«Արցախը» հյուծվեց, թե ճշմարտության պահ
Հետևելով Հայաստանում վերջին օրերին տեղի ունեցող իրադարձություններին, ակամայից մտածեցի այդ երկրում սոցիալ-քաղաքական գործընթացների առանձնահատկության մասին։ Ինչպես յուրաքանչյուր ադրբեջանցի, ես տեղի ունեցողը ընկալում եմ 80-ականների վերջին մեզ պարտադրված ցավալի մղձավանջի պրիզմայի միջով։ Բայց, եթե վերացարկել, որքանով դա հնարավոր է՝ հուզական և անձնական ֆոնից, մենք կարող ենք նկատել քաղաքագիտության և սոցիոլոգիայի տեսակետից չափազանց հետաքրքիր պատկեր։
2020 թվականի պարտությունից ի վեր Հայաստանը անհաջողություններ է կրում նաև դիվանագիտական ճակատում, ներառյալ ռազմադիրքային միզանցենում։ Սա ոտնահարված արդարադատության վերականգնմամբ ուրախացող ադրբեջանցու «ինքնաշնորհավորական» եզրակացությունը չէ, սա փաստերի արձանագրում է։ Արտաքին քաղաքականության բազմավեկտորության հիմնարար-հաստատուն տարրերի և որոշ առանցքային դերակատարների համար մեր առաջնահերթությունների մի մասի անհարմարության նվազագունացման վրա կառուցված համակեցությունը տալիս է արդյունքներ։ Եվ այդ արդյունքները ակնհայտ են։ Յուրաքանչյուրը ուշագրավ է առանձին-առանձին, բայց դրանք պետք է դիտարկել, որպես մի ամբողջություն, որովհետև այն տալիս է առաջ շարժվելու մասշտաբը և կարևորությունը պատշաճ բնույթով գնահատելու հնարավորություն։ Ես դիտավորյալ եմ սահմանափակվում 2022 թվականով, որովհետև ավելի խորը սուզվելու փորձը հոդվածը կվերածի անդյուրամարս երկի։
Տարեսկզբից Ադրբեջանը գծեր է անցկացրել տրամագծորեն հակառակ հարթություններում գտնվող կետերի միջև։ Նախագահ Ալիևի այցը Կիև։ Շուշայի հռչակագրի վավերացում։ Այց Մոսկվա և Դաշնակցային հռչակագրի ստորագրում։ Ադրբեջանի ակտիվությունը ռուս-ուկրաինական դիմակայությունում։ Հանդիպում Բրյուսելում Եվրոպական Միության Խորհրդի նախագահի և Հայաստանի վարչապետի հետ։ Տասնյակ հանդիպումներ, ինչպես Բաքվում, այնպես էլ արտասահմանում ու էլ ավելի շատ հեռախոսազրույցներ։ Ադրբեջանական զորքերի դիրքերի հստակեցում և մի քանի կետերում վերաբաշխում։ Մեկ-երկու փորձագետ չէ, որ գլուխները քորում էին՝ փորձելով հասկանալ մեր երկրի դիվանագիտական և մարդասիրական գրեթե մաքոքային գործունեությունը։ Ոմանք շտապեցին հայտարարել, որ դրանք անհաշտ հակասությունների սեղմվող օղակի ֆոնին դես ու դեն ընկնումներ են։ Շատախոս անմարսելի ներեղություններով հայտնվել շտապող «ափը խճճած» ռուս ժողովրդի ընտրյալի հասցեին Կրեմլի ահեղ բղավոցից հետո պատգամավոր Դիլյագինի հիմար հայտարարության և հենց նրանց անմխիթար կարոտի ֆոնին, ինչպես արտաքին, ինչպես նաև ներքին թշնամիների ցնծության պայթյուն։
