«Նախկինների» ռևանշիստական ձգտտումները, կամ իսկ ո՞վ կընտրի. հայերը, թե՞ Ռուսաստանը։
Հայաստանում բողոքի հանրահավաքները արդեն մի քանի շաբաթ է չեն հանդարտվում։ Նախօրեին Երևանում բերման է ենթարկվել 414 ցուցարար։ Կալանավորվածների մեջ է ՀԱՊԿ-ի նախկին ղեկավար Յուրի Խաչատուրովի որդին՝ Իգորը։ Նրան կասկածում են ոստիկանի վրա հարձակվելու մեջ։ Այսօր ցույցերը շարունակվում են, և ընդդիմադիր «Դիմադրություն» շարժումը սկսել է կալանավորված հասարակական և քաղաքական գործիչներին ազատելու պահանջով ստորագրահավաք։ Ցուցարարները փակում են փողոցները, խոչընդոտում են ավտոմեքենաների շարժմանը։ Իրավիճակը շատ լարված է, քաղաքի որոշ մասերում ցուցարարները նույնիսկ բարիկադներ են կառուցում։ Նրանց հիմնական պահանջը՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականն է, Ղարաբաղի հարցով նրա դիրքորոշման հետ կապված անհամաձայնության պատճառով։
Իշխանության համար պայքարը երբեմն դուրս է գալիս փողոց։ Դա անընդհատ քաոս է, միշտ անկարգություններ, կոտրված ցուցափեղկեր և թալանված խանութներ: Գրեթե միշտ դա արյուն է մայթի վրա։ Եվ կան մարդիկ, ովքեր կանգնած են այս հանրահավաքների հետևում, և ում շատ է պետք այդ արյունը։ Ավելի շատ, քան օդը։ Ոմանք նույնիսկ չեն թաքնվում կուլիսների հետևում, ինչպես, օրինակ, Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայության նախկին պետ Արթուր Վանեցյանը, ով մայիսի 1-ին ներկաներին առջև ասաց, որ «հանրահավաքը կլինի հայ ազգի վերամարմնավորման սկիզբը»։ «Նախկիններ»։ Ովքեր միշտ ուզում են վերադառնալ: Ե՛վ Քոչարյանը, և՛ Սարգսյանը։ Բա ոնց, իշխանությունը լավ բան է, հատկապես, եթե այն փոխարկում ես փողի: «Նախկինները» ժամանակին իշխանության են եկել Առաջին ղարաբաղյանի արյունալի ալիքի վրա։ Մեզ համար կազմակերպելով ցեղասպանություն և էթնիկ զտումներ, ոչնչացնելով ծաղկող հողը, խլելով սեփական ժողովրդից խաղաղ կյանքի և բարգավաճման հույսը (այո, ես խոսում եմ խողովակաշարերի և ընդհանրապես տարածաշրջանի բոլոր միջազգային նախագծերի մասին)։ Քսանութ տարի նստելով մեր օկուպացված հողի վրա, նրանք այնտեղ ոչ միայն ոչ մի նոր բան չշինեցին, այլ նույնիսկ իրենց նեղություն չտվեցին վերանորոգել հինը։ Էթնիկական անհամատեղելիության, խաղաղ բնակչության ցեղասպանության մասին ցինիկ խոստովանությունների մասին խոսակցությունները՝ դա Գեբելսը չէ, Դիրլևանգերը չէ, դա նույնիսկ Հիմլերը չէ: Դրանք հայ ժողովրդի ճակատագրերի նախկին որոշողներն են։ Ճակատագրի չար քմահաճույքով իշխանության գագաթնակետին բարձրացված մանր հանցագործները: Եվ նրանք վայելում էին ոչ այնքան բացարձակ իշխանությունը, որքան անսահմանափակ ամենաթողությունը։ Չէ, դրանք գանձագողներ չեն, դրանք արյունախումներ են։
Եթե ինչ-որ մեկը կանգնած է հանրահավաքների թիկունքում, միշտ կա մեկը, ով կանգնած է նրանցից վեր։ Ե՛վ Քոչարյանը, և՛ Սարգսյանը հայտնի են Մոսկվայում իրենց ամուր կապերով։ Ռուսաստանի կողմից Հայաստանի կորուստը կլինի Կրեմլի հերթական աշխարհաքաղաքական պարտությունը, և Ուկրաինայում ձգձգվող և անհաջող պատերազմի և դեպի անդունդը գլորվող տնտեսության ֆոնին Կրեմլը չի կարող իրեն նման շքեղություն թույլ տալ։ Որովհետև այստեղ հնարավոր են ցանկացած իրադարձություններ. փողոցում սադրանքներից և սեփական ժողովրդի արյունը թափելու մեջ Փաշինյանի թիմի հետագա մեղադրանքներից, մինչև Ղազախստանի վերջին իրադարձությունների օրինակով ռուսական զորքերի ներգրավումը։ Նրանց կփրկեն քաոսից, առաջին անգամը չէ։ Ընդհանրապես, կանխատեսումները, որոնք վերաբերվում են նրան, թե ինչպես կվարվի Ռուսաստանը այս կամ այն իրավիճակում, չափազանց անշնորհակալ գործ է։ Այստեղ կանխատեսել չի ստացվի, այստեղ կարելի է միայն հավատալ և հուսալ։
