Վաշինգտոնի կարևոր ուղերձը Բաքվին
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ադրբեջանի պետության ղեկավարին՝ Անկախության օրվա առթիվ։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ ուղերձում նշվում է, որ այս տարի լրանում է ԱՄՆ-ի և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը։
«Վերջին 30 տարիների ընթացքում էներգետիկ դիվերսիֆիկացման և միջազգային անվտանգության ոլորտում մեր համագործակցությունը կարևոր պատմական պահին տվել է իր պտուղները, և Ադրբեջանը կարևոր դեր է խաղացել եվրոպական և համաշխարհային շուկաների անվտանգության ապահովման և կայունացման գործում։
Ադրբեջանի կողմից աջակցությունը Ուկրաինայի ինքնիշխանությանը, ինչպես նաև Ուկրաինային հումանիտար և էներգետիկ օգնությունը կարևոր ուղերձ է հանդիսանում։ Մենք բարձր ենք գնահատում նաև ձեր նշանակալի ներդրումը ահաբեկչության դեմ գլոբալ պայքարում»,- ընդգծվում է ուղերձում։
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող գործընթացներին՝ ԱՄՆ նախագահը նշել է, որ այժմ եկել է տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հասնելու կարևոր հնարավորության հույսի ժամանակը։
«Միացյալ Նահանգները պատրաստ են աջակցել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև դիվանագիտական շփումների ակտիվացմանը և Ադրբեջանում տնտեսական, տրանսպորտային և միջանձնային կապերի հաստատմանը, ինչը թույլ կտա ողջ Կովկասին և Կասպից տարածաշրջանին բարգավաճել։ Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանին նպատակաուղղված քայլեր ձեռնարկել՝ բոլոր ադրբեջանցիների իրավունքներն ու հիմնարար ազատությունները պաշտպանող ժողովրդավարական կառավարման և բարեփոխումների ուղղությամբ:
Համաշխարհային անկայունության այս շրջանում, երբ Ռուսաստանը փորձում է Ուկրաինայի դեմ պատերազմով խաթարել միջազգային անվտանգության հիմնական հենասյուները, ԱՄՆ-ը վերահաստատում է իր աջակցությունը Ադրբեջանի անկախությանը և ինքնիշխանությանը։ Մենք ակնկալում ենք ընդլայնել մեր հարաբերությունները առաջիկա տարիներին և տասնամյակներում»,- եզրափակում է իր ուղերձը Ամերիկայի նախագահը` իր լավագույն բարեմաղթանքները հայտնելով ադրբեջանական ժողովրդին։

Важный месседж Вашингтона Баку
Президент США Джо Байден направил главе азербайджанского государства Ильхаму Алиеву поздравительное послание по случаю Дня независимости.
Как передает Caliber.Az, в послании отмечается, что в этом году исполняется 30 лет со дня установления дипломатических отношений между США и Азербайджанской Республикой.
«За последние 30 лет наше сотрудничество в сфере энергетической диверсификации и международной безопасности принесло свои плоды в важный исторический момент, и Азербайджан сыграл важную роль в обеспечении и стабилизации безопасности европейского и мирового рынков.
Поддержка Азербайджаном суверенитета Украины, а также его гуманитарная и энергетическая помощь Украине являются важным мессенджем. Мы также ценим ваш значительный вклад в глобальную борьбу с терроризмом», - подчеркивается в послании.
Коснувшись происходящих на Южном Кавказе процессов, президент США отметил, что сейчас время надежды на важную возможность для достижения прочного мира в регионе.
«США готовы содействовать активизации дипломатических контактов между Азербайджаном и Арменией и налаживанию экономических, транспортных и межличностных связей Азербайджана, что позволит процветать всему Кавказу и Прикаспийскому региону. Мы призываем Азербайджан предпринять целенаправленные шаги в направлении демократического управления и реформ, защищающих права и основные свободы всех азербайджанцев.
В этот период глобальной нестабильности, когда Россия стремится подорвать основные столпы международной безопасности войной против Украины, США подтверждают свою поддержку независимости и суверенитета Азербайджана. Мы надеемся на расширение наших отношений в ближайшие годы и десятилетия», - заключает свое послание американский президент, выразив наилучшие пожелания азербайджанскому народу.