«Փոխադարձ աջակցությունը Վրաստանին և Ադրբեջանին ապահովում է երկարաժամկետ համագործակցություն»
— Այցով Ադրբեջանում է գտնվում Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարը։ Այդ կապակցությամբ մեր առաջին հարցը. ինչպե՞ս եք գնահատում ադրբեջանա-վրացական հարաբերությունների մակարդակը։
—1991 թվականին անկախություն ձեռք բերելուց հետո, Վրաստանը և Ադրբեջանը պահապանում են բարեկամական և ռազմավարական փոխհարաբերություններ՝ հատկապես այսպես կարել է սահմանել մեր փոխհարաբերությունների մակարդակը։
Եթե մեր միասնությունը չլիներ, ապա մեր երկրները կգնային ուրիշ, զարգացման ոչ այնքան դրական ուղիով։ Փոխադարձ աջակցությունը Վրաստանին և Ադրբեջանին ապահովում է երկարաժամկետ համագործակցություն։ Ընդ որում նաև, Բաքվի և Թբիլիսիի միջև երբեք լուրջ խնդիրներ չեն եղել և դա շատ կարևոր է։ Հետխորհրդային տարածքում ոչ բոլոր երկրների մոտ կան նման վստահելի հարաբերություններ։
—Պաշտոնական Թբիլիսիի արտաքին քաղաքական ուղին։ Դուք ի՞նչ կարող եք ասել այդ մասին։ Եվ ի՞նչ է անում Վրաստանը, որպեսզի վերականգնի իր տարածքային ամբողջականությունը։
—Ներկայիս իշխանության մոտ արտաքին քաղաքական գործունեության մեջ պահպանվում է Վրաստանի տարածքում հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման ուղին։ Ինչպես հայտնի է, երկար տարիների ընթացքում Վրաստանը ենթարկվել է Ռուսաստանի կողմից ագրեսիայի, սկսած 1989 թվականից, երբ Կրեմլը հրահրեց Աբխազիայի հետ հակամարտության սկիզբը։
Վրաստանի բոլոր կառավարությունները՝ սկսած 1993 թվականից առ այսօր՝ անցկացնում են օկուպացված տարածքները խաղաղ վերադարձնելու քաղաքականություն։ Մենք պետք է և՛ օսերին, և՛ աբղազներին ցույց տանք, որ նրանք այլ ճանապարհ չունեն, բացի իրենց ապագայի, իրենց զարգացման համար միավորվել վրացիների հետ։ Խորհրդային իշխանության ժամանակ աբխազները և օսերը Վրաստանում ունեին բոլոր հնարավորությունները, ինչպես մշակութային, այնպես էլ քաղաքական առումով։ Իսկ Ռուսաստանը օգտագործեց օսերի և աբխազների հետադիմական ուժերին և նրանց գրգռեց վրացիների դեմ։
Մենք պետք էա պրենք միասին, այլ ճանապարհ մենք չունենք։ Ոչ ոք չի ասում, որ աբխազները և օսերը պետք է հեռանան այդ տարածքներից։ Այդ անջատողական կազմավորումներին ճանաչել են ընդամենը 4 պետություն, այո և այն էլ շատ կասկածելի համբավով։ Աբխազիայում տեղակայվել են 20 հազարանոց ռուսական զորքեր։ Այնտեղ ընթանում է նպատակաուղղված ռուսականացում, Ռուսաստանը ձգտում է այնտեղ բնակեցնել ռուսական զորքեր, իսկ աբխազները չեն կարող դա չնկատել։
Եթե աբխազները և օսերը ուզում են փրկել իրենց ազգերին, նրանք պետք է ապրեն Վրաստանի հետ և խաղաղ գոյակցեն մի պետության մեջ։
—Օսերի և աբխազների հետ պատերազմը շատ արյունոտ է եղել։ Դուք ասում եք, որ բոլոր երք ժողովուրդները պետք է ապրեն միասին։ Իսկ վրացիները կարող են արդյո՞ք աբխազներին և օսերին ներել այդ դաժանությունը։
—Օրերս Թբիլիսիում կայացել է վրացական ամսագրի շնորհանդեսը, որը 1975 թվականից հրատարակվում էր Սուխումիում, իսկ այնուհետև սկսեց հրատարակվել Թբիլիսիում։ Այնտեղ հրավիրվել էր «Գումբաթ» ֆոլկլորային խումբը, որը վրացական ֆոլկլորի հետ միասին կատարում էր նաև աբխազական երգեր։ Սուխումիի պետհամալսարանում կա աբխազագիտության ֆակուլտետ, որտեղ դասավանդում են աբխազերեն լեզու և գրականություն, Վրաստանում հանրային ալիքներով հաղորդումները անցկացվում են այդ թվում նաև աբխազերեն և օսերեն լեզուներով։
Բացի դրանից, մենք հարգում ենք Վրաստանում ապրող բոլոր ազգություններին, և ձգտում ենք բոլորի հետ վերաբերվել, ինչպես հավասարների հետ։ Մենք ձեռք ենք մեկնում, ինչպես օսերին, այնպես էլ աբխազներին, կարևորը, որպեսզի այդ ձեռքը չմնա օդում կախված։
