Caliber.Az-ն ջախջախում է ՀՀ ԱԱԾ-ն. Հայաստանում մեր դեսանտի մասին
Մոտ երկու շաբաթ Հայաստանի ԱԱԾ հակահետախուզության աշխատակիցները բառիս բուն իմաստով քթով հողը փորեցին՝ հետաքննելով Caliber.Az-ի լրագրողների «քարերի երկիր» այցելելու փաստը։
Մեր տեղեկություններով, Caliber.Az-ի անձնակազմի պատրաստած զեկույցը պայթեցնող ռումբի էֆեկտ է տվել ինչպես հայ հասարակությունում, այնպես էլ կառավարությունում։ Եվ կար պատճառ՝ ներթափանցելով Հայաստան՝ Caliber.Az-ի լրագրողները ճանապարհորդեցին այնտեղ՝ հավաքելով հայերի կողմից բնիկ ադրբեջանական ժողովրդի մշակութային և պատմական ժառանգության ոչնչացման ապացույցներ:
Իհարկե, հատուկ ծառայությունների ձախողումը միշտ նյարդայնացնող է, վիրավորական, բայց նույնիսկ այնպիսի հզոր կազմակերպություններ, ինչպիսիք են Մոսադն ու ԿՀՎ-ն, ձախողումներ ունեն, ի՞նչ կարող ենք ասել ՀՀ ԱԱԾ-ի մասին՝ սրված միայն ընդդիմադիրների դեմ պայքարելու համար, ռեժիմի համար հակասական: Ինչ-որ տեղ հատուկ ծառայությունների ղեկավարությունը փորձում է հանրությունից թաքցնել իրենց սխալները, ինչ-որ տեղ սրա համար ուսադիրներ ու գլուխներ են թռչում։ Եվ ինչ-որ տեղ, ինչպես Հայաստանում, փորձում են «հաջող բացահայտման» տակ քողարկել իրենց պրոֆեսիոնալիզմի պակասը։ Դա տեղի է ունեցել Caliber.Az-ի հաղորդման դեպքում։ Ավելի ճիշտ՝ ոչ թե նույնիսկ ռեպորտաժով, այլ դրա հիման վրա տեսահոլովակով։
Մեր նյութի հրապարակումից 12 օր անց ՀՀ ԱԱԾ-ն իսկական «սենսացիա» է «արտահոսել» գայթակղված հայկական լրատվամիջոցներին և TG ալիքներին՝ պարզվում է Caliber.Az-ի լրագրողներն ընդհանրապես չեն այցելել Հայաստան. բայց առանց Ադրբեջանից հեռանալու զեկույց է պատրաստել։
«Կեղծ «այց» Հայաստան. Կամ ադրբեջանական քարոզչության ֆանտազիաները»,- այսպես են վերնագրել հայ չեկիստներն իրենց հետաքննության արդյունքները։
Ադրբեջանական «աղմկոտ» քարոզչական նախագիծը հերթական էժանագին ֆեյքն էր։ Համառոտ, բայց պարզ և մանրակրկիտ վերլուծություն այն փաստի, որ ադրբեջանական դեղին քարոզչության առաջատար ռեսուրսը` տխրահռչակ «Կալիբրը» այցելել է ոչ թե Հայաստան (բացառությամբ ֆանտազիայի), այլ ինտերնետ՝ ներբեռնելով և սոսնձելով Հայաստան այցելությունների մասին տեսանյութեր»,- ասվում է ակնարկում՝ ԱԱԾ-ի խորքերում պատրաստված տեսանյութին:
Դե, եկեք հասկանանք, թե ինչ է ասվել. Վերջին մեկուկես տարվա ընթացքում հայկական ԶԼՄ-ները պարբերաբար հաղորդում են, որ ԱԱԾ-ում պրոֆեսիոնալ կադրերի բուռն արտահոսք է։ Ինչ-որ մեկին չի բավարարում ցածր աշխատավարձը, ինչ-որ մեկին Փաշինյանի քաղաքականությունը: Միևնույն ժամանակ, ԱԱԾ տնօրենների հետ ցատկը (4 տարի 4 հոգի եղել է անվտանգության գլխավոր սպայի աթոռին, և յուրաքանչյուրն ավելի թույլ էր, քան նախորդը) չէր կարող չազդել պրոֆեսիոնալիզմի էսենբեշնիկների մակարդակի վրա. Այդ իսկ պատճառով Caliber.Az-ի լրագրողների՝ Հայաստան այցի փաստի հետաքննության ավարտին նույնիսկ հայ աշխարհականի համար այնքան ծիծաղելի բացատրություն ստացվեց՝ «նրանք այստեղ չեն եղել»։ Թեև, հիշենք, որ քոչարյանամետ լրատվամիջոցները (ի դեպ, ՀՀ նախկին նախագահների շրջապատի նախկին չեկիստների հսկողությամբ) Caliber.Az-ի զեկույցի հրապարակման հենց հաջորդ օրը ահազանգեցին և հայտարարեցին լուրջ պահանջներ Ազգային անվտանգության ծառայության դեմ: Ավելին, հայկական սփյուռքի վաղեմի սիրելի բլոգեր Մինա Խաչատրյանը նույնպես հիստերիայի մեջ է ընկել՝ ԱԱԾ-ին մեղադրելով անգործության մեջ։ Ըստ երևույթին, նրանց հարձակումները ոչ պակաս ստիպեցին ԱԱԾ-ին, թևերը ծալած, զբաղվի մեր ռեպորտաժներով։
Սեփական սխալները հրապարակայնորեն ընդունելը որոշակի խիզախություն և ազնվություն պահանջող խնդիր է։ Մի բան, որով Հայաստանի ուժային կառույցներն ակնհայտորեն չեն կարող պարծենալ։ Շատ ավելի հեշտ է ասել, որ ռեպորտաժը գրվել է ֆանտազիաների վրա։ Խնդրում ենք նկատի ունենալ, որ հայկական կողմը չի կարողացել որևէ բան ներկայացնել զեկույցի տեքստային տարբերակին և դրանում ներկայացված բնիկ ադրբեջանական ժողովրդի մշակութային և պատմական ժառանգության ոչնչացման ֆոտոփաստերին։
Բայց պետք է ելք գտնել, իսկ հայ խիզախ չեկիստները կարծել են, որ տեսանյութում «ելման կետ» են գտել։ Միևնույն ժամանակ, չհաշված գործողությունները գոնե մեկ քայլ առաջ. չէ՞ որ մենք միշտ պահեստային նյութ ունենք... Մենք նախատեսում ենք դեռ ոչ մեկ անգամ այցելել Հայաստան և, հետևաբար, ինչպես ընդգծել ենք «հատկապես շնորհալիների» համար ռեպորտաժում, շարադրել բոլոր գաղտնիքներն ու մանրամասները, որոնք ի սկզբանե նախատեսված չեն: Ինչ վերաբերում է հայկական հատուկ ծառայությունների ներկայացրած «ապացույցներին», թե մենք սոսնձել ենք մեր ռեպորտաժի տեսաշարը, ապա մոնտաժի ժամանակ իսկապես օգտագործվել են համացանցում արդեն առկա կադրերը։ Թե՞ Նալբանդյան 104-ում միամտաբար մտածում էին, որ սահմանի հատման իրական տեսագրությունը կդնենք ու իրենց գործը կհեշտացնենք։ Բավականին միամիտ սպասումներ.
Բայց քանի որ Հայատանի ԱԱԾ-ն բողոք չունի տեքստային զեկույցից և դրանում հրապարակված լուսանկարներից, մենք կրկին կուրախացնենք նրանց՝ ներկայացնելով նոր 70 լուսանկար 5 ԳԲ կադրերից։ Եթե ձեզ դուր եկավ, մենք կարող ենք ավելացնել ավելին: Մենք չենք ափսոսում. Եվ մինչ դուք մարզվում եք և աշխատում ձեր սխալների վրա։
Թեփեբաշի (Կոնդ) թաղամաս: Եվ ահա այն վայրը, որտեղ ժամանակին, մինչ հայկական վանդալիզմը, գտնվում էր Թեփեբաշի մզկիթը.
Հայկական վանդալիզմի մեկ այլ վկայություն է Դեմիրբուլաղ մզկիթի ավերումը, որը կառուցվել է 17-18-րդ դարերում և գտնվել է Երևանի նույնանուն թաղամասում։ 1988 թվականին մզկիթը այրվել է, իսկ 1990 թվականին այն հողին է հավասարվել։ Այսօր, ինչպես երևում է մեր կողմից արված կադրերից, այստեղ է գտնվում «Ռոսսիա» առևտրի կենտրոնը:
Էմիր Սաադի դամբարանը, որը կառուցել է նրա որդին՝ Փիր-Հուսեյնը, Իրավանից ոչ հեռու՝ Ջաֆարաբադ գյուղում։ Հայաստանի պաշտոնական շրջանակները միջնադարյան այս դամբարանն անվանում են «թուրքմենական դամբարան»։ Նույն կերպ Իրավանի Կապույտ մզկիթը վերանորոգման-վերականգնման աշխատանքներից հետո անվանում են «պարսկական».
