«Հայ-ադրբեջանական դիմակայության լուծման բանալին Մոսկվայում չի գտնվում»
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ ռուսաստանցի քաղաքագետ, Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին և պաշտպանական հարցերի Խորհրդի անդամ Գեորգի Բովտի հետ։
—Ապրիլի 6-ին Բրյուսելում Եվրոպական Խորհրդի ղեկավարի միջնորդությամբ կայացավ Ադրբեջանի նախագահի և Հայաստանի վարչապետի հանդիպումը։ Այն առաջացրել է կածիքներ և խոսակցություններ այն մասին, որ քանի դեռ Մոսկվան զբաղված է Ուկրաինայում «ռազմական հատուկ գործողությամբ», Եվրոպան հավակնում է Բաքվի և Երևանի միջև գլխավոր միջնորդի դերին։ Դուք համաձա՞ն եք նման կարծիքի հետ։
—Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև գլխավոր միջնորդի դերին այնքան էլ չի հավակնում Եվրոպական Միությունը, կամ կոլեկտիվ Արևմուտքը, որքան Թուրքիան։ Ամենամեծ աստիճանով Անկարան է ուզում հանդես գալ, որպես Բաքվի և Երևանի միջև միջնորդի դերում։
Եթե Թուրքիայի հետ մեկտեղ հարկավոր լինեն ևս ինչ որ ջանքեր և օգնություն՝ դրանք կմերժվեն։ Օրինակ, Ֆրանսիան ավանդաբար սերտ կապեր ունի Հայաստանի հետ։ Բայց ես կարծում եմ, որ նախկին միջնորդային գերջանքեր հարկվոր չեն լինի, քանզի, ինչպես ինձ է թվում, Հայաստանը առանց այդ էլ այժմ պատրաստ է ավելի շատ փոխզիջումների գնալ, քան առաջ։
—Որտե՞ղ է, Ձեր կարծիքով գտնվում հայ-ադրբեջանական դիմակայության լուծման բանալին՝ Ռուսաստանու՞մ, Վաշինգտոնու՞մ, թե՞ Բրյուսելում։
—Բանալին ավելի շուտ գտնվում է Անկարայում, Փարիզում և Բրյուսելում։ Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանին, ապա այժմ նա ուղղակի Ղարաբաղի ժամանակը չունի։ Նա ամբողջությամբ զբաղված է Ուկրաինայով։ Եվ ես կարծում եմ, որ դա նպաստում է տվյալ հարցում Երևանի դիրքորոշման ճկունությանը, որովհետև Հայաստանը հասկանում է, որ իրավիճակի էսկալացիայի դեպքում Ռուսաստանը չի միջամտի։
—Մինչև Ուկրաինայում պատերազմը հայ-ադրբեջանական հակամարտության լուծման մեջ Ռուսաստանի և Արևմուտքի ջանքերը լավ, թե վատ համակցվում էին։ Սակայն վերջերս Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Լավրովը իր հայ գործընկեր Միրզոյանի հետ հանդիպմանը հայտարարեց, որ այդ հարցում Փարիզը և Վաշինգտոնը արդեն չեն համագործակցում Մոսկվայի հետ։ Ուկրաինայում պատերազմը խախտե՞ց վերջին տարիներին հաստատված հաշվեկշիռը։
—Հայ-ադրբեջանական հարցով Արևմուտքի հետ Ռուսաստանի համագործակցությունը դադարել է նրանից հետո, երբ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը միջնորդի դերով հանդես եկավ 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին, պատերազմից հետո եռակողմ հայտարարության ստորագրման ժամանակ։ Եվ Արևմուտքը, այդ թվում նաև ԵԱՀԿ ՄԽ-ն այդ գործընթացից փաստորեն դուրս մնացին, քանզի համապատասխան գործընթացների շրջանակներում նրանք որևէ արդյունավետություն չցուցաբերեցին։
Այժմ Ռուսաստանը գտնվում է պատժամիջոցային հարվածների տակ և նրա համար դժվար է զբաղվել բոլոր ճակատներով դիվանագիտությամբ։ Ռուսաստանը որոշ չափով կներկայանա հայ-ադրբեջանական վազքուղու վրա, և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ լավ կապերի շնորհիվ կօգնի կարգավորման գործընթացում։ Բայց միևնույն ժամանակ պետք է հասկանալ, որ նրա հիմնական ուժերը ներգրավված են ուկրաինական ուղղությամբ։
