Մալըբեյլիից մինչև Աղդաբան
30 տարի առաջ, 1992 թվականի ապրիլի 7-ի լույս 8-ի գիշերը՝ Հայաստանի զինված ուժերը կատարեցին՝ խաղաղ ադրբեջանական բնակչության իր դաժանությամբ հրեշավոր զանգվածային սպանությունների հերթական ակտը։ Հայաստանի զորքերը լիովին այրեցին, հողի երեսից ջնջեցին Ադրբեջանի Քելբեջարի շրջանի Աղդաբան գյուղը, որտեղ կար 130 տուն։ Հրեշավոր խոշտանգումների ենթարկվեց գյուղի 779 բնակիչ, 67 մարդ, այդ թվում 90-100 տարեկան 8 ծերունի, 2 մանկահասակ երեխա դաժանորեն սպանվել են, 7 կին ողջ-ողջ այրվել է, 2 մարդ անհետ կորել է, տասնյակ մարդիկ ծանր վիրավորվել են։
Աղդաբանի ողբերգությունը՝ Հայաստանի զինված ուժերի կողմից Ադրբեջանի տարածքում իրագործված հանցագործությունների շարքում ահաբեկչության ակտ է։ Այդ տխրալի ցուցակում են՝ Շուշայի շրջանի Մալըբեյլի, Աշաղը Գուշչուլար և Յուխարը Գուշչուլար գյուղերը, Խոջավենդի շրջանի Գարադաղլը գյուղը, Խոջալու քաղաքը։ Հայ օկուպանտների ունեին մի նպատակ՝ «միացում» նախագծի շրջանակներում Ղարաբաղի ադրբեջանական բնակչության կոտորած։
Ռազմավարորեն կարևոր Քելբեջարի շրջանի օկուպացիան սկսվեց շրջկենտրոնից դեպի հարավ-արևմուտք գտնվող Աղդաբան գյուղի վրա հարձակմամբ։ 1993 թվականի փետրվարի սկզբին շրջանը գործնականորեն շրջափակվել էր հայկական զորքերի կողմից։ Իրավիճակը խորացնում էր այն փաստը, որ Ադրբեջանի Քելբեաջարի բարձր լեռնային շրջանը սահմանակցում է Հայաստանին, ինչը ծայրահեղ դժվարացրել էր պաշտպանությունը։ Սակայն Քելբեջարի վրա հարձակման մեջ իր տխրալի դեր են խաղացել նաև մյուս գործոնները։
Ահա, թե ինչպես է ադրբեջանցի ռազմական պատմաբան Մամեդ Վելիմամեդովը նկարագրում շրջանի պաշտպանությունը և տապալումը. «1993 թվականի մարտի սկզբին թիվ 701 ՄՀԲր-ի (մոտոհրաձգային բրիգադա) հրամանատար Ազիզաղա Գանիզադեն (այժմ Ադրբեջանի ռազմական թանգարանի պետ) ուղղաթիռով ժամանեց Բաքու և պաշտպանության նախարար Դադաշ Ռզաևին զեկուցեց, որ հարկավոր է շտապ միջոցներ ձեռնարկել Քելբեջարի շրջանի պաշտպանության համար։Դրանով հանդերձ նա հայտնեց, որ Քելբեջարը այժմ արդեն գործնականորեն տանուլ է տրվել։ Այդ իրավիճակից միակ ելքը՝ Լաչինի շրջանից թիվ 701 ՄՀԲր-ի դուր բերման և Քելբեջարի շրջան տեղափոխելու մասին հրամանն է։ Ի պատասխան, պաշտպանության նախարարը բրիգադի հրամանատարին հրամայել է խուճապի չմատնվել, որ հայկական զորքերը միջազգային սկանդալի առաջացման պատճառով, երբեք ԼՂԻՄ-ի սահմաններից դուրս գտնվող Քելբեջարի վրա չեն հարձակվի։
Քելբեջարի շրջանի զավթումը՝ Ադրբեջանի այդ ժամանակվա նախագահ Էլչիբեյի կողմից թույլ տված հաշվեսխալ է, ով չէր հավատում, որ հայերը ռիսկ կանեն զավթել այդ շրջանը։ Ուստի պաշտպանության նախարարության կողմից շրջանի պաշտպանության ուղղությամբ սխալ որոշում էր ընդունվել։ Այս ամենի հետևանքով, հակառակորդի կողմից շրջանի զավթումը կանխորոշված էր։
