«Երևանում բողոքի ցույցերը շարունակվում են, բայց իշխանափոխության չեն բերի»
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ Սահմանամերձ համագործակցության ասոցիացիայի առաջատար վերլուծաբան, ռուսաստանցի փորձագետ Սերգեյ Բորովիկովի հետ։
—Սերգեյ Եվգենևիչ, Ձեր կարծիքով, Մոսկվայում Փաշինյանի և Պուտինի ապրիլյան հանդիպումից հետո առաջընթացներ կլինեն արդյո՞ք հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում։
—Կա փոխադարձ շահագրգռվածություն հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների նորմալացման հարցում, բայց առայժմ դժվար է արմատական բեկումներ ակնկալել։ Այդ գործընթացի առաջխաղաղցման հետ ամեն ինչ բարդ է, և Ռուսաստանը, ինչպես ինձ թվում է, քիչ բան կարող է անել։
—Միթե՞ Բաքվի և Երևանի միջև տարաձայնությունների վերացումը Ռուսաստանի շահերի օգտին չէ։
—Անկասկած։ Ռուսաստանի շահերի օգտին է իրավիճակի կայունակցումը և հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների նորմալացումը, որպեսզի պահպանի Հարավային Կովկասում իր ներկայությունը, որպես տարածաշրջանում Թուրքիայի ազդեցությունը զսպելու գործոն։
—Նորմալացումը առջին հերթին հարկավոր է Հայաստանին։ Դուք ինչպե՞ս եք գնահատում տվյալ պահին իրավիճակը այդ երկրում։
—Հայաստանը գտնվում է ծայրահեղ խոցելի վիճակում՝ տրանսպորտային մեկուսացման մեջ, ինչը անհանգստացնում է Ռուսաստանին այնքան, որքան անհրաժեշտ է այնտեղ իր ռազմաբազային ինչ-որ կերպ աջակցելու համար։ Այսպիսով, Հայաստանում իրավիճակը շատ ավելի վատ է, նա պարենային մատակարարման կարիք ունի, հատկապես հաշվի առնելով, որ գալիք տարում պարենային համաշխարհային ճգնաժամ է սպասվում, նրան անհրաժեշտ է մուտք դեպի էներգետիկ ռեսուրսներ, նրան անհրաժեշտ է երկարացնել ատոմակայանի շահագործումը, անհրաժեշտ է նավթ և գազ, որպեսզի ինչ-որ կերպ աջակցի տնտեսությանը, նկատի ունեմ, այսինքն նրան շատ բան է պետք:
—Ղարաբաղի հարցով Հայաստանի ղեկավարության քաղաքականության և ընդհանրապես Բաքվի հետ բանակցություններին դեմ ուղղված Երևանում բողոքի ցույցերը ցույց են տալիս, որ այնտեղ դեռևս չեն հաշտվել առկա իրողությունների հետ։ Կա արդյո՞ք Հայաստանում պետական հեղաշրջման հավանականություն։
—Բանը նրանում է, որ Հայաստանում անկայությունը այժմ սկզբունքայնորեն հանձնարարվում է արտաքին դերակատարների կողմից, որոնց այդ անկայունությունը ծայրահեղ հարկավոր է, որպեսզի նման ձևով փորձել Ռուսաստանին դուրս մղել տարածաշրջանից։ Դրանում շահագրգռված են Անգլիան և ԱՄՆ-ը։ Բողոքի ցույցեր կլինեն, բայց հազիվ թե դա հանգեցնի Հայաստանում իշխանափոխության։ Բայց ասպես ասենք. ակտիվ արտաքին աջակցության պայմաններում իշխանափոխություն հնարավոր է, բայց տվյալ դեպքում դա տեխնիկապես բարդ է։ Հետևաբար ներքին հակամարտությունը արհեստականորեն կբռնկվի և կաջակցվի։ Բայց Ռուսաստանի խնդիրը տվյալ փուլում, իմ պատկերացմամբ, զսպել իրավիճակը, և չթողնել, որպեսզի վերաճի լուրջ ապակայունացման գործընթացի, որում նա շահարգռգռված չէ։
—Ձեր կարծիքով, հայ-ադրբեջանական բանակցություններում Եվրոպայի ակտիվացումը ցուցադրում է Ռուսաստանի մոտից նախաձեռնությունը զավթելու ձգտում, թե՞ այնուամենայնիվ Հին աշխարհը իրոք փորձում է վերջակետ դնել այդ հակամարտության վրա։