—Այնուամենայնիվ, Հայաստանում կա ռևանշիստական տրամադրություն, բայց չկան ոչ ուժեր, ոչ սպառազինություն։ Ուկրաինայում պատերազմի ֆոնին Ռուսաստանը ունի արդյո՞ք Հայաստանին զինելու հնարավորություն։
—Հայաստանին սպառազինության մատակարարման հետ իրոք կարող են որոշակի խնդիրներ ծագել։ Մասնավորապես, այդ մատակարարումների անվանացուցակի իրագործման մասով, որովհետև դեռ հայտնի չէ, թե երբ կավարտվի Ուկրաինայում պատերազմը և որքան երկար կտևի այն։ Ակնհայտ է, որ այնտեղ ռուսական բանակի սպառազինության ծախսերը մեծ են և այդ ծախսերը պետք է անընդհատ լրացնել։
Միևնույն ժամանակ Հայաստանին ռուսական սպառազինության մատակարարումները հազիվ թե լիովին դադարեցվեն, զուտ վարկանիշի և դեմքի պահպանման նկատառումներով։ Բայց ինձ թվում է, որ հնարավոր են և ուշացումներ, և մատակարարումների անվանացանկի խախտումներ։
—Դուք համաձա՞ն եք Բաքվի դիրքորոշման հետ այն մասին, որ ԵԱՀԿ ՄԽ-ն մնացել է անցյալում։
—Այո, ԵԱՀԿ ՄԽ-ի դերը խաղացվել է, քանզի փչացել են Ռուսաստանի հարաբերությունները և՛ բուն կազմակերպության, և՛ այդ կազմակերպության անդամ պետությունների հետ։ Հետագայում նրանք կարող են միջնորդել առանց Ռուսաստանի մասնակցության, եթե ցանկանան։ Ինձ թվում է, որ եվրոպական, և ընդհանրապես արևմտյան գերտերությունների ներկայացուցիչները դեռ երկար ժամանակ Ռուսաստանի հետ մի սեղանի շուրջ չեն նստի։
—Բայց Երևանում շարունակում են անհասկանալի հույսեր կապել ԵԱՀԿ ՄԽ-ի հետ։ Ձեր կարծիքով, ինչու՞մն է կայանում Երևանի նման շահագրգռվածությունը։
—Հայաստանի շահագրգռվածությունը կայանում է նրանում, որ ԵԱՀԿ ՄԽ-ի անդամ երկրները Ռուսաստանի հետ մեկտեղ կարող են ինչ որ կերպ նպաստել կարգավորմանը, հաշվի առնելով Երևանի շահերը։ Այնուամենայնիվ այնտեղ կա Ֆրանսիան, որը տվյալ դեպքում ավելի շուտ Հայաստանի կողմն է, քան Ադրբեջանի։ Սկզբունքայնորեն, Վաշինգտոնն էլ, հավանաբար, նույնպես ձեռնատու միջնորդ է Երևանի համար։ Չնայած Ադրբեջանի համար էլ Վաշինգտոնը լիովին ընդունելի միջնորդ է։ Այնուամենայնիվ, իմ կարծիքով, Ադրբեջանը անցկացնում է բավականին արդյունավետ բազմավեկտորային քաղաքականություն, և հույսը չի դնում միայն Մոսկվայի հետ հարաբերությունների վրա։ Ներկա իրավիճակում, երբ Ռուսաստանը գտնվում է կոլեկտիվ Արևմուտքի կողմից տնտեսական, ֆինանսային և քաղաքական լիակատար մեկուսացման եզրին, ապա պետք է խոստովանել, որ դա միանգամային խելամիտ է։ Ուստի, իհարկե, Բաքուն բոլոր ձվերը մեկ զամբյուղի մեջ չի դնի։

«Ключ к решению армяно-азербайджанского противостояния лежит не в Москве»
Интервью Caliber.Az с российским политологом, членом Совета по внешней и оборонной политике РФ Георгием Бовтом.
- 6 апреля в Брюсселе при посредничестве главы Европейского совета состоялась встреча президента Азербайджана и премьер-министра Армении. Это породило мнение и слухи о том, что Европа претендует на роль главного посредника между Баку и Ереваном, пока Москва занята «специальной военной операцией» в Украине. Вы согласны с таким мнением?
