Երևանը Մոսկվայի դուդուկի տակ արգելափակում է Բրյուսելին
Հայաստանը շարունակում է ձգձգել Ադրբեջանի հետ խաղաղ օրակարգի կարգավորումը, հուսալով տորբեդահարել ձեռք բերված կարևոր պայմանավորվածությունների իրագործումը։ Հիշեցնենք, որ նախագահ Իլհամ Ալիևի և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև ապրիլի 6-ի Բրյուսելում հանդիպման ընթացքում ձեռք են բերվել մինչև ապրիլի վերջը երկու՝ սահմանազատման և սահմանագծման, ինչպես նաև խաղաղ պայմանագրի վրա աշխատելու հարցերով հանձնաժողովների կազմավորման մասին պայմանավորվածություն։
Ինչպես հայտնի է, Ադրբեջանը կազմավորել է երկու հանձնաժողով, Հայաստանը առայժմ ձգձգում է։ Այսպիսով, Հայաստանի Հանրապետությունը կրկնակի անգամ հրաժարվել է սահմանների սահմանազատման հարցերով հանդիպման անցկացումից, չնայած երկու անգամն էլ ինքն է առաջարկել հանդիպում անցկացնել սահմանի վրա։ Նախ ապրիլի 29-ին, այնուհետև մայիսի 7-11-ին։ Նախագահ Իլհամ Ալիևը չորեքշաբթի՝ մայիսի 18-ին, Լիտվայի նախագահ Գիտանաս Նաուսեդայի հետ Բաքվում բանակցությունների արդյունքներին հաջորդած ելույթի ժամանակ՝ հանրության ուշադրությունը հրավիրեց Հայաստանի այս քաղաքական մանևրի վրա։
«Ադրբեջանը ժամանակին ստեղծել է աշխատանքային խումբ և պատրաստ էր ուղեգրել իր պատվիրակությանը։ Աա համաձայնեցվել էր հայկական կողմի հետ։ Ի դեպ, հատկապես Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունն է առաջարկել անցկանցնել սահմանների հետ կապված առաջին հանդիպումը։ Ադրբեջանը ընդունեց տվյալ առաջարկությունը և մենք պատրստ էինք ուղղարկել պատվիրակությանը։ Սակայն վերջին օրը՝ ապրիլի 20-ին՝ Հայաստանը չեղարկեց արդեն համաձայնեցված հանդիպումը։ Դա շատ ընկճալի էր։ Էլ ավելի ընկճալի էր այն, որ Հայաստանը հրաժարվեց մայիսի 7-11-ին սահմանի վրա հանդիպում անցկացնելու մասին մեր առաջարկությունից, որը մեր կողմից առաջարկվել էր ելնելով նրա սկզբնական առաջարկությունից»,- հայտարարել է Ադրբեջանի պետության ղեկավարը՝ հայկական կողմի դիրքորոշումը գնահատելով, որպես անպատասխանատու։
Նախագահը նշել է, որ Բաքուն Երևանից սպասում է աշխատանքների սկսման համար ցանկացած նոր ամսաթվի հրապարակմանը, բայց հույս է դնում այդ հարցի նկատմամբ պատասխանատու մոտեցման վրա։
«Հայաստանից սպասում ենք որևէ նոր ամսաթվերի, որպեսզի սկսել աշխատանքը, որովհետև նման անպատասխանատու դիրքորոշումը մտահոգություն է առաջացնում»,- ասել է նախագահն, ընդգծելով, որ Ադրբեջանը միշտ հավատարիմ է իր պարտավորություններին, և նույնն էլ ակնկալում է Հայաստանից։
«Մենք նման պատասխանատվություն պետք է տեսնենք նաև Հայաստանի կողմից։ Այլ կերպ ասած, եթե նույնիսկ մենք որոշակի լավատեսություն ունենք, Հայաստանի կառավարության նման մանևրները և տարօրինակ քայլերը, ըստ էության, խափանում են առաջացած որոշակի վստահությունը»,- ասել է Իլհամ Ալիևը։
Դրանով հանդերձ նախագահ Ալիևը հերթական անգամ հիշեցրել է Հայաստանի պարտավորությունների մասին, Երևանում գործող իշխանություններին կոչ անելով ողջախոհության և հետկոնֆլիկտային շրջանի նոր իրողության համարժեք ըմբռնման։
Անկասկած, Երևանում Ադրբեջանի նախագահի ուղերձը լսել են, սակայն միայն հայկական կողմի հետագա քայլերը ցույց կտան, թե որքանով են նրանք գիտակցել Բաքվի հետ հարաբերությունների կարգավորման անիմաստ ձգձգումը և սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման հարցում ցանկացած այլընտրանքի բացակայությունը։
