Երևանը ներկայացրել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագրի իր կետերը
Հայաստանի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը հրապարակել է խաղաղության պայմանագրի շուրջ հայկական կողմի ներկայացրած 6 կետերը՝ ի պատասխան Ադրբեջանի առաջարկների:
Ինչպես տեղեկացնում է Caliber.Az-ը՝ այս մասին հաղորդում են հայկական ԶԼՄ-ները:
«1-ին կետում ասված է` մարտի 11-ին ստացվել է Ադրբեջանի առաջարկը և պատասխանում ենք։
2-րդ կետ. Հայաստանի Հանրապետությունը երբեք չի ունեցել և չունի տարածքային պահանջներ Ադրբեջանի Հանրապետության նկատմամբ։
3-րդ կետով ասվում է, որ հայկական կողմի համար հիմնարար է Լեռնային Ղարաբաղի հայերի անվտանգության երաշխավորումը, նրանց իրավունքների և ազատությունների հարգման, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի որոշման հարցը։
4-րդ կետը. հայկական կողմը կարևոր է համարում Ադրբեջանի նախագահի, ՀՀ վարչապետի և ՌԴ նախագահի` նոյեմբերի 9-ի, հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի հայտարարություններում ամրագրված պարտավորությունները` ռազմագերիների վերադարձը, կոմունիկացիաների բացումը։
5-րդ կետը. հայկական կողմը պատրաստ է բանակցություններ սկսել խաղաղության, հարաբերությունների կարգավորման պայմանագիր կնքելու` Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև միջպետական հարաբերությունների հաստատման համար` ՄԱԿ կանոնադրության և այլ միջազգային փաստաթղթերի հիման վրա։
6-րդ կետ. համապատասխան բանակցությունների կազմակերպման համար հայկական կողմը դիմել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին», - ասված է Մարուքյանի հայտարարության մեջ։

Ереван назвал свои пункты мирного соглашения с Азербайджаном
Посол Армении по особым поручениям Эдмон Марукян обнародовал шесть пунктов, предложенных Ереваном Азербайджану для начала переговоров по мирному соглашению.
«1. В первом пункте отмечается, что 11 марта получили от Азербайджана предложение о договоре, на который отвечаем.
2. Республика Армения никогда не имела и не имеет территориальных претензий к Азербайджану.
3. Для армянской стороны являются принципиальными вопросы обеспечения безопасности армян Нагорного Карабаха, соблюдения их прав и свобод, а также определения окончательного статуса Нагорного Карабаха.
4. Армянская сторона считает важным заявление президента Азербайджанской Республики, премьер-министра Республики Армения, президента Российской Федерации от 9 ноября, выполнение обязательств, изложенных в заявлениях от 11 января и 26 ноября (возвращение военнопленных, разблокирование дорог).
5. Армянская сторона готова начать переговоры по мирному договору об установлении межгосударственных отношений между Азербайджаном и Арменией на основе Устава ООН, Хельсинкского Заключительного акта и Международного гражданско-политического пакта.
6. Для организации соответствующих переговоров армянская сторона обратилась к сопредседателям Минской группы ОБСЕ», - говорится в заявлении Марукяна.