Ղարաբաղի կողմից հարձակվող հայկական խմբավորումների ընդհանուր հրամանատարությունը իրականացնում էր Մոնթե Մելքոնյանը։ Հայաստանի կողմից հարձակվող հայկական խմբավորումների ընդհանուր հրամանատարությունը իրականացնում էր գեներալ-լեյտենանտ Գուրգեն Դալիբալթյանը։ Իր հուշագրություններում Ռոբերտ Քոչարյանը հիշատակում է. «Մեզ համար Ադրբեջանի այդ բարձր լեռնային շրջանը, իր աշխարհագրական դիրքի պատճառով ուներ բացառիկ կարևոր նշանակություն։ Հյուսիսից հարելով Լաչինի շրջանին, նա խրված էր Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև։ Մեր զորքերը Մարդակերտի շրջանում հայտնվեցին խոցելի իրավիճակի մեջ, քանի որ կարող էին նրանց վրա հարձակվել ոչ միայն հյուսիսից և արևելքից, այլ նաև արևմուտքից՝ Քելբեջարի կողմից։ Քելբեջարի շրջանի վրա վերահսկողությունը մեզ թույլ կտար բոլոր ուժերը կենտրոնացնել արևելյան և հյուսիս-արևելյան ուղղություններով։ Հյուսում Ադրբեջանի հարևան շրջանից Քելբեջարը բաժանում էր բարձր լեռնաշղթա։ Օմարի լեռնանցքի միջոցով 3200 մետրից ավել բարձրության վրա անցնում էր միայն մեկ ճանապարհ, և, այն պահեու համար, մեզանից մեծ ուժեր և միջոցներ չէին պահանջվի։ Դրանով հանդերձ ճակատային գիծը կրճատվում էր բազմապատիկ անգամ։ Ընդհանրապես, Քելբեջարի շրջանի գրավումը մեզ համար դարձավ ռազմական անհրաժեշտություն, առանց որի հաջողությունը Մարդակերտի ուղղությամբ կլիներ կարճատև։ Շուշայից հետո պատերազմի ընթացքում ամենանշանակալից այս գործողությունը իրականացնելու համար մենք, ինչպես վերջերս Մարդակերտում, կենտրոնացրինք բոլոր պաշտպանական շրջաններից գրոհային ստորաբաժանումները և մեր հիմնական հարվածային ուժը՝ ՑՈՐ ջոկատը։ Գործողության ղեկավարումը վստահվել է Մոնթե Մելքոնյանին»։
Ավարտելով հարվածային խմբերի վերախմբավորումը և ձևավորումը՝ 1993 թվականի մարտի 26-ին, ժամը 9։00-ից, ուժեղ հրետանային նախապատրաստությունից հետո, հակառակորդը տանկերի, հետևակի մարտական մեքենաների և հինգ մարտական ուղղաթիռների կրակային աջակցությամբ անցավ օդից հարձակման։ Հակառակորդի հարձակման սկզբի պահին Քելբեջարի շրջանում գտնվում էր միայն 130 հոգով 1-ին ՄՀԲր-ն, և 6 ՄՀԲր անունով կամավորներ։
1993 թվականի մարտի 29-ին Ադրբեջանի նախագահ Էլչիբեյի կողմից՝ «Քելբեջարի շրջանի բնակչության տարհանման մասին» կարգադրություն էր արվել։ Մինչ այդ, տրակտորներով մաքրվել էին Օմարի բարձրավանդակի լեռնանցքի ձյունապատ ճանապարհները։ Բնակչության տարհանման սկզբից բոլոր ճանապարհային հաղորդակցությունների, ռազմավարական կարևոր ճամփաբաժաններում տարհանվողների տրանսպորտային միջոցներից խցանումներ էին առաջացել։ Դա բարդացրեց պաշտպանվող ստորաբաժանումների մանյովրը և խոչընդոտեց պաշտպանության համար նախատեսված ուժերի ցամաքային տեղափոխմանը: 1993 թվականի մարտի 28-ից ապրիլի 4-ն ընկած ժամանակահատվածում Քելբեջարի շրջանի մեծ թվով բնակիչների տարհանումն իրականացվել է բանակի և քաղաքացիական ավիացիայի տրանսպորտային ուղղաթիռներով։ Մինչ 701-րդ մոտոհրաձգային բրիգադը, գնդապետ Ազիզաղա Գանիզադեի հրամանատարությամբ, ծանր պաշտպանական մարտեր էր մղում Քելբեջարի շրջանում, ուղղաթիռները անդադար տարհանում էին բնակիչներին։ Չնայած նրան, որ Մի-8 տրանսպորտային ուղղաթիռը կարող է տեղափոխել առավելագույնը 24 մարդ, երբեմն մեկ ուղղաթիռով տարհանվել է մինչև 70 մարդ։ Որպեսզի կարողանան ավելի շատ մարդկանց տանել, ուղղաթիռները