Ատելության անատոմիա. ինչու՞ է Ռուսաստանում և Հայաստանում հակասեմիտիզմի կամայականություն
Նախօրեին ժամանակակից դիվանագիտիւթյան մեջ տեղի ունեցավ մինչև այժմ չտեսնված դեպք՝ Իսրայելի վարչապետ Նաֆտալի Բենեթի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը իր զրուցակցի առջև ներողություն է խնդրել՝ ՌԴ-ի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հրեաների մասին արտահայտության համար։«The Jerusalem Post»-ի տվյալներով Իսրայելի վարչապետը ընդունել է ներողությունը և Կրեմլի ղեկավարին շնորհակալություն է հայտնել պարզաբանման համար։
Թվում է, թե դրանով Ռուսաստանի և Իսրայելի միջև հասունացող սկանդալի վրա կարելի էր վերջակետ դնել։ Եթե չլինեին միաժամանակ մի քանի «բայց»-եր
Նախ և առաջ, ուշադրություն է գրավում այն, թե հատկապես ով է հանդես եկել այդչափ սադրիչ հայտարարությամբ, որը քիչ էր մնում հանգեցնել Մոսկվայի և հրեական պետության միջև հարաբերությունների հերթական խզման։ Հակասեմիտիզմը Ռուսաստանում միշտ եղել է, ընդ որում և պետական մակարդակով, հատկապես ԽՍՀՄ-ի (հազվագյուտ բացառությամբ, օրինակ Ադրբեջանում) ժամանակ։ Այն չի անհտացել նաև կենցաղային մակարդակով ժամանակակից Ռուսաստանում (ամեն ինչում մեղավոր են հրեաները, առավել ևս, որ ռուս օլիգարխների շրջանում նրանք մեծամասնություն են կազմում)։ Սակայն հարկավոր է հասկանալ, որ եթե առաջ այդ խայտառակ երևույթում, որպես կանոն նշվում էին պատգամավորները, լրագրողները, հասարակական գործիչները, օրինակ իրենց համար քաղաքական կարիերան էժանագին պոպուլիզմի և արմատական հակասեմիտական արտահայտությունների վրա արած անմոռանալի Անպիլովն ու Մակաշովը, ապա այժմ սկանդալում հայտնվեց ոչ այլ մեկը, քան ինքնին ռուսական դիվանագիտության բազմամյա ղեկավար Սերգեյ Վիկտորովիչ Լավրովը։ Ով մի կողմից, ոչ մի կերպ չի կարողանում մոռանալ ԽՍՀՄ-ում պետական հակասեմիտիզմը, իսկ մյուս կողմից, իր մասին զգացնել է տալիս նրա էթնիկ ծագումը (ինչպես հայտնի է, ՌԴ-ի արտաքին գործերի նախարարի հայրը՝ թիվլիսեցի հայ Քալանթարովն է)։ Ընդ որում, այս երկու գործոնները հեշտությամբ հաղթահարել են նաև Լավրովի քաղաքական փորձը (իսկ առանց դրա նա հազիվ թե 18 տարի մնար պաշտոնում), և նրա մասնագիտական ստաժը, որը իր մեջ ներառում է, այդ թվում նաև ՄԱԿ-ին առընթեր ՌԴ-ի մշտական ներկայացուցիչի տասնամյա պաշտոնավարումը։ Ինչպես տեսնում ենք, սա նրան չի խանգարել հանդես գալ անիմաստ հակասեմիտական արտահայտություններով, որոնց համար անձամբ Պուտինը ստիպված եղավ ներողություն խնդրել։
Երկրորդը, ռուս-ուկրաինական պատերազմի սկիզբի հետ միասին Ռուսաստանում հակասեմիտիզմը նոր շունչ է առել, հաշվի առնելով այն, որ Մոսկվայի բարձր առանձնասենյակներում այդչափ չսիրված Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ունի հրեական ծագում։Եվ սուր այս ալիքներին կանգնած են քարոզչական կայքեր, որոնց նույնպես ղեկավարում է էթնիկ հայուհին։ Խոսքը, ինչպես կռահեցիք, ռուս տխրահռչակ պետբյուջե լափող Մարգարիտա Սիմոնյանի մասին է, ով, անընդհատ հիշատակելով Ուկրաինան, հատուկ շեշտադրում է անում Զելենսկու ծագման վրա։ Դեռ այս տարվա հունվարին, այսինքն՝ Ուկրաինա ռուսական ներխուժման մեկնարկից առաջ, Սիմոնյանը Զելենսկու մասին հակասեմիտական տեսանյութ էր շրջանառում։ Ավելի ճիշտ՝ «Կվարտալ 95» ստուդիայի հին երգիծական տեսահոլովակի մի հատված, որտեղ Զելենսկին, որն այն ժամանակ պարզապես շոումեն էր, պատկերում է ցար Լեոնիդին, ով պատրաստվում է գնալ պատերազմ: Տեսանյութը վերնագրված է՝ «2022 թվականի հունվարին տեղի կունենա Ռուսաստանի ամենամյա հարձակումն Ուկրաինայի վրա. Զելենսկին պատրաստ է»։ Տեսանյութի տակ տեղադրված են ուկրաինացի առաջնորդի զինվորական հանդերձանքով երկու լուսանկար։
«Մոսկվայի վաճառախանություներում խենթանում են այս տեսահոլովակի համար»,- տեսանյութը մեկնաբանել է Սիմոնյանը։ Տեսահոլովակը կոչվում է «300 հրեաներ»։ Այն նկարահանվել է 2013 թվականին, դեռ նրանից առաջ, երբ Ուկրաինան Ղրիմի անեքսիայի պատճառով վերջնականապես գժտվեց Ռուսաստանի հետ։ Զվարճալի կատակերգությունում ցար «Լյոնյան» կրում է պեյսեր, խոսում է «օդեսական» առոգանությամբ և վիճում է իր ամենագետ մոր հետ։ Եվ այս հրեատյաց հարձակումը նկատել են Իսրայելի Իններորդ ալիքով։
Ի դեպ, սա Սիմոնյանի առաջին հարձակումը չէ հրեաների դեմ։ Բավական է հիշել, թե ինչպես անցած տարվա ամռանը նա իր մեդիա կայսրությունը հրահրել էր իսրայելցի մարմնամարզուհի Լինա Աշրամի դեմ: Եվ նա իր Տելեգրամ ալիքում նույնիսկ Օլիմպիադայի խաղերի միջազգային դատավորներին անվանեց «տիեզերական արարածներ»։ «Ինչպիսի տիեզերական արարածներ: Ես այլևս չեմ դիտում Օլիմպիական խաղերը. Ոչ մի։ Թու։ Իսրայելական մարմնամարզուհի, գցած առարկա, ոչ թե ոսկե մեդալ, այլ երկաթբետոնե խայտառակություն կստանա։ Նորմալ մարդը, իմանալով, որ նրան, գցած առարկային մազերից բռնած են քաշել առաջին տեղը՝ դատելով իսկապես առաջին աղջկան, ընդհանրապես այս պատվանդանին չէր գնա»,- գրել է Սիմոնյանը։ Նա նաև հետաքրքրվել է, թե Տոկիոյում կա՞ն «մերոնցից որևէ մենկը», որպեսզի «թքեն այդ արարածների հետևից»։ Մարգոյի խոսքով՝ իսրայելուհին մարդ մնալու մեկ հնարավորություն ունի՝ վերադարձնել մեդալը։
Իսկ եթե հիշել նաև նրա խոսքերը, որ «ֆրանսիացի հրեաները ջանաբար երեխաներից սարքում են ռուսաֆոբներ», ապա պատկերը նկարագրվում է ավելի հստակ։ Եվ սա զարմանալի չէ, եթե հաշվի առնել, թե հակասեմիտիզմի ինչպիսի մակարդակ է Սիմոնյանի պատմական հայրենիք՝ Հայաստանում, որտեղ հերոսականացնում են հիտլերականների կամակատար Գարեգին Նժդեհին։ Միջազգային սոցիոլոգիական հետազոտությունները պարբերաբար ֆիքսում են հայ հասարարկությունում հակասեմիտիզմի բավականին բարձր մակարդակ։ «Pew Research Center»-ի 2018 թվականի հարցման համաձայն՝ Հայաստանում հարզվողների 32 տոկոսը ասել են, որ չէին ցանկանա հրեաների հետ հարևանություն անել։ Սա ամենաբարձր ցուցանիշն է այն 18 պետությունների միջև, որտեղ անցկացվել է հետազոտություն։ Մի քանի տարի առաջ հակաանվանարկումային լիգան իր համաշխարհային հետազոտության մեջ նույնպես արձանագրել էր Հայաստանում հակասեմիտիզմի տրամադրությունների համեմատաբար բարձր մակարդակ: Հասարակության մեջ հակասեմիտիզմի պայմանական համամասնությունը, որը որոշել են հակաանվանարկումային լիգայի փորձագետները, այս երկրում կազմել է 58 տոկոս։
2021 թվականի փետրվարին Երևանում Հոլոքոստի զոհերի «Ապրել և չմոռանալ» հուշահամալիրը հերթական անգամ պղծվել էր հակասեմիտների կողմից, ովքեր եբրաերեն մակագրությունների վրա ներկ էին քսել։
Հրեական համաշխարհային կոնգրեսը դատապարտեց հակասեմիտական բարբարոսությունը. «Ցավալի է տեսնել, որ Երևանում Հոլոքոստի հուշահամալիրը սրբապղծված է ստոր հակասեմիստական գրաքարերով: Բարբարոսությունը դատապարտվել է քաղաքապետի կողմից»։ Ինչպես նշում է «Jewish Press»-ը ռաբբի Զամիր Իսաևը թվիթերում գրել է. «Ինչպիսի խայտառակություն: Երևանում հերթական անգամ պղծել են Հոլոքոստի զոհերի հուշարձանը. Ինչպե՞ս կարող են հայերը Հոլոքոստի զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանի պղծումը արդարացնել նրանով, որ Իսրայելը զենք է վաճառել Ադրբեջանին։ Միթե՞ դա իրավունք է տալիս պղծելու հուշարձանը»։
Դրա հետ մեկտեղ, բարբարոսները կարմիր ներկ են լցրել «Հաղթանակ» զբոսայգում Հայաստանի և Իսրայելի բաեկամության ծառուղու հուշաքարի վրա։
Ուստի ամենևին էլ չի զարմացնում, որ հակասեմիտական տրամադրությունները լայն տարածում են աստացել ոչ միայն Հայաստանում, այլև այդ հանրապետության տարածքից դուրս ապրող հայերի շրջանում։
Դե, վերջապես, վերջինը։ Քաղաքակիրթ հասարակության մեջ հակասեմիտիզմը վաղուց արդեն դատապարտվում է, այնտեղ ընդունված չէ մարդկանց բաժանել ըստ ազգային և կրոնական հատկանիշի, մաշկի գույնի։ Եվ արդեն առավել ևս դժվար է պատկերացնել, երբ Հիտլերի հրեական արմատների մասին հայտարարություն է անում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամ երկրի և գերտերություններից մեկի դերի վրա հավակնող երկրի դիվանագիտության ղեկավարը։ Նույնպես անհեթեթություն, որ իր արտաքին գործերի նախարարի համար երկրի նախագահը ստիպված է լինում ներողություն խնդրել։ Ցանկացած քաղաքակիրթ պետությունում նման կոպիտ սխալի համար նախարարին կսպասեր անխուսափելի պաշտոնաթողություն։ Բայց Լավրովը դեռևս Սմոլենսկայա հրապարակի շենքի տերն ու տիրականն է։ Եվ սա այն ամենն է, ինչ պետք է իմանալ ռուսական դիվանագիտության ներկա վիճակի մասին: Ինչպես, այնուամենայնիվ և ռուսական քարոզչության մասին, որտեղ վաղուց արդեն հնչեղություն է տալիս հայուհի հակահրեական Սիմոնյանը։ Ախ ժամանակներ, ախ բարքեր։
Նոր Կալեդոնիայում բողոքի ցույցեր են անցկացվում ընդդեմ ֆրանսիական նեոգաղութատիրության Բարձրացվել է Ադրբեջանի դրոշը

Анатомия ненависти: почему в России и Армении разгул антисемитизма?
Накануне в современной дипломатии произошел доселе невиданный случай - в ходе телефонного разговора президента России Владимира Путина с премьер-министром Израиля Нафтали Беннетом глава российского государства извинился перед своим собеседником за высказывания министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова о евреях. По данным The Jerusalem Post, премьер Израиля принял извинения и поблагодарил главу Кремля за разъяснения.
Казалось бы, на этом в разразившемся между Россией и Израилем скандале можно было бы поставить точку. Если бы не одновременно сразу несколько «но».
Во-первых, обращает на себя внимание, кто именно выступил со столь провокационными заявлениями, чуть не приведшими к очередному разрыву отношений между Москвой и еврейским государством. Антисемитизм в России был всегда, причем, и на государственном уровне, особенно во времена СССР (за редким исключением, например, в Азербайджане). Никуда не исчез он и на бытовом в современной России (во всем виноваты евреи, тем более, что их большинство среди российских олигархов). Однако нужно понимать, что если ранее в этом позорном явлении отмечались как правило депутаты, журналисты, общественные деятели, например, приснопамятные Анпилов и Макашов, делавшие себе политическую карьеру на дешевом популизме и радикальных антисемитских высказываниях, то нынче в скандале оказался замешан не кто иной, как сам многолетний глава российской дипломатии Сергей Викторович Лавров. Который, с одной стороны, никак не может забыть государственного антисемитизма в СССР, а с другой, дает о себе знать его этническое происхождение (как известно, отец министра иностранных дел РФ - тбилисский армянин Калантаров). Причем оба эти фактора легко пересилили и политический опыт Лаврова (а без него он вряд ли смог бы удержаться в кресле на протяжении 18 лет), и его профессиональный стаж, который включает в себя в том числе десятилетнее пребывание в должности постоянного представителя РФ при ООН. Как видим, это не помешало ему выступить с нелепыми антисемитскими высказываниями, за которые пришлось извиняться самому Путину.
Во-вторых, с началом российско-украинской войны антисемитизм в России обрел новое дыхание, учитывая тот факт, что столь нелюбимый в высоких кабинетах Москвы президент Украины Владимир Зеленский имеет еврейское происхождение. И на острие этой волны стоят пропагандистские сайты, которые возглавляет тоже этническая армянка. Речь, как вы уже догадались, идет о печально известной пожирательнице российского госбюджета Маргарите Симоньян, которая, неизменно упоминая Украину, делает особый упор на происхождении Зеленского. Еще в январе этого года, то есть до начала российского вторжения в Украину, Симоньян выкатила антисемитский ролик про Зеленского. Вернее, фрагмент старого сатирического ролика студии «Квартал 95», в котором Зеленский, тогда просто шоумен, изображает царя Леонида, собирающегося на войну. Видео озаглавлено: «В январе 2022 состоится ежегодное нападение России на Украину: Зеленский готов». Под видеофрагментом размещены две фотографии украинского лидера в военной амуниции.
«В московских гостиных угорают над вот этим роликом», – прокомментировала видео Симоньян. Ролик называется «300 еврейцев». Он снят в 2013 году, еще до того, как Украина окончательно рассорилась с Россией из-за аннексии Крыма. В забавном скетче царь «Леня» носит пейсы, разговаривает с «одесским» акцентом и спорит со своей всезнающей мамой. И этот юдофобский выпад заметили на израильском Девятом канале.
К слову, это не первый выпад Симоньян против евреев. Достаточно вспомнить, как летом прошлого года она натравила свою медиаимперию на израильскую гимнастку Лину Ашрам. И даже обозвала в своем Телеграмм-канале международных судей на Олимпиаде «космическими тварями»: «Какие же космические твари. Я больше не смотрю Олимпиаду. Никакую. Тьфу. Израильская гимнастка, уронившая предмет, будет принимать не золотую медаль, а железобетонный позор. Нормальный человек, зная, что ее, уронившую предмет, за волосы втащили на первое место, засудив действительно первую девочку, вообще не пошел бы на этот пьедестал», - написала Симоньян. Она также поинтересовалась, есть ли «кто-нибудь из наших» в Токио, чтобы «плюнуть вслед этим тварям». По мнению Марго, у израильтянки есть один шанс остаться человеком - вернуть медаль.
А если еще вспомнить ее слова, что «французские евреи старательно делают из детей русофобов», то картина вырисовывается более чем четкая. И это не удивительно, если учесть, какой уровень антисемитизма на исторической родине Симоньян - в Армении, где героизируют приспешника гитлеровцев Гарегина Нжде. Международные социологические исследования регулярно фиксируют довольно высокий уровень распространения антисемитизма в армянском обществе. Согласно опросу Pew Research Center от 2018 года, в Армении 32 процента респондентов сказали, что не хотели бы иметь евреев своими соседями. Это - самый высокий показатель среди 18 государств, в которых проводилось исследование. Несколькими годами ранее Антидиффамационная лига в своем всемирном опросе также зафиксировала относительно высокий уровень распространения антисемитских настроений в Армении. Условная доля антисемитов в обществе, которую определили эксперты АДЛ, составила в этой стране 58 процентов.
В феврале 2021 года мемориал жертвам Холокоста «Жить и не забывать» Ереване был в очередной раз осквернен антисемитами, которые закрасили надписи на иврите. Всемирный еврейский конгресс осудил антисемитский вандализм: «Больно видеть, что мемориал жертвам Холокоста в Ереване был осквернен мерзкими антисемитскими граффити. Варварство было осуждено мэром города». Как отмечает Jewish Press, раввин Замир Исаев написал в Твиттере: «Какой позор! В Ереване в очередной раз осквернен памятник жертвам Холокоста. Как армяне могут оправдать осквернение мемориала жертвам Холокоста тем фактом, что Израиль продал Азербайджану оружие? Разве это дает право на осквернение памятника?».
Помимо этого, вандалы залили красной краской мемориальный камень у Аллеи дружбы Армении и Израиля в парке «Ахтанак».
А потому отнюдь не удивляет, что антисемитские настроения получили широкое распространение не только в Армении, но и среди армян, проживающих вне территории этой республики.
Ну и, наконец, последнее. В цивилизованном обществе уже давно порицается антисемитизм, там не принято делить людей по национальному и религиозному признаку, по цвету кожи. И уж тем более трудно представить, когда с заявлением о еврейских корнях Гитлера выступает глава дипломатии страны-члена Совета безопасности ООН и претендующая на роль одной из сверхдержав. Также нонсенс, что за своего министра иностранных дел приходится извиняться президенту страны. В любом цивилизованном государстве министра за подобный промах ждала бы неминуемая отставка. Но Лавров все еще хозяин здания на Смоленской площади. И это все, что нужно знать о нынешнем состоянии российской дипломатии. Как, впрочем, и о российской пропаганде, где давно уже тон задает армянка-юдофобка Симоньян. О времена, о нравы?