Նման ճակատագիր է ունեցել նաև «Սարդարի» մզկիթը, որը հայտնի է նաև «Աբբաս-Միրզա» և «Շահ Աբբաս» անուններով, որը գտնվում է Իրավանի ամրոցում՝ Սարդարի (Խանական) պալատի մոտ։ Քանդված Սարդարի մզկիթի տեղում կառուցվել են բնակելի շենքեր, որոնք պատկերված են մեր կողմից արված լուսանկարներում.
Բոյուկ Գարաքիլսայի շրջանում գտնվող Արչուտ գյուղը։ Փաստաթղթերի համաձայն՝ 19-րդ դարի վերջին այս գյուղում կար 40 տուն, բնակվում էր 357 ադրբեջանցի։ Խորհրդային տարիներին բնակչությունը հասնում էր մեկուկես հազար մարդու։ Գյուղում երեք գերեզմանոց կար։ Սակայն 1988 թվականին բնիկ ադրբեջանական բնակչությունը վտարվեց գյուղից և այսօր այնտեղ միայն հայեր են ապրում։ Բնականաբար, նրանք անմիջապես ավերեցին տեղի մզկիթը։ Սակայն գերեզմանաքարերի վրա պահպանվել են ադրբեջաներեն (արաբերեն և կիրիլյան այբուբեն) գրություններ:
Ուչքիլսայի մոտ գտնվող Աքարակ գյուղը (Ուչմուեձին, որին հայերը յուրովի անվանում են Էջմիածին)։ Այստեղ էլ ժամանակին մզկիթ է եղել, որից այժմ մնացել են միայն պատերը.
Լոռու Գալա մզկիթը, որը գտնվում է Լոռու մահալում և թվագրվում է 12-րդ դարով, էլ ավելի քիչ է բախտը բերել՝ հարևանները, առանց աչք թարթելու, այն վերածել են հայկական եկեղեցու:
Կեղծիքի է ենթարկվել նաև Դարալայազի մահալի Աղքենդ գյուղի վերևում գտնվող Սելիմի քարավանատունը, ինչի մասին վկայում են հետևյալ կադրերը: Ժողովուրդը քարավանատունը կոչել է Շահ Աբասի անունով։ 1988 թվականին գյուղից բոլոր ադրբեջանցիներին վտարելուց հետո, քարվանսարայի պատմությունը կեղծվել է, և այն համաշխարհային հանրությանը ներկայացվել է, որպես հայկական պատմական հուշարձան:

Caliber.Az добивает СНБ РА: о нашем десанте в Армении
Почти две недели контрразведчики Службы национальной безопасности Армении буквально носами рыли землю, расследуя факт посещения журналистами Caliber.Az «страны камней».
По нашим данным, подготовленный сотрудниками Caliber.Az репортаж произвел эффект разорвавшейся бомбы как в армянском обществе, так и в правительстве. И было отчего – проникнув в Армению, журналисты Caliber.Az исколесили ее вдоль и поперек, собирая доказательства уничтожения армянами культурно-исторического наследия автохтонного азербайджанского народа.
Конечно, провал спецслужб – это всегда досадно, обидно, но неудачи бывают даже у таких мощных организаций, как Моссад и ЦРУ, что уж тут говорить об СНБ РА, заточенной лишь на борьбу с неугодными режиму оппозиционерами. Где-то руководство спецслужб старается скрыть свои ошибки от общественности, где-то за это летят погоны и головы. А где-то, как в Армении, свой непрофессионализм стараются завуалировать под «успешное разоблачение». Так получилось и в случае с репортажем Caliber.Az. Вернее, даже не с репортажем, а снятом на его основе видеосюжете.
Спустя 12 дней после публикации нашего материала СНБ РА «слило» прикормленным армянским СМИ и ТГ-каналам настоящую «сенсацию»: оказывается, журналисты Caliber.Az вовсе не посещали Армению, а подготовили репортаж, не покидая пределы Азербайджана.
«Фейковый «визит» в Армению: Или фантазии азербайджанской пропаганды», - так озаглавили результаты своего расследования армянские чекисты.
«Громкий» азербайджанский пропагандистский проект оказался очередной дешевой подделкой. Краткий, но четкий и тщательный анализ того факта, что ведущий ресурс азербайджанской желтой пропаганды - пресловутый «Калибр», посетил не Армению (разве что в фантазиях), а просторы Интернета, скачивая и склеивая видеоролики о визитах в Армению», – говорится в аннотации к подготовленному в недрах СНБ видеосюжету.