Հակասություններ կան, և չափազանց լուրջ։ Բայց Ադրբեջանին հաջողվում է շոշափել շահերի համընկնման նույնիսկ ամենաբարակ կտորը։ Որոշ դեպքերում հենց այս կտորն է ի սկզբանե առկա և նրան անհրաժեշտ է նմանակերպել և օգտագործել, որոշ դեպքերում մենք մեր ավանդն ունենք դրա ստեղծման գործում: Այս ֆոնին նկատելի տեղաշարժեր են տեղի ունեցել նաև օկուպացիայից ազատագրված տարածքների հետ կապված որոշ հարցերին որոշակիորեն մշուշոտ վերաբերվող միջազգային կազմակերպությունների դիրքորոշումներում։ ՄԱԿ-ի, Եվրամիության և Համաշխարհային բանկի համատեղ գնահատման առաքելություն, Շուշայում ՄԱԿ-ի համակարգի հետ հետճգնաժամային զարգացման քննարկումներ, մարդասիրական ականազերծման վերաբերյալ միջազգային խոշոր համաժողով, ազատագրված հողերի վերականգնմանը և ականազերծմանը մասնակցելու պատրաստակամության մասին Եվրամիության հավաստիացումները, այլ միջազգային գործընկերների գործունեության ինտենսիֆիկացիա՝ այս ամենը կառուցված է մի ամբողջ պատկերի մեջ, որտեղ տարրերը լրացնում և ամրապնդում են միմյանց: Սա ձեռք է բերվում զգույշ պլանավորման և առողջ հաշտվողականության հաշվին: Առողջ, որովհետև Ադրբեջանը մեկ իոտա չի փոխել իր դիրքորոշումը Ուկրաինայի և Վրաստանի տարածքային ամբողջականության հարցում, չնայած Մոսկվայի հետ գործընկերության կարևորությանը։ Եվ քանի որ մենք այս դիրքորոշումը չենք փոխում իրավիճակին հաճոյանալու համար, Կրեմլը դա ընդունում է որպես պատշաճ և չի դիտարկում, որպես հարաբերությունների սառեցման պատճառ։
Բայց ներածությունում խոսվում է Հայաստանում տիրող իրավիճակի մասին, իսկ հոդվածը կենտրոնանում է Ադրբեջանի հաջողությունների վրա, կասի քննադատը։ Բայց այն, ինչ կատարվում է հարևան տանը, գյուղի մյուս բնակիչների համար անհետք չի անցնում։ Առավել ևս, երբ խոսքը վերաբերում է այնպիսի առանձնահատուկ, գրեթե «հուզիչ» հարաբերություններին, ինչպիսիք են մեզ Հայաստանի հետ կապող հարաբերությունները։ Այնպես որ, մեր որոշումներն ու քայլերը մեծապես որոշում են Երևանի օրակարգը։ Եվ ժամանակ առ ժամանակ մենք հայտնվում ենք մի քանի քայլ առաջ:
Մի անգամ փորձեցի կռահել, թե ինչի մասին է մտածում Փաշինյանը։ Էլ չեմ պատրաստվում նորից հեռամտաընկալման մեջ ընկնել, բայց Ջըդըր Դուզի վրա այծապարերով վառելափայտ ջարդած և պաթոսային «Արցախը Հայաստան է, և վերջ» արտահայտությամբ Հայաստանի վարչապետը այնուամենայնիվ խելամիտ մարդ է։ Հենց դա էլ թույլ տվել նրան գալ իշխանության։ Հատկապես դա է նրան թույլ տվել այն պահպանել ճակատում կրած ջախջախիչ պարտությունից հետո, դառնալով մեր ժամանակի այն քիչ քաղաքական գործիչներից մեկը, ում դա հաջողվել է: Նա հասկանում է հայության որոշակի պոստուլատներից հեռանալու անխուսափելիությունն ու անհրաժեշտությունը, որոնք տասնամյակներ շարունակ թվում էին անսասան ու անքննարկելի։
Մինչդեռ դրա առաջին նշանները մենք նկատեցինք շատ ամիսներ առաջ, երբ նա համարձակվեց կասկածի տակ դնել Ադրբեջանի կողմից ազատագրված որոշ բնակավայրերի «հայկականությունը» և, փաստորեն, կրկնեց այն հարցը, որ մենք անհաջող կերպով տալիս ենք ամբողջ աշխարհին, եթե դրանք հայկական հողեր էին, ապա ինչո՞ւ են այդքան անմխիթար վիճակում (Խոսքը Շուշայի մասին էր)։ Հայերն իրենց վարչապետին տվել են՝ նախկինում անհնարին համարվող գործողություններ իրականացնելու լուռ վստահության մանդատ։ Այս մանդատը Երևանում լաթի հետ խաղացող վրեժ ռևանշիստների փոքրաթիվ խմբերում է։ Ամեն թուրքականի, ադրբեջնականի և թուրքականի նկատմամբ հայկական աատելության ջահերին աղերսող Տաբակիի ժիր շնագայլերի «ամոթ ջունգլիների» բացականչությունների ներքո հայերին փողոց դուրս բերելու փորձերի ապարդյունության մեջ է։
