«Հրապարակ»-ը նեղացել է Caliber.Az-ից
Անցած շաբաթ օրը մեր կայքը հրապարակել էր «Հայ նախարարը դեմ չէ ադրբեջանական Ղարաբաղին» խորագրով մի փոքրիկ հոդված, որը պարունակում էր հատվածներ ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանի՝ «Հրապարակ»-ին տված հարցազրույցից։ Իհարկե, մենք կռահում էինք, որ մեր կայքի նյութերը Հայաստանում ուսումնասիրվում և վերլուծվում են համարյա մանրադիտակի տակ, այդ թվում՝ հայ լրագրողների կողմից, բայց չէինք ենթադրում, որ վերջիններս, պարզվում է, նաև չափազանց դյուրազգաց էակներ են: Սակայն «Հրապարակ»-ի դեպքում հենց այդպես էլ եղավ:
Արդեն հաջորդ օրը՝ կիրակի, պարբերականի նույն թղթակից Վահե Մակարյանը, ով հարցազրույցում բառացիորեն «խոշտանգում էր» Անահիտ Ավանեսյանին, չծուլացավ պատասխան գրել։ Գրել է, թե «Ադրբեջանական մամուլը ուշի ուշով հետևում է հայկական լրատվական միջոցների, այդ թվում՝ «Հրապարակի» հրապարակումներին և դրանից յուրահատուկ, միայն իրենց ձեռնտու «վերլուծություններ» անում, որոնք բխում են բացառապես երկու սուբյեկտի՝ Ադրբեջանի իշխանությունների և Հայաստանի իշխանությունների շահերից։
Ադրբեջանական լրատվական կայքերն իրենց «վերլուծություններում» անդրադառնալով Ղարաբաղը Ադրբեջանին հանձնելու դեմ ուղղված ներհայաստանյան պրոցեսներին, ուժերին և անհատներին, օգտագործում են նույն թեզերը, բառամթերքն ու ձևակերպումները, ինչ Հայաստանի իշխանություններն ու իշխող կուսակցություն ՔՊ-ն։ Եւ սա ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ Հայաստանի իշխանությունների բոլոր քայլերը բխում են բացառապես Ադրբեջանի, այլ ոչ թե Հայաստանի Հանրապետության շահերից։
Ահավասիկ, ադրբեջանական Caliber.az կայքը վերցրել է երեկ հրապարակված մեր հարցազրույցը առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանի հետ, որտեղ մենք փորձել ենք Ավանեսյանից դիրքորոշում կորզել Ղարաբաղի ճակատագրի մասով: Կայքը սեփական դիտարկումներն է արել դրա վերաբերյալ, որ Ավանեսյանն այդպես էլ չի հայտարարել, թե դեմ է Ղարաբաղը Ադրբեջանի կազմում տեսնելուն, և հոդվածին այսպիսի վերնագիր են դրել․  «Հայկական նախարարը դեմ չէ ադրբեջանական Ղարաբաղին»։
Սրանից, վստահաբար, ոչ «հայկական նախարար» Անահիտ Ավանեսյանը, ոչ էլ նրա քաղաքական ղեկավարությունը վատ չեն զգա կամ ամոթից գետինը չեն մտնի, բայց մենք նրանց փոխարեն ամաչում ենք, որ մեր երկրի առողջապահության նախարարի հարցազրույցից ադրբեջանական կայքերն այսպիսի եզրահանգումներ են արել, գուցե՝ ցավալիորեն տեղին», - գրել է «Հրապարակ»-ը։
Ավանեսյանի հարցազրույցից, անշուշտ, համապատասխան եզրակացություններ արել ենք Ղարաբաղի հարցում նրա դիրքորոշման վերաբերյալ։ Ու թեև Անահիտ Ավանեսյանն ընդամենը առողջապահության նախարար է, այնուամենայնիվ, նրա պատասխանները բարոմետր են, որով կարելի է գնահատել Հայաստանի իշխանությունների վերաբերմունքը՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ներկայումս տեղի ունեցող գործընթացների նկատմամբ: Ամբողջ հարցազրույցում հենց այս պահն էր մեզ հետաքրքրում: Համաձայնեք, անտրամաբանական կլիներ ուշադրություն չդարձնել դրան այն պահին, երբ Բաքուն հստակ մեսիջներ է ուղարկում Երևանին խաղաղության համաձայնագրի կնքման վերաբերյալ։
Ակնհայտ է նաև, որ Ավանեսյանը՝ լինելով ՀՀ կառավարության անդամ, իսկ ավելի կոնկրետ՝ կառավարության «սոցիալական բլոկի» անդամ, քաջ գիտակցում է, որ իրավիճակի հետագա սրումը վնաս է առաջին հերթին իր երկրին, որն առանց այդ էլ գտնվում է սոցիալ-տնտեսական ծանր վիճակում: Ի՞նչ վատ բան կա, որ մենք ուշադրություն դարձրեցինք այն հանգամանքի վրա, որ նախարարը չցանկացավ տրվել «Հրապարակի» թղթակցի սադրանքներին։
Ի դեպ, ընթերցողները կարող են հարցնել՝ որտե՞ղ է «Հրապարակ»-ի հրապարակման մեջ Caliber.Az-ի նկատմամբ վիրավորվածությունը։ Պատասխանում ենք՝ հայերեն հոդվածի եզրափակիչ մասում։
«Ադրբեջանական տվյալ լրատվամիջոցն իր վերլուծականում անդրադարձել է նաև «Հրապարակ» օրաթերթին և այս հարցազրույցի հեղինակ լրագրողին՝ որոշակի «բնութագրական» մտքեր արտահայտելով լրագրողի և լրատվամիջոցի հասցեին։ Մասնավորապես, կայքը գրել է. «Լրատվամիջոցի թղթակից Վահե Մակարյանը ակնհայտորեն համակրում է «նախկիններին» և հարում է ռևանշիստների ճամբարին»:
Նկատենք, որ այս նույն բառապաշարն ու ձևակերպումները մեր մասին օգտագործում են մեկ էլ Հայաստանի իշխանությունները, թե մենք համակրում ենք նախկիններին, որոնց տասը տարի շարունակ քննադատում էինք, հիմա՝ նույնպես, և որ մենք հարում ենք «ռևանշիստների ճամբարին»։  Ռևանշիստ ասելով՝ ադրբեջանական մամուլը  նկատի ունի ընդդիմությանը», - գրել է Մակարյանը:
Մակարյանի անձի և քաղաքական հակումների վերաբերյալ «որոշակի բնութագրական մտքեր» մեզ մոտ հայտնվեցին հարցազրույցին ծանոթանալուց հետո, որտեղ հարցազրուցավարը համառորեն փորձում է կորզել իրեն հարմար պատասխանը։ Մենք նաև ուսումնասիրել ենք նրա վերջին հրապարակումները, այսինքն՝ մեր պնդումներն անհիմն չէին։ Եթե մեր հայ գործընկերը հրաժարվում է ընդունել Ղարաբաղի վերաբերյալ ակնհայտ իրականությունը, եթե «նախկինների» նման երազում է ռևանշի մասին, ապա ո՞ր ճամբարին է նա պատկանում։ Այստեղ ամեն ինչ ակնհայտ է: Անհասկանալի է միայն, ինչու՞ վիրավորվել ակնհայտ փաստից։

«Грапарак» обиделся на Caliber.Az
В минувшую субботу на нашем сайте была опубликована небольшая заметка «Армянский министр не против азербайджанского Карабаха» с выдержками из интервью главы армянского Минздрава Анаит Аванесян, которое она дала изданию «Грапарак». Мы, конечно, догадывались, что лента нашего сайта чуть ли не под микроскопом изучается и анализируется в Армении, в том числе армянскими журналистами, но не предполагали, что последние, оказывается, еще и крайне впечатлительные, обидчивые натуры. Но именно так и произошло в случае с «Грапарак».
Уже на следующий день, в воскресенье, тот же самый корреспондент издания Ваге Макарян, буквально «запытавший» на интервью Анаит Аванесян, не поленился написать «ответку». Мол, «азербайджанская пресса внимательно следит за публикациями армянских СМИ, в том числе публикациями «Грапарака», и делает из этого своеобразные, только выгодные им «анализы», которые исходят исключительно из интересов двух субъектов - властей Азербайджана и властей Армении.
«Азербайджанские информационные сайты в своих «анализах», обращаясь к внутриармянским процессам, силам и личностям, направленным против передачи Карабаха Азербайджану, используют те же тезисы, лексические формулировки, что и власти Армении, и правящая партия «Гражданский договор». И это еще раз показывает, что все шаги властей Армении исходят исключительно из интересов Азербайджана, а не Республики Армения.
Вот, азербайджанский сайт Caliber.Аz взял наше интервью с министром здравоохранения Анаит Аванесян, в котором мы попытались выудить у нее ее позицию по части судьбы Карабаха. Сайт сделал собственное заключение по этому поводу - Аванесян так и не заявила, что она против того, чтобы увидеть Карабах в составе Азербайджана, и статью назвали так: «Армянский министр не против азербайджанского Карабаха».
Безусловно, ни армянский министр Анаит Аванесян, ни ее политическое руководство не будут чувствовать себя плохо, не провалятся под землю от стыда, но нам стыдно, что азербайджанские сайты сделали такие уместные выводы из интервью министра здравоохранения нашей страны», - написал «Грапарак».
Бесспорно, мы сделали уместные выводы из интервью Аванесян относительно ее позиции по Карабаху. И хотя Анаит Аванесян всего лишь министр здравоохранения, тем не менее, ее ответы - это барометр отношения армянских властей к тем процессам, которые нынче протекают между Азербайджаном и Арменией. Этот момент во всем интервью нас и интересовал. Согласитесь, нелогично было бы не обратить на них внимание в тот момент, когда Баку посылает Еревану четкие месседжи относительно заключения мирного соглашения.
Также совершенно очевидно, что Аванесян, будучи членом правительства Армении, а если конкретно - членом «социального блока» правительства, прекрасно отдает себе отчет в том, что дальнейшее нагнетание ситуации идет во вред в первую очередь ее стране, которая и так находится в непростом социально-экономическом положении. Что же плохого в том, что мы обратили внимание на ее нежелание подыгрывать провокациям корреспондента «Грапарака»?
Кстати, читатели могут поинтересоваться, а где же в публикации «Грапарака» прослеживается обида на Caliber.Az? Отвечаем - в заключительной части публикации армянского издания.
«Данное азербайджанское СМИ в своей статье коснулось автора интервью, выразив определенные «характерные» мысли в адрес журналиста и СМИ. В частности, сайт написал: «Корреспондент СМИ Ваге Макарян явно симпатизирует «бывшим» и примыкает к лагерю реваншистов».
Следует отметить, что та же лексика и формулировки используются армянскими властями, что мы симпатизируем бывшим, которых мы критиковали в течение десяти лет, и принадлежим к «лагерю реваншистов». Под «реваншистами» азербайджанская пресса подразумевает оппозицию», - написал В.Макарян.
«Определенные характерные мысли» относительно личности и политических пристрастий Макаряна появились у нас не на пустом месте, а после ознакомления с интервью, где интервьюер настойчиво провоцировал своего собеседника, пытаясь выудить устраивающий его ответ. Да и последние его публикации мы тоже изучили, то есть наши утверждения не были голословными. Если наш армянский коллега отказывается признавать очевидную реальность по Карабаху, если он, как и «бывшие», грезит о реванше, то к какому же лагерю его относить? Здесь все очевидно. Непонятно лишь, зачем обижаться на очевидность?