Ադրբեջանում հայտնաբերվել են միջնադարյան ամրոցի ավերակներ
Խըզիի շրջանի Դիզավար լեռնային գյուղի մոտ՝ լեռան գագաթին հայտնաբերվել են միջնադարյան ամրոցի մնացորդներ։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ հնագույն հուշարձանը հայտնաբերել են՝ Մշակութային ժառանգության պահպանության, զարգացման և վերականգնման պետական ծառայության Շաբրանի շրջանային վարչության մասնագետները և «Արտեֆակտ որսորդների« նախաձեռնող խումբը։
Պատմական վայրի երեք կողմերը շրջապատված են՝ պաշտպանական նպատակներով կառուցված ամրոցային պարիսպներով։
Բացի այդ, այդ ժայռերի ստորին հատվածը բաղկացած է քարանձավներից, որոնք ծառայում են որպես հենակետեր։ Գտածոյի վայրում հայտնաբերվել են նաև տարբեր գույների հախճապակու նմուշներ։ Մեկնարկել են հուշարձանի պետական գրանցման և պահպանության կազմակերպման աշխատանքները։
Մշակույթի նախարարությանը կից մշակութային ժառանգության պահպանման, զարգացման և վերականգնման պետական ծառայությունը նոր հայտնագործության կապակցությամբ կդիմի՝ ԳԱԱ Հնագիտության, ազգագրության և մարդաբանության ինստիտուտ։

В Хызы найдены руины средневековой крепости
На вершине горы, близ горного села Дизавар Хызынского района, были найдены остатки средневековой крепости.
Как сообщает АПА, древний памятник был обнаружен специалистами Шабранского регионального управления Государственной службы по охране, развитию и реставрации культурного наследия и инициативной группой граждан «Охотники за артефактами».
Три стороны исторического места окружены крепостными стенами, построенными в оборонительных целях.
Кроме того, нижняя часть этих скал состоит из пещер, которые служат опорными пунктами. На месте находки также были найдены образцы фаянса разных цветов. Дан старт работам по государственной регистрации и организации охраны памятника.
Государственная служба по сохранению, развитию и восстановлению культурного наследия при Министерстве культуры обратится в Институт археологии, этнографии и антропологии Национальной академии наук в связи с новой находкой.