լիցքավորվում էին նվազագույն վառելիքով։ Ընդհանուր առմամբ, տարածքի բնակիչների տարհանման գործողությանը մասնակցել է 13-14 Մի-8 ուղղաթիռ։ Ամենադժվար գործողության ընթացքում տրանսպորտային ուղղաթիռներով շրջանի դժվարամատչելի շրջաններից տարհանվել է ավելի քան 5 հազար մարդ։ Գործողության յոթ օրվա ընթացքում ուղղաթիռի անձնակազմից յուրաքանչյուրի թռիչքի ժամանակը կազմել է 70-ից մինչև 100 ժամ։ Թռիչքները իրականացվել են եղանակային բարդ պայմաններում, իսկ ապրիլի 1-ից՝ հակառակորդի անմիջական կրակի տակ։
Քելբեջարի շրջանի բնակչության հիմնական մասը դուրս է եկել բարձր լեռնանցքով, որը կարողացել էին մաքրել։ Շրջանից մի քանի տասնյակ հազար բնակիչների ելքը խցանում էր առաջացրել առանց այդ էր ցածր թողունակությամբ լեռնանցքներում, ինչը նույնպես թույլ չտվեց այն օգտագործել օգնական ուժերի տեղափոխման համար։
1993 թվականի մարտի 30-ին՝ ժամը 11:00-ի դրությամբ, շրջանում իրավիճակը դարձավ տագնապալից։ Հայաստանից դեպի պետական սահմանի Աշաղը-Շորջա-Քելբեջար և Զոդ-Դեմիրչիդամ ուղղությամբ առաջ շարժվեցին Հայաստանի զինված ուժերը, որոնք ելման դիրքեր գրավեցին պետական սահմանի մոտ։ Հրետանային պատրաստությունից հետո նրանք զրահատեխնիկայի և կենդանի ուժի կիրառմամբ դուրս մղեցին ադրբեջանական սահմանապահ ջոկատներին և դիրքեր գրավեցին պետական սահմանին։
1993 թվականի մարտի 31-ին խախտելով պետական սահմանը՝ Հայաստաի ԶՈւ-ն Վարդենիսի (Բասարկեչար) կողմից անցան հարձակման։ Ապրիլի 1-ին հակառակորդի 6-րդ խմբավորումը գրավեց պետական սահմանի բոլոր կարևոր կետերը և անցավ մարտավարական կարևոր բարձունքների գրավման համար հարձակման։
Քելբեջարում պաշտպանության ճակատ գոյություն չուներ, կային միայն կարևոր ճանապարհային հանգույցներում դիմադրության օջախներ, որտեղ ադրբեջանցի մարտիկները կենաց-մահու կռվում էին, քանի որ նրանց թիկունքում շրջանից հեռանում էին կանայք, երեխաներն ու ծերերը։ Ուժերի բացակայության պայմաններում հնարավոր չէր շրջանը պահել օկուպացիայից։ 1993 թվականի ապրիլի 4-ին Քելբեջարի շրջանն ամբողջությամբ օկուպացված էր Հայաստանի կողմից։
Հայկական օկուպացիայից հետո Քելբեջարի շրջանից չէին տարհանվել Բաշլըբել գյուղի 72 կանայք ու երեխաները, որոնք երկար ժամանակ թաքնվել են մի քանի քարանձավներում։ 2 ամիս հետո նրանք կարողացան գնալ յուրաինների մոտ։ Նրանցից ավելի քան 25-ը հակառակորդի կողմից հայտնաբերվել և գնդակահարվել էին անմիջապես քարանձավում։
Քելբեջարի շրջանի գրավումը դարձավ Առաջին ղարաբաղյան պատերազմի պատմության մեջ շրջադարձային պահ։ Այն ունեցավ կարևոր ռազմաքաղաքական հետևանքներ։ Զավթումը ցույց տվեց, որ հակառակորդը սկսել է Լեռնային Ղարաբաղի տարածքներից դուրս գտնվող Ադրբեջանի տարածքների օկուպացիան
Ադրբեջանական բանակի սպաներն ու զինվորները, անհավասար մարտեր մղելով թվով բազմակի ավել թշնամու հետ, կենաց-մահու կռիվ էին տալիս, փրկելով մարտական գոտուց տարհանվող կանանց, երեխաներին և ծերերին։ Նրանք սխրանք են կատարել։ Նրանք իրենց կյանքի գնով փրկել են ավելի քան 50 հազար բնակչության կյանքը։ Այս մարտերում 10 օրվա ընթացքում զոհվեցին մի քանի հարյուր ադրբեջանցի զինվորներ։ Նրանց մեծ մասը հավերժ մնաց Քելբեջարի շրջանի լեռներում։ Հավերժ փառք նրանց:
27 տարի Ղարաբաղի շրջանը, Քելբեջարը և Ադրբեջանի 6 այլ շրջանները գտնվում էին Հայաստանի ԶՈւ-ի օկուպացիայի տակ։ Սակայն Ադրբեջանում չհաշտվեցին օկուպացիայի հետ։ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին, ի պատասխան հայկական կողմի հերթական զինված սադրանքի, Ադրբեջանը ձեռնարկեց հակահարձակողական գործողություն, որն ավարտվեց նոյեմբերի 10-ի գիշերը Հայաստանի անվերապահ կապիտուլյացիայով։ Ստորագրված եռակողմ հայտարարությանը համաձայն՝ Հայաստանի զինված կազմավորումները պետք է լքեին Քելբեջարի (նոյեմբերի 25-ը), Լաչինի (դեկտեմբերի 1-ը) և Աղդամի (նոյեմբերի 20-ը) շրջանները։
Այստեղ հարկ է հատուկ նշել, որ այս շրջաններն ազատագրվել են առանց արյունահեղության, առանց շեհիդների։ Անկասկած, եթե 2020 թվականին ռազմական գործողություններն ավելի երկար տևեին, ադրբեջանական բանակը կազատագրեր և՛ Քելբեջարը, և՛Աղդամը, և՛ Լաչինը։ Բայց ի՞նչ գնով: Բարդ ռելևֆով տեղանքը, Քելբեջարի և Լաչինի խստաշունչ կլիման, ինչպես նաև ձմռան մոտենալը մեծապես բարդացնում էին այդ շրջանները ազատագրելու Ադրբեջանի ԶՈւ-ի խնդիրը, մենք կարող էինք մեծ կորուստներ ունենալ և շատ ժամանակ կպահանջվեր։ Այդ իսկ պատճառով այս հարցում անհրաժեշտ է ևս մեկ անգամ ընդգծել Ադրբեջանի Զինված ուժերի Գերագույն գլխավոր հրամանատարի իմաստությունը, ով ժամանակին արեց ամեն ինչ՝ ժամանակին հրամայեց ազատագրել մեր հողերը և ժամանակին դադարեցրեց մեր ժողովրդի համար հաղթական պատերազմը։
Ցավոք, չնայած ղարաբաղյան հակամարտության ավարտին, Աղդաբան գյուղի նախկին բնակիչները դեռ չեն կարողանում վերադառնալ և ապրել հայրենի գյուղում, քանի որ այն գործնականում ավերվել է օկուպանտների կողմից։ Անկասկած, Ադրբեջանը կվերականգնի ողջ Ղարաբաղը, այդ թվում նաև այդ գյուղը, և շուտով կգա այն օրը, երբ աղդաբանցիները կվերադառնան իրենց հարազատ օջախներ։

От Малыбейли до Агдабана
30 лет назад - в ночь с 7 на 8 апреля 1992 года - вооруженные силы Армении совершили очередной чудовищный по своей жестокости акт массового убийства мирного азербайджанского населения. Армянские войска полностью сожгли, стерли с лица земли село Агдабан Кяльбаджарского района Азербайджана, в котором начитывалось 130 домов. Зверским пыткам было подвернуто 779 мирных жителей деревни, 67 человек были жестоко убиты, в том числе 8 стариков в возрасте 90-100 лет, 2 малолетних ребенка, 7 женщин были заживо сожжены, 2 человека пропали без вести, десятки человек получили тяжелые ранения.
Агдабанская трагедия - акт террора в череде преступлений, совершенных вооруженными силами Армении на территории Азербайджана. В этом печальном списке - села Малыбейли, Ашагы Гушчулар и Юхары Гушчулар Шушинского района, село Гарадаглы Ходжавендского района, город Ходжалы. Цель у армянских оккупантов была одна - истребление азербайджанского населения Карабаха в рамках бредового проекта «миацум».
