Փաշինյանը Բրյուսելից առաջ թաքնվել է Սարգսյանի ու ռեւանշիստների թիկունքում
Նախօրեին, ապրիլի 5-ին, Երևանի կենտրոնում ի պաշտպանություն Ղարաբաղում հայ հանցախմբերի մնացորդներին՝ անցկացվեց խորհրդարանական ընդդիմադիր՝ «Հայաստան» (Ռոբերտ Քոչարյան) և «Պատիվ ունեմ» (Սերժ Սարգսյան) խմբակցությունների կողմից կազմակերպված հանրահավաք։ Իշխանությունների տվյալներով, հանրահավաք էր եկել մոտ 11 հազար մարդ, մինչդեռ իրենք՝ կազմակերպիչները ասում են մոտ 20 հազարի մասին։ Ազատության հրապարակում շաբաշն ըստ ձևի ու բովանդակության ոչնչով աչքի չընկավ. նույն քաղաքական աութսայդերները, նույն նրանց կողմից հրապարակ քշված ռազմաշունչ քարոզչության զոհեր, և, վերջապես, մեկուկես տարի առաջվա նույն կարգախոսներ. «Վեր կաց-Հայաստան», «Վեր կաց-Ղարաբաղ-», «Վեր կաց-հայ ժողովուրդ»։ Այլ կերպ ասած, սովորական երևանյան առօրյա, եթե չլիներ մի մեծ բայց։
2018 թվականի գարնանից սկսած, երբ Նիկոլ Փաշինյանը ժողովրդին դուրս բերեց փողոց, և մինչ օրս հանրահավաքները, բողոքի ակցիաները և բոլոր տեսակի սոցիալ-քաղաքական ժողովները Հայաստանի համար այնքան սովորական գործ են դարձել, որ վաղուց կորցրել են իրենց բողոքային ուժն ու քաղաքական նշանակությունը։Եվ երեկվա հանրահավաքն էլ աննկատ կմնար (եկեք հիշենք, թե դրանք որքան էին եղել 44-օրյա պատերազմից հետո), եթե չլիներ մի քանի ուշագրավ նրբություններ, որոնք ակնհայտորեն մատնանշում են համաձայնեցված հոլիվարի սադրիչ բնույթը։ Հանրահավաքին զուգահեռ ընթացող քաղաքական գործընթացները և դրան նախորդող մանրամասները հիմք են տալիս ենթադրելու, որ երեկ մենք ականատես եղանք ոչ թե ռևանշիստների ավանդական ֆրոնդականությանը, այլ անխուսափելին հետաձգելու հայաստանյան իշխանության փորձին։
Բանը նրանում է, որ այսօր Բրյուսելում պետք է տեղի ունենա Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը։ Ակնհայտ է, որ առաջիկա հանդիպմանը կքննարկվեն առանցքային հարցեր։ Ավելի վաղ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Երևանը պատրաստ է Բաքվի հետ անհապաղ խաղաղ բանակցություններ սկսելուն և խաղաղ պայմանագրի ստորագրելուն։ Նա հույս է հայտնել, որ ապրիլի 6-ին Բրյուսելում հանդիպման ժամանակ Ադրբեջանի նախագահի հետ կքննարկի խաղաղ բանակցությունների մեկնարկի հետ կապված բոլոր հարցերը։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտնել էր, որ Բաքուն Երևանին է փոխանցել երկու պետությունների միջև հարաբերությունների կարգավորման հինգ հիմնարար սկզբունքները։ Օգտվելով առիթից ևս մեկ անգամ հիշեցնենք դրանք՝ Բրյուսելի հանդիպման մեկնարկից առաջ։ Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման այս հինգ առաջարկները համապատասխանում են միջազգային պրակտիկայում առկա հիմնարար սկզբունքներին։ Դրանք ներառում են. միմյանց ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, պետական սահմանների անձեռնմխելիության և քաղաքական անկախության փոխադարձ ճանաչում. պետությունների միմյանց նկատմամբ տարածքային պահանջների բացակայության և ապագայում նման պահանջներ չներկայացնելու իրավական պարտավորության փոխադարձ հաստատում, զերծ մնալ միջպետական հարաբերություններում միմյանց անվտանգությանը սպառնալուց, միմյանց քաղաքական անկախության և տարածքային ամբողջականության դեմ սպառնալիքներ և ուժ կիրառելուց, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի կանոնադրության նպատակներին անհամատեղելի այլ գործողություններից, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող տրանսպորտային և այլ հաղորդակցությունների ու համագործակցության իրականացում, պետական սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման անցկացում և դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատում։