—Ինչպիսի՞ մակարդակի են ներկայիս վրացա-ուկրաինական փոխհարաբերությունները։
—Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների սկզբից Վրաստանը անհապաղ հայտարարեց Կիևին մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու վերաբերյալ։ Ողջ Վրաստանով մեկ հավաքվել է ավելի քան 100 տոննա բեռ։ Միայն արևելյան Վրաստանում հավաքագրվել և ավտոմոբիլային տրանսպորտով ուղարկվել է մոտ 80 տոննա բեռ։ Ակտիվորեն ներգրավված են և՛պետական պաշտոնյաները, և՛մասնավոր հատվածը, և՛ բնակչությունը։ Այս գործընթացը կշարունակվի այնքան ժամանակ, քանի դեռ մեր ուկրաինացի բարեկամները օգնության կարիք ունեն։
Պարենամթերքի և հագուստեղենի հետ միասին մարզերում հավաքվել էր նաև դեղամիջոցներ։ Հումանիտար առաքելության շրջանակներում Փոթիում անցկացվում է մթերքների տեսակավորման գործընթաց։ Նավահանգստային քաղաքում բեռնվում են Արևմտյան Վրաստանից ուղարկված օգնությամբ։
Բացի դրանից, մենք սկսել էինք ուկրաինացի քաղաքացիներին ընդունել ոչ թե 2022 թվականի փետրվարի 24-ից, այլ դեռևս այն ժամանակներից, երբ օկուպացվել էին Դոնեցկի և Լուգանսկի մարզերը։ Նրանք օգտվում են արտոնություններից, նրանց համար գործում է երկրի մասշտաբով անվճար երթևեկություն, նրանց համար գործում է գրանցման դյուրացված ընթացակարգ, արտոնություններ ուսման հարցում։
Իսկ այն, որ Կիևի և Թբիլիսիի միջև եղել է որոշակի սառեցում, կարծում եմ, որ այն եղել է մի տեսակ թերություն։ Վրաստանի խորհրդարանակաները խոսնակի ղեկավարությամբ այցելեցին Ուկրաինա, կողմերը եկել են համաձայնության և բոլոր լարված պահերը վերացվել են, այնպես որ խնդիրը լիովին սպառված է։
- Վրաստանը կարո՞ղ է ճնշում սպասել Ռուսաստանից՝ հետխորհրդային տարածքում վերջին իրադարձությունների ֆոնին։
—Դա հարկ է դիտարկել ոչ միայն այժմ, այլ նաև վերջին ժամանակների ընթացքում, Աբխազիաում և Օսեթիայում հակամարտությունների ամենասկզբից։ Ամեն ինչ դեպի դա է գնում։ Հետևաբար մենք ձգտում ենք բանակցություններ անցկացնել աբխազների և օսերի հետ, որպեսզի դա թույլ չտալ։
Ռուսաստանը ունի մի նպատակ՝ ամրապնդվել Հարավային Կովկասի տարածքում, խախտել մեր բարիդրացիական և բարեկամական հարաբերությունները։ Բայց Ուկրաինայի հետ պատերազմում պարտությունից հետո, ինչպես նաև պատժամիջոցների ճնշման հետևանքով Մոսկվան կթուլանա և արդեն չի կարողանա ոչ ոքի վնասել։
—Դուք ինչպե՞ս եք գնահատում Բաքվի կողմից ղարաբաղյան հակամարտության լուծումը։
—Միայն դրականորեն։ Մենք վրացիներս միշտ ասել ենք, որ Ղարաբաղը Ադրբեջան է, մենք միշտ աջակցել ենք Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը։ Այն իրադարձությունները, որոնք 2020 թվական աշնանը տեղի ունեցան Ղարաբաղում, մեզ նույնպես ոգևորել են։ Հույս ունեմ, որ մենք նույնպես մոտ ժամանակներում կկարողանանք վերադարձնել մեր կորցրած տարածքները՝ խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով։ Ես չեմ սիրում «տարածքային ամբողջականություն» հասկացողությունը, քանի որ այդ հասկացողությունը սահմանում են կայսրություններ, ես ավելի շատ նախապատվություն եմ տալիս «մեր հինավուրց տարածքները» արտահայտությանը։
Այն, որ Բաքուն հասել է նման փայլուն հաղթանակի՝ դա ինչպես Հեյդար Ալիևի, այնպես էլ Իլհամ Ալիևի վաստակն է, որը երկար տարիների ընթացքում նպատակաուղղված գնացել է դեպի իր նպատակը։ Դա ադրբեջանական ժողովրդի մեծ վաստակն է։ Բաքուն կարող էր Հայաստանի հետ պայմանավորվել հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով լուծելու մասին, բայց որոշակի արտաքին ուժերը և հատկապես Ռուսաստանում, միշտ խանգարել են դրան։ Բացի բանակի և տնտեսության զարգացմանը, Բաքվին օգնել է նաև Թուրքիայի կողմից նշանակալից աջակցությունը։ Դրանից հետո Ռուսաստանը չկարողացավ խանգարել։ Ես իսկապես հույս ունեմ, որ շուտով կկարողանամ այցելել Շուշա և իմ աչքերով տեսնել Ղարաբաղի մարգարիտը։
