Ավստրիական ընկերությունները շահագրգռված են Ղարաբաղում վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում համագործակցությամբ
Տնտեսություն  17 Մայիսի 2022 - 16:05
Ադրբեջանում գործող ավստրիական ընկերությունների համար առկա է ներուժ օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում վերականգնվող էներգիայի ոլորտում համագործակցության համար։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը՝ վկայակոչելով էներգետիկայի նախարարությանը, այս մասին հայտարարվել է ավստրիական ընկերությունների հետ հանդիպման ժամանակ, որը տեղի է ունեցել Ադրբեջանի և Ավստրիայի միջև տնտեսության, գյուղատնտեսության, արդյունաբերության, տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության համատեղ հանձնաժողովի 10-րդ նիստի շրջանակում։
Հանդիպմանը մասնակցող ընկերությունները մանրամասն տեղեկատվություն են տրամադրել իրենց պրոֆիլների և գործունեության ուղղությունների մասին, իրենց հետաքրքրությունն են հայտնել ազատագրված տարածքներում արևային էներգիայի և հիդրոէներգիայի ոլորտում համագործակցության հնարավորությունների մանրամասն ուսումնասիրության հարցում։

Австрийские компании заинтересованы в сотрудничестве в сфере возобновляемой энергетики в Карабахе
Для австрийских компаний в Азербайджане, на освобожденных от оккупации территориях имеется потенциал для сотрудничества в сфере возобновляемых источников энергетики.
Как сообщает Report со ссылкой на Министерство энергетики, об этом сказано в ходе встречи с австрийскими компаниями, состоявшейся в рамках 10-го заседания Смешанной Комиссии по сотрудничеству между Азербайджаном и Австрией в области экономики, сельского хозяйства, промышленности, техники и технологий.
Была продемонстрирована презентация, в которой затрагивались такие вопросы, как потенциал возобновляемой энергетики в Азербайджане, включая ресурсы ветроэнергетики в море, институциональная среда в этой сфере и шаги, предпринятые для реализации поставленных целей, планы на будущее и т. д. Компании, участвующие во встрече, предоставили подробную информацию о своих профилях и направлениях деятельности, а также выразили заинтересованность в детальном изучении потенциальных возможностей сотрудничества в сфере солнечной энергии и гидроэнергетики на освобожденных территориях.