Քաոսը, հնարավոր արյունահեղությունը և ռուսական զորքերի Հայաստան ներգրավելու պոտենցիալ վտանգը ինձ չի ուրախացնում։ Սա տագնապալի է, և այս տագնապալիության մեջ ավելի շատ եսասիրություն կա, քան հումանիզմ: Ինչպիսին էլ լինի հարևանդ, ինչքան էլ նրան չհայհոյես, չկռվես, չվիճես, հարևան բնակարանում խառնաշփոթությունը և գժանոցը միշտ վատ են: առնվազն պոտենցիալ վտանգավոր է: Ես ճանաչում եմ հայ ժողովրդի, իր համար իշխանություն ընտրելու անվերապահ իրավունքը, բայց այստեղ հարցեր կան։ Ընդ որում միայն հարևանին: Դու ի՞նչ ես անելու հետո, եթե հանկարծ «նախկինները» վերադառնա։ Նախ՝ հազիվ թե նրանց հաջողվի վերադառնալ խաղաղ ճանապարհով, նրանք կվերադառնան անպայման արյան միջով։ Հետո կսկսեն սեփականության վերաբաշխումը, և սա շատ ու շատ ցավոտ գործընթաց է նրանց համար, ում ունեցվածքը վերաբաշխվվում է (և իրենք, և Ռուսաստանը փողի կարիք շատ ունեն)։ Իսկ հետո՞։ Նորից կգաս մեզ հետ պատերազմելու, մոբիլիզացնելով Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմի ճակատներից փախած այդ տասը հազար մուրացկաններին։ Կճոճես ժանգոտված զենքերը և միանշանակ կփչացնես այն, ինչ ձեզ մոտ կոմպլեմենտար անվանում եք «տնտեսություն»: Չգիտեմ, չգիտեմ, հարևան։ Փորձիր։ Այնուամենայնիվ, կա մեկ ելք։ Դու շատ, շատ ես խոսում քո հնության ու իմաստության մասին։ Լավ, դա քո իրավունքն է, ամեն մեկն իր ժողովրդին է սիրում, վատ է, երբ հակառակն է լինում։ Դու ուղղակի նստիր, գլխարկդ դիր քո առջև և լավ մտածիր. միգուցե բավական է հիմարանալ: Միգուցե՞ փորձես հրաժարվել ռևանշիստական նկրտումներից։ Միգուցե ստորագրե՞նք փոխադարձ տարածքային հավակնությունները բացառող խաղաղ պայմանագիր։ Չե՞ս ուզում։ Չէ, դու ինքդ չէս ուզու՞մ, թե՞ թույլ չեն տալիս քեզ։ Դե-դե...
Չեմ խորամանկելու, ինքս հասկանում եմ, որ մեր ժողովուրդների միջև հաշտության համար շատ տարիներ կպահանջվեն։ Կամ նույնիսկ մի քանի տասնամյակներ։ Բայց ասա ինձ, դու ո՞վ ես ուզում լինել։ Ինչպե՞ս և ինչո՞վ ես հետագայում կառուցելու քո կյանքը։ Որպե՞ս Ռուսաստանի ֆորպոստ, ապրելով նրա ողորմածությամբ, և կախված լինելով նրա տրամադրությունից և սփյուռքի ողորմություններից, թե՞ կմոռանաս տարածքային հավակնությունների մասին և կփորձես ամեն ինչ սկսել մաքուր էջից։ Ադրբեջանը պատրաստ է իրադարձությունների ցանկացած զարգացմանը, լինի դա նոր պատերազմ, լինի խաղաղ, սկզբում, իհարկե, մեր երկրների միջև զգուշավոր և նույնիսկ ոչ զգուշավոր կապերի հաստատմանը։ Իսկ գիտես, հարևան... Մենք չենք ուզում պատերազմել, բայց միշտ պատրաստ ենք դրան։ Ընտրությունը քոնն է։ Եթե, իհարկե, քո փոխարեն չընտրի Ռուսաստանը։

Реваншистские устремления «бывших», или Кто же будет выбирать: армяне или Россия?
Акции протеста в Армении не стихают вот уже несколько недель. Накануне в Ереване было задержано 414 митингующих. Среди задержанных - сын бывшего главы ОДКБ Юрия Хачатурова - Игорь. Его подозревают в нападении на полицейского. Сегодня митинги продолжаются, и оппозиционное движение «Сопротивление» начало сбор подписей под петицией с требованием освободить задержанных общественных и политических деятелей. Протестующие перекрывают улицы, препятствуют автомобильному движению. Обстановка очень напряженная, в некоторых частях города протестующие даже строят баррикады. Их основное требование - отставка премьер-министра Армении Никола Пашиняна из-за несогласия с его позицией по Карабаху.