Դեռ երեք տարի առաջ Հայաստանում որևէ մեկը կարող էր արդյո՞ք հայտարարել, որ վտանգավոր է չճանաչել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։ Երևի կարող էին հայտարարել:. Բայց դա կլիներ այլասերված ինքնասպանություն, ով կընտրեր կյանքից բաժանվելու դժվարին, բայց դրա փոխարեն իշխանությունից զրկվելու հեշտ ճանապարհը, եթե նա այդ ունենար։ Իսկ խորհրդարանի ամբիոնից հանված «դրոշի» պատմությու՞նը։ Կամ ռուս խաղաղապահների կողմից մի խումբ հայ պատգամավորներին Ղարաբաղ չթողնե՞լը։ Կամ Ազգային ժողովի ամբիոնից «Քաղաքացիական պայմանագրի» պատգամավոր Վիգեն Խաչատրյանի այսօրվա հայտարարությունը. «Դեռ 1996 թվականին Հայ համազգային շարժման համագումարում Լևոն Տեր-Պետրոսյանն առաջ քաշեց այն միտքը, որ մեզ համար անընդունելի է մի ժողովրդի բռնի գերիշխանությունը մյուսի նկատմամբ, փաստորեն առաջ քաշվեց այն միտքը, որ Ղարաբաղն Ադրբեջանում ապագա չունի։ Անցել են տարիներ, և այսօր կարելի է ասել, որ դա, իմ կարծիքով, սխալ էր։ Որտե՞ղ պետք է կանգ առնենք: Որտեղի՞ց պետք է հասկանանք, թե որն է մեր նպատակը։ Հերոսաբար մեռնե՞լ, թե՞ ապրել, զարգանալ ու ապագա ունենալ»։
Չէ՞ որ Հայաստանի ողջ քաղաքականությունը, ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին, միշտ հիմնված է եղել կոճղի պես պարզ պոստուլատի վրա՝ «այստեղ ամեն ինչ մերն է!!!»: Ինչպես արդեն գրել էի, ադրբեջանցի «բժիշկների» հաջող գործողությունները 2020 թվականի աշնանը հսկայական դեր խաղացին հայերի մոտ նկատվող «գլխուղեղի արցախի» և «ուղիղ աղիքի միացում» հազվագյուտ հիվանդությունների բուժման դրական դինամիկայի մեջ։ Բայց Ադրբեջանի կողմից իրականացվող «հետվիրահատական ֆիզիոթերապիան» նույնպես արդյունքներ է տալիս։ Այն, որ Նիկոլը հստակ հասկանում է մեր և մյուս առանցքային դերակատարների կողմից իրեն ուղարկված ազդանշանները, միանգամայն սպասելի է։ Բայց կարծես թե այդ ազդանշանները սկսեցին հասնել նաև Հայաստանի բնակչության մեծամասնությանը։
Իսկ ի՞նչ կասեք հայաստանյան ընդդիմության մասին, որը խարանում է գործող իշխանությանը և դառնորեն բողոքում ցեղակիցների պասիվությունից և բոլորովին հյուծված «Արցախը» պաշտպանել չցանկանալուց։ Ադրբեջանի այգում տնկված մոլախոտը սովոր է Հայաստանի ժողովրդի մաս-մաս գողացված միջոցներից առատաձեռն ոռոգմանը, ատելության ներարկումներին և օդում ամրոցներ կառուցելու ագրեսիվ ծրագրերին կամ ավազի վրա ճարտարապետության նույն գլուխգործոցներին։ Մի՞թե Նիկոլի և նրա թիմի հակառակորդները չեն տեսնում ակնհայտը և լրջորեն հույս ունեն ժամանակը ետ շրջել։