—Իմ կարծիքով, Եվրոպան զբաղվում է բոլորովին ոչ իր գործով։ Այժմ նա ունի մի կույտ գլխացավանք, ներքին և արտաքին խնդորներ։ Եվրոպան ոչ մի իմաստով ի վիճակի չէ լուծել Երևանի առանցքային խնդիրները, ո՛չ անվտանգության հարցերում, ո՛չ ռազմատեխնիկական ոլորտում, ո՛չ ատոմակայանի շահագործման ժամկետը երկարացնելու և վառելիքով ապահովելու միջոցով էներգառեսուրսների մատակարարման մեջ և այլն։ Եվրոպան չի կարող սեփական շուկան ներկայացնել հայկական ապրանքների իրացման համար, քանի որ այն փակ է պրոտեկցիոնիստական միջոցներով, իսկ Հայաստանի և Եվրոպայի միջև տրանսպորտային և լոգիստիկ կապը բարելավելու մեծ կարիք ունի։ Եվրոպան չի կարող Հայաստանին պարարտանյութ մատակարարել, որում ինքն էլ է մեծ դեֆիցիտ զգում։ Այս իմաստով, այս բանակցությունների միակ գործնական արժեքը կայանում է նրանում, որ փորձ է արվում դուրս մղել ՌԴ-ն և նրան քաղաքական և դիվանագիտական ճակատում մեկուսացնել արտաքին սահմանի ողջ երկայնքով: Կարծում եմ, որ այս քաղաքականությունն անհաջող է լինելու, քանի որ Եվրոպան այս պահին խելամիտ ու բովանդակալից որևէ բան ցույց տալ չի կարող։ Բայց այս ամենը սնվում է արտաքին դերակատարների կողմից:
Կարծում եմ, որ այժմ Մեծ Բրիտանիան կտրուկ կակտիվացնի իր ջանքերը Ռուսաստանի դեմ արտաքին քաղաքական խաղում, և մենք ինչ-որ կերպ ավանդաբար կվերադառնանք Ռուսաստանի դեմ Անգլիայի մեծ պատերազմի սխեմային, ինչպես դա եղել է 19-րդ և 20-րդ դարի սկզբին։ Եվրոպան այս իրավիճակում չունի ինքնուրույն քաղաքականություն և ինքնասպան հնազանդությամբ լսում է ամերիկացիներին։
— Դուք ասացիք, որ թերահավատորեն եք տրամադրված Բաքվի եւ Երևանի միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման առնչությամբ... Եվ այնուամենայնիվ, ինչո՞ւ։
—Այո: Հայ-ադրբեջանական խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման առնչությամբ ես թերահավատորեն եմ տրամադրված։ Չափազանց շատ արտաքին խաղացողներ են շահագրգռված անկայունության օջախի պահպանմամբ: Ուստի այս պահին դժվար է նման ամուր երկարաժամկետ խաղաղություն կառուցելը և պարզ չէ, թե ինչպես։ Օրինակ, Ռուսաստանը և Ճապոնիան մինչև այժմ չունեն խաղաղ պայմանագիր, և Կուրիլների վերաբերյալ որոշ հավակնություններ են հնչում, բայց դա չի խանգարում համեմատաբար կառուցողական համագործակցել և ժամանակ առ ժամանակ վիճել։ Այսինքն խաղաղության մասին պայմանագիրը չի հանդիսանում խիստ պարտադիր ընթացակարգ։
—Կարող է արդյո՞ք Հայաստանը անդամակցել ՌԴ-ի և Բելառուսի Միութենական պետությանը։
—Ռուսաստանի Դաշնության և Բելառուսի Միութենական պետությանը անդամակցելու Հայաստանի հեռանկարներն ինձ խիստ կասկածելի են թվում առաջիկա հինգ տարում ընդհանուր արտաքին քաղաքական կոնֆիգուրացիայի առումով։ Հայաստանը, մի կողմից, ներքուստ պատրաստ չէ դրան։ Սա անհարմար է լոգիստիկայի և տարանցման առումով։ Առավել ևս, նման սխեման ոչ թե կլուծի, այլ խնդիրներ կավելացնի։ Դա կարող է ռացիոնալ լինել ոչ շուտ, քան 10-15 տարի հետո։
—Վերջերս տեղեկատվություն է շրջանառվել, որ Ռուսաստանը դադարեցրել է Հայաստանին սպառազինության մատակարարումները։ Արդյո՞ք այդպես է։
—Այդ առնչությամբ ես կոնկրետ տեղեկատվություն չունեմ։ Սակայն ընդհանուր դատողությունից կարող եմ ենթադրել, որ բոլոր քիչ թե շատ նուր սպառազինությունը գնում է Ուկրաինայում հատուկ գործողության համար։ Ռուսաստանը Հայաստանի համար ժամանակ չունի։ Իսկ հնացած մետաղի ջարդոնը Ռուսաստանից Հայաստան տեղափոխելը բարդ լոգիստիկայի հաշվառմամբ, պարզապես անիմաստ է։

«Протесты в Ереване продолжатся, но не приведут к смене власти»
- Сергей Евгеньевич, как вы считаете, будут ли подвижки в вопросе нормализации армяно-азербайджанских отношений после апрельской встречи Пашиняна и Путина в Москве?
- Есть взаимный интерес в вопросе нормализации армяно-азербайджанских отношений, но радикальных прорывов пока сложно ожидать. С продвижением этого процесса все сложно и Россия, как мне кажется, мало что может сделать.
- Разве устранение разногласий между Баку и Ереваном не в интересах России?
- Несомненно. В интересах России стабилизация ситуации и нормализация армяно-азербайджанских отношений, чтобы сохранить свое присутствие на Южном Кавказе как фактор сдерживания влияния Турции в регионе.
Нормализация в первую очередь нужна самой Армении. Как вы оцениваете положение в этой стране на данный момент?
- Армения находится в крайне уязвимой позиции, транспортной изоляции, которая собственно Россию беспокоит настолько, насколько ей нужно как-то поддерживать там свою военную базу. Таким образом, в Армении ситуация гораздо хуже, ей необходимо снабжение продовольствием, особенно учитывая, что в ближайший год ожидается глобальный продовольственный кризис, ей нужен доступ к энергоресурсам, ей нужно продлить работу атомной станции, нужны нефть и газ, чтобы как-то поддерживать экономику, то есть ей много чего нужно.
- Протесты в Ереване, направленные против политики руководства Армении по Карабаху и в целом против переговоров с Баку, показывают, что там все еще не смирились с наступившими реалиями. Есть ли вероятность государственного переворота в Армении?
- Дело в том, что нестабильность в Армении сейчас принципиально задается внешними игроками, которым эта нестабильность крайне нужна, чтобы пытаться таким образом выдавить Россию из региона. В этом заинтересованы Англия и США. Протестные акции будут, но вряд ли это приведет к смене власти в Армении. Но скажем так: при активной внешней поддержке сместить власть возможно, но в данной ситуации это технически сложно. Поэтому внутренний конфликт будет искусственно разжигаться и поддерживаться. Но задача России на данном этапе, как мне представляется, удержать ситуацию, и не дать ей перерасти в серьезные дестабилизирующие процессы, в которых она не заинтересована.
- Как вы считаете, активизация посредничества Европы в армяно-азербайджанских переговорах показывает ее стремление перехватить инициативу у России, или все же Старый свет дейтсвительно пытается  поставить точку в этом противостоянии?
- С моей точки зрения, Европа занимается совершенно не своим делом. Сейчас у нее куча своей головной боли, проблем внутренних и внешних. Ни в каком смысле Европа не способна решить ключевые проблемы Еревана, ни в вопросах безопасности, ни в военно-технической сфере, ни в снабжении энергетическими ресурсами путем продления ресурса атомной станции и снабжения ее топливом и прочее. Европа не может предоставить армянским товарам свой рынок сбыта, поскольку он закрыт протекционистскими мерами, а транспортно-логистическая связанность Армении с Европой оставляет желать лучшего. Европа не может снабдить Армению удобрениями, в которых сама испытывает жесткий дефицит. В этом смысле единственная практическая ценность этих переговоров заключается в попытке выдавить РФ и изолировать ее в политико-дипломатическом фронте по всей внешней границе. Я думаю, что эта политика будет неудачной, так как ничего разумного и содержательного на данный момент Европа показать не может. Но подогревается все это внешними игроками.
Полагаю, сейчас свои усилия резко активизирует Великобритания во внешнеполитической игре против России, и мы как-то традиционно вернемся к схеме большой войны Англии против России, как это было в 19-м и в начале 20-го века. Европа в данной ситуации самостоятельной политики не имеет и самоубийственно слушается американцев.
- Вы сказали, что скептически настроены по поводу подписания Баку и Ереваном мирного соглашения… И все же, почему?
- Да. По поводу подписания армяно-азербайджанского мирного соглашения я настроен скептически. Слишком много внешних игроков заинтересовано в поддержании очага нестабильности. Поэтому такой прочный долгосрочный мир на данный момент построить сложно и не понятно, как. К примеру, у России с Японией до сих пор нет мирного договора, и какие-то претензии по Курилам озвучиваются, но это не мешает относительно конструктивно сотрудничать и временами конфликтовать. То есть договор о мире не является строго обязательной процедурой.
- Может ли Армения вступить в Союзное государство РФ и Беларуси?
- Перспективы вступления Армении в Союзное государство РФ и Беларуси представляются мне в ближайшей пятилетке крайне сомнительными по общей внешнеполитической конфигурации. С одной стороны, к этому не готова Армения внутриполитически. Это неудобно и в плане логистики и транзита. Более того, такая схема прибавит проблем, нежели их решит. Это может быть рационально не ранее чем через 10-15 лет.
- Недавно проходила информация, что Россия приостановила поставки вооружения Армении. Так ли это?
- У меня нет конкретной информации по этому поводу. Но из общих соображений могу предположить, что все более или менее новое вооружение идет на спецоперацию в Украине. России не до Армении. А возить устаревший металлолом в Армению, с учетом сложности логистики, просто бессмысленно.