- На роль главного посредника между Азербайджаном и Арменией претендует не столько Европейский Союз или коллективный Запад, сколько Турция. В большей степени Анкара хочет выступать в роли посредника между Баку и Ереваном.
Если помимо Турции понадобятся еще какие-то усилия и помощь, она будет оказана. Например, Франция традиционно имеет плотные связи с Арменией. Но я думаю, что прежние посреднические сверхусилия могут не понадобиться, поскольку, как мне кажется, Армения и так сейчас готова идти на компромиссы больше, чем раньше.
- Где, по-вашему, находится ключ к решению армяно-азербайджанского противостояния - в России, Вашингтоне или Брюсселе?
- Ключ находится скорее всего в Анкаре, Париже и Брюсселе. Что касается России, то ей сейчас просто не до Карабаха. Она занята всецело Украиной. И я думаю, что это способствует гибкости позиций Еревана в данном вопросе, потому что Армения понимает, что Россия, в случае эскалации ситуации вмешиваться не будет.
- До войны в Украине российские и западные усилия в решении армяно-азербайджанского конфликта худо-бедно состыковывались. Но недавно министр иностранных дел России Лавров на встрече со своим армянским коллегой Мирзояном заявил, что Париж и Вашингтон больше не сотрудничают с Москвой в этом вопросе. Война в Украине сломала установившийся в последние годы баланс?
- Сотрудничество России с Западом по армяно-азербайджанскому конфликту прекратилось после того, как президент Владимир Путин выступил посредником на переговорах при подписании трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года, после войны. И Запад, в том числе и МГ ОБСЕ, были фактически от этого процесса отстранены, поскольку в рамках соответствующих процессов они не продемонстрировали никакой эффективности.
Теперь Россия находится под санкционными ударами и ей трудно заниматься дипломатией по всем фронтам. В какой-то мере Россия останется присутствовать на армяно-азербайджанском треке, и благодаря хорошим связям с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и премьер-министром Армении Николом Пашиняном будет помогать в процессе урегулирования. Но в то же время надо понимать, что основные ее силы вовлечены на украинское направление.
- Тем не менее, в Армении есть реваншистские настроения, но нет ни сил, ни вооружения. На фоне войны в Украине есть ли у России возможности вооружить Армению?
- С поставкой вооружения в Армению действительно могут возникнуть определенные проблемы. В частности, по части выполнения номенклатуры этих поставок, потому что пока неизвестно, когда закончится война в Украине и как долго она продлится. Очевидно, что расход вооружений у российской армии там большой и этот расход надо будет постоянно восполнять.
В то же время полностью поставки российского вооружения Армении вряд ли прекратятся, чисто из соображений имиджа и сохранении лица. Но мне кажется, что возможны и задержки, и нарушения номенклатуры поставок.
- Вы согласны с позицией Баку о том, что МГ ОБСЕ осталась в прошлом?
- Да, роль МГ ОБСЕ сыграна, поскольку у России испорчены отношения и с самой организацией, и с государствами-членами этой организации. Далее они могут посредничать без участия России, если хотят. Мне кажется, что представители европейских и вообще западных держав за одним столом с Россией еще долго не будут сидеть.
- Но в Ереване продолжают питать непонятные надежды на МГ ОБСЕ. В чем, по-вашему, заключается интерес Еревана?
- Интерес Армении заключается в том, что страны-члены МГ ОБСЕ, помимо России, могут как-то способствовать урегулированию, учитывая интересы Еревана. Все-таки там есть Франция, которая в данном случае скорее на стороне Армении, чем Азербайджана. В принципе и Вашингтон тоже, наверное, благоприятен для Еревана в качестве посредника. Хотя и для Азербайджана Вашингтон тоже вполне приемлемый посредник. Впрочем, Азербайджан, на мой взгляд, проводит достаточно эффективную многовекторную политику, и не делает ставку только на отношения с Москвой. В нынешней ситуации, когда Россия находится на грани полной экономической, финансовой и политической изоляции со стороны коллективного Запада, это весьма разумно, надо признать. Поэтому, конечно, все яйца в одну корзину Баку класть не станет.