—Վրաստանը ավելի մոտեցավ արդյո՞ք ՆԱՏՕ-ին և ԵՄ-ին։
—Ոչ ոք չգիտի, թե վաղը ինչ է լինելու։ Վրաստանը չունի այնպիսի հարուստ տնտեսական պաշարներ, ինչպես Ադրբեջանը, ուստի Վրաստանի դրական տնտեսական զարգացումը կախված է ԵՄ-ին անդամակցելուց։
Ինչ վերաբերոմ է ՆԱՏՕ-ին, ապա մենք այն դիտարկում ենք, որպես պաշտպանության վահան Ռուսաստանի կողմից ագրեսիայի համար։ Կարող է ՆԱՏՕ-ն ուկրաինական իրադարձություններից հետո վերակազմավորվել։
—Ձեր կանխատեսումնե՞րը մեր տարածաշրջանի մոտակա ապագայի առնչությամբ։
—Կովկասում ջուրը պղտորում է միայն մի երկիր և դա Ռուսաստանն է։ Նա գործում է «Բաժանիր և տիրիր» սկզբունքով, իրար դեմ է հրահրում հայերին և ադրբեջանցիներին, վրացիներին, աբխազներին և օսերին։ Մեր երկրները դատապարտված են խաղաղության և բարեկամության։ Եվ վրացա-ադրբեջանական հարաբերությունները պետք է օրինակ դառնան բոլոր երկրների համար։

«Взаимная поддержка обеспечивает Грузии и Азербайджану долгосрочное сотрудничество»
- В Азербайджане находится с визитом министр иностранных дел Грузии. В связи с этим наш первый вопрос: как вы оцениваете уровень азербайджано-грузинских отношений?
- После обретения государственной независимости в 1991 году Грузия и Азербайджан сохраняют дружественные и стратегические взаимоотношения - именно так можно обозначить уровень наших взаимоотношений.
Если бы нас не было друг у друга, то наши страны пошли бы по другому, не очень положительному пути развития. Взаимная поддержка обеспечивает Грузии и Азербайджану долгосрочное сотрудничество. К тому же, между Баку и Тбилиси никогда не было серьезных проблем и это очень важно. Не у всех стран на постсоветском пространстве такие доверительные отношения.
- Внешнеполитический курс официального Тбилиси. Что вы можете сказать об этом? И что делает Грузия, чтобы восстановить свою территориальную целостность?
- У нынешней власти во внешнеполитической деятельности сохраняется курс на мирное урегулирование конфликтов на территории Грузии. Как вам известно, на протяжении многих лет Грузия подвергалась агрессии со стороны России, начиная с 1989 года, когда Кремль спровоцировал начало конфликта с Абхазией.
Все правительства Грузии - с 1993 года и по сегодняшний день - проводят политику мирного возвращения оккупированных территорий. Мы должны показать и осетинам, и абхазам, что у них нет иного пути, кроме как объединиться с грузинами для своего будущего, для развития нации. При советской власти абхазы и осетины имели в Грузии все возможности как в культурном, так и в политическом отношении. А Россия использовала реакционные силы осетин и абхазцев и натравила их на грузин.
Мы должны жить вместе, иного пути нам не дано. Никто не говорит, что абхазы и осетины должны уехать с этих территорий. Эти сепаратистские образования признали лишь 4 государства, да и те с очень сомнительной репутацией. В Абхазии дислоцированы российские войска численностью в 20 тысяч человек. Там идет целенаправленное обрусение, Россия пытается расселить там российские войска, и абхазы не могут не заметить этого.
