Ինչպես է Ադրբեջանում Ռուսաստանի առաջին դեսպանը գժտվել Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանի հետ
Այսօր, 2022 թվականի ապրիլի 4-ին, Ադրբեջանը և Ռուսաստանը նշում են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը։ Այս կապակցությամբ երկու երկրների նախագահներ Իլհամ Ալիևը և Վլադիմիր Պուտինը շնորհավորական նամակներ են հղել միմյանց, որտեղ նշել են երկկողմ հարաբերությունների բարձր դինամիկան, արդյունավետ համագործակցությունը՝ առևտրի, տնտեսական, տրանսպորտային, էներգետիկայի, հումանիտար և այլ ոլորտներում։ «Հատկապես ուրախալի է, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման ընթացիկ տարեդարձը համընկել է Ադրբեջանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև դաշնակցային համագործակցության մասին հռչակագրի ստորագրման հետ։ Այս կարևոր փաստաթուղթը ամրագրել է որակապես նոր, ամենաբարձր մակարդակ, որին հասել են մեր պետությունների հարաբերությունները երեսուն տարվա ընթացքում»,- մասնավորապես նշել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ Վ.Պուտինին ուղղված իր նամակում։
Սակայն միջպետական ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների կիրակմամբ նման բնույթը ոչ միշտ է եղել։ Եվ առավել ևս, եթե խոսենք 90-ականների սկզբի մասին, երբ ելցինյան Ռուսաստանը չէր թաքցնում իր համակրանքը Հայաստանի ագրեսիվ նկրտումների նկատմամբ, նրան օգնում էր ադրբեջանական տարածքների օկուպացման գործում (հիշենք Հայաստան մեկ միլարդ դոլարի արժեքի ռուսական սպառազինության Հայաստանին անվճար հանձնման հետ կապված սկանդալը, որը բացահայտվել էր գեներալ Ռոխլինի կողմից): Այլ կերպ ասած՝ Ադրբեջանի և Ռուսաստանի հարաբերությունների ներկայիս մակարդակին տանող ճանապարհը ոչ միայն փշոտ էր, այլ սերմանվել էր բազմաթիվ ականներով և այլ վտանգներով: Առավել հետաքրքիր կլինի հիշել, թե ինչպես Բաքուն և Մոսկվան սկսեցին այս ճանապարհը անկախության այժմյան հեռավոր առաջին տարիներին: Դա մեզ կօգնի այս հարցազրույցում, որը այս տողերի հեղինակն արել է 2011 թվականին Ադրբեջանում Ռուսաստանի առաջին դեսպան, այժմ հանգուցյալ Վալտեր Շոնիայի հետ։
Կադրային խորհրդային դիվանագետ, ՄՄՀՊԻ և ԽՍՀՄ ԱԳՆ-ի Դիվանագիտական ակադեմիա ավարտած Վալտեր Ալեքսանդրովիչին երկար տարիներին փնտրելուց հետո (ոչ ՌԴ ԱԳՆ-ում, ոչ էլ մեր երկրում Ռուսաստանի դեսպանատանը, որտեղ դիմեցի, չկարողացան տալ իրենց նախկին աշխատակցի ոչ հասցեն, ոչ հեռախոսահամարը) ինձ հաջողվեց գտնել վրացի քաղաքագետ Մամուկա Արեշիձեի օգնությամբ, նա վաղուց դիվանագիտական ծառայությունից թոշակի էր անցել և ընտանիքի հետ ապրում էր Թբիլիսիում։ 75-ամյա Շոնիան անկեղծորեն ուրախացավ, որ ադրբեջանցիները ոչ միայն հիշել են իրեն, այլև բարի խոսքով են ոգեկոչել իրեն, և հետո անմիջապես համաձայնեց կիսվել Ադրբեջանում աշխատանքի տարիների իր հիշողություններով։ Եվ, պետք է խոստովանենք, մեր համաքաղաքացիների ներկայիս սերնդին, որը երկար տարիներ դիտարկում է ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների բարձր մակարդակը, կարծում ենք, որ դրանք հետաքրքիր կլինեն։
