Երևանըայլևս չի հավատում ղարաբաղյան հայերի արցունքներին. Նրանք մեզ միայն կթում են
Հիշում եք, 44-օրյա պատերազմում Հայաստանի պարտությունից անմիջապես հետո Երևանի կենտրոնում հայաստանցիների (Հայաստանի հայեր) և ղարաբաղցիների միջև տեղի ունեցավ բախում, որի ընթացքում վերջիներից բաց տեքստով հետաքրքրվեցին, թե նրանք ի՞նչ են անում այնտեղ և ինչու՞ չեն զոհվում Ղարաբաղում ։ Այդ վեճը առաջին անգամ չէր և, ինչպես ժամանակը ցույց տվեց, ոչ էլ վերջինը՝ երևանյան հայերի մոտ ղարաբաղցիների նկատմամբ չափազանց շատ դժգոհություններ են կուտակվել՝ Հայաստանում «ղարաբաղյան կլանի» կառավարման տարիների ընթացքում, Երևանում 2008 թվականի մարտի 1-2-ի իրադարձությունների համար, երբ Սարգսյանին իշխանություն փոխանցած Քոչարյանը Ղարաբաղից կանչեց նրան հավատարիմ զորամասեր, որոնք ոչ միայն դաժանորեն ճնշեցին Երևանում հանրահավաքները, այլ միաժամանակ զբաղվեցին նաև կողոպուտով, հրդեհումներով և երևանցիների գույքի ոչնչացմամբ։
Հայության երկու ճյուղերի միջև ճեղքվածքը ավելացավ 44-օրյա պատերազմի օրերին, և հատկապես դրանից հետո։ Հիշենք, թե ինչպես Հայաստանի քաղաքներ ու գյուղեր հասած ղարաբաղյան հայերին հրաժարվում էին վարձակալությամբ բնակարաններ տալ, կամ, օրինակ, ինչպես նրանց քաղաքավարի, բայց համառորեն խնդրեցին ազատել Երևանի թիվ 1 Մանկավարժահոգեբանական կենտրոնի շենքը։ Բավական է ընթերցել հայկական որոշ ՏԳ ալիքները և սոցիալական ցանցերում հայաստանցիների մեկնաբանությունները, որպեսզի հասկանալ նրանց ատելության մասշտաբները ղարաբաղցիների նկատմամբ, ովքեր Ղարաբաղում պատերազմին մասնակցելու փոխարեն, իրենց կահ-կարասիքով և ապամոնտաժված ունիտազներով լցրեցին Հայաստանը, և մի բան էլ ավել՝ թափահարում են իրենց իրավունքները և Երևանին մեղադրում իրենց բոլոր դժբախտությունների մեջ։ Բնական է, մոռանալով այն մասին, թե ինչպես 1988 թվականի փետրվարին իրենք էին այդ ժամանակվա Ստեփանակերտի (այժմ Խանքենդի) փողոցներում աղաղակում «միացում», բռունցք սեղմած ձեռքերը վերև բարձրացնում և գորովանքի արցունքներ էին թափում «Մայր Հայաստանի հետ միանալու» մասին մտքից։
Caliber.Az-ի հայաստանցի ընթերցողներից ով կարող է մեզ մեղադրել հայաստանցիների և ղարաբաղցիների միջև տարաձայնությունների մասշտաբների չափազանցեցման և ուռճացման մեջ։ Իբր, եթե տարաձայնություններ նույնիսկ եղել են, ապա ոչ մեծ։ Ինչ արած, ինչպես մեր բոլոր հեղինակային հոդվածներում մենք կօգտվենք միայն ու միայն փաստերով։ Ընդ որում հենց հայկական աղբյուրներից վերցրած փաստերով։ Այսինքն, թշնամուն հենց նրա զենքով էլ կխփենք։
Ինչպես արդեն հայտնել է Caliber.Az-ը, այսօր Երևանում կայացել է ղարաբաղյան հայերի հերթական բողոքի հանրահավաք, ովքեր Հայաստանի կառավարությունից՝ լկտիաբար տաքուկ տեղ են պահանջել իրենց համար։ Իբր, բնակարանի շինարարության համար և վարկեր տարեկան 12%-ով, և Փաշինյանի կառավարությունը նրանց վրա ուշադրություն չի դարձնում, և նրանց 25 000-նոց ամենամսյա նպաստը կտրել են մինչև 20 000-ի։ Ուշադրություն դարձրեք այդ հանրահավաքներից տեսագրությունների վրա՝ մոտիկից անցնող մռայլ երևանցիները ոչ մի ուշադրություն չեն դարձնում նրանց վրա։ Անցնողների դեմքերին մի կաթիլ կարեկցանք անգամ չի երևում։ Եվ սա շատ բանի մասին է ասում։ Առավել ևս, իրենք երևանցիները դժվարությամբ են ապրում, նրանք նույնպես պետության կողմից իրենց համար սոցիալական հոգատարություն են տենչում, իսկ արի ու տես ղարաբաղցիները այստեղ հատուկ արտոնություններ են պահանջում։ Այստեղ և Գյումրին (Հայաստանի մեծությամբ երկրորդ քաղաքը) երկրաժարժից 34 տարի անց, ոչ մի կերպ չեն կառուցում և ժամանակավոր ապաստարաններից ու վագոններից տասնյակ ընտանիքներին չեն տեղափոխում, և ղարաբաղցիներն էլ ջանում են կառչել հայկական խղճուկ պետբյուջեից։