Фактически оккупация стратегически важного Кяльбаджарского района началась с нападения на село Агдабан, расположенного в 56 км к северо-востоку от районного центра. К февралю 1993 года район был практически блокирован армянскими войсками. Ситуацию усугублял тот факт, что высокогорный Кяльбаджарский район Азербайджана граничит с Арменией, что крайне затрудняло оборону. Но в падении Кяльбаджара сыграли свою печальную роль и другие факторы.
Вот как азербайджанский военный историк Мамед Велимамедов описывает оборону и падение района: «В начале марта 1993 г. командир 701-й МСБр Азизага Ганизаде (ныне начальник Музея военной истории Азербайджана) вертолетом прибыл в Баку и доложил министру обороны генерал-майору Дадашу Рзаеву, что нужны срочные меры по обороне Кяльбаджарского района. Он сообщил при этом, что Кяльбаджар уже сейчас теоретически проигран. Единственный выход из этого положения - приказ на вывод 701 МСБр из Лачинского района в Кяльбаджарский район. В ответ министр обороны приказал командиру бригады не паниковать, что армянские войска никогда не пойдут на Кяльбаджар, расположенный за пределами бывшей НКАО, из-за страха вызова международного скандала.
Захват Кяльбаджарского района - это просчет, допущенный тогдашним президентом Азербайджана Эльчибеем, который не верил, что армяне рискнут захватить этот район. Поэтому Министерством обороны было принято неправильное решение по обороне района. Вследствие всего этого захват противником Кяльбаджарского района был предрешен заранее.
Общее командование армянской группировкой, наступавшей со стороны Карабаха, осуществлял Монте Мелконян. Общее командование армянской группировкой, наступавшей со стороны Армении, осуществлял генерал-лейтенант Гурген Далибалтян. В своих мемуарах Роберт Кочарян вспоминает: «Для нас этот высокогорный район Азербайджана представлял исключительную важность из-за своего географического расположения. Примыкая с севера к Лачинскому, он вклинивался между Карабахом и Арменией. Наши войска в Мардакертском районе оказывались в уязвимой ситуации, поскольку их могли атаковать не только с севера и востока, но и с запада, со стороны Кельбаджара. Контроль над Кельбаджарским районом позволил бы нам сосредоточить все силы на восточном и северо-восточном направлениях. На севере от соседнего района Азербайджана Кельбаджар отделял высокий горный хребет. Через перевал Омар на высоте более 3200 метров проходила одна-единственная дорога, и чтобы ее удержать, от нас не потребовалось бы больших сил и средств. При этом линия фронта сокращалась в разы. В общем, захват Кельбаджарского района стал для нас военной необходимостью, без которой успех на Мардакертском направлении оказался бы краткосрочным. Для проведения этой операции, одной из самых значимых в ходе войны после Шушинской, мы, как и недавно в Мардакерте, сосредоточили штурмовые подразделения из всех оборонительных районов и свою основную ударную силу - отряд ЦОР. Руководство операцией было поручено Монте Мелконяну».
Закончив перегруппировку и формирование ударных группировок, 26 марта 1993 г. с 9.00 после сильной артиллерийской подготовки противник при огневой поддержке танков, БМП и пяти боевых вертолетов с воздуха перешел в наступление. В момент начала наступления противника в Кяльбаджарском районе находился только 1-й МСБ численностью 130 человек, и добровольцы, названные 6 МСБ.
29 марта 1993 г. президентом Азербайджана Эльчибеем было отдано распоряжение «Об эвакуации населения Кяльбаджарского района». К этому времени тракторами были расчищены снежные дороги высокогорного перевала Омар. С началом эвакуации населения на всех дорожных коммуникациях, тактически важных развилках образовались заторы от транспорта эвакуирующихся. Это усложнило маневр обороняющихся подразделений и затруднило планировавшуюся наземную переброску сил для обороны. В период с 28 марта по 4 апреля 1993 г. эвакуация большого числа жителей Кяльбаджарского района была осуществлена силами транспортных вертолетов армейской и гражданской авиации. Пока 701-я МСБр под командованием полковника Азизаги Ганизаде вела тяжелые оборонительные бои в Кяльбаджарском районе, вертолеты безостановочно эвакуировали жителей. Несмотря на то, что транспортный вертолет Ми-8 может перевозить максимум 24 человека, иногда на одном вертолете эвакуировалось до 70 человек. Для того, чтобы можно было брать больше людей, вертолеты заправлялись минимумом горючего. Всего в операции по эвакуации жителей района было задействовано 13-14 вертолетов Ми-8. В ходе сложнейшей операции силами транспортных вертолетов было эвакуировано более 5 тыс. человек из труднодоступных местностей района. За семь дней операции налет каждого из экипажей вертолетов составил от 70 до 100 часов. Полеты проводились в сложных погодных условиях, а с 1 апреля - непосредственно под огнем противника.