Այն մասին, որ նա նշանակվել է Ադրբեջանում առաջին դեսպան՝ Վալտեր Շոնիան իմացել է Թուրքիայում գտնվելու ժամանակ։
-Այն ժամանակ, արդեն 4 տարի, ես Թուրքիայում ԽՍՀՄ/ՌԴ դեսպանատանը աշխատում էի որպես խորհրդական-բանագնաց։ Կամ փետրվարի վերջն էր, կամ 1992 թվականի մարտի սկիզբը։ Հանկարծ Մոսկվայից հեռագիր է գալիս, որտեղից իմանում եմ, որ ինձ առաջարկում են դառնալ Բաքվում Ռուսաստանի դեսպան։ Ինձ գործուղեցին Մոսկվա, որտեղ ԱԳՆ-ում տեղի ունեցավ հանդիպում, որին մասնակցում էին նախկին Միության նորանկախ երկրներում Ռուսաստանի դեսպանները»,- պատմում է Վ. Շոնիան։
Նրա խոսքով՝ այն ժամանակ Ռուսաստանի արտաքին քաղաքականության մեջ լիակատար շփոթություն էր տիրում, պետական գանձարանում փող չկար, Մոսկվայում ոչ ոք չգիտեր ինչպես վարվել նորանկախ պետությունների հետ, քանի որ առաջնահերթությունն ամբողջությամբ տրված էր Արևմուտքի հետ հարաբերություններին։
Դրանով հանդերձ Վալտեր Ալեքսանդրովիչը ժպիտով վերհիշեց այն լեզվակռիվների մասին, որոնք նրա հետ տեղի են ունեցել Հայաստանում Ռուսաստանի այն ժամանակվա դեսպան Վլադիմիր Ստուպիշինի հետ։ Վերջինս Երևանում իր ներկայացրած երկրի շահերը պաշտպանելու փոխարեն ավելի շատ վառվում էր հայերի համար։
-Մեր միջև լուրջ տարաձայնություններ կային։ Ես չէի ուզում առերեսվել նրա հետ, բայց նա Ադրբեջանի և ադրբեջանցիների նկատմամբ բոցավառ ատելությամբ հագեցված այնպիսի հայտարարություններ էր անում, որ ես չէի կարողանում անտարբեր մնալ։ Ես ապշած էի և սպասում էի, որ Մոսկվան արդեն իսկ պատրաստվում է կոշտ հայտարարություններ անել Ստուպիշինի հայտարարությունների առընչությամբ: Ցավոք սրտի, ոչ մի հայտարարություններ չհետևեցին, և ես ստիպված եղա ինքս հայտարարություններ անել, որպեսզի հավասարակշռել Ադրբեջանի և Հայաստանի նկատմամբ մեր քաղաքականությունը։ Անհնար էր Ռուսաստանին թույլ տալ տարածաշրջանում ընտանի կենդանիներ և «խորթ երեխաներ» ունենալ, ինչը մեծ աշխարհաքաղաքական սխալ կլիներ։ Մեզ համար Ադրբեջանը, Հայաստանն ու Վրաստանը եղբայրական հանրապետություններ էին։ Ինչպե՞ս կարելի էր առանձնացնել դրանցից որևէ մեկին։ Ինչպե՞ս կարելի էր նման հայտարարություններ անել Ադրբեջանի հասցեին։ Ինձ համար դա մեծ սխալ էր: ՌԴ ԱԳՆ-ի լռության պայմաններում ես ինքս պետք է ինչ-որ բան ձեռնարկեի։
Անշուշտ, իմ արարքները Երևանի մոտ հիացմունք չառաջացրին։ Դրա պատճառով Հայաստանի ղեկավարությունը շատ վիրավորված էր ինձնից։ Եվ հետո իմացա, որ Ստուպիշինի կինը, պարզվում է, ազգությամբ հայ է, և նա, գտնվելով նրա ազդեցության տակ, նման հակաադրբեջանական հայտարարություններ է արել։ Ցավոք սրտի, այն ժամանակ Մոսկվան չէր որոշել Ադրբեջանի և Հայաստանի նկատմամբ ճիշտ վարքագիծ։ Ստուպիշինի սադրիչ ու շովինիստական հայտարարությունների վերաբերյալ բազմիցս դիմել եմ ՌԴ ԱԳՆ։ Բայց ՌԴ ԱԳՆ այն ժամանակվա ղեկավարության կողմից ըմբռնման ես այդպես էլ չհանդիպեցի։ Մի անգամ մեր բաժանմունքում մենք գրեթե ձեռնամարտի բռնվեցինք Ստուպիշինի հետ։ Արտաքին գործերի նախարարությունում ինձ ասացին՝ տղաներ այս ամենը կմռացվի և ամեն ինչ լավ կլինի։ Բայց այնուամենաինիվ այս ամենը նորմալ չէր։ Ստուպիշինը շարունակում էր իր հայտարարություններն անել Հայաստանում, իսկ ես ստիպված էի հերքել նրան։ Ըստ երևույթին, այն ժամանակ մեր արտաքին գործերի նախարարությանը ձեռնատու էր այս իրավիճակը, և ինձ համար բոլորովին անհասկանալի էր, թե ինչու ոչ ոք չէր արձագանքում Ստուպիշինի գործողություններին։ Ես փորձեցի այդ հարցը բարձրացնել ՌԴ ԱԳՆ կոլեգիայում, նրանք ինձ անտարբերությամբ լսեցին, բայց այդպես էլ ոչ մի արձագանք չեղավ»,- պատմել է Վալտեր Ալեքսանդրովիչը։
Առավել ևս, չնայած Ադրբեջանում Ռուսաստանի դեսպանի պաշտոնում աշխատանքի առաջին տարիների դժվարություններին, նա ջերմությամբ էր վերհիշում այդ ժամանակները։
-Ադրբեջանում աշխատելու տարիների ընթացքում ես շատ սիրեցի այդ երկիրը, հատկապես ժողովրդին։ Սրանք դատարկ խոսքեր չեն։ Ինձ մոտ հիանալի հարաբերություններ կազմավորվեցին ադրբեջանական հասարակության բոլոր շերտերի, քաղաքական գործիչների, մշակութային գործիչների հետ։ Ի դեպ, ինձ վիճակվեց նախապատրաստել Ռուսաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Եգոր Գայդարի երկու պետությունների պատմության մեջ առաջին այցը Բաքու, որը տեղի ունեցավ 1992 թվականի սեպտեմբերի 30-ին։ Շատ յուրօրինակ այց էր, որի ընթացքում որոշվեց մեզ տեղ հատկացնել և միջոցներ տրամադրել Բաքվում Ռուսաստանի դեսպանատան կառուցման համար։ Ի դեպ, Եգոր Տիմուրովիչը շատ դրական տպավորություն թողեց, նա շատ բարյացակամ էր և վճռականորեն էր տրամադրված Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև բարեկամական հարաբերություններ հաստատելու հարցում։ Նա հանդիպեց Ադրբեջանի այն ժամանակվա նախագահ Աբուլֆազ Էլչիբեյի հետ, ես ներկա եմ եղել այդ հանդիպմանը։ Չէի ասի, որ ռուսական պատվիրակության այցն մեծ հաջողությամբ պսակվեց, քանի որ Ադրբեջանի այն ժամանակվա ղեկավարությունը չէր ձգտում վերականգնել Մոսկվայի հետ խզված կապերը։ Սակայն Գայդարը շատ էր ցանկանում իր ավանդը ներդնել նախկին միջպետական կապերի վերականգնմանը, սակայն չկարողացավ ամբողջ ծավալով իրականացնել իր մտահաղացումը, Վ.Շոնիան կիսվեց իր հիշողություններով։
Նրա խոսքով, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի երկկողմ հարաբերություններում շրջադարձ տեղի ունեցավ Հեյդար Ալիևի իշխանության վերադառնալուց հետո։
-Ես շատ լավ ծանոթ էի Հեյդար Ալիևի հետ։ Ես լավ ծանոթ եմ նաև Իլհամ Հեյդարովիչի հետ, ով հանդիսանում է պետության շատ իմաստուն ղեկավար, իր մեծ հոր գործի արժանի շարունակողը։ 1993 թվականին Հեյդար Ալիևի հետ Ադրբեջան եկավ բոլորովին այլ իշխանություն։ Հեյդար Ալիևիչի հետ շատ հաճախ էի հանդիպում։ Ավելին, նա անընդհատ զանգահարում էր ինձ և ուղղակիորեն ասում էր, որ անհրաժեշտության դեպքում անհապաղ կապ հաստատեմ իր հետ։ Եվ ես զանգահարում էի։ Նա բացարձակապես զարմանալի էր, պետական մեծ գործիչ: Ես շնորհակալ եմ Ալլահին այն բանի համար, որ Հեյդար Ալիևիչը ժամանակին եկավ Ադրբեջանում իշխանության և այդպիսով փրկեց երկիրը։ Ինձ համար մեծ հաճույք էր աշխատել Հեյդար Ալիևի հետ»,- աշխույժ պատմում էր Շոնիան։
