դեռ Վրաստանի տարածքների 20%-ը ապօրինի օկուպացված է։ Այդ ձևաչափը անընդունելի է, ինչպես կառավարության, այնպես էլ վրացական հասարակության համար։ Այնպես որ, բացառապես արդար են հնչել Պենտագոնի ղեկավարի նկատողությունները այն մասին, որ նախկան նոր ձևաչափեր առաջարկելը՝ Ռուսաստանը պետք է կատարի այն պարտավորությունները, որոնք նա ստանձել է, և առաջին հերթին դա դեօկուպացիան է։
Երևի արդեն ժամանակն է «3+3»-ը անվանել «3+2», որովհետև Վրաստանը բազմիցս հայտարարել է, որ նա չի պատրաստվում մասնակցել այն ձևաչափին, որտեղ ներկա է նրա տարածքային ամբողջականությունը չճանաչող երկիրը։ Առավել ևս, Վրաստանը միշտ պատրաստ է զարգացնել համագործակցությունը Ադրբեջանի հետ, Թուրքիայի հետ, մյուս հարևան երկրների հետ, և զարգացնել տարածաշրջանային նախագծերը, որոնց համար մեզանից չի պահանջվում Մոսկվայի թույլտվությունը։ Մենք դա առաջ արել ենք և հետագայում ևս կանենք, այնպես որ, մենք կարող ենք մասնակցել առանց Կրեմլի կարծիքը հաշվի առնելու։ Մենք դրանում մինչև հիմա հաջող ենք եղել, և կածում եմ, որ մեր համագործակցությունը հետագայում ևս հաջող կլինի։
Իսկ ձևաչափի առնչությամբ, այնուամենայնիվ լավ կլինի այն պաշտոնական մակարդաով անվանել «3+2»։
—Ինչպիսի՞ տարբերություններ կան ռուս-վրացական և հայ-ադրբեջանական հակամարտությունների միջև։
—Դրանք երկու տարբեր բաներ են։ Վրաստանի նկատմամբ Ռուսաստանը անմիջապես բացահայտ ագրեսոր է, որը օգտագործելով կանոնավոր բանակ՝ օկուպացնում է մեր տարածքները և մինչ այժմ խնդիրներ է ստեղծում մեր տարածքային ամբողջականությանը։ Դա այն պետությունն է, որը այսօր ողջ աշխարհին սպառնում է ապակայունությամբ և միջուկային պատերազմով, ինչի մասին մի քանի օր առաջ անմիջապես հայտարարել է պարոն Պուտինը։
Խնդիրը նրանում է, որ Մոսկվան իր համար բնորոշել է ազդեցության ոլորտ՝ ներառյալ Վրաստանը, և ընթանում են՝ Ռուսաստանի կայսրության վերականգնման համար ռևանշիստական սցենարներ։ Վրաստանի ընտրությունը արվել է ի հոգուտ պետականության և զարգացման, ժողովրդավարության, ինչպես նաև մյուս պետությունների ինքնիշխանության հարգման։ Ցավոք այդ սկզբունքները Ռուսաստանի համար օտար են, հետևաբար և իրավիճակը չափազանց վտանգավոր է։
—Թբիլիսիի կողմից ինչպիսի ՞ միջոցներ են ձեռնարկվում իր տարածքների վերադարձման համար։
—Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ քննարկում ենք միայն խաղաղ կարգավորում։ Հարցը կայանում է ոչ միայն նրանում, որ մենք չենք կարող ընդհանուր լեզու գտնել, այլ նրանում, որ մեզ խանգարում են դա անել։ Այդ տարածքներում ապրում է մեր բնակչությունը, մեր համաքաղաքացիները, բայց, ցավոք, Ռուսաստանի օկուպացիոն զորքերը պատնեշներ են դրել մարդկան տեղաշարժերի, կապերի հաստատման գործընթացի դեմ։ Նույնիսկ ԵՄ-ի դիտորդական առաքելությունը չի կարող հատել օկուպացիայի գիծը և իրագործել նաև Կրեմլի կողմից նրանց վստահված մանդատը։ Դրանք այդ նույն պատնեշներն են, որոնք իր ժամանակին եղել են Բեռլինում։ Ռուսաստանը փաստորեն Բեռլինի պատի նման մի բան է կառուցել Վրաստանի տարածքում։ Եթե դա չլինի, մենք միշտ կարող ենք ընդհանուր լեզու գտնել և՛ աբխազների, և՛ օսերի հետ՝ գլխավորը, որպեսզի ռուսական օկունպացիոն ուժերը դրան չխանգարեն։ Ինքստինքյան Ժնևի գործընթացը Ռուսաստանի ապակառուցողական դիրքորոշման պատճառով շատ քիչ արդյունքներ է տալիս։