Այդպիսի համառ մոլեռանդները, իմ կարծիքով, շատ չեն։ «Զոհվում եմ, բայց չեմ հանձնվում» դրոշը փակցրած փոքրաթիվ անզիջում Հայաստան ճամբարի մնացած մասն էլ ամենևին չի պատրաստվում մեռնել։ Նրանք ասպանդակում են իրենց ժողովրդի նվաստացած հպարտության և կեղծ ցեղասպան արյունարբության ձիուկը այն հույսով, որ այս երբեմնի սպառնալի սմբակ նետող ձին նրանց նորից կսլացնի դեպի իշխանության: Եվ այդ ժամանակ կարող եք փոխել տոնը: Բայց նրանք չեն հասկանում, որ այդ ձին ուժասպառված է։ Ուժասպառ է Երևանի` մինչև 2020 թվականը հակամարտությունը լուծելու դիվանագիտական ուղիներ օգտագործելու չցանկությունից, ուժասպառ է բանակի միջոցների հիմար կրճատման հետևանքով, մինչդեռ Ադրբեջանը կառուցում էր տարածաշրջանի ամենաժամանակակից և հզոր բանակներից մեկը, ուժասպառ է հիմար արտաքին քաղաքականությամբ և սփյուռքի կորցրած վստահությամբ։ Իսկ ուժասպառ ձիերին գնդակահարում են, արդյո՞ք ճիշտ չէ։
Խորաթափանց ընթերցողին թվարկելով արդյունքների իմ ըմբռնումը, ես պետք է հստակեցնեմ, որ ես չեմ կոչում տոնել գործընթացի ավարտը և նպատակակետ ժամանումը: Հայ հասարակությունը չափազանց երկար ու խոր հիվանդ էր, իսկ ատելությունը տալիս էր հզոր, դժվար բնաջնջվող մետաստազներ։ Դեռևս հեռու է մինչև լավ, թե վատ հարևանությամբ ապրելու ճանապարհի ավարտը, և ինչ-որ իմաստով ճանապարհն անվերջ է՝ կյանքը նոր մարտահրավերներ կդնի: Բայց մենք բոլորին և առաջին հերթին՝ ինքներս մեզ ապացուցեցինք դրանք հաջողությամբ հաղթահարելու կարողությունը։
Հայ հասարակությունը մոտենում է ճշմարտության պահին. Եվ չնայած գործընթացի էֆեկտը զարմանալիորեն տարբերվում է համանուն հայտնի սոսինձից, և սկզբունքորեն անհնար է սոսնձել կոտրվածը, ես կցանկանայի հուսալ, որ նրանք կկարողանան օգտագործել արթնացման հնարավորությունը, որը մենք նրանց ներկայացնում ենք, չնայած վերջին երեսուն տարվա սարսափելի ժամանակագրությանը:

«Арцах» зачах, или Момент истины
Наблюдая за событиями последних дней в Армении, я поневоле задумался об уникальности социально-политических процессов в этой стране. Как и каждый азербайджанец, я воспринимаю происходящее через болезненную призму кошмара, навязанного нам с конца 80-ых. Но если абстрагироваться – насколько это возможно – от эмоционально-личностной предыстории, мы можем наблюдать весьма интересную с точки зрения политологии и социологии картину
После поражения 2020 года Армения терпит неудачи и на дипломатическом фронте, включая проистекающую военно-позиционную мизансцену. Это не «самопоздравительный» вывод осчастливленного восстановлением попранной справедливости азербайджанца, это констатация фактов. Комбинация, построенная на фундаментально-константных элементах многовекторности внешней политики и максимальном использовании возможностей при минимизации рисков неудобности части наших приоритетов для некоторых ключевых игроков, дает результаты. И результаты эти налицо. Каждый примечателен в отдельности, но рассматривать их нужно в комплексе, потому что это дает возможность должным образом оценить масштаб и значимость движения вперед. Я умышленно ограничиваюсь 2022 годом, потому что попытка нырнуть глубже превратит статью в неудобоваримый опус.
