Ադրբեջանում խմելու ջրի պաշարները նվազում են
«Եթե հաշվի չառնենք 2010 թվականի հեղեղումները, ապա այդ ժամանակաշրջանից ի վեր Ադրբեջանում խմելու ջրի պաշարները նվազում են»։
Ինչպես հայտնում է Сaliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել է՝ գյուղատնտեսության նախարարության հողօգտագործման վերահսկողության բաժնի ղեկավար Ֆիրուդին Թաղիևը։
Թաղիևի խոսքով՝ Ադրբեջանը ջրային ռեսուրսների առումով կովկասյան տարածաշրջանում ամենակրիտիկական իրավիճակում է. «Ջրային ռեսուրսների կրճատումն արտացոլված է նաև գյուղատնտեսության ոլորտում։ Չնայած խմելու ջրի պաշարների նվազմանը, գյուղատնտեսության ոլորտը զարգանում է»։
Գյուղատնտեսության նախարարության ներկայացուցչի խոսքով, ջրային հաշվեկշռի համաձայն՝ մակերևութային ջրերի պաշարները հանրապետությունում կազմում են 34-36 մլրդ խմ։
«Բայց սպառվում է ընդամենը 12 մլրդ խմ։ Այդ ռեսուրսներից 6 մլրդ խմ-ն օգտագործվում է ոռոգման և գյուղատնտեսական ջրամատակարարման համար, 2 մլրդ խմ-ը՝ խմելու ջրի արտադրության և այլ նպատակներով, 3-4 մլրդ խմ՝ տրանսպորտային նպատակներով։ Սա ցույց է տալիս, որ եթե մենք կարողանայինք այս ջուրը պահել ջրամբարներում, ապա մեր ջրի խնդիրները կարող էին էականորեն լուծվել։ Սպառված 12 մլրդ խմ ջրի մոտ 70-80%-ն օգտագործվում է գյուղատնտեսության մեջ՝ անմիջապես ոռոգման նպատակով։ Ուստի մենք համապատասխան գերատեսչությունների հետ համատեղ աշխատում ենք ոռոգման արդյունավետությունը բարելավելու ուղղությամբ»,- ասել է Թաղիևը։

В Азербайджане сокращаются ресурсы пресной воды
«Если не принимать во внимание наводнения 2010 года, с того периода ресурсы пресной воды в Азербайджане сокращаются».
Как сообщает Report, об этом заявил начальник отдела контроля землепользования Министерства сельского хозяйства Фирудин Тагиев.
По словам Тагиева, Азербайджан находится в самом критическом положении в Кавказском регионе с точки зрения водных ресурсов: «Сокращение водных ресурсов отражается и на сельскохозяйственном секторе. Несмотря на снижение запасов пресной воды, сельскохозяйственный сектор развивается».
Как отметил представитель минсельхоза, согласно водному балансу, запасы поверхностных вод в стране составляют 34-36 млрд кубометров.
«Но потребляется только 12 млрд кубометров. 6 млрд кубометров из этих ресурсов используется для орошения и сельскохозяйственного водоснабжения, 2 млрд кубометров - для производства питьевой воды и других целей, 3-4 млрд кубометров - для транспортных целей. Это показывает, что если бы мы могли хранить эту воду в водохранилищах, то наши водные проблемы могли бы быть значительны решены. Около 70-80% из 12 млрд кубометров потребляемой воды используется в сельском хозяйстве, непосредственно для орошения. Поэтому мы проводим совместную работу с соответствующими ведомствами для повышения эффективности орошения», - сказал Тагиев.