Զելենսկին ադրբեջանցի դասակի հրամանատարին շնորհել է «Ուկրաինայի հերոս»-ի կոչում
Մայիսի 16-ին Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին «Ուկրաինայի հերոս»-ի կոչում է շնորհել՝ 92-րդ առանձին մեքենայացված բրիգադի զինծառայող, ավագ լեյտենանտ, դասակի հրամանատար Կիրիլ Աղասիևին, ով պաշտպանում է Խարկովի մարզը։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նախագահը հայտնել է իր տեսաուղերձում։
«Մեր հերոսներին պարգևատրելու մասին հրամանագիր եմ ստորագրել։ Պետական պարգևներ են շնորհվում Ուկրաինայի զինված ուժերի 201 զինծառայողների։ «Ուկրաինայի հերոս» -ի կոչում է շնորհվել է 92-րդ առանձին մեքենայացված բրիգադի դասակի հրամանատար, ավագ լեյտենանտ Կիրիլ Յաշար օղլու Աղասիևին։
Նույն կոչումը հետմահու շնորհվել է նաև 40-րդ մարտավարական ավիացիոն բրիգադի ավիացիոն ջոկատի հրամանատար, փոխգնդապետ Վյաչեսլավ Վլադիմիրովիչ Երկին»,- ասել է Զելենսկին։

Зеленский присвоил звание «Героя Украины» азербайджанцу - командиру взвода
16 мая президент Украины Владимир Зеленский присвоил звание «Герой Украины» военнослужащему 92-й отдельной механизированной бригады, старшему лейтенанту, командиру взвода Кириллу Агасиеву, который защищает Харьковскую область.
Как сообщает Caliber.Az, об этом президент сообщил в своем видеообращении.
«Подписал указ о награждении наших героев. Государственными наградами отмечается 201 военнослужащий Вооруженных сил Украины. Звание «Герой Украины» присвоено старшему лейтенанту Кириллу Яшар оглы Агасиеву, командиру взвода 92-й отдельной механизированной бригады.
Такое же звание присвоено подполковнику Ерку Вячеславу Владимировичу, командиру авиационной эскадрильи 40-й бригады тактической авиации – посмертно», — сказал Зеленский.
Президент поблагодарил защитников Украины и вспомнил тех, кто отдал жизнь за Украину.
Отметим, что Чрезвычайный и Полномочный посол Украины в Азербайджане Владислав Каневский поделился информацией о награждении Кирилла Агасиева, сопроводив её словами – «Слава Украине! Слава нашему Герою!».