Haber Global-ի հրապարակած արբանյակային պատկերները մերկացրել են Հայաստանի սուտը
Հայաստանը, որը հայ օդաչուների հետ Սու-30 տիպի 4 մարտական ինքնաթիռ է ուղարկել Ռուսաստան՝ Ուկրաինայում մարտական գործողություններում օգտագործելու համար, փորձում էր մոլորության մեջ գցել համաշխարհային հանրությանը։
Haber Global-ի այս լուրը հրապարակելուց հետո Հայաստանը սկսեց հերքել այս փաստը։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ տեղեկությունը չի համապատասխանում իրականությանը։ Նրա խոսքով՝ իրենց ինքնաթիռները երբեք չեն լքել երկրի տարածքը։
Սակայն արբանյակային լուսանկարները հերքում են Փաշինյանի պնդումը և բացահայտում իրականությունը։
Սու-30-ը մշակվել էր ամերիկյան F-14-ի և F-15-ի հետ մրցակցելու համար։ 2019 թվականին Հայաստանը Ռուսաստանին պատվիրել է չորս Սու-30՝ իր Ռազմաօդային ուժերն ուժեղացնելու համար։ Դրանք առաքվել են 2020 թվականի մայիսին։
2022 թվականի մարտի 18-ին արված արբանյակային լուսանկարում երևում է, որ Հայաստանի ավիաբազայում գտնվում են 4 Սու-30 տիպի մարտական ինքնաթիռ։ Երկրորդ նկարում, որը արվել է մարտի 25-ին, նույն վայրում, արդեն այլ պատկեր է. Ռուսաստան ուղարկված Սու-30-ները բացակայում են, իսկ դրանց տեղում կանգնած են ՄիԳ-29-եր։

Обнародованные Haber Global спутниковые снимки разоблачили Армению ФОТО/ВИДЕО
Армения, отправившая в Россию 4 боевых самолета типа Су-30 с армянскими пилотами для использования в боевых действиях в Украине, пыталась ввести в заблуждение мировое сообщество.
После того как Haber Global опубликовало эту новость, Армения стала отрицать данный факт. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что информация не соответствует действительности. По его словам, их самолеты никогда не покидали территорию страны.
Однако спутниковые изображения опровергли заявление Пашиняна и раскрыли правду.
На первом из спутниковых снимков, сделанных 18 марта 2022 года на авиабазе в Армении, видны 4 боевых самолета типа Су-30. На втором снимке, сделанном 25 марта в том же месте, уже другая картина: отправленные в Россию самолеты Су-30 отсутствуют, а на их месте стоят МиГ-29.
Су-30 были разработаны, чтобы конкурировать с американскими F-14 и F-15. В 2019 году Армения заказала у России четыре Су-30 для усиления своих ВВС. Они были доставлены в мае 2020 года.
Самолеты были отправлены в Россию 23 марта 2022 года. Пунктом отправления был аэропорт Эребуни в Ереване.