Ինչպես Սիլնարա Թովմասյանը վերածվեց «ադրբեջանուհու» և Հայաստանի թշնամու
Օտարների, այլ դավանանքի և ազգությամբ մարդկանց նկատմամբ ատելությունը, հիմնական զանգվածից տարբերվող, ուրիշ կարծիքի կտրականապես անընդունելիությունը և նրա կրողի նկատմամբ հալածանքը՝ վաղուց արդեն քաղաքականապես կոռեկտ հասարակությունում համարվում է անընդունելի ու անպարկեշտ վարմունք։ Սակայն նման բաները դեռևս յուրահատուկ են հայ հասարակության զգալի մասի համար, որի միջավայրում ահա արդեն մի քանի տասնամյակներ ապրում և գրավչական է դարձել հակաադրբեջանական և հակաթուրքական տրամադրվածությունը։ Եվ եթե մինչ որոշ ժամանակ, հայկական տեսակետին հակառակ իրենց կարծիքը արտահայտած ադրբեջանցիներին և մյուս ժողովուրդներին ներկայացուցիչներին «հասցվում էր», ապա հայկական քարոզչամեքենայի հարձակումների օբյեկտներ են դառնում արդեն նաև յուրաինները, հայերը։
Ադրբեջանի դեմ ագրեսիայի ալիքի վրա գործնականորեն մոնոէթնիկ տարածքի վերածված Հայաստանում ծայրահեղ անընդունելի և նույնիսկ, որպես առնվազն հոգեկան վիճակի, իսկ ամենաշատը կյանքի համար՝ հատկապես այժմ, 44-օրյա պատերազմում պարտությունից հետո, վտանգավոր է նույնիսկ երկչոտ կարծիք արտահայտել մերձավոր հարևանների՝ ադրբեջանցիների ու թուրքերի հետ հաշտվելու կապակցությամբ։ Օրինակների համար հեռու գնալ պետք չէ։ Անցյալ տարի հիվանդության հետևանքով Թբիլիսիում վախճանվեց հայ իրավապաշտպան Գեորգի Վանյանը։ Թերևս, հազիվ թե մեկ ուրիշ հայ իրավապաշտպանի, այո և ընդհանրապես Հայաստանի որևէ ներկայացուցչի մահը կարող էր ադրբեջանական հասարակության մեջ նման ափսոսանք առաջացնել։ Եվ դա հասկանալի է՝ Գեորգին երկար տարիներ ձգտում էր կամուրջներ ստեղծել ադրբեջանցիների և հայերի միջև։ Բայց եթե ադրբեջանական հասարակությունում Գեորգին եղել է հարգված, ապա հայկականում ընդհակառակը՝ ենթարկվում էր հալածանքի։ Կյանքի վարագույրի ներքո նա ապրել էր Ադրբեջանի հետ սահմանին հայկական մի խուլ գյուղում, որի հետ Հայաստանին հաշտեցնելու համար շատ բան է արել։ Նա այդպես էլ կյանքից հեռացավ՝ ադրբեջանցիների ու թուրքերի նկատմամբ ատելությունից խելագարված հայ հասարակության մեծ մասի համար մնալով չհասկացված։
Կամ ահա ևս մեկ օրինակ՝ Երևանի կրթական կենտրոնի տնօրեն Աշոտ Բլեյանը։ Հիշենք, թե նա Հայաստանում ինչպիսի հալածանքների էր ենթարկվում իր կարծիքի համար այն մասին, որ ադրբեջանցիները և հայերը պետք է ապրեն խաղաղության մեջ, և որքան շուտ այն գա, այդքան լավ։
Իսկ ինչպես Հայաստանում հարձակվեցին ռազմական փորձագետ Վահան Համբարձումյանի վրա, Caliber.Az-ին տված հարցազրույցի պատճառով, որտեղ նա ընդամենը ասել է, որ Բաքվի ու Երևանի միջև ուժերի հավասարակշռությունը խախտվել է, որ հայկական բանակը ոչ մի պայմաններում պատերազմում չէր հաղթի, իսկ մոտակա տարիներին ռևանշը հայերը միայն երազում կարող են տեսնել։ Համբարձումյանին բոյկոտ հայտարարվեց բոլոր հայկական լրատվամիջոցների կողմից, նրան խարանեցին, որպես դավաճան։
Այս համատեքստում նաև կարելի է հիշել, թե ինչպես մի քանի տարի առաջ, դեռ նախքան 44-օրյա պատերազմը, դաշնակները Երևանի փողոցներում պոկում էին Թուրքիայում զբոսաշրջային տուրերի մասին հայտարարությունները, ներխուժում էին՝ դեպի թուրքական առողջարաններ զբոսաշրջային տուրեր կազմակերպող զբոսաշրջային ընկերության գրասենյակները, խարանում էին Անթալիան, կամ Իզմիրը, որպես հանգստավայր ընտրած իրենց հայրենակիցներին։
Սակայն մենք վերևում պատահական չենք նշել, որ ադրբեջանաֆոբիան և թուրքաֆոբիան ախտահարել է հայ հասարակության մեծ մասին, բայց, բարեբախտաբար ոչ բոլորին։ Ճիշտ այդպես հիմարություն կլիներ պնդել, որ Հիտլերի կառավարման տարիներին բոլոր գերմանացիները բաժանել են նրա ատելությունը հրեաների նկատմամբ։ Իհարկե ոչ, նույնիսկ նացիզմի և հակահրեական մոլեգին քաղաքականության ժամանակ Գերմանիայում գտնվեցին առողջ դատողությամբ մարդիկ, խիզախ գերմանացիներ, ովքեր հրեաներին օգնեցին կենդանի մնալ։ Ճիշտ է, նրանք քիչ էին, բայց եղել են։ Հայաստանում ևս, չնայած այնտեղ տիրող Ադրբեջանի և Թուրքիայի նկատմամբ ատելությանը՝ նույնպես կան մարդիկ, ովքեր հասկանում են այդպիսի քաղաքականության կործանարարությունը։ Կործանարար ավելի շուտ հենց հայերի ու Հայաստանի համար։ Նրանք հասկանում են, թե Հայաստանին ինչի է հասցրել «միացում» քաղաքականությունը, Ղարաբաղի օկուպացիան, պատմական և տարածքային հավակնությունները Թուրքիայի նկատմամբ։ Եվ ոչ միայն հասկանում են, այլ նաև ասում են այդ մասին։
Ասածի վառ վկայություն է՝ Երևանի բնակչուհի Սիլնար Թովմասյանի վերջերս ադրբեջանական СВС հեռուստաալիքին տված հարցազրույցը, ինչի համար նա վերածվել է վտարյալ անձի և ոչ միայն անպատվության, այլ նաև սպառնալիքի օբյեկտի։ Իսկ նա ի՞նչ է ասել, որ հայ հասարակության ազգայնամոլական մասը այդպես չափազանց գրգռվել է։ Նա ասել է այն, ինչը նորմալ հասարակությունում նորմալ կերպով է ընկալվում, իսկ հայ հասարակությունում ընկալվում է, որպես պետական խռովություն և դավաճանություն։ Ինքներդ դատեք։ Ս. Թովմասյանը ուրախ է նրա համար, որ Երևանի և Ստամբուլի միջև բացվել են պարբերական չվերթներ, քանզի Թուրքիայում ապրում են նրա բարեկամները և ազգականները։
«Այո և ընդհանրապես մենք այնուամենայնիվ հարևաններ ենք, և ճիշտ չէ ունենալ փակ սահմաններ»,- ասել է Թովմասյանը։
Այնուհետև նա արտահայտվել է հայ-ադրբեջանական հաշտության կապակցությամբ։
«Դուք իսկապես հավատու՞մ եք, որ երբևիցե մեր երկների միջև խաղաղություն կհաստատվի։ Անձամբ ես չեմ պատկերացնում։ Կարող է 200 տարի հետո։ Կարող է ավելի շուտ, ճիշտ չեմ կարող ասել։ Սատանան գիտի՞։ Բայց ես դեմ եմ պատերազմին, աստված մի արասցե երրորդ պատերազմ տեղի ունենա։ Ես մեր ժողովուրդներին ցանկանում եմ քիչ ատելություն, քիչ չարիք, որպեսզի մարդիկ ավելի բարի դառնան։ Ես անձամբ խաղաղության կողմնակից եմ։ Ես ցանկանում եմ, որպեսզի ավելի շատ հարգանք լինի միմյանց նկատմամբ։ Ես իսկապես պատերազմ չեմ ուզում։ Ինձ համար միևնույն է, եթե նույնիսկ բոլորը Ղարաբաղը ճանաչեն, որպես ադրբեջանական, ինձ համար դա ողբերգություն չի լինի։ Ես ընդամենը ուզում եմ, որպեսզի երիտասարդները չզոհվեն»,- հարցազրույցում ասել է Երևանի բնակչուհին։
Այդ հարցազրույցը պայթած ռմբի էֆեկտ առաջացրեց հայ հասարակության մեջ։ Առաջինը դրան արձագանքեցին հայ ազգայնամոլական և նույնիսկ քաղցրալի տելեգրամ ալիքները, որոնք քաջատեղյակ լինելով իրենց ընթերցող հայրենակիցների կոնտինգենտին, նախաձեռնեցին հարձակումների արշավ Թովմասյանի վրա։ Վերցնենք, օրինակ, Հայաստանի իշխանությունների խոսափողը՝ Բաղրամյան 26 տելեգրամ ալիքը։ «YouTube-ում մուղամ լսող ոչխար», «Բարոյական արարած», «Բլող արարած»՝ սրանք գրվածներից ամենաանվնասներ են, քանի որ մյուս տելեգրամ ալիքները ցեխ են շպրտել կնոջ վրա։
Այդ տելեգրամ ալիքների «հոտը» բոլորովին չի ամաչել՝ «Ազերական փռոց», «Ուզում եմ գնալ այդ հասցեով և թքել նրա երասին», «Պոռնիկ», «Նրան պետք է տանել Եռաբլուր և բոլոր ցանկացողներին թույլ տալ բռնության ենթարկել նրան», «Գտնել և առանց դատ ու դատաստանի այրել քածին» արտահայտություններում։
Սա Սիլնարայի վրա հարձակված նրա հայրենակիցների հարյուրավոր մեկնաբանությունների միայն մի մասն է։ Բայց չէ որ կինը ընդամենը զգույշ արտահայտել է իր կարծիքը, դեմ է եղել նոր պատերազմին, որպեսզի երկու կողմից երիտասարդները չզոհվեն։ Եվ, նա ըստ էության, հանդես է գալիս այդ նույն մեկնաբաննություններ անողների կյանքը պահպանելու օգտին, ովքեր 44-օրյա պատերազմի ժամանակ թաքնվել էին մոր փեշի տակ, իսկ այժմ վերածվել են բազմոցային «ֆիդայինների», ովքեր նրա նկատմամբ պահանջում են լինչի դատաստան։
Արդյունքում Սիլնարա Թովմասյանը, բախվելով ատելության ալիքի և ամենասարսափելի վիրավորանքների ու մեղադրանքների հետ, ստիպված եղավ փակել սոցիալական ցանցերում իր էջերը։ Դժվար է պատկերացնել, թե ինչ է այժմ վերապրում այս կինը՝ հիասթափությու՞ն հայրենակիցների նման արձագանքից, վա՞խ իր և իր սիրելիների կյանքի համար։ Բայց միանգամայն ակնհայտ է, որ այս ամբողջ պատմությունը միայն կամրապնդի նրա կարծիքը Հայաստանից հեռանալու անհրաժեշտության մասին, ինչի մասին, ի դեպ, նա խոսք է գցել ադրբեջանական հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
Այստեղ զարմանալի է մեկ այլ բան. Հայաստանի իրավապահ մարմիններն ու հատուկ ծառայությունները խանդով պաշտպանում են հանրապետության իշխանությունների պատիվն ու արժանապատվությունը՝ դաժանորեն հետապնդելով սոցիալական ցանցերում հականիկոլյան բովանդակությամբ մեկնաբանությունների և գրառումների հեղինակներին։ Բայց միևնույն ժամանակ աչք են փակում Սիլնարա Թովմասյանի հասցեին վիրավորանքների և նրա կյանքի ու անվտանգության նկատմամբ բացահայտ հնչած սպառնալիքների վրա։ Ընտրովի արդարադատությո՞ւն։ Ո՛չ, շրջանաձև երաշխիք և համակրանք հայ հասարակությանը ներսից խժռող ազգայնական կատաղության հանդեպ։
Ադրբեջանական հասարակության համար այս անհրապույր իրավիճակից կարելի է եզրակացություններ անել։ Չնայած խաղաղության և խաղաղ գոյատևման, հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը և տարածաշրջանը առանց պատերազմի և հակամարտությունների բարգավաճ մարզի վերածելու համար համատեղ զարգացմանը ուղղված Բաքվից եկող կոչերին՝ հակառակ ազդակները վկայում են այն մասին, որ հայ հասարակության մեծ մասը պատրաստ չէ դրանք ադեկվատ ընկալելու։ Հայաստանում ադրբեջանական ու թուրքական ամեն ինչի նկատմամբ ատելությունն այնքան ճնշող է, որ Ադրբեջանի «եկեք բարեկամաբար ապրենք» կոչը գրեթե անօգուտ է դառնում։ Իսկ ինչպե՞ս կարող է նա օգտակար դառնալ, եթե հարևան երկրում ազնվական բույսի թեկուզ մեկ բողբոջն անմիջապես խճճվում է բազմաթիվ մոլախոտերի մեջ։

Как Сильнара Товмасян превратилась в «азербайджанку» и врага Армении
Ненависть к чужим, к людям другой веры и национальности, категорическое неприятие иного, отличающегося от основной массы мнения и гнобление его носителя, давно уже считается неприемлемым и непристойным поведением в нормальном, политкорректном обществе. Однако подобное все еще присуще существенной части армянского общества, среди которой живучи и привлекательны вот уже не одно десятилетие антиазербайджанские и антитурецкие настроения. И если до поры до времени «доставалось» азербайджанцам и представителям иных народов, посмевшим выразить свою точку зрения, идущую вразрез с армянской, то в последующем объектами нападок армянской пропагандистской машины становились уже и свои, армяне.
Превратившись на волне агрессии против Азербайджана практически в моноэтническую территорию, в Армении крайне неприемлемо и даже опасно как минимум для психики, а как максимум для жизни, особенно сейчас, после поражения в 44-дневной войне, выражать даже робкое мнение относительно примирения с ближайшими соседями - азербайджанцами и турками. За примерами далеко ходить не нужно. В прошлом году в результате болезни в Тбилиси скончался армянский правозащитник Георгий Ванян. Пожалуй, вряд ли кончина какого-либо другого армянского правозащитника, да и вообще - представителя Армении – могла вызвать в азербайджанском обществе такое сожаление. И это понятно - Георгий на протяжении многих лет стремился навести мосты между азербайджанцами и армянами. Но если в азербайджанском обществе Ванян был уважаем, то в армянском, наоборот, подвергался гонениям. Под занавес жизни он проживал в глухой армянской деревне на границе с Азербайджаном, для примирения Армении с которым сделал так много. Он так и ушел из жизни непонятым большей частью армянского общества, обезумевшего от жгучей ненависти к азербайджанцам и туркам.
Или вот еще один пример - директор ереванского образовательного центра Ашот Блеян. Вспомним, каким гонениям он подвергался в Армении за свое мнение о том, что азербайджанцам и армянам нужно жить в мире, и чем быстрее он наступит, тем лучше.
А как ополчились в Армении на армянского военного эксперта Вана Амбарцумяна за его интервью Caliber.Az, в котором он всего лишь сказал, что баланс сил между Баку и Ереваном был давно нарушен, что армянская армия ни при каких условиях не выиграла бы войну, а реванш в ближайшие годы армянам может лишь сниться. Амбарцумяну был объявлен бойкот со стороны многих армянских СМИ, его заклеймили как предателя.
В этом контексте также можно вспомнить, как несколько лет назад, еще до 44-дневной войны, дашнаки на улицах Еревана срывали объявления о турах в Турцию, врывались в офисы туристических компаний, которые организовывали туры на турецкие курорты и клеймили своих соотечественников, выбиравших Анталью или Измир в качестве места отдыха.
Однако мы не случайно отметили выше, что азербайджанофобия и туркофобия поразили большую часть армянского общества, но, к счастью, не все. Точно так же было бы глупо утверждать, что в годы правления Гитлера все немцы поголовно разделяли его ненависть к евреям. Нет, конечно, даже во время разгула нацизма и антиеврейской политики в Германии находились трезвомыслящие и, надо признать, храбрые немцы, которые помогали евреям выжить. Да, их было мало, но они были. И в Армении, несмотря на царящие там ненависть к Азербайджану и Турции, тоже есть люди, которые понимают пагубность такой политики. Пагубность прежде всего для самих армян и Армении. Они понимают, к чему привела Армению политика «миацума», оккупация Карабаха, исторические и территориальные претензии к Турции. И не только понимают, но и говорят об этом.