Իսկ առայժմ մենք տեսնում ենք, որ այս փուլում Հայաստանը փորձում է մոլորության մեջ գցել Եվրոպական խորհրդին։ Նշենք, որ Բրյուսելում ապրիլյան գագաթնաժողովի հիմնական արդյունքը եղել է այն, որ կողմերը պայմանավորվել են սկսել համապարփակ խաղաղ պայմանագրի կնքման շուրջ բանակցություններ, մասնավորապես՝ ստեղծել -հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման երկկողմ հանձնաժողով։
Բրյուսելյան հանդիպումից հետո Փաշինյանը Երևան բերեց Ադրբեջանի կողմից նախաձեռնված հինգ կետից բախկացած առաջարկությունների փաթեթը, որոնցից մեկը նախատեսում է պետական սահմանների սահմանազատում և սահմանագծում։ Սակայն այդ ուղղությամբ առաջընթաց տեղի չունեցավ։
Ընդհակառակը, ԱՊՀ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստի շրջանակներում Դուշանբեում Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի արտգործնախարարների հանդիպումից հետո, Արարատ Միրզոյանը ռուսական պետական ՏԱՍՍ գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է, որ իբր սահմանազատման և սահմանագծման հանձնաժողովների հանդիպումը կայանալու է Մոսկվայում։ Ինչպես ավելի ուշ պարզվեց, հայ դիվանագետի տեղեկությունը չհաստատվեց Բաքվի կողմից։ Ադրբեջանը չի հաստատել և համաձայնություն չի տվել սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման ու սահմանապահ անվտանգության հարցերի շուրջ երկկողմ հանդիպման անցկացմանը։ Միաժամանակ մայիսի 16-17-ը ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի մասնակցությամբ Մոսկվայում նախատեսված էր հանդիպում միայն հաղորդակցության հարցերի շուրջ։
Այսինքն, հայկական կողմը լկտիաբար ընթացք է տվել կեղծ տեղեկություններին, որպեսզի մոլորության մեջ գցել միջազգային հանրությանը, որը հետևում է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին հետհակամարտային ժամանակաշրջանում։ Այսպիսով, կասկածից վեր է, որ Երևանի դիվանագիտական հնարքները հետապնդում են միակ նպատակի՝ ցանկացած մեթոդով խափանել Ադրբեջանի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները՝ տվյալ դեպքում այն, որոնք կողմերի կողմից համաձայնեցվել էին Եվրոպական Միության Խորհրդի ղեկավարի Շառլ Միշելի միջնորդությամբ։
Ուշագրավ է, որ սահմանների սահմանազատման շուրջ բանակցությունները լռվել են Հայաստանի վարչապետի Մոսկվա կատարած այցից հետո։ Պուտին-Փաշինյան բանակցություններում քննարկվել է Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև Ղարաբաղի հարցով 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին, հունվարի 11-ին և անցյալ տարվա նոյեմբերի 26-ին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը։ Այն, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանների սահմանազատման շուրջ հետագա բանակցությունները տեղի չեն ունեցել՝ Ռուսաստանի կողմից այդ գործընթացի հնարավոր արգելափակման մասին որոշակի մտորումների տեղիք է տալիս։ Մեծ հաշվով, Կրեմլի թելադրանքով հանդես եկող, բայց անընդհատ դեպի Արևմուտք նայող Երևանի համար ձեռնտու է ցանկացած սցենար, որն այս դեպքում կանխում է սահմանների սահմանազատումը և ընդհանրապես, Բաքվի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը։
Գաղտնիք չէ, որ Ռուսաստանը ոչ մի կերպ հիացած չէ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված Եվրոպայի միջնորդական ջանքերով և դրանք համարում է միջամտություն Հարավային Կովկասի գործընթացներին, որի վերահսկողությունը հանդիսանում է Մոսկվայի արտաքին քաղաքականության արտոնություն։ Ռուսաստանի և Արևմուտքի լուրջ առճակատման հետ կապված ներկա աշխարհաքաղաքական իրավիճակում Մոսկվան Եվրոպային ցույց է տալիս իր առավելությունը տարածաշրջանում, հստակ սահմանագծելով իր ազդեցության գոտին և սեփական շահերը։ Հայաստանը, որն ըստ էության հանդիսանում է Ռուսաստանի ֆորպոստ, տորպեդահարելով բրյուսելյան պայմանավորվածությունները, կոպիտ ասած, փորձում է «գցել» Եվրոպան, դրանով իսկ ավելի ամուր կապելով իր ապագան ԵԱՏՄ-ի հետ։
Մյուս կողմից, Հայաստանի ներկայիս ներքաղաքական ծանր իրավիճակում Փաշինյանը ուրիշ այլընտրանք և ուրիշ ընտրություն չունի։ Հայաստանը ողողած և անմիջապես իշխանափոխությանը ուղղված բողոքի ցույցերը Փաշինյանին ստիպում են կուրորեն հետևել Կրեմլի թելադրանքին։ Այսպիսով տորպեդահարելով Եվրոպայի միջնորդությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները՝ Փաշինյանը փորձում է իր իշխանությունը պահպանելու համար ստանալ Մոսկվայի աջակցությունը։ Չնայած արևմտամետ կուրսին, որին Հայաստանի վարչապետը փորձում էր հավատարիմ մնալ առաջին իսկ օրվանից, Հայաստանը արևմտյան թևի տակ դնելու նրա փորձերն անհաջող եղան։ Աղքատ և անհեռանկար Հայաստանն ավելորդ հայտնվեց ընտրովի Հին Աշխարհի համար։ Եվ սա միանգամայն բնական ընտրություն է Եվրոպայի համար։ Բրյուսելում և Վաշինգտոնում գերադասում են երկարաժամկետ և փոխշահավետ հարաբերություններ կառուցել Հարավային Կովկասում առաջատար երկիր Ադրբեջանի հետ, որն ունակ է երկարաժամկետ հեռանկարում ապահովել Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգությունը։ Ավելորդ է հիշեցնել Բաքվի կողմից իրականացվող տրանսպորտային խոշոր նախագծերի մասին, որոնք մեծ հետաքրքրություն են ներկայացնում եվրոպական մայրցամաքի համար։ Ուստի զարմանալի չէ, որ Եվրոպան առավելագույն ջանքեր է գործադնում տարածաշրջանի անվտանգությունը ու կայունությունը ապահովելու, ինչպես նաև դրա զարգացման համար՝ Հայաստանին ստիպելով ապաշրջափակել կենսական նշանակություն ունեցող տրանսպորտային հաղորդակցությունները։ Այս բոլոր նպատակները համապատասխանում են թե՛ Եվրոպայի, թե՛ Ադրբեջանի շահերին։ Իսկ Հայաստանը, ըստ էության, վարկաբեկել է իրեն որպես անկախ պետություն, և այսօր այն արդեն Արեւմուտքում ընկալվում է որպես ռուսական նահանգ Կովկասում։
Իր հերթին, Ռուսաստանը ունի Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու բոլոր քաղաքական լծակները, որոնք նա մտադիր չէ զիջել Արևմուտքին։ Ուստի պետության ղեկավարի պաշտոնում Փաշինյանի թեկնածությունը լիովին ձեռնատու է Ռուսաստանին։ Եվ սա էլ նույնպես հասկանալի է. Չէ որ շատ ավելի հեշտ է մանիպուլյացիայի ենթարկել մի պետության, որը ղեկավարում է քաղաքական ամուր կամքի չտիրապետող, բայց տարածաշրջանային ու միջազգային քաղաքականության դիվանագիտական ձախողումների տպավորիչ ցանկ ունեցող մարդ: Մինչդեռ, ՀԱՊԿ-ի վերջին հոբելյանական գագաթնաժողովը, որում Փաշինյանը կրկին մեղադրեց այս կազմակերպության անդամներին բոլոր մահացու մեղքերի մեջ՝ բողոքելով 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմում Հայաստանի պարտությունից, դրա ավելորդ հաստատումն էր։

Ереван под дудочку Москвы блокирует Брюссель
Армения продолжает затягивать урегулирование вопросов мирной повестки с Азербайджаном, надеясь торпедировать выполнение достигнутых важных договоренностей. Напомним, в ходе встречи 6 апреля между президентом Ильхамом Алиевым и премьером Николом Пашиняном в Брюсселе была достигнута договоренность о формировании до конца апреля двух комиссий: по демаркации и делимитации, а также по работе над мирным договором.
Как известно, Азербайджан сформировал обе комиссии, Армения пока затягивает. Таким образом, РА дважды отказалась от проведения встреч по делимитации границ, хотя оба раза сама предлагала провести встречу на границе. Сначала 29 апреля, затем 7-11 мая. На этот политический маневр Армении привлек внимание общественности президент Ильхам Алиев в среду, 18 мая, в ходе выступления по итогам переговоров в Баку с президентом Литвы Гитанасом Науседой.
«Азербайджан своевременно создал рабочую группу и готов был командировать свою делегацию. Это было согласовано с армянской стороной. Кстати, именно Министерство иностранных дел Армении предложило провести первую встречу, связанную с границей. Азербайджан принял данное предложение, и мы готовы были направить делегацию. Однако в последний день - 29 апреля - Армения отменила уже согласованную встречу. Это было удручающим. Еще более удручающим стало то, что Армения отказалась от нашего предложения о проведении новой встречи на границе 7-11 мая, выдвинутого нами исходя из ее первоначального предложения», - заявил глава азербайджанского государства, расценив позицию армянской стороны как безответственную.
Президент отметил, что Баку ждет от Еревана оглашения любой новой даты для начала работы, но надеется на ответственный подход в этом вопросе.
«Ждем от Армении каких-либо новых дат, чтобы приступить к работе, потому что такая безответственная позиция, конечно, вызывает беспокойство», - сказал президент, подчеркнув, что Азербайджан всегда привержен своим обязательствам, и ожидает того же от Армении.
«Мы должны видеть такую же ответственность со стороны Армении. Иными словами, даже если у нас и есть некоторый оптимизм, подобные маневры и очень странные шаги правительства Армении, по существу, подрывают возникшее определенное доверие», - сказал Ильхам Алиев.
Тем самым президент Алиев в очередной раз напомнил об обязательствах Армении, призвав действующие власти в Ереване к здравому смыслу и адекватному осознанию новой реальности постконфликтного периода.
Вне сомнения, в Ереване месседж президента Азербайджана услышали, однако только лишь последующие шаги армянской стороны покажут, насколько там осознали бессмысленное затягивание нормализации отношений с Баку и отсутствие любой альтернативы в вопросе демаркации и делимитации границ.
А пока же мы видим, что на данном этапе Армения пытается ввести в заблуждение Европейский совет. Отметим, что главным итогом апрельской встречи в верхах в Брюсселе было то, что стороны условились начать переговоры по заключению всеобъемлющего мирного договора, в частности, создать двустороннюю комиссию по вопросам делимитации азербайджано-армянской границы.
После брюссельской встречи Пашинян привез в Ереван пакет предложений из пяти базовых пунктов, инициированных Азербайджаном, один из которых предусматривал проведение делимитации и демаркации государственной границы. Однако продвижений в этом направлении не произошло.
Напротив, после встречи глав МИД Азербайджана, Армении и РФ в Душанбе в рамках заседания Совета министров иностранных дел СНГ Арарат Мирзоян заявил в интервью российскому государственному агентству ТАСС, что якобы встреча комиссий по демаркации и делимитации состоится в Москве. Как выяснилось позже, информация армянского дипломата не нашла подтверждения со стороны Баку. Азербайджан не подтверждал и не давал согласия на проведение двусторонней встречи по вопросам делимитации границы и пограничной безопасности. При этом 16-17 мая при участии вице-премьера РФ Алексея Оверчука в Москве планировалась встреча лишь по вопросам коммуникаций.
То есть, наглым образом армянская сторона пустила в ход ложную информацию, чтобы ввести в заблуждение международную общественность, наблюдающую процесс нормализации армяно-азербайджанских отношений в постконфликтный период. Таким образом, не оставляет сомнений, что дипломатические уловки Еревана преследуют единственную цель - любыми методами подорвать достигнутые договоренности с Азербайджаном, в данном случае те, что были согласованы сторонами при посредничестве главы Совета Европейского союза Шарля Мишеля.
Любопытно, что переговоры по делимитации границ застопорились после визита армянского премьера в Москву. На переговорах Путин-Пашинян обсуждался ход реализации договоренностей лидеров России, Армении и Азербайджана по Карабаху от 10 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября прошлого года. То, что последующие переговоры по демаркации границ между Арменией и Азербайджаном так и не состоялись, наводит на определенные размышления о возможном блокировании этого процесса Россией. По большому счету, для Еревана, действующего по указке Кремля, но постоянно оглядывающегося в сторону Запада, выгоден любой сценарий, препятствующий в данном случае разграничению границ, и в целом процессу нормализации отношений с Баку.
Не секрет, что Россия отнюдь не в восторге от посреднических усилий Европы по урегулированию армяно-азербайджанских отношений и расценивает их как вмешательство в процессы на Южном Кавказе, контроль над которым является прерогативой внешней политики Москвы. В нынешней геополитической ситуации - серьезного противостояния России и Запада Москва демонстрирует Европе свое преимущество в регионе, четко разграничивая зону своего влияния и собственных интересов. Армения, которая по сути является форпостом России, торпедируя брюссельские договоренности, грубо говоря, пытается «кинуть» Европу, тем самым, еще крепче связывая свое будущее с ЕАЭС.
С другой стороны, у Пашиняна в сложившейся непростой внутриполитической ситуации в Армении нет другой альтернативы и другого выбора. Протесты, захлестнувшие Армению и напрямую нацеленные на смену власти, вынуждают Пашиняна слепо следовать диктовке Кремля. Таким образом, торпедируя договоренности, достигнутые при посредничестве Европы, Пашинян пытается заручиться поддержкой Москвы для сохранения своей власти. Несмотря на прозападный курс, которого пытался придерживаться с первого дня армянский премьер, его потуги подвести Армению под западный фланг оказались безуспешными. Нищая и бесперспективная Армения оказалась ненужной для избирательного Старого Света. И это вполне закономерный выбор для Европы. В Брюсселе и Вашингтоне предпочитают выстраивать долгосрочные и взаимовыгодные отношения с ведущей страной Южного Кавказа - Азербайджаном, способным обеспечить энергобезопасность Европы в долгосрочной перспективе. Излишне напоминать о масштабных транспортных проектах, реализуемых Баку и представляющих большой интерес для Европейского континента. Поэтому неудивительно, что Европа прикладывает максимум усилий в деле обеспечения безопасности и стабильности региона, а также для его развития, принуждая Армению к разблокировке жизненно важных транспортных коммуникаций. Все эти цели отвечают интересам и Европы, и Азербайджана. Армения же фактически дискредитировала себя как независимое государство, и сегодня она уже воспринимается на Западе как российская губерния на Кавказе.
В свою очередь у России имеются все политические рычаги давления на Армению, которые она не намерена уступать Западу. Поэтому кандидатура Пашиняна в качестве главы государства вполне устраивает Россию. И это тоже объяснимо. Ведь гораздо легче манипулировать государством, которым управляет человек, не обладающий твердой политической волей, но имеющий внушительный перечень дипломатических провалов в региональной и международной политике. Впрочем, последний юбилейный саммит ОДКБ, на котором Пашинян вновь обвинил во всех смертных грехах членов этой организации, жалуясь на поражение Армении в 44 дневной войне 2020 года в Карабахе, было лишним тому подтверждением.