—Սաակաշվիլիի վերադարձը ինչպե՞ս ազդեց Վրաստանում քաղաքական դասավորության վրա։
—Վրաստանում բևեռման գործընթացը բավականին բարդ է, և երրորդ նախագահի նկատմամբ այդ ողջ դատական գործընթացը ազդում է երկրի ներսում քաղաքական մթնոլորտի վրա։ Սա մեծ մարտահրավեր է վրացական ժողովրդավարության համար։
Երրորդ նախագահի նկատմամբ ինչպիսի պահանջներ էլ լինեն, պետք է լինեն արդար դատարանի և ժողովրդավարության բարձրագույն չափանիշներ։ Նախագահը պետականության խորհրդանիշներից մեկն է, և նրա նկատմամաբ վերաբերմունքը պետք է լինի համապատասխան։
Նա ունի ինչպես կողմնակիցներ, այնպես էլ ընդդիմախոսներ, համապատասխանաբար և գործընթացն էլ առանց հուզումների չի անցնում։ Սա լուրջ թեստ է վրացական ժողովրդավարության համար, որը նա պետք է հաջողությամբ անցնի և դասեր քաղի իր համար։
Ինչ վերաբերվում է քաղաքականության մեջ նրա դերին, ապա ես համարում եմ, որ երկու անգամ նախագահ եղած մարդը միշտ կունենա քաղաքական կշիռ, բայց այն, թե նա ինչպես կօգտագործի այդ կշիռը՝ կախված է անձամբ նրանից։
—Դուք ինչպիսի՞ն եք տեսնում մեր տարածաշրջանի ապագան։
—Կովկասյան տարածաշրջանը վերապրել էբավականին շատ կայսրություններ և շատ ավելի հզորներ, քան ռուսականը։ Մեր ժողովուրդները միասին համագոյակցել և կգոյակցեն, դրանում ես հաստատ համոզված եմ։ Նրանց ապագան կլինի ավելի պայծառ, քան այսօրվա իրականը։

«Всем было бы выгодно, если бы в рамках сотрудничества Баку-Анкара-Тбилиси участвовал и Ереван»
Интервью Caliber.Az с бывшим советником президента Грузии (Георгий Маргвелашвили), ассоциированным профессором Грузинского института общественных дел (GIPA) Тенгизом Пхаладзе.
- Считаете ли вы удовлетворительным текущий внешнеполитический курс официального Тбилиси?
- Сегодня очень динамичная и опасно изменяющаяся международная среда. В основном это связано с той политикой, которую Россия проводит в отношении своих соседей, включая Украину и весь Черноморский регион. Соответственно, угрозы для Грузии лишь прибавляются. Буквально пару дней назад Россия начала новые военные учения, которые хотя освещаются как российско-белорусские, но реально они охватывают и оккупированные территории Грузии. Исходя из этой реальности, Тбилиси должен быть еще более активным, использовать превентивную дипломатию, чтобы быть защищенным на данном фоне.
Сегодня сложно говорить о позитивных и негативных моментах, потому что вокруг нас все динамично меняется. И то, что считалось достаточным вчера, не считается таковым сегодня. Я имею в виду вызовы, которые стоят перед грузинской внешней политикой. Считаю, что нельзя удовлетворяться достигнутым, поскольку до сих пор продолжается процесс оккупации грузинских территорий, продолжается процесс так называемой бордеризации наших территорий, происходит похищение наших граждан, нарушение прав человека на оккупированных территориях.  И в принципе, до сих пор гарантии касательно безопасности Грузии минимальные.
Поэтому нельзя говорить о том, что мы добились какого-то большого успеха, пока существуют эти угрозы. Главная задача для внешней политики Грузии - быть очень активной, посредством превентивной дипломатии добиться минимизации рисков, ускорить процесс интеграции в западные альянсы.
Говоря о минусах, следует иметь в виду и внутренние факторы, потому что внешняя политика во многом зависит от внутренней. Те трения, которые существуют в Грузии на сегодняшний день, негативно влияют и на внешнюю политику. Что касается дипломатии, то отношения Грузии со всеми партнерами, включая Азербайджан, успешно развиваются.
- Ваше мнение относительно восстановления Азербайджаном своей территориальной целостности?
- Сегодняшняя ситуация в Карабахе в корне отличается от той, что была до 2020 года. Азербайджан восстановил свою территориальную целостность. Азербайджан на протяжении долгого времени и очень тщательно готовился к этому, имел стратегию для восстановления территориальной целостности. Вы активно действовали на многих фронтах, включая двустороннюю и многостороннюю дипломатию, информационное обеспечение, экономическое развитие. Это все очень важно и принесло соответствующий результат.
Теперь же, с учетом сегодняшних реалий, стороны должны прийти к согласию, это будет выгодно для всех стран региона. Только вместе мы можем добиться больших успехов.
Я приветствую те инициативы, которые сегодня осуществляет азербайджанская сторона. Они предусматривают урегулирование сложных вопросов, что находится в рамках национальных интересов не только Баку, но и Еревана, а также Тбилиси, ведь Азербайджан наш стратегический партнер, Армения наш сосед и, естественно, мы будем приветствовать, чтобы между этими странами были урегулированы все сложные вопросы.
Да, Азербайджан вернул территории, однако до окончательного урегулирования еще предстоит приложить усилия. Стоит учитывать и усиление роли России. Когда на месте представлен российский военный контингент, то это вызывает определенные опасения.  К сожалению, у Грузии весьма горький опыт присутствия так называемых «миротворцев», которые потом превратились в оккупационные силы. Я надеюсь, что этот урок учтен Азербайджаном, тем более что президент Алиев всегда заранее продумывает все риски и сложные вопросы.
Тем не менее, Грузии следует серьезно задуматься по поводу создавшейся ситуации, а именно относительно усиления позиций России в регионе. Это еще раз указывает на то, что нам нужно прилагать больше усилий в отношениях со стратегическими партнерами, больше усилий для получения гарантий международной защиты и больше усилий для интеграции Грузии в НАТО. В этой ситуации гарантией защищенности, безопасности Грузии является наше успешное сотрудничество с Западом, в том числе речь идет и об успешных шагах в направлении НАТО. Сегодня не существует никаких международных договоренностей, международных гарантий, которые бы нас защищали. Больший акцент должен быть сделан на программе безопасности Черного моря и должно быть больше сотрудничества с США и с государствами-членами НАТО.
- Возможен ли мир между Арменией и Азербайджаном?
- Знаете, нам суждено жить вместе. Я не представляю другого будущего для стран нашего региона. Кавказ - наш общий дом, и конфликт в одной части отражается на всех. Мы должны осознавать, что конфликт в нашем регионе выгоден только третьим силам. Если будет достигнуто окончательное урегулирование сложностей между Баку и Ереваном, ничего не сможет препятствовать развитию Кавказа.
Представляете, как бы нам было выгодно, если в рамках сотрудничества Азербайджан-Грузия-Турция участвовала бы и Армения. Это открыло бы возможность для участия в данном формате и других государств. Иными словами, данные шаги направлены не только во благо нам, это во благо всего региона, не только Южного Кавказа, но и большого Черноморского и Каспийского. Мир между нами - это серьезный шаг к большому международному сотрудничеству, которое в совершенно ином ракурсе представит новые возможности наших стран. Могу сказать, что у Азербайджана довольно мудрое руководство, которое знает очень хорошо постсоветское пространство, знает те риски, которые есть здесь. Так что, единственное, что я могу сказать, я буду всегда рад, когда те или иные действия будут приносить успех и дальнейшее процветание Азербайджанской Республике.