Основная часть населения Кяльбаджарского района вышла через высокогорный перевал, который смогли расчистить. Выход из района нескольких десятков тысяч жителей образовал затор в одну сторону на перевалах, которые и так обладали невысокой пропускной способностью, что также не позволяло использовать его для переброски подкрепления.
30 марта 1993 г. к 11:00 обстановка в районе стала критической. К государственной границе из Армении в направлении Неркин-Шорджа-Кяльбаджар и в направлении Зод-Демирчидам выдвинулись подразделения Вооруженных сил Армении, которые заняли исходные позиции у государственной границы. После артиллерийской подготовки они с использованием бронетехники и живой силы вытеснили азербайджанские пограничные отряды и заняли позиции на государственной границе.
31 марта 1993 года, нарушив государственную границу, ВС Армении со стороны Варденисского района (Басаркечар) перешли в наступление. 1 апреля 6-я группировка противника захватила все важные пункты на государственной границе и перешла в наступление для занятия тактически важных высот.
Фронт обороны в Кяльбаджаре не существовал, были лишь очаги сопротивления на важных узлах дорог, где азербайджанские бойцы стояли насмерть, так как за их спинами из района уходили женщины, дети и старики. При отсутствии сил удержать район от оккупации было невозможно. К 4 апреля 1993 г., Кяльбаджарский район был полностью оккупирован Арменией.
В Кяльбаджарском районе после армянской оккупации осталось неэвакуированным население села Башлыбель с 72 мирными жителями - женщинами и детьми, которые долгое время прятались в нескольких пещерах. Через 2 месяца они смогли выйти к своим. Более 25 из них были обнаружены и расстреляны противником прямо в пещере.
Захват Кяльбаджарского района стал переломным моментом в истории Первой Карабахской войны. Он имел важные военно-политические последствия. Захват показал, что противник приступил к оккупации территорий Азербайджана, расположенных за территорией Нагорного Карабаха.
Офицеры и солдаты Азербайджанской Армии, ведя неравные бои с противником, в разы превышающим их по численности, стояли насмерть, спасая женщин, детей и стариков, эвакуирующихся из зоны боев. Они совершили подвиг. Они спасли жизни более 50 тысяч населения ценой своих жизней. Несколько сотен азербайджанских солдат погибло в этих боях в течение 10 суток. Большинство из них остались навечно в горах Кяльбаджарского района. Вечная слава им!
27 лет Карабахский регион, Кяльбаджарский и 6 других районов Азербайджана находились под оккупацией ВС Армении. Однако в Азербайджане не смирились с оккупацией. 27 сентября 2020 года в ответ на очередные вооруженные провокации армянской стороны Азербайджан начал контрнаступательную операцию, завершившуюся в ночь на 10 ноября безоговорочной капитуляцией Армении. Согласно подписанному трехстороннему заявлению, вооруженные формирования Армении должны были беспрекословно покинуть территорию Кяльбаджарского (25 ноября), Лачинского (1 декабря) и Агдамского (20 ноября) районов.
Здесь следует особо отметить, что эти районы были освобождены без кровопролития, без шехидов. Вне всякого сомнения, если бы боевые действия в 2020 году продлились дольше, то азербайджанская армия освободила бы и Кяльбаджар, и Агдам, и Лачин. Но какой ценой? Сложный рельеф, суровый климат Кяльбаджара и Лачина, а также приближение зимы значительно усложняли ВС Азербайджана задачу по освобождению этих районов, у нас могли бы быть большие потери и было бы потрачено много времени. Именно поэтому в данном вопросе необходимо в очередной раз подчеркнуть мудрость Верховного главнокомандующего ВС Азербайджана, все сделавшего вовремя - вовремя давшего приказ освободить наши земли и вовремя остановившего победоносную для нашего народа войну.
К сожалению, несмотря на окончание Карабахского конфликта, бывшие жители села Агдабан все еще не могут вернуться жить в родное село, поскольку оно практически разрушено оккупантами. Вне всякого сомнения, Азербайджан восстановит весь Карабах, в том числе и это село, и вскоре настанет день, когда агдабанцы вернутся к родному очагу.