Սակայն Մոսկվային դուր չէկավ, որ Ադրբեջանում իր դեսպանը գրագետ հարաբերություններ էր կառուցել հանրապետության նոր ղեկավարության հետ։ Ռուսաստանում չափազանց դժգոհ էին Ղարաբաղի հարցում դեսպան Շոնիայի դիրքորոշումից, ինչպես նաև Կասպից ծովի կարգավիճակի և Ադրբեջանին ծովային հանքավայրերի սեփականության վերաբերյալ նրա դիրքորոշումից։
-Ինչ-որ կերպ Բաքու եկավ Ռուսաստանի այն ժամանակվա վառելիքի և էներգետիկայի նախարար Յուրի Շաֆրանիկը։ Նա եկավ դեսպանատուն, և ասաց, որ Ելցինի հանձնարարությամբ եկել է Ադրբեջանի հետ բանակցելու։ Այսպիսով, նա պայմանագիր է ստորագրել ադրբեջանական կողմի հետ, որտեղ գրված է եղել՝ Կասպից ծովի ադրբեջանական հատված։ Այսինքն՝ Շաֆրանիկն է նման տերմին օգտագործել, ոչ թե ես։ Իսկ երբ ես սկսեցի օգտագործել այս տերմինը, դա սուր դժգոհություն առաջացրեց Մոսկվայում։ Դեսպանատունը ստացավ Կոզիրևի ստորագրությամբ նամակ, որում ասվում է, որ ոչ մի հատված չկա։ Ստացվում է, որ արտաքին գործերի նախարարությունն այլ կերպ է մտածել, քան վառելիքի և էներգետիկայի նախարարությունը։ Իբր, դա ընդհանուր սեփականություն է: Հետո, իհարկե, բոլորը համաձայնության եկան, որ Կասպից ծովի ավազանի յուրաքանչյուր երկիր ունի իր հատվածը։ Ըստ երևույթին, Մոսկվայում այն մարդիկ, ովքեր դեմ էին Շաֆրանիկին, սկսեցին քարոզչություն անել իմ դեմ, որ, իբր, Բաքվում Ռուսաստանի դեսպանը ինչ-որ անհասկանալի, ադրբեջանամետ դիրքորոշում է ընդունում։ Իսկապես, ես շատ հարցերում պաշտպանել եմ Ադրբեջանի դիրքորոշումը, հատկապես, երբ հանրապետությունը միացավ ԱՊՀ-ին։ Երբ Հեյդար Ալիևի գլխավորած ադրբեջանական պատվիրակության հետ միասին ժամանեցի Մոսկվա, այն ժամանակ ՌԴ պաշտպանության նախարար Պավել Գրաչովի հետ հանդիպման ժամանակ նստեցի ադրբեջանցիների կողքին։ Գրաչովն անմիջապես հոնքերը կիտեց ու հարցրեց, թե ինչու ես՝ ՌԴ դեսպանս, սեղան նստեցի ոչ թե ռուսական, այլ ադրբեջանական պատվիրակության հետ։ Իսկ ես պատասխանեցի, որ դրանով ցույց եմ տալիս իմ ամբողջական աջակցությունը Հեյդար Ալիևիչի՝ Ադրբեջանի ԱՊՀ-ին անդամակցելու որոշմանը։ Ես համարում էի, որ Մոսկվայի համար չափազանց կարևոր է շատ լավ հարաբերություններ ունենալ Հարավային Կովկասի առանցքային պետության՝ Ադրբեջանի հետ»,- պատմել է Շոնիան։
Վերջիվերջո, 1995 թվականին Մոսկվան որոշեց փոխել Ադրբեջանում դեսպանին։
Դրանից հետո Վալտեր Շոնիան այլևս հնարավորություն չունեցավ այցելել Ադրբեջան, որին նա անկեղծորեն սիրել էր։ Այնուամենայնիվ, արդեն իսկ թողնելով դիվանագիտական ծառայությունը և վերադառնալով Վրաստան, նա շարունակում էր հետևել Ադրբեջանի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձություններին և անկեղծորեն հավատում էր, որ Ղարաբաղը անպայման կվերադառնա իր իսկական տերերին։ Ցավոք, Վալտեր Ալեքսանդրովիչը չապրեց մինչև հաղթանակի ուրախ օրը՝ նա վախճանվեց 2014 թվականին, 78 տարեկան հասակում։ Այդ ժամանակվանից Ադրբեջանում Ռուսաստանի մի քանի դեսպաններ են փոխվել... Սակայն սա բոլորովին այլ պատմություն է...