Яркое свидетельство сказанному - недавнее интервью жительницы Еревана Сильнары Товмасян азербайджанскому телеканалу СВС, за которое она превратилась в изгоя и объект не только оскорблений, но и угроз. Что же она такого сказала, что националистически настроенная часть армянского общества так перевозбудилась? Сказала она то, что нормально воспринимается в нормальном обществе, и как крамола и предательство - в армянском. Судите сами. С.Товмасян рада тому, что между Ереваном и Стамбулом открылся регулярный авиарейс, поскольку в Турции у нее проживают друзья и родственники.
«Да и вообще, мы все-таки соседи, и неправильно иметь закрытые границы», - сказала Товмасян.
Далее она высказалась относительно армяно-азербайджанского примирения.
«Вы и вправду верите, что когда-нибудь наступит мир между нашими странами? Лично я это себе не представляю. Может быть, 200 лет спустя. Может и раньше, точно не могу сказать. Чем черт не шутит? Но я против войны, не дай Бог произойдет третья война. Я желаю нашим народам меньше ненависти, меньше зла, чтобы люди стали добрее. Я сама за мир. Я желаю, чтобы было побольше уважения друг к другу. Я очень не хочу войны. Для меня все равно, если даже, допустим, Карабах все признают азербайджанским, для меня это не будет трагедией. Я лишь за то, чтобы молодые люди не погибали», - сказала в интервью жительница Еревана.
Это интервью произвело эффект разорвавшейся бомбы в армянском обществе. Первыми отреагировали на него армянские националистические и даже провсластные ТГ-каналы, которые, будучи хорошо осведомленными о читающем их контингенте соотечественников, инициировали кампанию нападок на Товмасян. Возьмем, к примеру, рупор армянских властей в Телеграме канал Баграмян,26. «Овца, слушающая мугам в YouTube», «Моральная тварь», «Блеющая тварь» - самое безобидное из написанного, поскольку другие ТГ-каналы выплеснули на женщину ушаты грязи.
«Паства» этих ТГ-каналов и вовсе не стеснялась в выражениях. «Азерская подстилка»; «Хочу пойти по адресу и плюнуть ей в рожу»; «Проститутка»; «Ее нужно отвезти на Ераблур и всем желающим позволить надругаться над ней»; «Найти и без суда и следствия сжечь суку».
Это лишь часть из сотен комментариев, написанных накинувшимися на Сильнару ее соотечественниками. А ведь женщина всего лишь осторожно выразила свое мнение, выступила против новой войны, чтобы не погибали молодые ребята с обеих сторон. И, если уж говорить прямо, она по сути ратует за сохранение жизни этих же самых комментаторов, которые во время 44-дневной войны прятались у мамки под юбкой, а нынче превратились в диванных «фидаинов», требующих над ней суда Линча.
Как итог, столкнувшись с волной ненависти и самых гнусных оскорблений и обвинений, Сильнара Товмасян вынуждена была закрыть свои страницы в соцсетях. Трудно представить, что сейчас испытывает эта женщина - разочарование подобной реакцией своих соотечественников, страх за свою жизнь и жизнь ее близких? Но совершенно очевидно, что вся эта история лишь укрепит ее во мнении о необходимости покинуть Армению, о чем она, кстати, обмолвилась в интервью азербайджанскому телеканалу.
Поразительно тут и другое. Правоохранительные органы и спецслужбы Армении ревностно оберегают честь и достоинство властей республики, жестко преследуя авторов комментариев и постов в соцсетях антиниколовского содержания. Но при этом они закрывают глаза на оскорбления в адрес Сильнары Товмасян и открыто озвучиваемые угрозы ее жизни и безопасности. Избирательное правосудие? Нет, круговая порука и сочувствие националистическому угару, пожирающему армянское общество изнутри.
Можно из этой неприглядной ситуации сделать выводы и азербайджанскому обществу. Несмотря на раздающиеся из Баку призывы к миру и мирному сосуществованию, разблокировке коммуникаций и совместному развитию региона для превращения его в процветающий край без войн и конфликтов, обратные импульсы указывают на неготовность большей части армянского общества к адекватному их восприятию. Ненависть ко всему азербайджанскому и турецкому в Армении настолько зашкаливающая, что призыв Азербайджана «давайте жить дружно» становится почти бесполезным. Да и как ему стать полезным, если в соседней стране даже один росток благородного растения сразу же опутывается многочисленным сорняком?