Իհարկե, քոչարյանամետ և սարգսյանամետ լրատվամիջոցները և ՏԳ ալիքները ձեռքից բաց չեն թողել ղարաբաղյան հայերի հանրահավաքը Փաշինյանին վարկաբեկման համար օգտագործելու հնարավորությունը։ Բայց մենք վերևում պատահականորեն չենք նշել հայաստանցիների և ղարաբաղցիների միջև այդ նույն ճեղքվածքի մասին, որը ընլանվում է ոչ թե օրերով, այլ ժամերով։ Ուստի, նույնիսկ «ղարաբաղյան կլանով» սնված լրատվամիջոցներին չհաջողվեց քամել Հայաստանի բնակչության հիմնական զանգվածի արցունքները, որը տվյալ դեպքում ազատություն է տվել իր հակաղարաբաղյան զգացմունքներին։
Ահա օրինակ «Հայաստանի Հանրապետություն» ՏԳ ալիում գրառումը, որը պատկանում է հայ հայտնի լրագրող Ռոման Բաղդասարյանին։
«Այսօր միտինգ անող Արցախի փախստականները 15 ամիսների ընթացքում ստացել են՝ միլիարդներ կառավարությունից, փոխհատուցումներ բոլորից և ամեն ինչի համար, ծովի չափ օգնություն հարազատներից ու բլոգերներից...
Երբ բոլորից ինչ կարելի է քամեցին, որոշեցին Եվրոպայում բնակվել, որպես փախստականներ և նստել եվրոպական երկրների հարկատուների գլխին։
Երևի դրա համար ենք կորցրել Արցախի կեսը, որովհետև միշտ մտածում ենք, թե ումի՞ց փող պոկենք»,- գրում է ալիքի ադմինը (ուղղագրությունը, առանձնահատուկ ոճը և Ադրբեջանի Ղարաբաղի մարզի հայկականացված անունը պահպանվել են)։
Էլ ավելի հեռու գնացին ալիքի բաժանորդները, ովքեր չեն ամաչել ղարաբաղյան հայերի մասին իրենց արտահայտություններում։ Ստորև կմեջբերենք այդ մեկնաբանությունների սքրինշոթները, որոնցից ամենաուժեղը, ըստ էության, եղել է հետևյալը. «Նրանց պատճառով 30 տարի որքան հայ մայրեր են իրենց որդիներին կորցրել»։
Սա Հայաստանի բնակիչների կողմից՝ Ղարաբաղի շուրջ հենց հայերի կողմից նախաձեռնված հայ-ադրբեջանական հակամարտության արդյունքների դառը, բայց անկեղծ խոստովանումն է։ Ովքեր դրա պատճառով կորցրեցին ամեն ինչ, այդ թվում նաև երիտասարդների մի ամբող սերունդ։ Կցանկանայինք հավատալ, որ խոստովանքի հետ միասին Հայաստանի հայերը կկռահեն և կգիտակցեն նաև այն, որ և՛ ղարաբաղյան հայերը, և՛ այդ նույն «ղարաբաղյան կլանը» ուզում են շարունակել, նրանց որպես պատանդներ պահել»։

Ереван слезам карабахских армян больше не верит: Они нас только доят
Помните, как сразу после поражения Армении в 44-дневной войне в центре Еревана произошла стычка между айастанцами (армяне Армении) и карабахци (карабахские армяне), в ходе которой у последних открытым текстом поинтересовались, что они там делают и почему не погибают в Карабахе? Тот конфликт был не первым и, как показало время, не последним - слишком много накопилось обид у ереванских на карабахских и за годы правления в Армении «карабахского клана», и за события 1-2 марта 2008 года в Ереване, когда передававший Саргсяну власть Кочарян вызвал из Карабаха верные ему воинские части, которые не только жестоко подавили митинги в Ереване, но и попутно занимались грабежами, поджогами и уничтожением имущества ереванских.
Линия разлома между двумя ветвями армянства увеличилась в дни 44-дневной войны, и особенно после нее. Вспомним, как перебравшимся в города и села Армении карабахским армянам отказывали в аренде жилья, или, например, как их вежливо, но настойчиво попросили освободить здание Ереванского центра психолого-педагогической поддержки N1. Достаточно почитать некоторые армянские ТГ-каналы и комментарии айастанцев в соцсетях, чтобы понять масштаб их ненависти к карабахским, которые, вместо того, чтобы воевать в Карабахе, вместе со своим скарбом и демонтированными унитазами заполонили Армению, да еще качают свои права и выставляют Ереван главным виновником их бед. Естественно, забывая о том, как в феврале 1988 года они же сами и вопили на улицах тогдашнего Степанакерта (ныне Ханкенди) «миацум», вбрасывали вверх сжатые в кулак руки и лили слезы умиления от мысли о «воссоединении с матерью-Арменией».
Кто-то из армянских читателей Caliber.Az может обвинить нас в утрировании и раздувании масштабов разногласий между айастанцами и карабахци. Мол, разногласия если и имеются, то небольшие. Что ж, как и во всех своих авторских материалах, мы будем оперировать только и только фактами. Причем, взятыми из армянских же источников. То есть, будем бить врага его же оружием.
Как уже сообщал Caliber.Az, сегодня в Ереване состоялась очередная акция протеста карабахских армян, которые нагло требовали у правительства Армении теплого местечка для себя. Мол, и кредиты на постройку жилья им выдают под 12% годовых, и внимания им правительство Пашиняна не уделяет, и ежемесячное пособие им с 25 000 драмов  урезали до 20 000. Обратите внимание на видео с этой акции протеста карабахских армян - проходящие мимо хмурые ереванцы практически не обращают на них никакого внимания. На лицах прохожих не заметно ни капли сочувствия. И это говорит о многом. Более того, ереванским и самим-то живется несладко, они и сами жаждут усиления социальной заботы о себе со стороны государства, а тут еще и карабахские требуют особых преференций. Тут и Гюмри-то (второй по величине город Армении) за 34 года после землетрясения никак не отстроят и из времянок и вагончиков десятки семей не переселят, а еще и карабахские к скудному армянскому госбюджету присосаться норовят.
Конечно, прокочаряновские и просаргсяновские СМИ и ТГ-каналы не упустили возможность использовать акцию карабахских армян с целью дискредитации Пашиняна. Но мы не случайно выше отметили о той самой линии разлома между айастанцами и карабахскими, которая ширится не по дням, а по часам. Поэтому даже прикормленными «карабахским кланом» медиаресурсам не удалось выдавить слезу сочувствия у основной массы населения Армении, которое в данном случае дало волю своим антикарабахским чувствам.
Вот, например, пост в ТГ-канале «Республика Армения», который принадлежит известному армянскому журналисту Роману Багдасаряну.
«Беженцы из Арцаха митингующие сегодня, за 15 месяцев получили миллиарды от правительства, компенсации от всех и вся, море помощи от родных и блогеров....
Когда высосали от всех всё что можно, решили поселиться в Европе как беженцы и сесть на голову налогоплательщикам европейских стран.
Может потому и потеряли мы пол-Арцаха, что вечно думаем у кого срубить бабло», - пишет админ канала (орфография, оригинальный стиль и арменизированное название Карабахского региона Азербайджана сохранены).
Еще дальше пошли подписчики канала, которые не стеснялись в выражениях в адрес карабахских армян. Мы приведем ниже скрины этих комментариев, наиболее сильным, по сути, из которых было следующее: «Из-за них 30 лет сколько армянских матерей потеряли своих сыновей».
Это горькое, но честное признание жителями Армении итогов армяно-азербайджанского конфликта вокруг Карабаха, инициированного самими армянами. Потерявшими из-за этого все, в том числе целое поколение молодых людей. Хотелось бы верить, что вместе с признанием к армянам Армении пришло и прозрение, и осознание того, что их и дальше хотят держать в заложниках и карабахские армяне, и тот самый «карабахский клан».