Ադրբեջանի աշխատանքի նախարարություն. հաստատվել են հաշմանդամության նոր չափանիշներ
Աշխատանքի և բնակչության սոցիալական պաշտպանության նախարարության հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության բաժնի ղեկավար Ֆազիլ Թալիբովը Caliber.Az-ին հայտնել է, որ Նախարարների կաբինետի նշված որոշումն ընդունվել է՝ Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի՝ 2021թ. 16 օգոստոսի հրամանագրի 3.1.1 ենթակետի կատարումն ապահովելու նպատակով։
Որոշման համաձայն, հաստատվել են հաշմանդամության որոշման նոր չափանիշներ։ «Այսպես, I աստիճանը կսահմանվի որպես մարմնի ֆունկցիաների 81-100 տոկոս կորուստ, II աստիճան՝ մարմնի ֆունկցիաների 61-80 տոկոս կորուստ, III աստիճան՝ մարմնի գործառույթների 31-60 տոկոս կորուստ: Բացի այդ, դրա հիման վրա կորոշվի առողջության սահմանափակումները: Հաշմանդամության գնահատումը՝ այս տարվա հուլիսի 1-ից ուժի մեջ մտնող չափանիշներով անցկացվելու է՝ մարմնի ֆունկցիաների կորստի տոկոսի հիման վրա՝ հիմնականում կապված ինքնասպասարկման, կողմնորոշվելու ունակության, սնվելու, ազատ տեղաշարժի հետ",-նշել է նա:

Минтруда Азербайджана: утверждены новые критерии инвалидности
Заведующий отделом по связям с общественностью и коммуникациям Министерства труда и социальной защиты Фазиль Талыбов сообщил АПА, что, указанное постановление Кабинета министров принято с целью обеспечения исполнения подпункта 3.1.1 Указа Президента Азербайджанской Республики от 16 августа 2021 года.
Согласно решению, утверждены новые критерии определения инвалидности. "Так, I степень будет определяться как 81-100 - процентная потеря функций организма; II степень - 61-80 - процентная потеря функций организма; III степень-31-60-процентная потеря функций организма. Также на этой основе будет определяться ограничение возможностей здоровья. Оценка инвалидности по критериям, которые вступят в силу с 1 июля этого года, будет проводиться на основе процента потери функций организма, в основном связанных с самоуходом, способностью к ориентации, питанием, свободой передвижения", - отметил он.