Как первый посол России в Азербайджане с российским послом в Армении не поладил
Сегодня, 4 апреля 2022 года, Азербайджан и Россия отмечают 30-летие со дня установления дипломатических отношений. В связи с этим президенты двух стран Ильхам Алиев и Владимир Путин направили друг другу поздравительные письма, в которых была отмечена высокая динамика двусторонних отношений, плодотворное сотрудничество в торгово-экономической, транспортной, энергетической, гуманитарной и других сферах. «Особенно отрадно, что нынешний юбилейный год установления дипломатических отношений совпал с подписанием Декларации о союзническом взаимодействии между Азербайджанской Республикой и Российской Федерацией. Этот важный документ зафиксировал качественно новый, самый высокий уровень, на который вышли отношения между нашими государствами за тридцатилетний период», - отметил, в частности, в своем письме В.Путину президент Азербайджана Ильхам Алиев.
Однако подобный характер межгосударственных отношений применительно к российско-азербайджанским был отнюдь не всегда. И уж тем более, если говорить о начале 90-х годов, когда ельцинская Россия не скрывала своих симпатий к агрессивным устремлениям Армении, помогала ей в оккупации азербайджанских территорий (вспомним скандал с бесплатной передачей Армении российского вооружения на один миллиард долларов, вскрытой генералом Рохлиным). Иными словами, путь к сегодняшнему уровню отношений между Азербайджаном и Россией был не просто тернистым, а усеянным многочисленными минами и прочими опасностями. Тем интереснее будет вспомнить, как Баку и Москва начинали этот путь в далекие теперь уже первые годы независимости. Поможет нам в этом интервью, которое автор этих строк сделал в 2011 году с первым послом России в Азербайджане, ныне покойным Вальтером Шонией.
Вальтера Александровича - кадрового советского дипломата, окончившего МГИМО и Дипломатическую академию МИД СССР, - мне удалось разыскать после многолетних поисков (ни в МИД РФ, ни в посольстве РФ в нашей стране, куда я обращался, не могли назвать ни адреса, ни номера телефона своего бывшего работника) с помощью грузинского политолога Мамуки Арешидзе, он  уже давно ушел с дипломатической службы и проживал с семьей в Тбилиси. 75-летний Шония искренне обрадовался тому, что азербайджанцы о нем не просто вспомнили, но и поминают добрым словом, а потому сразу же согласился поделиться своими воспоминаниями о годах работы в Азербайджане. И, надо признать, сегодняшнему поколению наших сограждан, на протяжении многих лет наблюдающих высокий уровень российско-азербайджанских отношений, они, думаем, будут интересны.
О том, что он назначен первым послом России в Азербайджане, Вальтер Шония узнал, находясь в Турции.
- Я в то время вот уже 4 года как работал советником-посланником в посольстве СССР/России в Турции. На дворе был то ли конец февраля, то ли начало марта 1992 года. Вдруг приходит телеграмма из Москвы, из которой узнаю, что мне предложено стать послом России в Баку. Я был откомандирован в Москву, где состоялась встреча в МИДе, на которой присутствовали послы России в новые независимые государства бывшего Союза, - рассказал В.Шония.
По его словам, в то время во внешней политике России царила полная неразбериха - денег в госказне нет, как вести дела с новыми независимыми государствами никто в Москве не знал, поскольку приоритет полностью отдавался отношениям с Западом.
При этом Вальтер Александрович с улыбкой вспоминал о баталиях, которые у него случались с тогдашним послом России в Армении Владимиром Ступишиным. Последний, вместо того чтобы отстаивать интересы страны, которую он представлял в Ереване, больше пекся об армянах.
- Между нами были серьезные разногласия. Я не хотел вступать с ним в конфронтацию, но он делал такие заявления, пропитанные жгучей ненавистью к Азербайджану и азербайджанцам, что я не мог оставаться в стороне. Я был в недоумении и ждал, что Москва вот-вот разразится жестким заявлением по поводу высказываний Ступишина. К сожалению, никаких заявлений не следовало, и мне приходилось самому делать заявления, чтобы сбалансировать нашу политику в отношении Азербайджана и Армении. Нельзя было допускать, чтобы у России в регионе появлялись любимчики и «пасынки», что было бы огромной геополитической ошибкой. Для нас Азербайджан, Армения и Грузия были братскими республиками. Как можно было выделять кого-либо из них? Как можно было делать такие заявления в адрес Азербайджана? Для меня это было огромным шоком. В условиях молчания МИДа России мне приходилось самому что-то предпринимать.
Конечно, мои действия не вызывали восторга у Еревана. Руководство Армении из-за этого было сильно обижено на меня. А потом я узнал, что у Ступишина, оказывается, жена по национальности армянка, и он, находясь под ее влиянием, делал такие антиазербайджанские заявления.  К сожалению, Москва тогда не определила точную линию поведения в отношении Азербайджана и Армении. Я неоднократно обращался в МИД России по поводу провокационных и шовинистических высказываний Ступишина. Но понимания со стороны тогдашнего руководства внешнеполитического ведомства России так и не встретил. Однажды в нашем отделе мы чуть было не сошлись со Ступишиным в рукопашную. В МИДе мне говорили: ну что вы, ребята, все это перетрется и все будет нормально. Но нормально все никак не становилось. Ступишин продолжал делать свои заявления в Армении, а мне приходилось опровергать его. Видимо, тогда наш МИД эта ситуация устраивала, и мне было совершенно непонятно, почему никто не реагирует на действия Ступишина. Я пытался поставить этот вопрос на Коллегии МИД РФ, меня сухо выслушали, но никакой реакции так и не последовало, - рассказал Вальтер Александрович.
Тем не менее, несмотря на трудности первых лет работы в Азербайджане в качестве посла России, он с теплотой вспоминал то время.
- За годы работы в Азербайджане я очень сильно полюбил эту страну, особенно народ. Это не пустые слова. У меня сложились прекрасные отношения со всеми слоями азербайджанского общества, с политиками, с деятелями культуры. Мне, кстати, пришлось готовить первый в истории двух государств визит исполняющего обязанности премьер-министра России Егора Гайдара в Баку, который состоялся 30 сентября 1992 года. Это был очень своеобразный визит, во время которого было принято решение выделить нам место и средства на строительство посольства России в Баку. Кстати, Егор Тимурович производил очень положительное впечатление, был очень доброжелателен и решительно настроен на установление дружественных связей между Россией и Азербайджаном. Он встретился с тогдашним президентом Азербайджана Абульфазом Эльчибеем, я присутствовал на той встрече. Я бы не сказал, что визит российской делегации увенчался таким уж большим успехом, так как тогдашнее азербайджанское руководство не стремилось к восстановлению прерванных связей с Москвой. Однако Гайдар очень хотел внести свой вклад в дело восстановления прежних межгосударственных связей, но в полной мере осуществить задуманное не смог, - делился своими воспоминаниями В.Шония.