Если абхазы и осетины хотят спасти свои нации, они должны жить с Грузией и мирно сосуществовать в одном государстве.
- Война с осетинами и абхазами была очень кровопролитной. Вы говорите, что все три народа должны жить вместе. А смогут ли грузины простить абхазам и осетинам ту жестокость?
- На днях в Тбилиси состоялась презентация грузинского журнала, который с 1975 года издавался в Сухуми, а затем стал издаваться в Тбилиси. Туда была приглашена фольклорная группа «Гумбаты», которая вперемешку с грузинским фольклором исполняла и абхазские песни. В Сухумском госуниверситете есть факультет по абхазологии, где преподают абхазский язык и абхазскую литературу, в Грузии на общественных каналах передачи ведутся в том числе на абхазском и осетинском языках.
Кроме этого, мы уважаем все национальности, проживающие в Грузии, и стараемся ко всем относиться как к равным. Мы протягиваем руку как осетинам, так и абхазам, главное, чтобы эта рука не зависла в воздухе.
- На каком уровне нынешние грузино-украинские взаимоотношения?
- После начала военных действий в Украине Грузия незамедлительно объявила об оказании гуманитарной помощи Киеву. По всей Грузии собрано более 100 тонн грузов. Только в восточной Грузии было мобилизовано и отправлено автотранспортом около 80 тонн грузов. Активно задействованы и государственные лица, и частный сектор, и население. Этот процесс будет продолжаться до тех пор, пока наши украинские друзья нуждаются в помощи.
Наряду с продуктами и одеждой в регионах были собраны медикаменты. В рамках гуманитарной миссии в Поти идет процесс сортировки продуктов. Грузовики загружаются в портовом городе помощью, присланной из Западной Грузии.
Кроме того, мы начали принимать украинских граждан не с 24 февраля 2022 года, а еще с тех пор, когда были оккупированы часть Донецка и Луганска. Они пользуются льготами, для них действует бесплатный проезд по стране, для них действует упрощенная процедура регистрации, льготы в обучении.
А то, что имело место некое охлаждение между Киевом и Тбилиси, я думаю, что это была своеобразная недосказанность. Грузинские парламентарии во главе со спикером посетили Украину, стороны пришли к согласию и были устранены все напряженные моменты, так что проблема полностью исчерпана.
- Стоит ли Грузии ожидать давления со стороны России в свете последних событий на постсоветском пространстве?
- Это следует рассматривать не только сейчас, но и в течение последнего времени, с самого начала конфликта в Абхазии и Осетии. Все идет к этому. Поэтому мы стараемся вести переговоры с абхазами и осетинами, чтобы этого не допустить.
У России одна цель - укрепиться на территории Южного Кавказа, нарушить наши добрососедские и дружественные отношения. Но после поражения России в войне с Украиной, а также в результате давления санкций Москва ослабнет и уже не сможет никому навредить.
- Как вы оцениваете решение Баку Карабахского конфликта?
- Только положительно. Мы, грузины, всегда говорили, что Карабах - это Азербайджан, мы всегда поддерживали территориальную целостность Азербайджана. Те события, которые произошли в Карабахе осенью 2020 года, воодушевили и нас. Надеюсь, что мы тоже в скором времени сможем вернуть наши утраченные территории путем мирных переговоров. Я не люблю понятие «территориальная целостность», ибо это понятие устанавливают империи, я больше предпочитаю выражение «наши исконные территории».
То, что Баку добился такой блестящей победы, - заслуга как Гейдара Алиева, так и Ильхама Алиева, который в течение многих лет целенаправленно шел к своей цели. Велика заслуга азербайджанского народа. Баку мог бы договорится с Арменией о решении конфликта мирным путем, но определенные внешние силы и особенно Россия всегда мешали этому. Кроме развитой армии и экономики, Баку помогла и значительная поддержка со стороны Турции. После этого Россия уже не могла помешать. Я очень надеюсь в скором времени посетить Шушу и увидеть своими глазами жемчужину Карабаха.
- Стала ли Грузия ближе к НАТО и ЕС?
- Никто не знает, что завтра будет. У Грузии нет таких богатых экономических ресурсов, как у Азербайджана, поэтому позитивное экономическое развитие Грузии зависит от вступления в ЕС.
Что касается НАТО, то мы рассматриваем его как щит для агрессии со стороны России. Может НАТО переформируется в другую организацию после украинских событий.
- Ваши прогнозы касательно ближайшего будущего нашего региона?
- На Кавказе воду мутит только одна страна и это Россия. Она действует по принципу «Разделяй и властвуй», стравливает армян и азербайджанцев, грузин, абхазов и осетин. Наши страны обречены на мир и дружбу. И грузино-азербайджанские отношения должны стать примером для всех стран.