Haber Global. Երևանը Су-30СМ կործանիչներ է ուղարկել Ուկրաինայի դեմ պատերազմ
«Հայաստանը, որը երկար տարիներ օկուպացիոն քաղաքականություն է վարել Հարավային Կովկասում, այժմ աջակցում է Ռուսաստանի ներխուժմանը Ուկրաինա։ Հայաստանն ուղարկել է իր ռազմական ինքնաթիռներն ու օդաչուներին ռուսական բանակի կողմից մարտեական գործողություններին մասնակցելու համար»։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է թուրքական Haber Global հեռուստաալիքը։
Haber Global-ի ձեռք բերած հետախուզական տվյալների համաձայն՝ մարտի 25-ին Հայաստանից չորս Су-30СМ կործանիչները թռիչք են կատարել Ռուսաստան՝ «Ուկրաինայում օգտագործելու համար»։ Ավելին, հայկական ռազմաօդային ուժերի ռուսական արտադրության կործանիչները կառավարում են հատուկ պատրաստվածություն ունեցող հայ օդաչուները։ Հայաստանն այս քայլով դարձավ Ուկրաինայի դեմ պատերազմի մասնակից՝ խաղաղապահության փոխարեն հերթական անգամ ընտրելով ռազմական հակամարտությունը, ընդգծում է հրատարակությունը։
Հրատարակությունը գրում է, որ կապված նրա հետ, որ հայկական մարտական ինքնաթիռն ու օդաչուները դրվել են Ռուսաստանի տրամադրության տակ, հետաքրքիր է այլ երկրների արձագանքը Երևանի նման գործողություններին։ Հրատարակությունը նշում է, որ Ռուսաստանը աննախադեպ տնտեսական պատժամիջոցների է ենթարկվել Արևմուտքի կողմից՝ Ուկրաինայի դեմ պատերազմի պատճառով։
Այսպես, Չինաստանին հայտարարվել է, որ նա կընդհարվի հետևանքների հետ, եթե զինամթերք տրամադրի ռուսական բանակին։ Հիմա հետաքրքիր է՝ պատժամիջոցներ կկիրառվեն Ռուսաստանին ռազմական աջակցություն ցուցաբերող պաշտոնական Երևանի դեմ, թե՞ ամեն ինչ կսահմանափակվի նախազգուշացումներով, նշում է հրատարակությունը։
Haber Global-ը հիշեցնում է, որ մարտի սկզբին, վկայակոչելով հետախուզական տվյալները, հաղորդվել էր, որ Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ Ասադի վարձկանները ուղարկվել են Ուկրաինա՝ կռվելու Ռուսաստանի կողմից։ Ըստ հրապարակման աղբյուրի՝ Սիրիայից հեռացած վարձկանները հասցվել են Հայաստան Էրեբունի ավիաբազա։ Այնուհետեւ այդ զինյալներն ուղարկվել են Հյուսիսային Օսիայի Մոզդոկ քաղաք, այնտեղից էլ ռուսական ջոկատի հետ միասին՝ Ուկրաինա։
Haber Global-ի այս հաղորդագրությունից երկու շաբաթ անց, Ռուսաստանը պաշտոնապես հայտարարեց, որ Սիրիայից «կամավորներ» կուղարկվեն Ուկրաինա։ Haber Global-ի փոխանցմամբ՝ Մերձավոր Արևելքից զինյալների տեղափոխումը շարունակվում է։ Այսպես, մարտի 25-ին Ռուսաստանի օդատիեզերական ուժերի ևս երկու Ил-76 ռազմատրանսպորտային ինքնաթիռներ Սիրիայից Իրանի տարածքով և Կասպից ծովով թռիչք են կատարել դեպի Ռուսաստան։

Haber Global: Ереван отправил истребители Су-30СМ на войну против Украины Данные турецкой разведки
«Армения, которая в течение многих лет проводила оккупационную политику на Южном Кавказе, теперь поддерживает российское вторжение в Украину. Армения направила свои военные самолеты и пилотов для участия в боевых действиях на стороне российской армии».
Как передает Caliber.Az, об этом сообщает турецкий телеканал Haber Global.
Согласно разведданным, полученными Haber Global, четыре истребителя Су-30СМ вылетели из Армении 25 марта в Россию «для использования в Украине». Более того, истребители российского производства ВВС Армении пилотируются специально обученными армянскими пилотами. Этим шагом Армения стала участником войны против Украины, в очередной раз выбрав вместо миротворчества военный конфликт, подчеркивает издание.
Издание пишет, что в связи с тем, что армянские боевые самолеты и пилоты были предоставлены в распоряжение России, интересна реакция других стран на такие действия Еревана. Издание отмечает, что Россия подверглась беспрецедентным экономическим санкциям Запада из-за войны против Украины.
Так, Китаю было заявлено, что он столкнется с последствиями, если предоставит боеприпасы российской армии. Сейчас любопытно, будут ли введены санкции в отношении официального Еревана, оказывающего военную поддержку России, или же все ограничится лишь предупреждениями, отмечает издание.
Haber Global напоминает, что в начале марта со ссылкой на данные разведслужб сообщало о том, что наемники президента Сирии Башара Асада отправлены в Украину воевать на стороне России. По информации источника издания, покинувшие Сирию наемники доставлялись в Армению на авиабазу Эребуни. Затем эти боевики были отправлены в город Моздок Северной Осетии, а оттуда вместе с российским отрядом - в Украину.
Через две недели после этого сообщения Haber Global Россия официально объявила, что «добровольцы» из Сирии будут отправлены в Украину. Как отмечает Haber Global, переброска боевиков из Ближнего Востока продолжается. Так, 25 марта еще два военно-транспортных самолета Ил-76 ВКС РФ вылетели из Сирии через территорию Ирана и Каспийское море в Россию.