С начала года Азербайджан провел линии между лежащими в диаметрально противоположных плоскостях точками.  Визит президента Алиева в Киев. Ратификация Шушинской декларации. Визит в Москву и подписание Союзнической декларации. Активность Азербайджана в российско-украинском противостоянии. Встреча в Брюсселе с президентом Совета Европейского Союза и премьер-министром Армении. Десятки встреч как в Баку, так и за рубежом и еще большее количество телефонных переговоров. Уточнение позиций азербайджанских войск и их передислокация в нескольких точках. Не один и не два эксперта чесали репу, пытаясь понять почти челночную дипломатически-гуманитарную активность нашей страны. Некоторые поспешили объявить их метаниями на фоне сжимающегося кольца непримиримых противоречий. Взрыв ликования недругов как внешних, так и внутренних на фоне глупых заявлений депутата Делягина и их же неизбывная тоска после грозного окрика Кремля в адрес «попутавшего берега» избранника российского народа, поспешившего появиться с пространными неудобоваримыми извинениями.
Противоречия есть, и весьма серьезные. Но Азербайджану удается нащупать даже самый тонкий кусочек совпадения интересов. В некоторых случаях этот самый кусочек изначально присутствует и его надо идентифицировать и использовать, в некоторых прикладываем руку к его созданию. На этом фоне заметные подвижки произошли и в позиции международных организаций, до недавнего времени несколько расплывчато относившихся к определенным вопросам, касающимся освобожденных от оккупации территорий. Совместная оценочная миссия ООН, Евросоюза и Всемирного банка, обсуждение посткризисного развития с системой ООН в Шуше, крупная международная конференция по гуманитарному разминированию, заверения Евросоюза о готовности участвовать в восстановлении освобожденных земель и разминировании, интенсификация деятельности других международных партнеров – все это выстраивается в цельную картину, в которой элементы взаимодополняют и взаимоусиляют друг друга. Достигается это за счет тщательного планирования и здорового оппортунизма. Здорового потому, что Азербайджан ни на йоту не изменил позиции по территориальной целостности Украины и Грузии, несмотря на важность партнерства с Москвой. И так как эту позицию мы не меняем в угоду конъюнктуре, Кремль принимает ее как должное и не рассматривает как причину для охлаждения отношений.
Но во вступлении говорится о ситуации в Армении, а статья фокусируется на успехах Азербайджана, скажет критик. Но происходящее в соседнем доме не проходит бесследно для других жителей мяхялли. Тем более, когда речь идет о столь особых, почти «трогательных» отношениях как те, что связывают нас с Арменией. Так что наши решения и шаги в немалой степени определяют повестку дня в Ереване. И мы раз за разом оказываемся на несколько шагов впереди.
Я как-то раз пытался предположить, о чем думает Пашинян. Не собираюсь вновь удариться в телепатию, но наломавший дров козлиными танцами на Джыдыр Дюзю и пафосным «Арцах - это Армения, и точка» премьер-министр Армении все-таки человек неглупый. Именно это позволило ему прийти к власти. Именно это позволило ему ее сохранить после разгромного поражения на фронте, став одним из весьма немногих политиков современности, кому это удалось. Он понимает неизбежность и необходимость ухода от определенных постулатов армянства, которые на протяжении многих десятилетий казались незыблимо-необсуждаемыми. Причем первые признаки этого мы наблюдали много месяцев назад, когда он осмелился подвергнуть сомнению «армянскость» некоторых освобожденных Азербайджаном населенных пунктов и по сути повторил вопрос, который мы безуспешно задаем всему миру – если это были армянские земли, то почему они в таком плачевном состоянии (речь шла о Шуше)? Армяне дали своему премьеру молчаливый мандат доверия на проведение в жизнь действий, ранее считавшихся невозможными. Этот мандат в малочисленности кучек реваншистов, играющихся тряпочками в Ереване. В тщетности попыток вывести армян на улицы под крики «позор джунглям» шаловливых шакалов Табаки, взывающих к факелам армянской ненависти ко всему турецкому, азербайджанскому и тюркскому.
