Նիկոլ Փաշինյանի ոչ հասարակ հերկը
Իրոք անըմբռնելի են Աստծո ճանապարհները: Եթե մեկ-երկու տարի առաջ որևէ մեկը փորձեր ադրբեջանցիներին համոզել, որ նրանցից շատերը որոշակի ըմբռնումով և նույնիսկ ցավակցության պես ափսոսանքի նման մի բանով կվերաբերվեն հերթական «վարչապետին», այդ պատգամախոսը շտապ կարգով կուղարկվեր գժանոց։ Առավել ևս նրանից հետո, երբ Փաշինյանը՝ իսկ խոսքը նրա մասին է՝ պարեց Ջըդըր Դյուզում, հռչակեց Ղարաբաղի Հայաստանին պատկանելիությունը և ակտիվորեն աջակցեց ոչ պակաս այսպես կոչված «արցախի» այսպես կոչված խորհրդարանը Շուշա տեղափոխելուն։
Ինչ է, հարգելի ընթերցողներ, մոռացե՞լ եք։ Կհիշեցնեմ։ «Մեծ ստեղծագործողները» ընդունել էին աշխարհում ամենաօրինական և ամենաճանաչված (կռահեք, որն է) երկրի «ազգային ժողովի» Շուշա տեղափոխելու մասին ճակատագրափորլուծական... կներեք... ճակատրագրական որոշումը։ Արայիկ (զկրտող թութակ Արա՞ն, թե զկրտող անթև Իկա՞ր) անունով մարդը ազդարարել էր մեծ պլանների մասին. «Մեծ ջանքեր են ներդրվում Շուշայի նախկին փառքը վերադարձնելու համար։ Նախօրեին ես այցելեցի բերդաքաղաք՝ ուշադրության կենտրոնում պահելով մեկնարկված մասշտաբային շինարարական ծրագրի ակտիվ շարունակությունը»։ Ես հաճույքով կհայտնեի, թե ինչ և ինչով պետք է Արաիկուշկան պահի և ոչ թե ուշադրության կենտրոնում, այլև բոլորովին ուրիշ տեղում, բայց լավ վարքագծի կանոնները և Caliber.Аz-ի խմբագրի աչալուրջ աչքերը թույլ չեն տալիս։ Ճիշտ այնպես, ինչպես մեր ժողովուրդը, մեր բանակը և մեր նախագահն Հարությունյանին և Փաշինյանին (առանց որի համաձայնության այդ պլանները չէին կարող արվել) թույլ չտվեցին շարունակել պղծախոսել՝ իրենց բուռն երևեկայություններում անցնելով պարկեշտության բոլոր սահմանները։
Պարզաբանում եմ, ես չունեմ ոչ մի պատրանք այն մասին, թե ով է Փաշինյանը, ինչով է շնչում, և նա այսօր ինչ կաներ, եթե չլիներ Ադրբեջանի ղեկավարության երկաթյա կամքը և դիվանագիտական հմտությունը, բազմապատկած երկրի ժողովրդի աջակցությանը։ Փաշինյանը՝ Ադրբեջանին խորը անտագոնիստական պետության ղեկավար է, որը 30 տարի օկուպացրել էր մեր հողերը, սպանել է մեր քաղաքացիներին և քարոզել է հայերի և ադրբեջանցիների ռասայական գերազանցության և էթնիկական անհամատեղելիության գաղափարը։ Բայց, եթե ենթադրել, որ նա մի շարք պատճառների ուժով ուզում է փոխել իրավիճակը, ապա մենք ունենք հետաքրքիր հանելուկ։
Փաշինյանը դարձավ գործող հայ ղեկավարներից առաջինը, ով ընդհարվեց հետգինարբունքային (այդպես և ձգում է սրախոսել վերջին խոսքի վերջին ութ տառերի հետ, բայց ինձ զուսպ կպահեմ) խումարաթողի բոլոր տհաճ հետևանքների հետ։ Տեր-Պետրոսյանը սկսել էր «սթափվել», ինչի համար հեռացվեց իշխանությունից։ Քոչարյանն ու Սարգսյանը հիանալի ժամանակ անցկացրին՝ իրենց երկիրը երկար տարիներ խրելով «մեզնից բարձր միայն սարերն են, մեզնից պինդ միայն ձվերն են» բանաձևի ագրեսիվ մերժողական մոլուցքի մեջ։ Նրանք հնարեցին մի քանի ակտիվորեն շրջանառվող առասպելներ, որոնց գրեթե բոլոր հայերը ուրախությամբ հավատում էին: Որո՞նք։ Իսկ դուք չգիտե՞ք, որ հայերը ամենալավ ռազմիկներ են, դիվանագետներ են, գործարարներ են, գիտնականներ են և այդպես շարունակ։ Ընթացքում ամենահիներ են՝ իհարկե։ Հնության հաշվով չգիտեմ, բայց այն, որ այդ առակների պիտանելիության ժամկետը անցել է, և դրանք գործում են միայն Երևանի տնային տնտեսուհիների և «Տիգրան Գարեգին պո Նուժդե» կուսակցության ակտիվիստների մի մասի վրա՝ միանշանակ է։
Փաշինյանին սթափեցրեց հենց կյանքը, ընդ որում, իր իսկ խոստովանությամբ՝ գործընթացը սկսվեց նույնիսկ ոչ թե 2020 թվականի սեպտեմբերին։ Միջազգային հանրությունը նախկինում ևս Հայաստանին ակնարկել էր իր բանակցային դիրքորոշման սնանկության մասին։ Երբ «մեծ դիվանագետները» ակնարկները չհասկացան, գործընկերները դիմեցին ավելի թափանցիկ միջոցների։ Եվ դա էլ չգործեց: Այդ ժամանակ Փաշինյանի համար սկսվեց ակտիվ թերապիայի 44 օրը՝ նրա անպտուղ («Պամագիտեի մինե!!!») հառաչանքներով և Իլհամ Ալիևի կողմից թունոտ («Նե օլդու, Փաշինյան») թերապիայի սեանսներով համեմված ադրբեջանական «սթափարանի» սառը ցնցուղը և բետոնե հատակը։
Եվ թող Փաշինյանը երբեմն և ձգտում է գործել «Մի քայլ առաջ-երկու քայլ ետ» սկզբունքով, թող, որպես իր անսխալ ճշմարտության մեջ համոզված հայի էությունը ժամանակ առ ժամանակ վերցնում է իրենը, և նա այնուամենայնիվ չի թողել որոշակի գործընթացները ձգձգելու փորձերը՝ կարծես թե Նիկոլ Վովաևիչը ինչ որ բան հասկացել է։ Նա գլխի է ընկել, որ, որպեսզի չդառնա Նիկոլ Վայվաևիչ՝ նա պետք է վերջ տա՝ օտար տարածքները թռցնելու և միջազգային իրավունքի հետ միահամուռ բանականության ձայնը անտեսելու փորձերի հետ անառողջ կախվածությունը։
Նարկոլոգները գիտեն, որ նման ձեռնպահական ախտանիշը մեզ բոլորիս հայտնի է, որպես լոմկա։ Սա թմրանյութերի (կամ ալկոհոլի, քանի որ մենք խոսել ենք սթափարանի մասին) կամավոր, կամ ստիպողական հրաժարվելու պատճառով զարգացող խանգարում է։ Տվյալ դեպքում լոմկայի միջով է անցնում ողջ հայ ժողովուրդը։ Նրա որոշակի մասի մոտ դա այնքան էլ չի ստացվում։ Դա «հայրենասերներ» են, որոնք առաջվա պես մասնակցում են երթերին, վայնասում են «հավար, թուրքերը գալիս են», կոչ են անում ցանկացած գնով պաշտպանել «արցախի սրբազան հողը», բոլորին և ամեն ինչին, բայց միայն ոչ իրենց մեղադրում են այն խորը ճգնաժամի մեջ, որում այժմ հայտնվել է Հայաստանը։ Սակայն հիմքեր կան ենթադրելու, որ հայ հասարակության մի զգալի մասը հասկացել է իրենց կողմից 80-ականների վերջում և 90-ականների սկզբին ընտրված ճանապարհի անհեռանկարայնությունը։ Առաջին ղարաբաղյան պատերազմում տարած հաղթանակից էյֆորիայի շղարշը և ագրեսիվ ատելությունը մարում է, նկատեք, ես ասում եմ հատկապես ագրեսիվ ատելության մասին։ Շատ հայերը տեսնում են 2020 թվականի արդյունքները, հասկանում են ուժերի դասավորվածությունը, ինչպես տարածաշրջանում, այնպես էլ աշխարհում։ Նրանք հետևում են, թե ինչպես են ադրբեջանցիները վերադարձնելով իրենց հողերը, իրենց պահում են այնպես, ինչպես հարիր է իսկական տերերին՝ վերադարձնում են կյանքը այլ ոչ թե վերածում աննախադեպ չափերի ամայության։ Նրանք տեսնում են, թե ինչպես են միջազգային կազմակերպությունները Բաքվի հետ ավելի ու ավելի ակտիվ աշխատում այս հարցում։ Նրանք սկսում են հասկանալ հարաբերությունների կարգավորման շահավետությունը։ Դարձյալ խոսքը նրանց մասին չէ, ում համար թուրքերին սպանելու (կամ գոնե դրա մասին երազելու) ցանկությունն ավելի արժեքավոր է, քան սեփական երեխաների ապագայի վերաբերյալ գոնե որոշակի հույս տալու հնարավորությունը։
Փաշինյանը ակամա դարձավ հայերի գլխավոր նարկոլոգը՝ ներառյալ անզուսպների, ովքեր չեն ցանկանում բուժվել և հարվածել բժշկի աչքին կամ նույնիսկ կոտրել հիվանդների գանգը։ Նա աննախանձելի վիճակում է։ Մի կողմից՝ իրավիճակի իրողությունները և Ադրբեջանի հետ մշտական առճակատման ռեսուրսների բացակայությունը, որը հստակ հասկացնել տվեց, որ նրա համբերությունը անսահմանափակ չէ։ Մյուս կողմից՝ հայերի հնագույն նախապաշարմունքների և ողբերգական հիասթափությունների լաբիրինթոսը, գումարած բուն Հայաստանում քաղաքական հակառակորդների, ես կասեի նույնիսկ քաղաքական թշնամիներ մի խումբը, ովքեր երազում են վերը նշվածը վերածել իրենց իշխանության վերադարձնելուն ունակ ալիքի։
Անգամ Փաշինյանի վերջերս կատարած այցը Մոսկվա դարձավ այն ծուղակը, որի մեջ իրենց խրել են Հայաստանի իշխանությունները։ Ռուսաստանի Դաշնությունը հանդիսանում է Ադրբեջանի կարևոր գործընկերը, և մեզ համար արժեքավոր են տարածաշրջանում անհերքելի կշիռ ունեցող այս երկրի հետ հարաբերությունները։ Նրանց համար, ովքեր անմիջապես շտապում են վիճել՝ նախանշելով ուժերի հարաբերակցության փոփոխությունը, չարժե շտապել։ Խոսքն այսօրվա և այժմվա մասին է։ Թե ինչ կլինի ապագայում, ցույց կտա ժամանակը։ Այնպես որ, Ռուսաստանը մեզ համար կարևոր է, և սա օբյեկտիվ իրականություն է։ Բայց նաև այն, որ Ռուսաստանը անցել է սահմանը, և Ուկրաինայում իր գործողությունները նրան հակադրել են ամբողջ աշխարհի դեմ, նույնպես փաստ է։ Նման պայմաններում ուղևորությունը Մոսկվա և առավել ևս Վլադիմիր Վլադիմիրովիչին այս տարի Երևան այցելելու հրավերը (այս կարգի հրավերները սովորաբար արվում են ավելի վաղ, նույնիսկ եթե ենթադրենք, որ ՌԴ նախագահը Հայաստան է ժամանելու 2022թ. դեկտեմբերին, նրան հրավիրել են ընդամենը 7 ամիս առաջ՝բոլորովին բավական չէ) ցույց են տալիս Հայաստանի վարչապետի անելանելի վիճակը։ Իհարկե, կարելի է խոսել Ղարաբաղում իրավիճակի հանգուցալուծման համատեքստում ԵՄ-ի և Ռուսաստանի միջև պարիտետային հավասարության մասին, սակայն Ուկրաինայում պատերազմի ժամանակ նման քայլերը բոլորովին այլ կերպ են ընկալվում։
Ընդ որում ոչ միայն մեր կողմից։ Փաշինյանից առաջ Կրեմլի տիրոջ հետ հանդիպել են Բելառուսի (այստեղ ամեն ինչ պարզ է) և Ավստրիայի ղեկավարները՝ վերջինս ավելի շատ նման էր Արևմուտքից եկած ավետաբերի, որը ժամանել էր տհաճ հաղորդագրություն փոխանցելու համար։ Հիշեցնեմ, որ որոշ «թալեյրանները» մեր նախագահին քննադատում էին պատերազմի սկսվելուց մի քանի օր առաջ Մոսկվա մեկնելու համար։ Ինչ-որ բան ինձ հուշում է, որ ժամանակի գուշակման հետ որոշ մարդկանց մոտը գործը շատ անգամ վատ է ստացվում: Առավել ևս, որ մեր այցը և դրա ընթացքում ստորագրված փաստաթղթերը բոլոր շահագրգռված կողմերի հետ վստահության ամրապնդումից բացի ուրիշ ոչինչ չեն բերել։
Ադրբեջանը, ինչպես հայտնի է, ընդհարվում է ականների հետ կապված հսկայական խնդրի հետ։ Հայաստանում այդ հարցը արդիական չէ՝ այդ երկրի տարածքները մեր կողմից չեն զավթվել, և ականներ մենք այնտեղ չենք տեղադրել։ Բայց Փաշինյանը այսօր ինչպես ոչ ոք, պետք է իմանա, որ սակրավորը սխալվում է մեկ անգամ։Նա քայլում է ականապատված դաշտով։ Յուրաքանչյուր սխալ քայլ կարող է իր հետևից բերել ծանր հետևանքներ։ Այն վարելահողը, որը մշակում է Փաշինյանը պարզվեց, որ հազվագյուտ քարքարոտ է։ Ի տարբերություն այն հողերի, որոնք մշակում էին հայ դաշտային հրամանատարները Ադրբեջանի օկուպացված շրջաններում՝ զինվորներին որպես գյուղացի ֆերմեր օգտագործելով և բերքից վաստակած գումարը գրպանելով։ Բայց այդ բերքը արյունոտ ստացվեց, ինչպես հրամանատարների, այնպես էլ ողջ Հայաստանի համար։
Ինչպիսի՞ն կլինի Նիկոլայի ընտրությունը։ Եվ արդյոք նրան թույլ կտան կատարել այդ ընտրությունը՝ այս հարցերի պատասխանները կտա ժամանակը։ Մեզ մնում է միայն սպասել և հուսալ, որ Հայաստանը կընտրի խաղաղությունը և զարգացումը։ Սպասել և հուսալ, բայց միևնույն ժամանակ պատրաստ լինել միանալ «գյուղատնտեսական աշխատանքներին» և անհրաժեշտության դեպքում արագացնել գործընթացները։ Հողը մենք սիրում ենք և դրա վրա աշխատել նույնպես կարող ենք, ինչը ցույց տվեցինք 2020 թվականի աշնանը։ Մեզ մոտ նույնիսկ թռչող մեքենաներ կան բերքահավաքի համար։

Непростая пашня Никола Пашиняна
Воистину неисповедимы пути Господни! Если бы пару лет назад кто-либо попытался убедить азербайджанцев, что многие из них будут с определенным пониманием и даже с толикой похожего на сочувствие сожаления относиться к очередному «варчапету», сей оракул был бы в срочном порядке отправлен в психушку. Тем более после того, как Пашинян - а речь о нем - сплясал на Джыдыр Дюзю, провозгласил принадлежность Карабаха Армении и активно поддержал перенос так называемого парламента не менее так называемого «арцаха» в Шушу.
Что, уважаемый читатель, забыли? Напомню. «Великие созидатели» приняли судьбопоносное…извините, судьбоносное решение о переносе здания «национального собрания» самой законной и самой признанной страны в мире (угадайте, какой) в Шушу. Человек по имени Араик (икающий попугай Ара или заикающийся нелетающий Икар?) возвестил о грандиозных планах: «Прилагаются большие усилия для возвращения Шуши былой славы. Накануне я посетил город-крепость, держа в фокусе внимания активное продолжение начатых масштабных строительных программ». Я бы с удовольствием поведал, что и чем нужно держать Араикушке и не в фокусе, а совсем в другом месте, но правила хорошего тона и неусыпный глаз редактора Caliber.Аz не позволяют. Точно так же, как наш народ, наша армия и наш президент не позволили Арутюняну и Пашиняну (без согласия которого эти планы не обошлись) и дальше сквернословить, переходя всякие рамки приличия в своих бурных фантазиях.
Внесу ясность - никаких иллюзий о том, кто такой Пашинян, чем он дышит, и что бы он сегодня делал, если бы не железная воля и дипломатические способности руководства Азербайджана, помноженные на поддержку народа страны, у меня нет. Пашинян - лидер глубоко антагонистичного Азербайджану государства, которое 30 лет оккупировало наши земли, убивало наших граждан и проповедовало идеи расового превосходства и этнической несовместимости армян и азербайджанцев. Но если предположить, что в силу ряда причин он хочет изменить ситуацию, мы имеем интересную головоломку.
Пашинян стал первым из действующих армянских руководителей, который столкнулся со всеми неприятными последствиями поствакханального (так и тянет сострить с последними восемью буквами последнего слова, но удержусь) похмелья. Тер-Петросян начал «трезветь», за что был изгнан из власти. Кочарян и Саркисян оттянулись по полной, на долгие годы загнав свою страну в агрессивно-пренебрежительный угар формулы «выше нас только горы, круче нас только яйца». Они придумали несколько активно тиражируемых мифов, в которые почти все армяне с радостью верили. Какие? А вы не знали, что армяне самые лучшие воины, дипломаты, бизнесмены, ученые, ну и так далее? По ходу самые древние, конечно. Насчет древности не знаю, но вот то, что срок годности этих баек истек, и они действуют только на часть ереванских домохозяек и актив партии «ТигранаГарегин по Нужде» - это однозначно.
Пашиняна отрезвила сама жизнь, причем, по его собственному признанию, процесс начался даже не в сентябре 2020-го. Международное сообщество и ранее намекало Армении о несостоятельности ее переговорной позиции. Когда «великие дипломаты» намеков не поняли, партнеры прибегли к более прозрачным способам. И это не сработало. Тогда для Пашиняна наступили 44 дня активной терапии: холодного душа и бетонного пола азербайджанского «вытрезвителя», щедро приправленные раундами его бесплодных стенаний («Памагите мине!!!») и сеансами язвительной терапии от Ильхама Алиева (цикл «Ня олду, Пашинян?»).
И пусть Пашинян порой и пытается действовать по принципу «Шаг вперед - два шага назад», пусть его суть как убежденного в своей непогрешимой правоте армянина временами берет свое, и он все еще не оставил попыток оттянуть определенные процессы, Никол Воваевич, кажется, что-то понял. До него дошло, что чтобы не стать Николом Вайваевичем, он должен завязывать с нездоровой зависимостью попыток оттяпать чужие территории и игнорировать голос разума вкупе с международным правом.
Наркологи знают, что такое абстинентный синдром, нам всем известный как ломка. Это расстройство, развивающееся по причине вынужденной или добровольной отмены приема наркотических веществ (либо алкоголя, коль скоро мы говорили о вытрезвителе). В данном случае через ломку проходит весь армянский народ. У определенной его части это не очень получается. Это «патриоты», которые по-прежнему участвуют в шествиях, вопят «караул, турки идут!», призывают защищать «святую землю арцаха» любой ценой, обвиняют всех и вся, но только не себя в глубоком кризисе, в котором сейчас оказалась Армения. Но есть основания полагать, что немалая часть армянского общества поняла бесперспективность выбранного ими в конце 80-х - начале 90-х пути. Пелена эйфории от победы в Первой Карабахской войне и агрессивной ненависти спадает - заметьте, я говорю именно об агрессивной ненависти. Многие армяне видят итоги 2020 года, понимают расклад сил как в регионе, так и в мире. Они наблюдают, как вернув себе земли, азербайджанцы ведут себя как и должны истинные хозяева - возвращают жизнь, а не превращают в пустошь невиданных размеров. Они видят, как все активнее работают с Баку по этому вопросу международные организации. Они начинают понимать выгоду от нормализации отношений. Опять-таки, это не о тех, кому желание убивать турок (или хотя бы мечтать об этом) дороже возможности дать хоть какую-то надежду на будущее собственным детям.
Пашинян поневоле стал главным наркологом армян, включая буйных, не желающих лечиться и норовящих заехать врачу в глаз или даже проломить череп пациентов. Он в незавидном положении. С одной стороны, реалии ситуации и отсутствие ресурсов для постоянного противостояния с Азербайджаном, который ясно дал понять, что его терпение не безгранично. С другой - лабиринт древних предрассудков и трагичных разочарований армян, плюс свора политических оппонентов в самой Армении, я бы даже сказал, политических врагов, мечтающих превратить вышеуказанное в волну, способную вернуть их во власть.
Даже недавний визит Пашиняна в Москву стал иллюстрацией капкана, в который загнали себя армянские власти. Российская Федерация является важным партнером Азербайджана, и для нас ценны отношения с этой страной, имеющей неоспоримый вес в регионе. Для тех, кто сразу кинется спорить, предвещая изменение расклада сил, не стоит спешить. Мы говорим о том, что сегодня и сейчас. Что будет в будущем, покажет время. Так вот, Россия для нас важна, и это объективная реальность. Но и то, что Россия перешла черту и ее действия в Украине противопоставили ее всему миру, тоже факт. Поездку в Москву в таких условиях, а тем более приглашение Владимиру Владимировичу посетить Ереван в этом году (такого рода приглашения обычно делаются раньше, даже если предположить, что президент России полетит в Армению в декабре 2022-го, его пригласили всего за 7 месяцев - маловато) демонстрируют отчаянное положение армянского премьера. Конечно, можно говорить о паритете между ЕС и Россией в контексте урегулирования ситуации в Карабахе, но во время войны в Украине такие ходы воспринимаются совсем по-иному.
Причем не только нами. До Пашиняна с хозяином Кремля встречались главы Беларуси (здесь все ясно) и Австрии - последний больше походил на герольда с Запада, прибывшего для передачи неприятного послания. Напомню - нашего президента некоторые «талейраны» критиковали за поездку в Москву за пару дней до начала войны. Что-то мне подсказывает, что с подгадыванием времени кое у кого дела обстоят в разы хуже. Тем более, что наш визит и подписанные в его ходе документы ничего, кроме укрепления доверия со всеми заинтересованными сторонами не принес.
Азербайджан, как известно, сталкивается с огромной проблемой, связанной с минами. В Армении этот вопрос не актуален - территория этой страны нами не захватывалась, и мины мы там не устанавливали. Но Пашинян сегодня как никто другой должен знать, что сапер ошибается однажды. Он идет по минному полю. Каждое неверное движение может повлечь за собой тяжелые последствия. Земля пашни, которую возделывает Пашинян, оказалась на редкость каменистой. Не в пример землям, которые возделывали армянские полевые командиры в захваченных районах Азербайджана, используя в качестве крестьян-фермеров солдат и прикарманивая вырученные за урожай деньги. Но та жатва оказалась кровавой как для командиров, так и для Армении в целом.
Каким будет выбор Никола? И дадут ли ему осуществить этот выбор, - ответы на эти вопросы даст время. Нам же осталось только ждать и надеяться, что Армения выберет мир и развитие. Ждать и надеяться, но в то же время быть готовыми приобщиться к «сельскохозяйственным работам» и ускорить процессы, если понадобится. Землю мы любим, и работать на ней тоже умеем, что показали осенью 2020-го. У нас даже летающие машины для сбора урожая есть.