Борьба за власть порой выплескивается на улицы. Это всегда хаос, всегда беспорядки, битые витрины и разграбленные магазины. Почти всегда это кровь на асфальте. И есть те, кто за этими митингами стоит, и кому эта кровь очень нужна. Нужнее воздуха. Некоторые даже не прячутся за кулисами, как, например, бывший глава Службы национальной безопасности Армении Артур Ванецян, который еще 1 мая заявил перед собравшимися, что «митинг станет началом реинкарнации армянской нации». «Бывшие». Которые всегда хотят вернуться. И Кочарян, и Саргсян. Еще бы, власть - это хорошо, особенно, если конвертировать ее в деньги. «Бывшие» в свое время пришли к власти на кровавой волне Первой Карабахской. Устроив нам геноцид и этнические чистки, разрушив цветущий край, отобрав у своего же народа надежду на мирную жизнь и процветание (да, я о трубопроводах, да и вообще, о всех международных проектах в регионе). Двадцать восемь лет сидя на нашей оккупированной земле, они не только не построили там ничего нового, но даже не удосужились отремонтировать старое. Разговоры об этнической несовместимости, циничные признания в геноциде мирного населения - это не Геббельс, не Дирлевангер, это даже не Гиммлер. Это бывшие вершители судеб армянского народа. Мелкие уголовники, по злой воле судьбы вознесенные на вершину власти. И наслаждались они не столько абсолютной властью, сколько неограниченной вседозволенностью. Нет, это не казнокрады, они кровопийцы.
Если кто-то стоит за митингами, всегда есть тот, кто стоит над ними. И Кочарян, и Саргсян известны крепкими связями в Москве. Потеря Россией Армении будет еще одним геополитическим фиаско Кремля, и такой роскоши на фоне затяжной и безуспешной войны в Украине и сваливающейся в кювет экономики Кремль позволить себе не может. Потому тут возможны любые расклады: от провокаций на улице с последующими обвинениями команды Пашиняна в пролитии крови собственного народа до ввода российских войск по примеру недавних событий в Казахстане. От хаоса спасать будут, им не впервой. В общем, прогнозы, касающиеся того, как именно в той или иной ситуации поступит Россия, дело крайне неблагодарное. Тут предсказать не получится, тут можно только верить и надеяться.
Хаос, возможное кровопролитие и потенциальная опасность ввода российских войск в Армению меня не радует. Это настораживает, и в этой настороженности больше эгоизма, чем гуманизма. Каким бы сосед ни был, сколько бы ты с ним ни ругался, ни дрался и не скандалил, кавардак и бедлам в смежной квартире - это всегда плохо. Минимум - потенциально опасно. Я признаю безусловное право армянского народа выбирать себе власть самостоятельно, но тут есть вопросы. Причем именно к соседу. Что ты будешь делать дальше, если вдруг «бывшие» вернутся? Прежде всего, вернуться мирным путем у них вряд ли получится, они обязательно вернутся через кровь. Потом они начнут передел собственности, а это очень и очень болезненный процесс для тех, чью собственность перераспределяют (и им, и России очень нужны деньги). А после? Снова пойдешь на нас войной, мобилизовав те десять тысяч голодранцев, которые бежали с фронтов Второй Карабахской? Будешь бряцать ржавым оружием и однозначно развалишь то, что у тебя комплиментарно называется «экономикой»? Не знаю, не знаю, сосед. Попробуй. Впрочем, есть один выход. Ты много, очень много говоришь о своей древности и мудрости. Ладно, твое право, все свой народ любят, плохо, когда происходит наоборот.  Ты просто сядь, положи перед собой папаху и хорошенько подумай: а может, хватит дурить? Может, попробуешь отказаться от реваншистских устремлений? Может, подпишем мирный договор, исключающий взаимные территориальные претензии? Не хочешь? Нет, ты сам не хочешь или тебе не разрешают? Ну-ну…
Лукавить не буду, сам понимаю, что на примирение между нашими народами потребуется не один год. Или даже не одно десятилетие. Но скажи мне, кем ты хочешь быть, сосед? Как и с чего дальше жизнь строить будешь? Как форпост России, живущий по ее милости, и зависящий от ее настроения и подачек диаспоры, или же забудешь о территориальных претензиях и попробуешь все начать с чистого листа? Азербайджан готов к любому развитию событий, что к новой войне, что к мирному, поначалу, конечно, осторожному и даже настороженному налаживанию связей между нашими странами. И знаешь, сосед… Мы не хотим воевать, но всегда к этому готовы. Выбор за тобой. Если, конечно, за тебя не выберет Россия...