- Что вы думаете по поводу формата «3+3»?
- Что касается платформы «3+3», то мы не раз говорили, что такая инициатива неприемлема для Грузии до тех пор, пока Россия является оккупантом на нашей территории и пока 20% грузинской территории нелегально оккупировано. Этот формат неприемлем как для правительства, так и для грузинского общества. Так что совершенно справедливо прозвучало замечание главы Пентагона о том, что прежде чем предлагать новые форматы, Россия должна выполнить те обязательства, которые у нее есть, и в первую очередь это деоккупация.
Наверное, уже пора «3+3» называть «3+2», потому что не раз Грузия заявляла, что она не собирается участвовать в формате, в котором присутствует страна, не признающая ее территориальную целостность. Тем более, что Грузия всегда готова развивать сотрудничество с Азербайджаном, с Турцией, с другими соседними странами, и развивать региональные проекты, но для этого нам не требуется разрешение Москвы. Мы это делали раньше и будем делать впредь, так что мы можем сотрудничать без учета мнения Кремля. Мы были успешны в этом до сих пор, и я думаю, наше сотрудничество будет успешным и в дальнейшем.
А что касается формата, опять-таки, лучше называть это на официальном уровне «3+2».
- Какие отличия между грузино-российским и армяно-азербайджанским конфликтами?
- Это две разные вещи. По отношению к Грузии Россия является непосредственно открытым агрессором, который, используя регулярную армию, оккупирует наши территории и до сих пор создает проблемы нашей территориальной целостности. Это то государство, которое угрожает сегодня всему миру дестабилизацией и ядерной войной, о чем несколько дней тому назад прямо заявил господин Путин.
Проблема в том, что Москва определила для себя сферы влияния, включая Грузию, и идет разработка реваншистских сценариев для возрождения Российской империи, что неприемлемо для Грузии. Выбор Грузии сделан в пользу государственности и развития, демократии, а также уважения суверенитета других государств. К сожалению, эти принципы чужды для России, поэтому и ситуация весьма опасная.
- Какие меры принимает Тбилиси для возврата своих территорий?
- Мы неоднократно заявляли, что рассматриваем только мирное урегулирование. Вопрос заключается не в том, что мы не можем найти общий язык, а в том, что нам мешают это сделать. На этих территориях живет наше население, наши сограждане, но, к сожалению, оккупационные войска России установили барьеры против передвижения людей, препятствуют процессу налаживания связей. Даже наблюдательская миссия ЕС не может пересечь линию оккупации и исполнять вверенный им и подписанный со стороны Кремля мандат. Это те самые разделительные линии, которые в свое время существовали в Берлине. Россия фактически построила подобную берлинскую стену на территории Грузии. Если бы не это, мы всегда можем найти общий язык и с осетинами, и с абхазами, главное, чтобы российские оккупационные войска этому не мешали. Сам процесс женевских переговоров дает очень малые результаты из-за деструктивной политики России.
- Как приезд Саакашвили повлиял на политический расклад в Грузии?
- Процесс поляризации в Грузии довольно сложный, и весь этот судебный процесс в отношении третьего президента влияет на политическую атмосферу внутри страны. Это большой вызов для грузинской демократии.
Какие бы претензии к третьему президенту не были, должен быть высший стандарт справедливого суда и демократии. Президент - это один из символов государственности, и отношение к нему должно быть соответствующим.
У него есть как свои сторонники, так и оппоненты, соответственно и процесс проходит не без волнений. Это серьезный тест для грузинской демократии, который она должна успешно пройти и извлечь для себя уроки.
Что касается его роли в политике, то я считаю, что человек, который дважды был президентом, всегда будет иметь политический вес, но то, как он будет использовать этот вес, зависит от него.
- Кавказский регион пережил очень много империй и гораздо более могущественных, чем Российская. Наши народы сосуществовали вместе и будут сосуществовать, в этом я уверен точно. Их будущее будет ярче, чем сегодняшнее настоящее.