Мог ли кто-либо в Армении еще года три назад заявить, что опасно не признавать территориальную целостность Азербайджана? Заявить бы, наверное, мог. Но это был бы извращенный самоубийца, выбравший сложный путь расстаться с жизнью, зато простой лишиться власти, если она у него была. А история с убранным с трибуны парламента «флагом»? Или недопуск группы армянских парламентариев в Карабах российскими миротворцами? Или сегодняшнее заявление депутата от «Гражданского договора» Вигена Хачатряна, озвученное им с трибуны Нацсобрания:  «Еще в 1996 году на съезде Армянского общенационального движения Левон Тер-Петросян выдвинул мысль, что для нас неприемлемо насильственное господство одного народа над другим, фактически была выдвинута мысль, что у Карабаха нет будущего в Азербайджане. Прошли годы, и сегодня можно сказать, что это было, на мой взгляд, неправильно.  Где мы должны остановиться? Где мы должны понять, какова наша цель? Героически погибать или жить, развиваться и иметь перспективу?».
Ведь вся политика Армении, как внутренняя, так и внешняя всегда зиждилась на простом как пень постулате «это все наше тут!!!». Как я уже писал, успешные действия азербайджанских «медиков» осенью 2020 года сыграли огромную роль в позитивной динамике лечения редких заболеваний, наблюдающихся у армян, таких как «арцах головного мозга» и «миацум прямой кишки». Но и «послеоперационная физиотерапия», проводимая Азербайджаном, дает результаты. То, что Никол четко понимает сигналы, посылаемые ему и нами, и другими ключевыми игроками, достаточно ожидаемо. Но похоже, что эти сигналы стали доходить и до большинства населения Армении.
А что же армянская оппозиция, клеймящая нынешнюю власть и горько сетующая на пассивность соплеменников и их нежелание отстаивать «Арцах», который совсем зачах? Посаженный в саду Азербайджана сорняк привык к щедрому орошению за счет разворованных средств народа Армении, инъекций ненависти и агрессивных планов построения воздушных замков или таких же шедевров архитектуры на песке. Неужели противники Никола и его команды не видят очевидного и всерьез надеются повернуть время вспять?
На мой взгляд, таких упертых фанатиков немного. Оставшаяся же часть немногочисленного непримиримого стана Айастана, вывесившего флаг «погибаю, но не сдаюсь» погибать вовсе не собирается. Они пришпоривают лошадку униженного самолюбия и лжегеноцидальной кровожадности своего народа в надежде, что этот когда-то грозно бьющий копытами скакун вновь домчит их к власти. И тогда можно сменить тон. Но они не понимают, что эта лошадь загнана. Загнана нежеланием Еревана использовать дипломатические пути решения конфликта до 2020 года, загнана тупым распилом средств армии, в то время как Азербайджан строил одну из самых современных и мощных армий региона, загнана неумной внешней политикой и утраченным доверием диаспоры. А загнанных лошадей пристреливают, не правда ли?
Перечислив взыскательному читателю свое понимание результатов, я должен пояснить, что не призываю праздновать завершение процесса и прибытие в пункт назначения. Армянское общество было слишком долго и слишком глубоко больно, и ненависть дала мощные, сложноистребимые метастазы.  До конца пути к какому-то худо-бедному проживанию по соседству еще неблизко, и в некотором смысле путь нескончаем – жизнь будет ставить новые задачи. Но мы доказали всем, и в первую очередь себе, способность с ними успешно справляться.
Армянское общество подходит к моменту истины. И пусть эффект процесса разительно отличается от того, как работает знаменитый клей с таким же названием, и склеить разбитое невозможно в принципе, хочется надеяться, что они смогут использовать возможность пробуждения, которую мы им предоставляем несмотря на страшные хроники последних тридцати лет.