Что ж, разберемся в сказанном. Армянские СМИ на протяжении последних полутора лет регулярно сообщали о том, что в СНБ полным ходом идет отток профессиональных кадров. Кого-то не устраивает низкая зарплата, кого-то – политика Пашиняна. В то же время чехарда с директорами СНБ (за 4 года в кресле главного чекиста побывали 4 человека - и каждый был слабее предыдущего) не могла не сказаться на уровне профессионализма эсэнбешников. А потому на выходе расследования по факту посещения журналистами Caliber.Az Армении вышло столь нелепое даже для армянского обывателя объяснение - «их тут не было». Хотя, напомним, прокочаряновские СМИ (курируемые, кстати, бывшими чекистами из окружения экс-президентов Армении) уже на следующий день после публикации репортажа Caliber.Az забили тревогу и предъявили серьезные претензии к СНБ. Более того, заистерила и давняя любимица армянской диаспоры, блогерша Мина Хачатрян, которая обвинила СНБ в бездействии. Видимо, их нападки не в последнюю очередь заставили СНБ, засучив рукава, заняться нашим репортажем.
Публичное признание собственных ошибок – дело, требующее определенной смелости и честности. Чем армянские силовые структуры похвастаться явно не могут. Куда проще заявить, что репортаж писался на фантазиях. Обратите внимание: предъявить что-либо к текстовому варианту репортажа и к представленным в нем фотофактам уничтожения культурно-исторического наследия автохтонного азербайджанского народа армянская сторона так и не смогла.
Но выкручиваться надо, и бравые армянские чекисты подумали, что нашли «зацепку» в видеосюжете. Не просчитав при этом действия хотя бы на один шаг вперед - ведь у нас всегда припрятан материал про запас... Мы еще не раз планируем посетить Армению, а потому, как и подчеркнули для «особо одаренных» в репортаже, всех секретов и подробностей выкладывать изначально не намеревались. Что же касается представленного спецслужбами Армении «доказательства», что мы склеивали видеоряд нашего репортажа, то при монтаже действительно использовались в том числе и кадры, уже имеющиеся в Сети. Или на Налбандяна, 104 наивно думали, что мы будем ставить реальное видео пересечения границы и облегчать им работу? Довольно наивные ожидания.
Но раз к текстовому репортажу и опубликованным в нем фото у СНБ Армении нет претензий, то порадуем их еще раз, предъявив им новые 70 фотографий из 5 ГБ отснятого материала. Если понравится, можем накидать еще. Нам не жалко. А вы пока тренируйтесь и работайте над ошибками.
Квартал Тепебаши (Конд). А вот место, где когда-то, до армянского вандализма, располагалась мечеть Тепебаши:
Еще одним свидетельством вандализма армян является разрушение ими Демирбулагской мечети, которая была построена в XVII-XVIII веках и располагалась в одноименном квартале Иревана. В 1988 году мечеть была сожжена, а в 1990 году ее сравняли с землей. Сегодня же, как видно на сделанных нами кадрах, здесь располагается торговый центр «Россия»:
Мавзолей Эмир Саада, построенный его сыном Пир-Хусейном недалеко от Иревана, в селе Джафарабад. Официальные круги Армении называют этот средневековый мавзолей «Туркменским мавзолеем». Точно так же Голубую мечеть в Иреване после ремонтно-реставрационных работ они называют «персидской»:
Похожая судьба постигла и мечеть «Сардар», известную также как «Аббас-Мирза» и «Шах Аббас», расположенную в Иреванской крепости, около Сардарского (Ханского) дворца. Жилые дома, которые запечатлены на сделанных нами фотографиях, построены на месте уничтоженной мечети «Сардар»:
Село Арчут, расположенное в районе Беюк Гаракился. Согласно документам, еще в конце 19-го века в этом селе было 40 дворов и проживало 357 азербайджанцев. В советские времена численность населения достигла полутора тысяч человек. В селе было три кладбища. Однако в 1988 году коренное азербайджанское население было изгнано из села и сегодня там проживают одни армяне. Естественно, местную мечеть они сразу же разрушили. Однако на могильных плитах сохранились надписи на азербайджанском языке (арабской вязью и кириллицей):
Село Акарак близ Учкился (Учмуэдзин, который армяне на свой лад называют Эчмиадзин). Здесь тоже раньше была мечеть, от которой сейчас остались лишь стены:
Мечеть Лору гала, которая находится в Лорийском махале и датируется XII веком, «повезло» еще меньше – соседи, не моргнув глазом, переделали ее в армянскую церковь:
Фальсификации подвергся и караван-сарай Селим, расположенный выше села Агкенд Даралаязского махала, о чем говорят следующие кадры. В народе караван-сарай называли именем Шаха Аббаса. После изгнания из села всех азербайджанцев в 1988 году история караван-сарая была сфальсифицирована, и он был представлен мировой общественности как армянский исторический памятник: