Աշխարհների պատերազմ Z
Դուք հավատու՞մ եք խորհրդանշաններին, ընթերցող։ Վերջին մի քանի շաբաթների ընթացքում մենք տեսանք «Z» տառի գրեթե բոլոր երևակայելի և աներևակայելի վերամարմնավորումներ։ Վերաբերմունքը նրա նկատմամբ միանգամային միանշանակ չէ։ Ռուսաստանի Ուկրաինա ներխուժման հակառառակորդների համար այն ագրեսիայի և յուրօրինակ սև մագիայի խորհրդանիշ է։ Սա երկրագնդի բնակչության մոտավորապես 85%-ն է։ Ռուսաստանի այն բնակչության մեծամասնության համար, ովքեր աջակցում են իրեց ղեկավարությանը և ռուսական բանակին, և աշխարհում նրանց որոշ կողմնակիցների համար՝ այն արիության և հայրենիքի նկատմամբ սիրո խորհրդանիշ է։
Ահա այսպիսի արտասովոր դիպված։ Հիշելով «Z»-ն, ժողովուրդը սկսեց հիշողության նկուղներից և միջնահարկերից դուրս բերել բոլոր հնարավոր նմանակերպումները՝ հիտլերյան Գերմանիայի էմբլեմից մինչև գեորգևսկյան ժապավենի տարօրինակ թեքումը։ Ֆլեշմոբերով «Z»-եր են դասավորում և պաշտոնապես արգելում են, ոմանք «Z»-ով ավտովազքեր և հանրահավաքներ են անցկացնում, իսկ ոմանք կոտրում են այդ տառով ավտոմեքենաների ապակիները և ծակում անվադողերը։ Ամեն ինչ կախված է նրանից, թե որտեղ են տեղի ունենում իրադարձությունները։ Երկրների միծամասնությունում «Z»-ն հարգելու համար կարել է դեմքի հարված ստանալ, էլ չասած պարսավանքի մասին, բայց Ռուսաստանում նա առաջացնում է հիմնականում ուրախալի և ողջունելի հուզեր։ Ուկրաինան «դենացիֆիկացնելուն և դեմիլիտարիզացման» ձգտող Ռուսաստանի բանակը այսօրվա դրությամբ ապաժողովրդակայնացրել է միլիոնավոր տղաների և աղջիկների համար երբեմնի սիրելի Զորրո (Z!!!) նշանը և լրացուցիչ խնդիրներ է առաջացրել Քեթրին Zեթե Ջոնսի համար, որը Զորրոյի վերջին տարբերակում խաղացել է Անտոնիո Բանդերասի հետ։ Խորտակված է երբեմնի հայտնի բլյուզ-ռոք խմբի ZZ Top-ի համբավը։ Նույնիսկ ամենուր տարածված որոշիչ the հոդը, որի արտասանությունը նման է նույն տառին, վտանգի տակ է։
Բայց եկեք մի կող թողնենք կատակները, չնայած դրանք կրկին անգամ ընդգծում են բևեռացման խորությունը։ Կարելի է անվերջ հարցնել, թե ինչպես հասանք նման կյանքին։ Ինչու Ռուսաստանը և գրեթե մնացած ողջ աշխարհը հայտնվեցին տրամագծորեն տարբերվող դիրքերում, ինչպես աշխարհը սողաց առճակատման Ինչո՞ւ Ռուսաստանը և գրեթե մնացած աշխարհը հայտնվեցին տրամագծորեն տարբեր դիրքերում, ինչպես աշխարհը սուզվեց իր ինտենսիվությամբ Սառը պատերազմի առանձին դրվագների հետ համեմատելի խառնարանում: Ավելի ճիշտ Կարիբյան ճգնաժամի նման նրա սառցե ժամանակաշրջանների հետ։
Ինչ-որ մեկը կասի, որ դժբախտությանը ոչինչ չի կանխագուշակել։ Ինչ-որ մեկը, որ ընդհարումը անխուսափելի էր։ Ինստիտուցիոնալացված կոռուպցիան Ռուսաստանում ծաղկեց հետխորհրդային շրջանի առաջին իսկ օրերից՝ նոր մակարդակի հասցնելով կոմունիստական կաշառակերությունը։ Այն սրվեց լիբերալ և դեմոկրատական արժեքների խեղաթյուրված մեկնաբանությամբ, ինչը հանգեցրեց Արևմուտքից լիակատար կախվածության: Սկսած «Բուշի ոտքերից» (հավաբդեր, որոնք որպես մարդասիրական օգնություն մատակարարվում էին Բուշ Ավագի օրոք) մինչև Արժույթի Միջազգային Հիմնադրամի աստվածացումը, որը որոշեց ֆինանսական օգնության հաջորդ տրանշների ճակատագիրը: Ավելացրեք մոլեգնող հանցագործությունը, երկիրը կառավարած օլիգարխների (հայտնի «յոթ բանկիրների») անսահմանափակ ազդեցությունը, հարբեցող նախագահին, և նախապուտինյան Ռուսաստանի դիմանկարը պատրաստ է։ Ուստի, երբ Վլադիմիր Պուտինը սկսեց դանդաղ, բայց հաստատապես սեղմել պտուտակները՝ պետությանը վերադարձնելով իր գործառույթները, իսկ խորապես վիրավորված մարդկանց՝ արժանապատվության զգացումը, դա ընդունվեց խանդավառությամբ։ Եվ չնայած կոռուպցիան ոչ մի տեղ չէր գնացել, Արևմուտքն էլ դեմ չէր։ Արևմտյան գործընկերներին շատ ավելի հետաքրքրում էր Ռուսաստանում բիզնեսից մասնաբաժինները։ Այդ պահին ոչ ոք չգիտեր, որ պետականության կորուստով սպառնացող անառողջ գլորումից հետո ղեկը դասավորելով Կրեմլի նոր տերերը այնպիսի զառիթափ կամար կդնեն, որ իրենց նավը կվերցնի մնացած աշխարհի հետ ճակատային բախման ուղին։ Արևմուտքը (ոչ այն, որի զրահատեխնիկայի վրա «Z» է, այլ մյուսը՝ կոլեկտիվը) իրեն պահեց չափազանց անհետևողական։ Նախ պարզապես խույս տվեց Մոսկվայի արագ աճող ախորժակներից (ԱՄՆ-ի և Եվրոպայի ղեկավարները զբաղված էին Աֆղանստանով և Իրաքով, իսկ հետո այլ էքսպերիմետներով և հետո դրանց արդյունքում ի հայտ եկող էքսպերիմետներով), իսկ այնուհետև փորձեց սիրախաղը համադրել ճնշման և սպառնալիքների հետ։ Դա նման է կերոսինով կրակ մարելուն։
Բոլոր հեռավոր « Z-ի մասին ֆանտեզիաների» հետևում մենք մոռացանք հարմար զուգահեռների մասին։ Մաքս Բրուքսի վեպի հիման վրա Բրեդ Փիթի մասնակցությամբ «Աշխարհների պատերազմ Z» ֆիլմը էլ ավելի սարսափելի անունով «Համաշխարհային պատերազմ Z»-ի հետ։ Մի շփոթեք Թոմ Քրուզի մասնակցությամբ Հերբերտ Ուելսի «Աշխարհների պատերազմ»-ի հետ։ Իրադարձությունները զարգանում են անհասկանալի վիրուսի ի հայտ գալուց անմիջապես հետո, որը մարդկանց վերածում է զոմբիների՝ օժտված գերմարդկային ուժով, շրջում են սննդի և ճանապարհին իրենց զոմբիական բանակի համար նորակոչիկների որոնման մեջ: Շատ շուտով ամբողջ աշխարհը կբաժանվի երկու ճամբարի՝ մարդկանց և զոմբիների։ Երկու ճամբար. Ձեզ ոչինչ չի՞ հիշեցնում։ Եվ կար նաև վիրուս, չնայած COVID-19-ից մարդիկ զոմբիների չվերածվեցին։ Բայց Ռուսաստանում, կարծես թե, զոմբիների որոշ տարրեր երևում են։ Աայնտեղ այլևս չկան կիսատոններ, և ամենուր աշխատում է «բարեկամ կամ թշնամի» ճանաչման համակարգը, որ մոլորակի բնակչությանը դասակարգում է նրանց, ովքեր իրենց հետ են և նրանց, ովքեր դեմ են իրենց։ Մոռացել էի, որ նոր մեկնաբանությամբ ֆիլմը պետք է կոչվի «Աշխարհների հատուկ գործողություն Z»։
Ֆիլմի և գրքի բնօրինակ անվանումն է՝ «World War Z»: Անգլերենում 1-ին և 2-րդ համաշխարհային պատերազմները դա World War I և World War II են: Ինձ համար, օրինակ անհասկանալի է, թե ինչու ռուսները որոշեցին ռուսերեն այբուբենի «З»-ի և «В»-ի փոխարեն օգտագործել «Z» (և «V»-Արևելք) տառերի լատինական տարբերակը, չնայած նրան, որ այս դեպքում ավելի նպատակահարմար կլիներ սեփական տառերի օգտագործումը։ Բայց «Z»-ն անգլերեն այբուբենի վերջին տառն է։ Բացի զոմբիներին հիշատակելուց, ստեղծագործության վերնագիրը կարող է հուշել նաև, որ սա մարդկության պատմության մեջ վերջին համաշխարհային պատերազմն է։ Կամ որ «Z»-ն այս դեպքում փոխարինում է «3» թվին։ Մեզ մոտ բանը մինչև համաշխարհային պատերազմի չի հասել, և Աստծո օգնությամբ չի հասնի։ Բայց աշխարհների պատերազմն արդեն գնում է ամբողջ ընթացքով։ Ավելի ճիշտ՝ ռուսական աշխարհի պատերազմը մնացածի դեմ։
Ուզու՞մ եք կատակ: «Աշխարհների պատերազմ Z» ֆիլմի պրեմիերան, որն իր հայտնվելու պահին զոմբիների մասին ֆիլմերի պատմության մեջ ամենաթանկարժեք ֆիլմն էր, կայացել է ... Մոսկվայում։ Ֆիլմի պրեմիերայով բացվեց Մոսկվայի 35-րդ կինոփառատոնը։

АНАЛИТИКА  25 Апреля 2022 - 11:15
Вы верите в символизм, читатель? За последние несколько недель мы видели почти все мыслимые и немыслимые реинкарнации буквы «Z». Отношение к ней однозначно неоднозначное. Для противников вторжения России в Украину это символ агрессии и своего рода талисман черной магии. Это где-то 85% населения планеты. Для большинства жителей России, поддерживающих свое руководство и российскую армию, и немногих их сторонников по миру - это символ доблести и любви к Родине.
Такой вот казус. Вспоминая «Z», народ извлек из подвалов памяти и антресолей ассоциаций все, что можно, от эмблем военных формирований гитлеровской Германии до причудливого изгиба георгиевской ленточки. «Z» выкладывают на флешмобах и официально запрещают, кто-то проводит с «Z» автопробеги и митинги, а кто-то разбивает стекла и прокалывает шины автомобилям с этой буквой. Все в зависимости от того, где происходят события. В большинстве стран за почитание «Z» можно по физиономии схлопотать, не говоря уже о порицании, но в России она вызывает в основном радостно-приветственные эмоции. Российская армия, стремящаяся к «денацификации и демилитаризации» Украины, на сегодняшний день депопуляризировала когда-то любимый миллионами мальчишек и девчонок знак Зорро (Z!!!) и создала дополнительные проблемы Кэтрин Zете Джонс, которая в последнем варианте Зорро играла вместе с Антонио Бандерасом. Загублена репутация когда-то популярной блюз-рок группы ZZ Top. Даже вездесущий определенный артикль the, произношение которого напоминает ту самую букву, в опасности.
Но оставим шутки, хотя они еще раз подчеркивают глубину поляризации. Можно до бесконечности вопрошать, как мы дошли до жизни такой. Почему Россия и почти весь остальной мир оказались на диаметрально отличных позициях, как мир сполз в кратер противостояния, по накалу сравнимого с единичными эпизодами холодной войны. Вернее, с ее ледниковыми периодами типа Карибского кризиса.
Кто-то скажет, что ничто не предвещало беды. Кто-то - что столкновение было неизбежным. Институционализированная коррупция расцвела в России с первых дней послесоветского периода, выводя на новый уровень коммунистическое мздоимство. Это усугублялись извращенным толкованием либеральных и демократических ценностей, что привело к полной зависимости от Запада. Начиная с «ножек Буша» (куриные окорочка, поставлявшиеся в качестве гуманитарной помощи при Буше-старшем) до обожествления МВФ, который решал судьбу очередных траншей финансовой помощи. Добавьте разгул преступности, неограниченное влияние руливших страной олигархов (знаменитая «семибанкирщина»), президента-пьяницу, и портрет допутинской России готов. Поэтому, когда Владимир Путин начал медленно, но верно закручивать гайки, возвращая государству его функции, а глубоко уязвленному народу - чувство достоинства, это было воспринято с воодушевлением. И хоть коррупция никуда не делась, не возражал и Запад. Западных партнеров гораздо больше интересовали финансовые дивиденды от бизнеса в России. На тот момент никто не знал, что, выравнивая штурвал после нездорового крена, грозящего потерей государственности, новые хозяева Кремля заложат такую крутую дугу, что их корабль возьмет курс на лобовое столкновение с остальным миром. Запад (не тот, который «Z» на бронетехнике, а другой - коллективный) повел себя весьма непоследовательно. Вначале просто отмахивался от быстро растущих аппетитов Москвы (заняты были лидеры США и Европы Афганистаном и Ираком, а потом и другими экспериментами и появившимися в их результате экскрементами), а затем пытался сочетать заигрывание с давлением и угрозами. Все равно что тушить пожар керосином.
За всеми дальними «фэнтези о Z» мы забыли о подходящей параллели. Фильм «Война миров Z» с Брэдом Питтом по роману Макса Брукса с еще более страшным названием «Мировая война Z». Не путайте с «Войной миров» по Герберту Уэллсу с Томом Крузом! События развиваются сразу после появления непонятного вируса, превращающего людей в наделенных нечеловеческой силой зомби, рыщущих в поисках пропитания и по ходу - новых рекрутов для свой зомбоармии. Очень скоро весь мир будет поделен на два лагеря - людей и зомби. Два лагеря. Ничего не напоминает? И вирус тоже был, хотя от COVID-19 люди в зомби не превращались. А вот в России, похоже, определенные элементы зомбирования прослеживаются. Там уже нет полутонов и вовсю работает система распознавания «свой-чужой», классифицирующая население планеты на тех, кто с ними и кто против них. А, я забыл, что в новой трактовке фильм должен называться «Спецоперация миров Z».
Название фильма и книги в оригинале — «World War Z». В английском языке 1-я и 2-я мировые войны это World War I и World War II. Мне, например, непонятно, с чего русские решили использовать латинский вариант букв «Z» (и «V» – Восток) вместо «З» и «В» русского алфавита при том, что в данном случае  использование собственных букв было бы более уместным. Но «Z» – это последняя буква английского алфавита. Помимо отсылки к зомби, название произведения также может намекать на то, что это последняя мировая война в истории человечества. Или что «Z» в данном случае заменяет цифру «3». У нас до мировой войны не дошло, и, с Божьей помощью, не дойдет. Но война миров уже идет полным ходом. Вернее, война русского мира против остального.
Хотите прикол? Премьера «Войны миров Z», который на момент появления был самым дорогим в истории фильмом о зомби, состоялась в…Москве. Фильм открыл 35-й Московский фестиваль.