ԱՀԿ-ին Ադրբեջանի անդամակցության շուրջ հերթական բանակցություններ կանցկացվեն
Այս տարի հերթական բանակցությունները կանցկացվեն՝ Առևտրի համաշխարհային կազմակերպությանը (ԱՀԿ) Ադրբեջանի անդամակցության շուրջ։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ, այս մասին ասված է՝ «Բիզնես միջավայրն Ադրբեջանում 2021» զեկույցում, որը պատրաստվել է Եվրամիության (ԵՄ) ֆինանսական աջակցությամբ։
ԱՀԿ-ի սկզբունքներն ու կանոնները ներառված են նոր ընդունված առևտրային օրենսդրության մեջ և ներքին կարգավորող բազայում: Անցյալ տարի Ադրբեջանի կառավարության տրամադրած տեղեկատվության համաձայն՝ աշխատանքային խմբի զեկույցի նոր տարբերակը հրապարակվել է 2021 թվականի հուլիսին։ ԵՄ-ն նաև շարունակել է աջակցել Ադրբեջանի կառավարությանը՝ առևտրային բանակցությունների նախապատրաստման և ներքին բարեփոխումների օրակարգի իրականացման գործում:

Состоятся очередные переговоры по членству Азербайджана в ВТО
В этом году состоятся очередные переговоры по членству Азербайджана во Всемирной торговой организации (ВТО).
Как сообщает Report, об этом говорится в отчете «Бизнес-среда в Азербайджане-2021», подготовленном при финансовой поддержке Европейского союза (ЕС).
Принципы и правила ВТО включены во вновь принятое законодательство о торговле и во внутреннюю нормативную базу. Согласно информации, представленной правительством Азербайджана в прошлом году, в июле 2021 года была опубликована новая версия отчета рабочей группы. ЕС также продолжил оказывать поддержку азербайджанскому правительству в подготовке торговых переговоров и реализации программы внутренних реформ.