Իր հերթին, Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը մարտի վերջին ասել էր, որ երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման Բաքվի առաջարկներում անընդունելի ոչինչ չկա։ Գեղարվեստական լեզվով ասած ՝ոչինչ չարիք չէր կանխագուշակում։ Բայց հանդիպման նախօրեին Փաշինյանը որոշեց կրկին խաղալ Հայաստանի համար ծայրահեղ վտանգավոր խաղ։ Նա չկարողացավ հրաժարվել Բրյուսելում հանդիպումից՝ Հայաստանը վերջին շրջանում հուսահատորեն փորձում է ծլկել Արևմուտքի կողմը։ Ուստի Նիկոլ Վովաևիչն ընտրեց բրյուսելյան հանդիպման սկզբնական հարթեցման հայկական կողմի համար ավանդական մեթոդը և թաքնվեց «անզիջում հասարակական կարծիքի» հետևում։ Այլապես ինչպե՞ս կարելի է բացատրել այն, որ Փաշինյանը, ով միշտ վախենում էր բողոքային ալիքից և ամեն կերպ ճնշել է հանրահավաքները՝ ընդհուպ մինչև ուժի կիրառումը, երեկ նույնիսկ մեդիա աջակցություն էր ցուցաբերում իր քաղաքական հակառակորդներին։ Անգամ «Բաղրամյան 26» իշխանամետ տելեգրամ ալիքն ակտիվորեն բորբոքեց այս հանրահավաքը, այն անվանեց մարդաշատ և գրեց «Ղարաբաղի հարցում իշխանության և ընդդիմության միասնության» մասին։
Այն, որ երեկվա հանրահավաքը Հայաստանի իշխանությունների լուռ աջակցությամբ նպատակաուղղված ակցիա էր, ոչ մի կասկած չկա։ Դեռևս բրյուսելյան հանդիպումից առաջ Փաշինյանը պատրվակ էր փնտրում, որպեսզի դրա վրա հայտնվի կապված ձեռքերով և դանակը կոկորդին։ Եվ երեկ նա հաջողությամբ խաղաց այս ներկայացումը։ Այսինքն Փաշինյանը Արևմուտքին և պաշտոնական Բաքվին ցույց տվեց, որ «Հայաստանի ժողովուրդը Ղարաբաղի հարցում անդրդվելի է, և որ ցանկացած փաստաթղթի ստորագրում, էլ չասած կարգավորման վերջնական սկզբունքների ընդունման մասին, կարող է արժենալ նրա իշխանությունը և նույնիսկ կյանքը: Իբրև թե, ես դեմ չեմ Բաքվի հետ խաղաղ համաձայնագրին, ես նույնիսկ պատրաստ եմ ճանաչել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, բայց հասարակությունը ցույց է տալիսր «Ղարաբաղի անկախության անայլընտրանքայնություն»։ Այսպիսով Փաշինյանը ցանկանում է ժամանակ շահել։
Բայց ինչի՞ համար է Նիկոլին պետք այդ ժամանակը: Դժվար թե Փաշինյանը իր հակառակորդների նման հույսը դնում արագ ռևանշի վրա, քանի որ Հայաստանը դրա համար ոչ ուժ ունի, ոչ էլ միջոցներ։ Հնարավոր է, որ Փաշինյանը սպասում է տարածաշրջանում իր համար ուժերի ապագա բարենպաստ հարաբերակցության։ Սակայն Փաշինյանը կարող է սպասել ամեն ինչի կամ ցանկացածի, նույնիսկ «Հայկական ծովից» եղանակի։ Հայկական կողմի ակնկալիքները բացարձակապես ոչ մի նշանակություն չունեն, ոչ էլ իրավիճակ են փոխում։ Հարցը ընդամենը նրանում է, թե երբ այս ամենը կձանձրացնի Ադրբեջանին և բանակցությունների փոխարեն գործի մեջ կմտնի «Երկաթե բռունցքը»։

Пашинян перед Брюсселем спрятался за Саргсяном и реваншистами
Накануне, 5 апреля, в центре Еревана прошел митинг в поддержку остатков армянских бандформирований в Карабахе, организованный оппозиционными парламентскими фракциями «Армения» (Роберт Кочарян) и «Честь имею» (Серж Саргсян). По данным властей, на митинг пришли около 11 тысяч человек, сами же организаторы говорят о 20 тысячах. Шабаш на площади Свободы по форме и содержанию ничем примечательным не запомнился -  все те же политические аутсайдеры, те же согнанные ими на площадь жертвы воинственной пропаганды, и наконец, все те же лозунги полуторалетней давности: «Армения - вставай», «Карабах - вставай», «Армянский народ - вставай». Иными словами - обычные ереванские будни, если бы не одно большое но.
Начиная с весны 2018 года, когда Никол Пашинян вывел народ на улицы, и по сей день митинги, акции протеста и всякого рода социально-политические сходки стали для Армении настолько привычным делом, что уже давно потеряли свою протестную силу и политическую значимость. И вчерашний митинг остался бы незамеченным (давайте вспомним, сколько их было после 44-дневной войны), если бы не несколько примечательных нюансов, которые явно указывают на провокационный характер согласованного холивара. Политические процессы, протекающие параллельно митингу и предшествующие ему детали, дают основание предполагать, что вчера мы стали свидетелями не традиционного фрондерства реваншистов, а попыткой армянской власти отсрочить неизбежное.
Дело в том, что сегодня в Брюсселе должна состояться встреча президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна. Очевидно, что на предстоящей встрече будут обсуждаться ключевые вопросы. Ранее Пашинян заявил, что Ереван готов к незамедлительному началу мирных переговоров и подписанию с Баку мирного договора. Он выразил надежду, что во время встречи 6 апреля в Брюсселе обсудит с президентом Азербайджана все вопросы, связанные с началом мирных переговоров.
Ранее МИД Азербайджана сообщал, что Баку передал Еревану пять базовых принципов нормализации отношений между двумя государствами. Пользуясь случаем, напомним их еще раз перед началом встречи в Брюсселе. Эти пять предложений для подписания мирного соглашения с Арменией соответствуют базовым принципам в международной практике. Они включают: взаимное признание суверенитета, территориальной целостности, нерушимости государственных границ и политической независимости друг друга; взаимное подтверждение отсутствия территориальных претензий государств друг к другу и юридическое обязательство не предъявлять подобные претензии в будущем; воздержание от угрозы безопасности друг друга в межгосударственных отношениях, от применения угроз и силы против политической независимости и территориальной целостности друг друга, а также от иных действий, несовместимых с целями Устава ООН; проведение транспортных и иных коммуникаций и сотрудничество, представляющее взаимный интерес; проведение делимитации и демаркации государственной границы и установление дипломатических отношений.
В свою очередь глава МИД Армении Арарат Мирзоян заявил в конце марта, что в предложениях Баку по нормализации двусторонних отношений нет ничего неприемлемого. Выражаясь художественным языком, ничто не предвещало беды. Но в преддверии встречи Пашинян решил вновь поиграть в крайне опасную для Армении игру. Отказаться от встречи в Брюсселе он не мог - Армения в последнее время отчаянно пытается увильнуть в сторону Запада. Поэтому Никол Воваевич выбрал традиционный для армянской стороны метод изначального нивелирования брюссельской встречи и спрятался за «бескомпромиссным общественным мнением». Иначе как объяснить то, что Пашинян, который всегда боялся претесной волны и всячески пресекал митинги, вплоть до силового воздействия, вчера оказал даже медийную поддержку своим политическим противникам? Даже провластный телеграм-канал «Баграмян,26» активно топил за этот митинг, называл его многолюдным и писал о «единстве власти и оппозиции в вопросе Карабаха».
В том, что вчерашний митинг - это целенаправленная акция при негласной поддержке властей Армении, нет никакого сомнения. Пашинян еще до встречи в Брюсселе искал предлог для того, чтобы предстать на ней со связанными руками и ножом у горла. И вчера он этот спектакль успешно отыграл. То есть, Пашинян продемонстрировал Западу и официальному Баку, что «народ Армении непреклонен в вопросе Карабаха, и что подписание каких-либо документов, не говоря уже о принятии окончательных принципов урегулирования, может стоить ему власти и даже жизни. Дескать, я не против мирного соглашения с Баку, я даже готов признать территориальную целостность Азербайджана, но общество демонстрирует «безальтернативность независимости Карабаха». Таким образом Пашинян хочет выиграть время.
Но для чего Николу требуется это время? Вряд ли Пашинян рассчитывает на скорый реванш, как и его противники, так как для этого у Армении нет ни сил, ни средств. Возможно, Пашинян ждет выгодного для него расклада сил в регионе в будущем. Впрочем, Пашинян может ждать чего или кого угодно, хоть с «армянского моря» погоды. Ожидания армянской стороны не имеют абсолютно никакого значения, как и не меняют ситуацию. Вопрос лишь в том, когда Азербайджану это надоест и вместо переговоров в дело вступит «Железный кулак».