По его словам, перелом в двусторонних отношениях России и Азербайджана произошел после возвращения к власти Гейдара Алиева.
- Я был очень хорошо знаком с Гейдаром Алиевым. Я также хорошо знаком с Ильхамом Гейдаровичем, который является очень мудрым главой государства, достойным продолжателем дела своего великого отца. В 1993 году вместе с Гейдаром Алиевым пришло и совершенно другое правительство в Азербайджане. Я прямо вам скажу: с Гейдаром Алиевичем мы встречались очень часто. Более того, он постоянно звонил мне по телефону и прямо говорил, чтобы я сразу же обращался к нему в случае необходимости. И я звонил. Это был совершенно потрясающий, великий государственный деятель. Я благодарю Аллаха за то, что Гейдар Алиевич вовремя пришел к власти в Азербайджане, и тем самым спас страну. Для меня было огромным наслаждением работать с Гейдаром Алиевым, - оживленно рассказывал Шония.
Однако Москве не понравилось, что ее посол в Азербайджане выстроил грамотные отношения с новым руководством республики. В России были крайне недовольны позицией посла Шония по Карабаху, а также по поводу занятой им позиции о статусе Каспия и принадлежности морских месторождений Азербайджану.
- Как-то приехал в Баку тогдашний министр топлива и энергетики России Юрий Шафранник. Пришел он в посольство и говорит, что приехал по поручению Ельцина вести переговоры с Азербайджаном. Так вот, он подписал соглашение с азербайджанской стороной, в котором было написано: азербайджанский сектор Каспия. То есть, Шафранник использовал такой термин, а не я. А когда я стал использовать этот термин, то в Москве это вызвало острое недовольство. В посольство пришло письмо за подписью Козырева о том, что нет никакого сектора. Оказывается, в МИДе думали иначе, чем в Минтопэнерго. Мол, это общее достояние. Потом, конечно, все пришли к соглашению о том, что каждая страна Каспийского бассейна имеет свой сектор. Видимо, те люди в Москве, которые были против Шафранника, стали вести против меня пропаганду, что, мол, посол России в Баку занимает какую-то непонятную, проазербайджанскую позицию. Действительно, по многим вопросам я поддерживал позицию Азербайджана, особенно тогда, когда республика вступала в СНГ. Когда я вместе с азербайджанской делегацией во главе с Гейдаром Алиевым приехал в Москву, то во время встречи с тогдашним министром обороны России Павлом Грачевым я сел рядом с азербайджанцами. Грачев сразу вскинул брови и спросил, почему я, посол России, сел за столом не с российской делегацией, а с азербайджанской. А я ответил, что тем самым показываю свою полную поддержку решению Гейдара Алиевича о вступлении Азербайджана в СНГ. Я считал, что для Москвы чрезвычайно важно иметь очень хорошие отношения с ключевым государством Южного Кавказа - Азербайджаном, - рассказал Шония.
В конце концов, в 1995 году Москва решила заменить посла в Азербайджане.
После этого Вальтеру Шония больше не довелось побывать в Азербайджане, который он искренне полюбил. Тем не менее, уже уйдя с дипломатической службы и вернувшись в Грузию, он продолжал следить за событиями вокруг Азербайджана и искренне верил, что Карабах непременно вернется к его истинным хозяевам. К сожалению, Вальтер Александрович не дожил до радостного дня победы - он скончался в 2014 году в возрасте 78 лет. С тех пор сменилось несколько послов России в Азербайджане…Впрочем, это уже совсем другая история…