Փաշինյանը կհարցաքննվի պատերազմի մասին գործի շրջանակներում
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կհարցաքննվի 44-օրյա պատերազմի քրեական գործի շրջանակներում, սակայն կոնկրետ ժամկետները դեռևս հայտնի չեն։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը՝ հայկական լրատվամիջոցներին հղումով, այս մասին չորեքշաբթի զոհված զինծառայողների ծնողների հետ հանդիպմանն ասել է՝ Հայաստանի քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերով վարչության պետ Ռաֆայել Վարդանյանը։
Մայիսի 17-ին՝ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ զոհվածների ծնողները բողոքի ցույցեր են անցկացրել Վերաքննիչ դատարանի, Գլխավոր դատախազության և ՔԿ ռազմական վարչության մոտ՝ պահանջելով անհապաղ հետաքննել պատերազմի մասին գործը և բերման ենթարկել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը որպես մեղադրյալ: Մայիսի 18-ին նրանք կրկին հավաքվել են ՀՀ քննչական կոմիտեի մոտ։
«Գլխավոր դատախազության՝ քրեական գործի շրջանակներում տրված հանձնարարականները կկատարվեն. Դուք արդեն հանդիպում եք նշանակել Քննչական կոմիտեի ղեկավարի հետ, և ժամկետները կքննարկվեն այդ հանդիպման ժամանակ»,- ներկաներին ասել է Վարդանյանը։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 12-ին Գլխավոր դատախազությունը բավարարել էր Ղարաբաղում զոհված հայ զինվորների ծնողների միջնորդությունը՝ պատերազմի վերաբերյալ քրեական գործի քննության ընթացքում նրանց տուժող ճանաչելով։ Ծնողները պահանջում են, որ Փաշինյանին բերման ենթարկել որպես մեղադրյալ և նրան հրավիրել հարցաքննության։ Գլխավոր դատախազությունը բավարարել է լիարժեք, օբյեկտիվ և բազմակողմանի նախաքննություն կատարելու միջնորդությունը, սակայն վարչապետին կալանավորելու միջնորդությունը մերժվել է։

Пашиняна допросят в рамках дела о войне
Премьер-министра Армении Никола Пашиняна допросят в рамках расследования уголовного дела о 44-дневной войне, но точные сроки пока неизвестны.
Как передает Caliber.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом начальник управления по особо важным делам Следственного комитета Армении Рафаэль Варданян заявил в среду на встрече с родителями павших военных.
17 мая родители погибших в ходе 44-дневной войны провели акции протеста перед Апелляционным судом, Генпрокуратурой и военным управлением СК, требуя немедленно расследовать дело о войне и привлечь в качестве обвиняемого премьер-министра Армении Никола Пашиняна. 18 мая они вновь собрались у Следственного комитета РА.
«Поручения Генпрокуратуры, данные в рамках уголовного дела, будут выполнены. У вас уже назначена встреча с главой СК, и сроки будут обсуждаться во время этой встречи», – сказал Варданян собравшимся.
Напомним, 12 мая Генпрокуратура удовлетворила ходатайство родителей армянских солдат, убитых Карабахе, признав их потерпевшими в рамках расследования уголовного дела о войне. Родители требуют привлечь Пашиняна в качестве обвиняемого и вызвать его на допрос. В Генпрокуратуре удовлетворили ходатайство по части проведения полного, объективного и всестороннего предварительного следствия, однако требование о задержании премьера было отклонено.